OpenSearch (Wikipedie) byl vydán ve verzi 3.0. Podrobnosti v poznámkách k vydání. Jedná se o fork projektů Elasticsearch a Kibana.
PyXL je koncept procesora, ktorý dokáže priamo spúštat Python kód bez nutnosti prekladu ci Micropythonu. Podľa testov autora je pri 100 MHz približne 30x rýchlejší pri riadeni GPIO nez Micropython na Pyboard taktovanej na 168 MHz.
Grafana (Wikipedie), tj. open source nástroj pro vizualizaci různých metrik a s ní související dotazování, upozorňování a lepší porozumění, byla vydána ve verzi 12.0. Přehled novinek v aktualizované dokumentaci.
Raspberry Pi OS, oficiální operační systém pro Raspberry Pi, byl vydán v nové verzi 2025-05-06. Přehled novinek v příspěvku na blogu Raspberry Pi a poznámkách k vydání. Pravděpodobně se jedná o poslední verzi postavenou na Debianu 12 Bookworm. Následující verze by již měla být postavena na Debianu 13 Trixie.
Richard Stallman dnes v Liberci přednáší o svobodném softwaru a svobodě v digitální společnosti. Od 16:30 v aule budovy G na Technické univerzitě v Liberci. V anglickém jazyce s automaticky generovanými českými titulky. Vstup je zdarma i pro širokou veřejnost.
sudo-rs, tj. sudo a su přepsáné do programovacího jazyka Rust, nahradí v Ubuntu 25.10 klasické sudo. V plánu je také přechod od klasických coreutils k uutils coreutils napsaných v Rustu.
Fedora se stala oficiální distribucí WSL (Windows Subsystem for Linux).
Společnost IBM představila server IBM LinuxONE Emperor 5 poháněný procesorem IBM Telum II.
Byla vydána verze 4.0 multiplatformního integrovaného vývojového prostředí (IDE) pro rychlý vývoj aplikaci (RAD) ve Free Pascalu Lazarus (Wikipedie). Přehled novinek v poznámkách k vydání. Využíván je Free Pascal Compiler (FPC) 3.2.2.
Podpora Windows 10 končí 14. října 2025. Připravovaná kampaň Konec desítek (End of 10) může uživatelům pomoci s přechodem na Linux.
Na Wired.com vyšel článek Jak Apple zabil linuxový desktop a proč na tom nezáleží. Normálně by linuxová komunita článek ignorovala. Slova o konci linuxového desktopu ale prohlásil Miguel de Icaza, zakladatel GNOME a Mono. Linuxoví vývojáři prý přebíhají k OS X, protože grafické knihovny používané k vytváření linuxových aplikací mají problémy se zpětnou kompatibilitou, OS X je na tom mnohem lépe, a že to vůbec nevadí, protože vývoj se přesouvá na web, a ti, kdo mluvili o svobodném softwaru, dnes mluví o svobodném webu. Článek je probírán také na serveru Slashdot.
Tiskni
Sdílej:
ten podla vas magor stoji za takymi vecami ako je Gnome2, Abiword / Gnumeric, a je aj jeden z hlavnych vyvojarov MC (Midnicght comanderu).. predpokladate ze tieto aplikacie su odpad sponzorovany MS ? co uz... Linuxaci jsou divnej.. moc divnej..
Co je na WP spatneho?treba to ze je proprietarni, telefony s nim musi mit zamkly bootloader (priznam se, ze tady hadam, ale sem tim docela jisty -- o pivo bych se vsadil
Co je na WP nepraktickeho?kdyz uz se dostavame z roviny moralni do do roviny prakticke, vez, ze to neni az tak rozsirena platforma, takze nema moc aplikaci. a taky nema multitasking. na uprimnou otazku, uprimna odpoved
Ale nejlepší je si prostě daný balíček zkompilovat ze zdrojáků ...... nástroji balíčkovacího systému. Bordel z
make install
a jemu podobných už ve svém systému nechci nikdy zažít.
Takže padne Ubuntu, padne Mint.Zajímavá úvaha :D.
Tak co je ta jediná pravá distribuce?To ses posunul od původního problému/otázky hodně daleko.
A přestaňte se doháje navážet do normálních uživatelů proboha, je to trapný...Kde vidíš nějaké navážení se do uživatelů?
Není, pokud je Ubuntu "banda plná zlodějů, co nic nevrací, tak kde je tedy to "dobro"?Když je diskuse v rovině "co by se (ne)stalo, kdyby ubuntu přes noc chcíplo", je téma aktivního hledání alternativ škaredá výhybka.
Třeba tady: "tedy tu propagaci a jakýs-takýs přizpůsobení se mentalitě BFU" atd...Dtto. O tom se bav v příslušném vlákně.
(A na akademické úrovni je pro mě zajímavá i teď)Pro tebe coby člověka, co systém instaluje a konfiguruje jiným? Debian zní jako pravá volba. Jednotlivé desktopy jsou tam sice v syrové podobě, nicméně to můžeš napravit někde v /etc, odkud si berou defaultní nastavení - tak ty desktopy vyšperkuješ všem jednou provždy - a přitom veškeré systémové způsoby jsou stejné jako v Ubuntu. Dnes bych šel do Fedory (čí chleba jíš, toho píseň zpívej), CentOSu/SL, Debianu, OpenSUSE, Gentoo nebo Archu, coby distribucí, které buď tvoří komerční firmy přispívajcí do upstreamu, nebo nefalšovaně komunitních projektů. "Čistě integrátorská" povaha Ubuntu mě prakticky začala srát už asi před čtyřmi lety, když jsem byl čistě komunitní uživatel, protože prostě neměli maintainery schopné ani ztriagovat bug, natož ho opravit.
nebo nefalšovaně komunitních projektůProblém s Ubuntu je to, že si hraje na komerční distribuci, ale do vlastního vývoje, tedy toho nejdůležitějšího, dává jako každá jiná komunitní distribuce.
