Masivní výpadek elektrického proudu zasáhl velkou část České republiky. Hasiči vyjížděli k většímu počtu lidí uvězněných ve výtazích. Výpadek se týkal zejména severozápadu republiky, dotkl se také Prahy, Středočeského nebo Královéhradeckého kraje. Ochromen byl provoz pražské MHD, linky metra se už podařilo obnovit. Výpadek proudu postihl osm rozvoden přenosové soustavy, pět z nich je nyní opět v provozu. Příčina problémů je však stále neznámá. Po 16. hodině zasedne Ústřední krizový štáb.
Po více než roce vývoje od vydání verze 5.40 byla vydána nová stabilní verze 5.42 programovacího jazyka Perl (Wikipedie). Do vývoje se zapojilo 64 vývojářů. Změněno bylo přibližně 280 tisíc řádků v 1 500 souborech. Přehled novinek a změn v podrobném seznamu.
Byla vydána nová stabilní verze 7.5 webového prohlížeče Vivaldi (Wikipedie). Postavena je na Chromiu 138. Přehled novinek i s náhledy v příspěvku na blogu.
Sniffnet je multiplatformní aplikace pro sledování internetového provozu. Ke stažení pro Windows, macOS i Linux. Jedná se o open source software. Zdrojové kódy v programovacím jazyce Rust jsou k dispozici na GitHubu. Vývoj je finančně podporován NLnet Foundation.
Byl vydán Debian Installer Trixie RC 2, tj. druhá RC verze instalátoru Debianu 13 s kódovým názvem Trixie.
Na čem pracují vývojáři webového prohlížeče Ladybird (GitHub)? Byl publikován přehled vývoje za červen (YouTube).
Libreboot (Wikipedie) – svobodný firmware nahrazující proprietární BIOSy, distribuce Corebootu s pravidly pro proprietární bloby – byl vydán ve verzi 25.06 "Luminous Lemon". Přidána byla podpora desek Acer Q45T-AM a Dell Precision T1700 SFF a MT. Současně byl ve verzi 25.06 "Onerous Olive" vydán také Canoeboot, tj. fork Librebootu s ještě přísnějšími pravidly.
Licence GNU GPLv3 o víkendu oslavila 18 let. Oficiálně vyšla 29. června 2007. Při té příležitosti Richard E. Fontana a Bradley M. Kuhn restartovali, oživili a znovu spustili projekt Copyleft-Next s cílem prodiskutovat a navrhnout novou licenci.
Svobodný nemocniční informační systém GNU Health Hospital Information System (HIS) (Wikipedie) byl vydán ve verzi 5.0 (Mastodon).
Open source mapová a navigační aplikace OsmAnd (OpenStreetMap Automated Navigation Directions, Wikipedie, GitHub) oslavila 15 let.
Matthew Garrett (mjg59) v příspěvku Oracle continue to circumvent EXPORT_SYMBOL_GPL() na svém blogu popisuje, jak Oracle obchází EXPORT_SYMBOL_GPL() v DTrace.
DTrace je uvolněn pod GPL nekompatibilní licencí CDDL. DTrace potřebuje přístup k funkci ktime_get(), která je ale vyexportována pomocí EXPORT_SYMBOL_GPL() a tedy může být použita pouze v GPL softwaru. Oracle problém "řeší" vytvořením funkce dtrace_gethrtimer(), která pouze zavolá funkci ktime_get(). Funkci dtrace_gethrtimer() už ale vyexportuje pomocí EXPORT_SYMBOL(). [reddit]
Tiskni
Sdílej:
AFAIK nic takového NVIDIA nedělala. Dělala (možná ještě dělá, teď to tolik nesleduji) to, že měla blob s ovladačem, který byl nezávislý na OS. Vedle toho vytvořila wrapper, kterým propojila linuxové jádro a tento blob. Pokud toto nebylo šířeno jako jeden celek s Linuxem, bylo to velmi pravděpodobně právně v pořádku, protože část komponenta odvozená od jádra byla pod GPL a ta binární proprietární část od jádra odvozena nebyla.
Co dělá Oracle, je licenční prasárna a IMHO tím porušuje GPL (byť jde o spojování "jen" s dílem pod nekompatibilní licencí a ne pod licencí proprietární). Ten, kdo vytvořil příslušnou část jádra, by měl Oracle žalovat a jako jeden z důkazů přiložit rozsudek, kterého firma Oracle čerstvě dosáhla.
Jediným čistým řešením (pokud ho lze provést - záleží na tom, jak byly řešeny vztahy s autory/přispěvateli) je přelicencování na GPL. Mimochodem nekompatibilita CDDL s GPL byla prý úmyslná.Oracle přelicencovat může. Přesněji, může udělat dual licencování (potřebuje dtrace v Solarisu), má na to v rámci dtrace, který produkuje, právo. Ale asi o to nemá zájem, ztratil by přístup k inovacím v dtrace (ty jsou už mimo jeho kontrolu) a asi i kontrolu nad tím, co dnes má. A proboha, ty kecy od paní Cooper jsou jen kecy a už byly opakovaně (i zde) vyvraceny. Žádná cilená nekompatilibita nebyla, CDDL je taková, jaká je, protože takto konstruovanou licenci Sun potřeboval pro OpenSolaris. GPLv3 byla tehdy ještě před početím. Paní Cooper své tvrzrní uvedla čert ví proč, v době, kdy její tehdejší zaměstnavatel měl eminentní zájem na podrývání Sunu.
může udělat dual licencování (potřebuje dtrace v Solarisu), má na to v rámci dtrace, který produkuje, právoPokud ano, tak tím lépe
A proboha, ty kecy od paní Cooper jsou jen kecy a už byly opakovaně (i zde) vyvraceny.Tohle je další věc, kterou jsem sice naťukl (na základě toho, co je na Wikipedii), ale je to úplně vedlejší, protože na podstatě věci to nic nemění.
Linus Torvalds (2005): „The fact is, the law isn't a blind and mindless computer that takes what you say literally. Intent matters a LOT. And using the xxx_GPL() version to show that it's an internal interface is very meaningful indeed. One of the lawyers said that it was a much better approach than trying to make the license explain all the details - codifying the intention in the code itself is not only more flexible, but a lot less likely to be misunderstood.“
To ještě pro pořádek.
"Programátor hledá optimální kompromis mezi osraností a zpraseností." nejmenovany spoluzak.