Byl publikován aktuální přehled vývoje renderovacího jádra webového prohlížeče Servo (Wikipedie).
V programovacím jazyce Go naprogramovaná webová aplikace pro spolupráci na zdrojových kódech pomocí gitu Forgejo byla vydána ve verzi 12.0 (Mastodon). Forgejo je fork Gitei.
Nová čísla časopisů od nakladatelství Raspberry Pi zdarma ke čtení: Raspberry Pi Official Magazine 155 (pdf) a Hello World 27 (pdf).
Hyprland, tj. kompozitor pro Wayland zaměřený na dláždění okny a zároveň grafické efekty, byl vydán ve verzi 0.50.0. Podrobný přehled novinek na GitHubu.
Patrick Volkerding oznámil před dvaatřiceti lety vydání Slackware Linuxu 1.00. Slackware Linux byl tenkrát k dispozici na 3,5 palcových disketách. Základní systém byl na 13 disketách. Kdo chtěl grafiku, potřeboval dalších 11 disket. Slackware Linux 1.00 byl postaven na Linuxu .99pl11 Alpha, libc 4.4.1, g++ 2.4.5 a XFree86 1.3.
Ministerstvo pro místní rozvoj (MMR) jako první orgán státní správy v Česku spustilo takzvaný „bug bounty“ program pro odhalování bezpečnostních rizik a zranitelných míst ve svých informačních systémech. Za nalezení kritické zranitelnosti nabízí veřejnosti odměnu 1000 eur, v případě vysoké závažnosti je to 500 eur. Program se inspiruje přístupy běžnými v komerčním sektoru nebo ve veřejné sféře v zahraničí.
Vláda dne 16. července 2025 schválila návrh nového jednotného vizuálního stylu státní správy. Vytvořilo jej na základě veřejné soutěže studio Najbrt. Náklady na přípravu návrhu a metodiky činily tři miliony korun. Modernizovaný dvouocasý lev vychází z malého státního znaku. Vizuální styl doprovází originální písmo Czechia Sans.
Vyhledávač DuckDuckGo je podle webu DownDetector od 2:15 SELČ nedostupný. Opět fungovat začal na několik minut zhruba v 15:15. Další služby nesouvisející přímo s vyhledáváním, jako mapy a AI asistent jsou dostupné. Pro některé dotazy během výpadku stále funguje zobrazování například textu z Wikipedie.
Více než 600 aplikací postavených na PHP frameworku Laravel je zranitelných vůči vzdálenému spuštění libovolného kódu. Útočníci mohou zneužít veřejně uniklé konfigurační klíče APP_KEY (např. z GitHubu). Z více než 260 000 APP_KEY získaných z GitHubu bylo ověřeno, že přes 600 aplikací je zranitelných. Zhruba 63 % úniků pochází z .env souborů, které často obsahují i další citlivé údaje (např. přístupové údaje k databázím nebo cloudovým službám).
Open source modální textový editor Helix, inspirovaný editory Vim, Neovim či Kakoune, byl vydán ve verzi 25.07. Přehled novinek se záznamy terminálových sezení v asciinema v oznámení na webu. Detailně v CHANGELOGu na GitHubu.
Jan Pinkas na svém blogu naznačuje změny, které čekají XMPP server Jabbim.cz. S ohledem na neudržitelnost provozu bude zřejmě většina služeb dostupná pouze pro VIP uživatele (základní komunikace by však měla zůstat zdarma). VIP účet na druhou stranu zlevní, nově by měl stát 190 Kč ročně. O podrobnostech bychom měli být informováni později.
Tiskni
Sdílej:
Hmm, takže jediná informace, která se v tom článku nachází je to, že VIP bude stát 190,- (kolik vůbec stálo?)...
Přesně tak, raději vlastní server než toto.
I kdyz dneska bych asi sel do prodeje reseni na Sametime. Umi toho vyrazne vic a prave ty veci co maji podniky rady. Integrace s voice ustrednou je dost pokrocila, ty konference ma taky vyrazne lepsi. Reseni na openfire by si podnik koupil jen kvuli tomu ze je vyrazne levnejsi nez sametime a pak si zase toho moc nevydelate.
Jabbim je a bude etalonem kvality a spolehlivosti mezi veřejnými Jabber servery. .... Amatérský server s několika hodinovými výpadky a bez podpory nebo profesionální server, kde se o vás budou starat?U tohohle jsem se opravdu upřímně zasmál. Kritizovat ty amatéry za několikahodinové výpadky, když jabbim mívá výpadky v délce několika dní. (Respektive několik dní to chvíli jde a chvíli nejde, takže si nikdo nepopovídá...)
To je lež. Já proti Abclinuxu nic nemám. Jen proti některým místním diskutujícím.Není to lež, je to zcela autentický dojem, kterým na mě tvoje dřívější výpady působily. Jestli tak působily jenom na mě, nechám na ostatních. Předpokládám, že mezi závadné diskutující počítáš i mě :), je to tak správně? Možná bysis měl rozmyslet, čeho chceš svým jednáním s ostatními dosáhnout :). P.S.: Mojí profesionalitu ať posoudí jiní...
Pokud se někdo projevuje jako naprostý primitiv (viz např. výše odkazovaná "diskuze" pod jeho blogem), mám značné zábrany s ním cokoli řešit nebo jej dokonce jakkoli (finančně) podporovat...Zatímco používat služby poskytované primitivem pro svůj business je naprosto košér
Podobné bláboly akorát berou lidem jako já chuť cokoliv dělat pro podobně duševně nedostatečně vyvinuté bytosti.Některé tvé výplody zase berou ostatním lidem (aspoň mě určitě) pocit lítosti, kdybys s tím opravdu seknul :). Tím netvrdím, že nejsem rád, že tu existuje jabber server s množstvím lidí, kteří k jabberu přitáhnou pozornost a další uživatele. Ale někdy mám pocit, že způsob jednání může spíš vrhat na jabbim a potažmo jabber stín totálního amatérismu. V tuhle chvíli mám celou rodinu na Google Talku (někteří to používají sami od sebe, některým jsem to pomohl zařídit). Nepočítám mor typu Facebook, o ICQ už jsem tady dlouho neslyšel. Dostal jsem pár silných impulsů proti možnosti doporučovat lidem Jabbim. Ale můžeš být klidný, nedávno se přidalo i vpsFree.
Mně zas přijde, že nejvíc Jabberu v ČR škodí podobní Pavlixové po diskuzích. Je mi tě líto...Nikdy jsem si nemyslel, že bysme se kdy mohli v názorech shodnout :). A dokonce po tom ani nijak netoužím.
Zato taký jabber.orgJabber.org míval těžké problémy, ale byl velký zájem tyto problémy řešit. V tuhle chvíli věřím, že jabber.org je vzhledem k počtu uživatelů (včetně návštěvníků místností) relativně velmi stabilní free služba. Gmail je relativně důležitý případ použití protokolu XMPP.
ale neber mi ten môj.Tvůj názor ti nikdo nebere. Jen ho někteří (mimojiné já) vnímají za trochu hloupý. Naproti tomu tvůj způsob vyjadřování není trochu hloupý, je to čistokrevná žumpa.