Kam se poděl ten slavný Red Hat a ostatní když došlo na Linux nainstalovaný přímo na HW?Red Hat se na trh desktopů pro masové uživatele vybodl asi před deseti lety coby obor, na kterém se nedá přímo vydělat. Z toho prakticky vyplývá, že ve všech dotyčných věcech se nějak angažuje, ale výsledky pro běžného uživatele jsou holt vedlejší efekt - přestože kolikrát dost podstatný (viz třeba počty vývojářů na F/OSS driverech grafik).
Proč nemotivuje programátory aby dělali nové aplikace? Proč nemotivuje výrobce komerčního SW aby portovali/dělali pro Linux?). Pro mě to co Canonical dělá má stejnou váhu jako kdyby přispívaly na plný úvazek do Kernelu.
Problém s tou motivací výrobců komerčního softwaru a programátorů ze strany Ubuntu je v tom, že Ubuntu je nemotivuje, aby dělali aplikace pro Linux, ale pro Ubuntu. Ono je to pro Ubuntu výhodnější a pohodlnější, ale pro celý linuxový ekosystém to dobré není. Když ostatní začnou něco dělat, většinou se snaží, aby to bylo pokud možno co nejvíce neutrální a využitelné pro ostatní. Tomu se říká vzájemná pomoc, která v open source funguje už roky. SUSE láká vývojáře k Linuxu pomocí Build Studia, které by mohli mít jen pro sebe, ale oni tam umožnili dělat balíčky i pro ostatní distribuce. Red Hat se zase snaží, aby všechny jeho open source projekty fungovaly jako nezávislý upstream, který je využitelný ostatními distribucemi stejně jako Red Hatem. Akorát Ubuntu si bohužel hraje na vlastním písečku. Když teď dělali soutěž pro programátory, chlubili se, že se jim přihlásilo 130 aplikací. Kolik z nich se dostalo i do ostatních distribucí? Když u nás studenti dělají nějaký program v rámci diplomky, máme podmínku, aby udělali balíček pro Fedoru, ale taky po nich chceme, aby kolem toho měli správný upstreamový projekt, snažili se kolem něj udělat komunitu a když oni sami nemají zájem dělat balíčky pro ostatní distribuce, měli by se aspoň přilákat ty, kteří budou ochotní to udělat. Nic takového v programech Ubuntu není, tam se jede na vlastním písečku a lidem se tlačí Ubuntu-specific věci jako Quickly.
Mimochodem tobě vývojáři open source ovladačů možná přijdou k smíchu, ale v mých očích jsou to borci, kteří ač je jich velmi málo a mají velmi stíženou práci (kvůli neuvolněným speficikacím) udělali docela funkční ovladače. Že nevyužili nabídky Valve, naprosto chápu. Oni nejsou tak daleko, aby řešili detaily v optimalizaci. Stačí se podívat na jejich matrix neimplementovaných vlastností. V této fázi by jim týden ve Valve nic nedal. Mnohem efektivnější je, když ho stráví implementací chybějících věcí. Kdyby jim chtělo Valve pomoct, tak na to může nasadit vývojáře nebo minimálně posílat patche, protože manpower je úzké hrdlo celého projektu.
na AMD 7XXX prostě nikdo OSS ovladače dobrovolně používat nebude
Nesouhlasím.
Existují zdrojové kódy, ať si to ty distribuce zkompilují, dělá to tak milion projektů a nikdo si nestěžuje (jenom pár projektů připravuje balíčky a většinou je to rpm.
A to je přesně ten problém přístupu Ubuntu. Máte přece zdrojáky, tak co ještě potřebujete?
Možná jsem divný, ale mně to jako přístup podporující spolupráci příliš nepřijde.
Možná jsem divný, ale mně to jako přístup podporující spolupráci příliš nepřijdeTo nevím, ale co vím, tak, že rozhodně v tom nejste sám.
Ono se to holt těžko vysvětluje někomu, kdo nepracuje s upstreamovými projekty a nepotřebuje z nich přebírat patche.
Hmm, všimnul sis vůbec že je to KOMERČNÍ společnost? Oni chtějí taky vydělat ;) nejsou červený kříž.
Red Hat a SuSE snad nejsou komerční společnosti a nepotřebují vydělat?
jsem nabyl dojmu, že je to pěkná banda bláznů, kterým jde jen a jen o výdělek)To je překvapení u veřejně obchodované společnosti, viď? :D
Ehm, chceš snad aby se starali o repa pro ostatní distribuce nebo co? :) Ukážeš mi prosím tě v čem si přiletěl na tuhle planetu? :DDělat dobře upstreamovou práci není o tom dělat práci za downstream. Mezi upstreamem a downstreamem ale musí být oboustranný vztah. Není to o tom, že vyplodím kód, hodím ho někde na net a vlezte mi všichni na záda. Ale jak už tady někdo píše, blbě se to vysvětluje někomu, kdo v tom vztahu nikdy nefiguroval.
