Byla vydána beta verze openSUSE Leap 16. Ve výchozím nastavení s novým instalátorem Agama.
Devadesátková hra Brány Skeldalu prošla portací a je dostupná na platformě Steam. Vyšel i parádní blog autora o portaci na moderní systémy a platformy včetně Linuxu.
Lidi dělají divné věci. Například spouští Linux v Excelu. Využít je emulátor RISC-V mini-rv32ima sestavený jako knihovna DLL, která je volaná z makra VBA (Visual Basic for Applications).
Revolut nabídne neomezený mobilní tarif za 12,50 eur (312 Kč). Aktuálně startuje ve Velké Británii a Německu.
Společnost Amazon miliardáře Jeffa Bezose vypustila na oběžnou dráhu první várku družic svého projektu Kuiper, který má z vesmíru poskytovat vysokorychlostní internetové připojení po celém světě a snažit se konkurovat nyní dominantnímu Starlinku nejbohatšího muže planety Elona Muska.
Poslední aktualizací začal model GPT-4o uživatelům příliš podlézat. OpenAI jej tak vrátila k předchozí verzi.
Google Chrome 136 byl prohlášen za stabilní. Nejnovější stabilní verze 136.0.7103.59 přináší řadu novinek z hlediska uživatelů i vývojářů. Podrobný přehled v poznámkách k vydání. Opraveno bylo 8 bezpečnostních chyb. Vylepšeny byly také nástroje pro vývojáře.
Homebrew (Wikipedie), správce balíčků pro macOS a od verze 2.0.0 také pro Linux, byl vydán ve verzi 4.5.0. Na stránce Homebrew Formulae lze procházet seznamem balíčků. K dispozici jsou také různé statistiky.
Byl vydán Mozilla Firefox 138.0. Přehled novinek v poznámkách k vydání a poznámkách k vydání pro vývojáře. Řešeny jsou rovněž bezpečnostní chyby. Nový Firefox 138 je již k dispozici také na Flathubu a Snapcraftu.
Šestnáctý ročník ne-konference jOpenSpace se koná 3. – 5. října 2025 v Hotelu Antoň v Telči. Pro účast je potřeba vyplnit registrační formulář. Ne-konference neznamená, že se organizátorům nechce připravovat program, ale naopak dává prostor všem pozvaným, aby si program sami složili z toho nejzajímavějšího, čím se v poslední době zabývají nebo co je oslovilo. Obsah, který vytvářejí všichni účastníci, se skládá z desetiminutových
… více »Matthew Garrett (mjg59) v příspěvku Oracle continue to circumvent EXPORT_SYMBOL_GPL() na svém blogu popisuje, jak Oracle obchází EXPORT_SYMBOL_GPL() v DTrace.
DTrace je uvolněn pod GPL nekompatibilní licencí CDDL. DTrace potřebuje přístup k funkci ktime_get(), která je ale vyexportována pomocí EXPORT_SYMBOL_GPL() a tedy může být použita pouze v GPL softwaru. Oracle problém "řeší" vytvořením funkce dtrace_gethrtimer(), která pouze zavolá funkci ktime_get(). Funkci dtrace_gethrtimer() už ale vyexportuje pomocí EXPORT_SYMBOL(). [reddit]
Tiskni
Sdílej:
AFAIK nic takového NVIDIA nedělala. Dělala (možná ještě dělá, teď to tolik nesleduji) to, že měla blob s ovladačem, který byl nezávislý na OS. Vedle toho vytvořila wrapper, kterým propojila linuxové jádro a tento blob. Pokud toto nebylo šířeno jako jeden celek s Linuxem, bylo to velmi pravděpodobně právně v pořádku, protože část komponenta odvozená od jádra byla pod GPL a ta binární proprietární část od jádra odvozena nebyla.
Co dělá Oracle, je licenční prasárna a IMHO tím porušuje GPL (byť jde o spojování "jen" s dílem pod nekompatibilní licencí a ne pod licencí proprietární). Ten, kdo vytvořil příslušnou část jádra, by měl Oracle žalovat a jako jeden z důkazů přiložit rozsudek, kterého firma Oracle čerstvě dosáhla.
Jediným čistým řešením (pokud ho lze provést - záleží na tom, jak byly řešeny vztahy s autory/přispěvateli) je přelicencování na GPL. Mimochodem nekompatibilita CDDL s GPL byla prý úmyslná.Oracle přelicencovat může. Přesněji, může udělat dual licencování (potřebuje dtrace v Solarisu), má na to v rámci dtrace, který produkuje, právo. Ale asi o to nemá zájem, ztratil by přístup k inovacím v dtrace (ty jsou už mimo jeho kontrolu) a asi i kontrolu nad tím, co dnes má. A proboha, ty kecy od paní Cooper jsou jen kecy a už byly opakovaně (i zde) vyvraceny. Žádná cilená nekompatilibita nebyla, CDDL je taková, jaká je, protože takto konstruovanou licenci Sun potřeboval pro OpenSolaris. GPLv3 byla tehdy ještě před početím. Paní Cooper své tvrzrní uvedla čert ví proč, v době, kdy její tehdejší zaměstnavatel měl eminentní zájem na podrývání Sunu.
může udělat dual licencování (potřebuje dtrace v Solarisu), má na to v rámci dtrace, který produkuje, právoPokud ano, tak tím lépe
A proboha, ty kecy od paní Cooper jsou jen kecy a už byly opakovaně (i zde) vyvraceny.Tohle je další věc, kterou jsem sice naťukl (na základě toho, co je na Wikipedii), ale je to úplně vedlejší, protože na podstatě věci to nic nemění.
Linus Torvalds (2005): „The fact is, the law isn't a blind and mindless computer that takes what you say literally. Intent matters a LOT. And using the xxx_GPL() version to show that it's an internal interface is very meaningful indeed. One of the lawyers said that it was a much better approach than trying to make the license explain all the details - codifying the intention in the code itself is not only more flexible, but a lot less likely to be misunderstood.“
To ještě pro pořádek.
"Programátor hledá optimální kompromis mezi osraností a zpraseností." nejmenovany spoluzak.