Unity funguje i na Archu, Fedoře, OpenSuse. USC taky funguje všude možně. Klient k U1 taky jede všude (to že neuvolnili server je OK, vždyť je to komerční věc) A kdyby někdo přistupoval k mému projektu stylem "děláš hrozný hovno" tak se na něj taky vykašlu.Nevím, jak funguje Unity na Archu nebo openSUSE, ale pokud funguje stejně jako na Fedoře, kde to je vlastně bundle v soukromém repozitáři, který si s sebou táhne všechny knihovny, na kterých závisí, a přepíše jimi ty distribuční, tak potěš koště. A takový stav plyne z toho jednostranného vztahu upstream-downstream.
Takže do oVitru přispívá i Canonical? :PNevím, nakolik tam přispívá, ale i kdyby tam byl jen kvůli tomu, aby udělal balíčky pro Ubuntu, tak je vítaný a je to hodnotná práce. Vývojáři upstreamového projektu by totiž měli být rádi, že má o jejich projekt někdo zájem, a spolupracovat s lidmi, kteří se daný projekt snaží dostat a udržovat v distribucích.
Hmm, všimnul sis vůbec že je to KOMERČNÍ společnost? Oni chtějí taky vydělat ;) nejsou červený kříž.Já jim to neberu a můžou si dělat vše, co jim dané open source licence dovolí. Nicméně být platným a spolupracujícím členem open source ekosystému je potom zase úplně jiná otázka.
Mě prostě vadí jak se do nich každej naváží a není schopnej UZNAT ani JEDEN přínos. :/ Njn, my jsme guru a ostatní jsou prd...Já rozhodně neříkám, že Canonical nic nedělá a že nemá jediný přínos. Akorát je škoda, že se nezapojuje do spolupráce takovým způsobem a v takovém míře, jak by mohl. A tím nemyslím množství příspěvků. Mně by bohatě stačilo, kdyby Canonical problémy, které řeší, řešil v upstreamu, ne na vlastním písečku. Aby věci, které vyvíjí, nevyvíjel jen pro sebe, ale v nějaké rozumné míře je nabídl i ostatním, protože ve velké míře čerpá z práce ostatních. Potom věřím, že ubude konfliktů mezi ním a upstreamovými projekty (např. GNOME vs. Canonical) a zlepší se jeho obraz u lidí z jiných projektů a distribucí.
Největší distro není pro linuxový svět stěžejní?Největší? Mluvíme o Ubuntu? A jak? Maximálně tím, že se mu podařilo získat nejvíc BFU a začátečníky. A svojí politikou brát a nic nevracet rozhodně jeho zmizení zas až tak moc bolestivé by nebylo. Rozhodně Linux jako takový by to rozchodil. Řekl bych že pro Linuxový svět jsou stěžejní Distribuce na na bázi RHL, Slackware, nebo Debian GNU/Linux.
Copak nevidíš, kolik lidí pomohlo Ubuntu přitáhnout do této sféry?Jenže tohle mu neupírám. Jestli jsi si nevšiml, tuhle zásluhu jsem Ubuntu dokonce zmínil. Já mám problém s prohlášením, že Ubuntu je největší distribuce. A upřímě, kde by Ubuntu bylo bez Debianu?
Na stejném místě, jen by za základ vzali třeba OpenSuse.Nooo..., to je jedno. Každopádně Ubuntu je nějaké velké funkční ověřené distro + pár dodělávek. To z něj dělá největší distro?
na tom se nedá psát.Zvyk, pouzivam a nemam s tim problem.
máme ty tvrzení, že pro každého Linuxáře ja OS X úplně superKde?
Navic, v cene mate OS X, coz je pro Linuxare velmi dobre pouzitelny system.Vase misinterpretace:
Nj, ale když tu máme ty tvrzení, že pro každého Linuxáře ja OS X úplně super... :)
Např. Fit-PC s Intel i7To je vtip? Plastovy krap vybaveny pomalym Intel Core i7-3517UE - Mac Mini nabizi 2.7GHz Intel Core i7 v hlinikovem tele s vice nez dvouapulnasobnym vykonem, plus integroavany Radeon HD 6630m, firewire, Bluetooth a Thunderbolt. Navic je to v podstate stejne drahe jako Mac Mini s OS X a ma to kratsi zaruku. Zkuzte neco jineho, tohle neni ekvivalent.
Intel Core i7-2620M co je v současném maximálním Mac MiniSoucasny muze mit Intel Core i7-2635QM/GM, ktery je vykonnejsi (ctyrjadro) a novy Mac Mini, ktery bude zanedlouho uvolnenu, by mohl mit 7 2530M a i7 3720QM.
A argumentovat Firewire a Thunderboltem je v dnešní době z cesty.Proboha proc?
popravdě nevidím důvod proč při dnešním stavu Linuxu chtít proprietární grafiku.Tak pokud potrebujete OpenGL ci OpenCL, nemate na vyber. Navic, v cene mate OS X, coz je pro Linuxare velmi dobre pouzitelny system.
Takže ano, pro mě to je ekvivalent.Tak to nevim jesli se vam mam smat nebo vas litovat. Koupit za £800 vcetne VAT oholene PC s Ubuntu od pochybne garazove firmy muze jen zoufalec, zejmena kdyz za stejnou cenu muzete mit vykonnejsi a lepe provedeny/vybaveny Mac Mini, vcetne OSX a na nejz si muzete nainstalovat Linux take.
Navic, v cene mate OS X, coz je pro Linuxare velmi dobre pouzitelny system.
Prosím, nezobecňuj.
Tak to nevim jesli se vam mam smat nebo vas litovat. Koupit za £800 vcetne VAT oholene PC s Ubuntu od pochybne garazove firmy muze jen zoufalec, zejmena kdyz za stejnou cenu muzete mit vykonnejsi a lepe provedeny/vybaveny Mac Mini, vcetne OSX a na nejz si muzete nainstalovat Linux take.
Zoufalec... nebo člověk, který bere v potaz etiku.
nebo člověk, který bere v potaz etiku.Co je na Applu tak neeticke? Obchodni model a podminky jsou zname a zbytek je kazdeho osobni volba, Apple nema monopol. Ohledne SW patentu - nejsem jejich vyrazny zastance kvuli zneuzivani, nicmene treba s rozsudkem vuci Samsungu souhlasim; interni dokumenty Samsungu ukazaly chovani, za nejz by se i vyrobci ctyrpruhych Adidas stydeli. Eticke, ze?
coz je pro Linuxare velmi dobre pouzitelny system.Je to to trochu generalizace, nicmene migrace vyvojaru plna OSS projektu na Apple v poslednich letech to potvrzuje. V realu je to uvnitr stale Unix, s command line, stabilnim GUI a dobrym vyvojovym prostredim.
Neni to spíš tak, že ono to prostě nejde nastavit?Ne. Na Mountain Lion staci napsat
defaults write com.apple.Finder AppleShowAllFiles YESci jsou na podobne veci GUI tools - treba Lion Tweaks a dalsi.
debilního Apple backupuProc? Ma druha pulka jiz roky pouziva Mac a ja nastavil Time Machine Backup na muj NFS server. Zadny problem a vse chodi.
má dneska jenom Firewire a ne USB.I USB 3 je vuci staremu Firewire chcipak, load procesoru jak hrom a jeho rychlosti to nedosahne.
A co má dneska Thunderbolt krom výrobků od Applu?Thunderbolt je standard Intelu, nikoliv Apllu a i Windows 8 budou mit jeho plny support, a i Linuxu. Moje puvodni tvrzeni bylo, ze je tezke najit stejne kompaktni ekvivalent k HW Apple. A kdyz jsem chtel podlozit vase tvrzeni, ze ekvivalent k Mac Miny je, vase argumentace se nakonec zvrhne na to, ze danou funcionalitu nepotrebujete ci k je nicemu, od graficke karty po Thunderbolt (o vecech jako Dispaly Port ci i pitome integrovane ctecce karet radsi nemluve). To je smesne.
Pro mě není použitelný a jsem "Linuxář".A co? Na Mac Mini 2009 jsem provozoval bez problemu Fedoru.
USB2, tak to USB2 vyhrálo v rychlosti.USB2? Proboha, co to bylo za Firewire controller?
Jo a ještě je tady taková ta věc, že nevyhodíš peníze za OS XTo bych bral, pokud by Fit-PC bylo levnejsi, nicmene v nasem pripade je OS X jen roztomily bonus ktery se nemusi pouzit.
ale to je problém jenom pokud chcete OpenCLCoz je velmi zasadni problem.
když chceš používat Linux a navíc nedáš peníze takovýmu patent trollovi jako je Apple.Apple neni patentovy troll, rozhodne ne v klasickem slova smyslu, rozhodne o nic horsi nez ostatni firmy - Google, Microsoft, Nokia, Samsung ci dalsi.
že nevyhodíš peníze za OS X, když chceš používat LinuxJadrem problemu jsou aplikace. Linux prohrava na desktopu, nebot krom zakladnich funkcnich veci jako web browser ci LibreOffice u nej neni alternativa k OSS polonedodelkum. Ja celkem chapu lidi do odesli k Macu - Unix inside, stabilni a vykonne GUI, port vetsiny OSS aplikaci a moznost si pripadne koupit relativne funkcni SW, pokud OSS nestaci. U Linuxu tu moznost nemate a to je proste problem.
Firewire/USB2V terenu snimame casto video, mam s tim zkusenosti, pokud Firewire je pomalejsi nez USB2, je shnila jeho implementace.
Tak kdybych chtěl masivně používat OpenCL tak si pořídím prostě jiný druh PC...A jsme zpet .... proste k Mac Mini neni obdobne kompaktni alternativa. OpenCL jsem provozoval uz na Mac Mini 2009 bez problemu, i pod Linuxem.
za takový hovadiny jako je "swipe to unclock" u čehož bych přísahal,To je zalezitost pravniho stavu, Apple ani jine firmy nemaji na ted na vyber nez patentovat. Applu se neda uprit kreativita; hovadina, nehovadina, Samsung si udelal list veci, co a jak resi Apple, okopirovali to i kdyz cast byla pokryta patenty a slo to lehce udelat jinak.
další bitvy typu "ale na Linux není SW XY...", těAplikace jsou proste klicove. PC nepouzivame kvuli OS, ale kvuli aplikacim a u Linuxu na desktopu v plno oblastech proste dobre aplikace nejsou a pak jste tak trochu v pasti.
se taky docela uchladí (viděl jsem tam tak 80°C max).
LOL
Jop, ale takových 70% uživatelů by s Mackem bylo spokojených.Pokud se nepletu, tak Applácké Mašiny se dlouhou dobu držely hlavně v USA, kde silně šlapaly na paty Microsoftu. Předpokládám, že je to způsobené mentalitou američanů, kteří kromě práce, sekání trávy okolo domků (mají-li takový domek) z drtivé většiny neznají jinou formu trávení volného času, než ládováním se hamburgry a sledováním médií. Tloustnou a nechají si přitom ještě vesele vymývat mozky. A že Apple je v tomto oboru mistrem. Pak se nedivým ničemu. Pokud jsem si všiml tak u nás (a v Evropě obecně) byly Macy dlouho považovány za drahý luxus. Kdo měl doma Maca, byl považován za boháče a ... exota (mimo firem, tam byla situace trochu jiná, samozřejmě). Významněji se na evropském trhu začal prosazovat až s přenosnými a vestavěnými systémy. Teď je to takový boom, prostě módní záležitost, která Apple prozatím vynesla na špičku obratu v IT.
A takových 80% by bylo rádo kdyby jejich notebook/desktop měl takový pěkný designTak... to fakt nevím, já osobně po designu od Apple netoužím a bohužel jak je v tom oblíbenosti nevím, ale domnívám se, že máte-li pravdu, zas nepůjde o nic jiného, než o módní vlnu. Teď je prostě Apple v kurzu. Ale to je jak na houpačce - zítra může být všechno jinak a kde budou statistiky? ... áno, přesně tam!
(ano, přiznávám se, design notebooku/desktopů Apple se mi líbí :( )V pořádku, na tom nevidím zas nic špatného.
No, pokud se podíváš na design Applu tak jak šel posledních 10 let, tak jsou vždy po stránce designu hodnoceny jako jedny z nejlepších na světě.
To bude asi jako se vztahem světa modelingu vůči realitě. ~,^
Celé to rozdělování do "kast" od vás "zkušených" uživatelů je směšné...Asi stejně směšné jako poměřovat si ptáky nebo poměřovat distribuce podle počtu uživatelů.
Ano, beru to tak, že největší = nepopulárnější = nejvíce uživatelůTo je hodně krátkozraké.
Celé to rozdělování do "kast" od vás "zkušených" uživatelů je směšné...Promiň, asi ti nerozumím, ale kterých kast?
Jo pravda, že tohle je víc češtinářská bitka, zlatá Angličtina (nejen) v tomhle :)No, nevím osobně angličtinu moc nemiluji, ale navrhuji alespoň v tomto vlákně zůstat u toho, že došlo k nedorozumění. Někde jsem četl pěkný článek (mám ten dojem, že jej napsal Petr krčmář na svém blogu, ale nechce se mi jej hledat) jak snadno zrovna na internetu (a hlavně v diskuzích) k takovým situacím snadno dochází... :) No, ona je to v podstatě moc krásná idea - vychovat si uživatele. Ale já se obávám, že v praxi moc fungovat nebude a trendy, které se začínají rozmáhat přes projekty jako je Ubuntu, Unity, KDE4, PulseAudio atd... mě spíš utvrzují v přesvědčení, že ti uživatelé o nichž jsem mluvil, houfně migrující na Linux si začínají vychovávat nás. Ano, někdo namítá, že tu pořád budou distra, pro ehm... "hardcore", nebo "náročnější" uživatele (Gentoo, Slackware, Debian GNU/Linux), ale jak dlouho bude trvat, než tyhle pitomé "user-friendli" změny probublají (např přes jednotlivé projekty) i do nich? jak dlouho bude trvat, než se budou muset prostě přizpůsobit, aby vůbec přežily? Vaše Maminka je prostě jednou z těch BFU, kteří si dokážou s tím počítačem poradit. Není třeba líná si tu jednoduchou nápovědu ve formě tooltipu najít. Moje maminka je na tom podobně. O počítačích ví velmi málo, vysvětlit ji jak fungují adresáře je nadlidský úkol, ale ukázalo se, že když potřebuje, tak si prostě poradí. Hledala soubor? Netrvalo dlouho a našla dialog "Najít". Čekal jsem, že budou problémy při přechodu z KDE 3.5 na KDE 4.x (Konqueror vs Dolphin). Když jsem ji vysvětlil jak se dostane do domovského adresáře "domeček" :) a kde najde a jak použije služby, které od správce souborů vyžaduje, zvládla zbytek sama. Když ji začal dělat potíže Iceweasel, doporučil jsem ji Operu. jediné co jsem musel udělat, tak exportovat záložky. Atd... moje máti se odmítá cokoliv o počítači dál učit, ale když potřebuje, tak si dovede v 99% poradit sama, nebo to okouká ode mě. Ovšem zažil jsem případ, kdy jedné slečně klekl noťas s widlemi. první mela nastala, když byl zamítnut její požadavek o nainstalování widlí na jiný kompl (který patřil někomu jinému). těch keců o tom jak je Linux strašný, jak se to nedá používat a kdesi cosi. Neustále na tom hledala nějaký chyby. ne, že by ji to dělalo problémy ale prostě na truc - nejsou to widle, je to špatné. přitom tam měla vše co ve Widlích : Přehrávač hudby, video (všechny formáty), Firefox. ještě větší sranda nastala, když bylo rozhodnuto, že pro všechny uživatele se zavedou vlastní účty (a kvóty). nakonec se s tím musela smířit, protože prostě to byl jediný přístup k internetu. Ale pokoj jsme neměly. když měla síť (nebo nějaký server) výpadek, hned za to mohl Linux (který v tom byl samozřejmě v tomto případě nevinně). vysvětlit ji to (i polopaticky) prostě nešlo. Nedej bože aby něco někde četla. Navíc to nikdo nepoužívá a nejsou na to přece aplikace. hotovo. tečka. Teď už má zase svoje widle na svým komplu a je klid.... Bohužel takových uživatelů je většina. Čekají, že Linux (a v podvědomí mnohých z nich vlastně linux je jiné slovo pro Ubuntu) budou widle, ale jen zadarmo. A to se zas nelíbí mě. Já chci aby Linux zůstal Linuxem. Nebráním se novým technologiím (např. D-Bus, nebo systemD) ale čeho je moc toho je prostě příliš...
To je jedna z věcí které bych se opravdu nebál. Lidé tohohle ražení jen tak nevymřou a něco si vnutit jen tak nenechají ;) Budou sice minoritní, ale budou.Nj. na Ubuntu se Vám to mluví. jenže já to zase vidím z jiného distra - z Debianu a Gentoo. problém s tím jestli si něco necháme vnutit nebo ne je trochu pasé, jakmile Widloidní přístup budou razit subprojekty jako je KDE, nebo Gnome. A jak to dopadne s forky velkých molochů pěkně ukazuje Trinity. Sice je dostupné prostředí typu KDE 3.x i pro dnešní distra, ale bohužel bez dalšího významnějšího vývoje. A mám ten dojem že dokonce pořád fachá na starých Qt3. Takže asi tak. Ono nejde o stěžování. problém je jak jsem psal trochu hlubší. Ztěžovat si je jedna věc. Ale tihle uživatelé (typu té holčiny s notebookem) jsou... nevím, nemám na to slušný výraz, takže si odpovídající ekvivalent prosím dosaď sám. A bohužel jen tak rychle nevymřou, a podle mých zkušenností jsou zastoupení ve všech věkových kategoriích, které jsou schopny už z počítačem více pracovat. Uznávám, že jsou i schopnější BFU, ale bohužel ty tolik není slyšet a ani na ně tolik nenarazíte, protože ti druzí jsou otravnější. A nevymřou, dokud jim bude MS a Apple vymývat mozky. A obávám se, že Ubuntu je nepřevychová, jen jim předloží obraz o Linuxu, který (bohudík, zatím) není správný. jediné co si možná vychová je generaci uživatelů, kteří nic jiného než Ubuntu (a Unity) znát nebudou. A vývojáře, kteří převezmou model Canonikalu, nebo budou ve stejném duchu pro něj pracovat. Takže výsledek pro zbytek Linuxového světa je furt pět...
Největší distro není pro linuxový svět stěžejní? Když zmizí tak se nic nestane? Wut?Ano, není stěžejní a nic se nestane - stejně jako se nic nestalo, když debian přebrandoval Firefox na Iceweasel nebo když se z OOo staly LO. Prostě proto, že vývoj pokračuje jinde a lidi po chvilce brblání přejdou k alternativám.
bez HW těžko budete dobře hostovat repositáře a skončíte jako LMDE s 75kb/s download...jedna hnidopišská: kdyby debian a jeho deriváty nasadili metalink/mirrorlist, vystačili by si se zlomkem aktuální šířky pásma k zrcadlům.
BTW, všimli jste si kolik nového software přineslo Ubuntu na Linux (třeba ta jejich poslední soutež a jaké krásné aplikace z toho vzešli...). To je taky podporaNevšimli, bo to (asi) nebylo ve zprávičkách,
I agree with the statement that "OS X killed Linux on the desktop", but it's not because Linux developers "defected" to using Mac OS X instead. Rather, I think it's quite the opposite that actually happened. Designers (not developers!) infatuated with the Mac OS X ideology tried to bring that mindset over to Linux desktop environment projects like GNOME, Unity, and to a lesser extent KDE. Even other applications, like Firefox and Chrome, have been stricken by this problem. Basically, these designers have done everything in their power to dumb down and otherwise molest the Linux desktop experience. GNOME 3 is the ultimate example of this. While GNOME 2 wasn't perfect by any means (and no software ever is), at least it was usable and predictable. People could use it to get some real work done. Then GNOME 3 came along. It was quickly co-opted and infused with the crap that's commonplace within the Mac OS X and iOS way of doing things. ... The emphasis was put on making it look "pretty" and "trendy", rather than making it into a useful tool. ...
Gnome != gnome-shell (nebo metacity a gnome-panel)Presne tak, Gnome Shell je jen jedna z mnoha komponent.
1) Gnome != gnome-shell (nebo metacity a gnome-panel)
Jako kdyby se debilizace netýkala třeba Nautilu.
2) Když se mi nelíbí defaultní nastavení, tak ho změním, ne? Ono "usability" je dost subjektivní pojem, co je jednotkou usability?
Teď je otázkou, jakou energii musím vynaložit na změnu. V GNOME 3 mi přijde větší než u jiných prostředí i u tak základních věcí jako změna písma.
Netuším, kdo bude v budoucnu udržovat ty hory kódu vygenerované v posledních letech fulltime vývojáři placenými za práci, bez většího osobního zájmu o věc.Vždycky mají možnost umřít :).
Vidím to přesně naopak. Dokud vývoj linuxu probíhal hlavně na dobrovolnické bázi, lidi neměli čas vymýšlet nesmysly a vývoj spočíval hlavně v řešení problémů, které uživatele (tedy vývojáře) pálily.Prave KDE mi prijde jako potvrzeni, ze to neni pravda, jen zlomek jejich vyvojaru je placen.
Právě komerční firmy a nadace utrácejí za vývojáře Gnome3, systemd, unity, pulseaudio, KDE (viz ten nepomuk)No a proboha co? Zaplaceni vyvojari napisi kod a daji ho pod svobodnou licenci k dispozici. Chcete tvrdit, ze existence kodu "navic", ktery tak jako tak neni nikdo nucen pouzivat ci integrovat, je spatna? OSS je i svobode psat co chci a jak chci.
velice pochybuji, že by nějaké gnome3 existovalo.Nepodlozena teorie, existuje plno desktopu nesponzorovanym nikym.
Když napíšu driver pro zvukovku, mám vnitřní povinnost se o něj dál starat,Zivot prinasi zmeny a muze se stat,ze na neplaceny vyvoj - tedy hobby - uz neni proste cas.
Jenže o ten kód se pak někdo musí starat. A pokud se nestará, dochází k bordelu, přesně tomu, o kterém je celá tato diskuse.A chcete mi tvrdit, ze systemd ci Gnome Shell se nikdo nestara? Presne naopak, kouknete se do gitu. Naopak vetsina zanedbanych a polododelanych projektu pochazi z klavesnice onech hobby autoru.
hobby nevygeneruje stovky tisíc řádek,A to je prave ten problem, o testovani a kontinuite nemluve.
postupný rozvoj gnome2, než převratné změny ala gnome3.Gnome3 je v podstate Gnome2, jel pribyl Gnome Shell, jedna komponenta a trochu se uklidilo GTK2 (-> GTK3). Sorry, ale vase teorie, ze omezenim resources - casu programatoru - dosahnu lepsich vysledku je proste nesmysl.
Gnome3 je v podstate Gnome2, jel pribyl Gnome Shell, jedna komponenta a trochu se uklidilo GTK2 (-> GTK3).Jo, tohle budu vypravet lidem, kteri me s nim poslou do haje, urcite se pak neco zazrakem zmeni a to zacnou pouzivat.
... že Win8 budou za babku a bude to stabilní systém fungující na každém hw.Nepotřebují čistě náhodou Win8 na x86 platformě procesor s podporou NX bitu? To mně vůbec nepřípadá jako "každý hadrdware"
Dneska uz mi tyhle diskuze prijdou jako kraviny.Ani bych neřekl. Pro představu, mimo /home a /usr/games, které mám na samostatných oddílech mi celý zbytek včetně programů a dat zabere něco kolem 50 GB (počítám do toho i win aplikace, mimo her). Samotný základní systém, aby se dal používat i s nějakým jednoduchým GUI prostředím (třeba můj oblíbený Fluxbox) by se měl odhadem bez problémů vlézt do 1GB. připočítám-li swap oddíl, jsem na 2G. Zbytek můžu využít dle své libovůle. To je docela slušný rozdíl. Mě se opravdu moc nezamlouvá, když mi jen systém sežere 10G. Souhlasím s tím, že Widle jsou jiné prostředí. A proto bych je osobně už nechci. Mě na nich vadí neohebnost, nepřizpůsobitelnost, a uzavřenost. To poslední není o tom, že bych musel mít ode všeho zdrojáky, i když čas od času i to se mi zhodí, ale tomto. Otevřenost mi navíc pomáhá i při přizpůsobování prostředí ke svým potřebám. neříkám, že je to vždycky naprosto jednoduchá, a nemusí to nutně znamenat hrabání se v zdrojových kódech, ale jde to.
Zni to trapne, ale kazdy ma fakt jine potreby, tak nerozumim tomu, proc se tady na uzivatele Windows pohlizi s despektem.Já si nemyslím, že by se tady na uživatele Windows pohlíželo s despektem. Naopak spousta místních „linuxáků“ jsou zároveň uživateli Windows a často i správci většího množství Windows strojů. Podle mě je tady odborná znalost Windows na dosti nadprůměrné úrovni.
si připomněl při vypínání oken nutnost počkat na dokončení aktulizaceZrovna tenhle nápad se mi kupodivu líbil.
Ve widlích možná nepřekonatelný problém, ale na Linuxu?See here. Ohhh, dalsi Lennartovina ....
Jasne, napr. kdyz vypinas system, protoze ti dochazi baterka, a ono ti to napise... instaluji se aktualizace, nevypinejte pocitac.... Fakt adrenalin. Zpusob aktualizaci na Windows mi proste prijde debilni.Většinou se při kritickém stavu baterie počítač posílá do spánku S4 (suspend to disk). Je to rychlejší a lze to udělat automaticky (při vypínání se můžou nějaké programy vzpírat, nebo se ptát na uložení dat, a co když uživatel usnul nebo je pryč, že...). s2d lze naopak provést prakticky v jakémkoliv situaci. Takže V MS asi nepočítají s tím, že by někdo při nízkém stavu baterky vypínal.
Co je na tom složitého aktualizovat nb až když jsem připojen k rozvodné síťi?Hmm... Vida technologie na Widlích pokročila. To jste se načekaly což ;) Ještě by to chtělo zamykaní verzí, prohlížení změn, volbu jednotlivých aktualizací, atd...
Osobně odhaduji že do několika let Linux na desktopu zcela skončí protože nové verze Win budou vydávané mnohem častěji a cena bude pouze symbolická.Až bude, budem se o tom bavit. Zatím je pro mě osm stovek za ten zgerb pořád hodně. vlastně i zadarmo by byly příliš drahé.
S rozvojem cloudu brzo ani běžný uživatel os na desktopu potřebovat nebude.Ha! Widlaři objevily Ameriku! Technologie vzdálených úložišť, vzdáleného spouštění aplikací a terminálů. věci, které implementoval kde jaký Unix, a které dávno byly řešitelné v Linuxu. A pak ať se někdo divý, že je namáme v lásce ;)
Hmm... Vida technologie na Widlích pokročila. To jste se načekaly což ;) Ještě by to chtělo zamykaní verzí, prohlížení změn, volbu jednotlivých aktualizací, atd...Nechci kverulovat, náčelníku, ale Windows měly možnost instalovat patche až po schválení uživatelem už minimálně od verze XP. Včetně možnosti skrýt jednotlivé aktualizace, které člověk instalovat nechce a volby, které aktualizace se momentálně mají instalovat a které ne. Samozřejmě pokud má někdo nastavené, že se mu mají aktualizace instalovat automaticky, neptá se ho to na nic. Ale u ručních aktualizací, o kterých mluvil předřečník, to tak je už pár verzí Windows zpátky; uměly to určitě dávno předtím, než jsem na desktopu přešel na Linux, což nějakých sedm-osm let bude.
wuauclt /detectnow
. Nejspíš bych musel nejdřív přes web aktualizovat klienta pro Windows Update, ovšem tím bych zase neměl co ověřovat, neboť by šlo o současnou verzi.
Nicméně čudlík "Odmítnuté aktualizace" tam přítomen je...
Hmm... Vida technologie na Widlích pokročila. To jste se načekaly což ;)ze svého prvního příspěvku v tomhle vlákně beru zpět a omlouvám se za ni, mea culpa.
Osobně odhaduji že do několika let Linux na desktopu zcela skončí protože nové verze Win budou vydávané mnohem častěji a cena bude pouze symbolická.
A mě by docela zajímalo, kdy hodlá Microsoft svoje Windows kompletně otevřít, tzn. poskytovat zdrojové kódy celých Windows pod svobodnou licencí. Dokud se tak nestane, tak Linux bude stále žít, protože spoustě lidí vyhovuje jeho svoboda.
...nové verze Win budou vydávané mnohem častěji a cena bude pouze symbolická...Tak jako už cena po mnoho let symbolická, že?
Psal jsem že cena Windows8 bude již levnější. Do jednoho roku po vydání bude stát okolo 1200Kč. Další verze by měly být stále levnější.
Kde berete tu jistotu? To může vědět jen Lael Ophir. Nebo jste jeho převtělením na abc?
Opravdu si myslíte, že např. Nvidia začne dělat ovladače pro Wayland?
Ne, nemyslím, ale myslím že je bude dělat komunita, jak to teď dělá pro Xka. A když bude Wayland stát za prd, tak prostě chcípne a nic se nestane.
...žijeme v tržním hospodářství, ve kterém kdyby Win7 byly nekvalitní, nikdo by je za tu cenu nekoupil. Proč tedy Linuxová distra na desktopu nechce ani 98 procent lidí ani ZADARMO??
Tady budu sice bojovat s větrnými mlýny, ale budž. Kdyby
Otevřete konečně oči a bez nadávek uznejte, že Linuxová distra na desktopu mají perspektivu NULOVOU.Oči mám otevřené a o budoucnost linuxu na desktopu nemám obavu
...protože po velice krátké době přijdou např. na horší komatibilitu s MS office, které používá naprostá většina domácích uživatelů...Kontrolní otázka, kolik domácích uživatelů si koupí MS Office za cca 3000,- aby mohli poslat mailem poslat fotku zabalenou do dokumentu Wordu? A kolik domácích uživatelů si koupí Photoshop, aby mohli otočit fotku a odstranit červené oči?
...vypadají prostě jinak než jsou školáci a zaměstnanci firem zvyklí používat ve firemním/školním prostředí...A to je ta chyba o které jsem už psal. Vendor lock in. Ve školách mají učit (a na úřadech a v práci školit), jak se vytváří, edituje dokument, ne jak se kliká na ikonky v konkrétním proprietárním SW. Když potom mají udělat něco jiného (ve stejném SW) než je jejich rutinní pracovní činnost, jsou úplně vedle. Nepomáhá tomu ani situace, kdy školy a úřady v rozporu se zákonem nutí uživatele používat proprietární formáty a tím i proprietární SW.
Ještě k té podpoře hw bych jenom dodal, že MS je ohromná firma s velikým kapitálem kterému je podřízeno úplně všechno.Já nezpochybňuji, že vzhledem k síle MS výrobci rádi upraví svá zařízení tak, aby na nich Windows dokázaly uspokojivě fungovat. Ale nemohu se smířit s tím, že se tím porušují předepsané standardy.
dyby Win7 byly nekvalitní, nikdo by je za tu cenu nekoupil
Klidně bych investoval víc peněz do Windows, kdyby byly kvalitní tím způsobem, že by k nim dostal člověk zdrojové kódy pod svobodnou licencí GNU GPL, resp. pod nějakou s GNU GPL kompatibilní. Vím ale, že Microsoft svoje Windows jen tak neotevře. Tudíž jsou pro mě Windows nezajímavý uzavřený systém. Ideální ale pro BFU
eplhaftuCo to slovo znamená?
To mě pobavilo!