Byl publikován aktuální přehled vývoje renderovacího jádra webového prohlížeče Servo (Wikipedie).
V programovacím jazyce Go naprogramovaná webová aplikace pro spolupráci na zdrojových kódech pomocí gitu Forgejo byla vydána ve verzi 12.0 (Mastodon). Forgejo je fork Gitei.
Nová čísla časopisů od nakladatelství Raspberry Pi zdarma ke čtení: Raspberry Pi Official Magazine 155 (pdf) a Hello World 27 (pdf).
Hyprland, tj. kompozitor pro Wayland zaměřený na dláždění okny a zároveň grafické efekty, byl vydán ve verzi 0.50.0. Podrobný přehled novinek na GitHubu.
Patrick Volkerding oznámil před dvaatřiceti lety vydání Slackware Linuxu 1.00. Slackware Linux byl tenkrát k dispozici na 3,5 palcových disketách. Základní systém byl na 13 disketách. Kdo chtěl grafiku, potřeboval dalších 11 disket. Slackware Linux 1.00 byl postaven na Linuxu .99pl11 Alpha, libc 4.4.1, g++ 2.4.5 a XFree86 1.3.
Ministerstvo pro místní rozvoj (MMR) jako první orgán státní správy v Česku spustilo takzvaný „bug bounty“ program pro odhalování bezpečnostních rizik a zranitelných míst ve svých informačních systémech. Za nalezení kritické zranitelnosti nabízí veřejnosti odměnu 1000 eur, v případě vysoké závažnosti je to 500 eur. Program se inspiruje přístupy běžnými v komerčním sektoru nebo ve veřejné sféře v zahraničí.
Vláda dne 16. července 2025 schválila návrh nového jednotného vizuálního stylu státní správy. Vytvořilo jej na základě veřejné soutěže studio Najbrt. Náklady na přípravu návrhu a metodiky činily tři miliony korun. Modernizovaný dvouocasý lev vychází z malého státního znaku. Vizuální styl doprovází originální písmo Czechia Sans.
Vyhledávač DuckDuckGo je podle webu DownDetector od 2:15 SELČ nedostupný. Opět fungovat začal na několik minut zhruba v 15:15. Další služby nesouvisející přímo s vyhledáváním, jako mapy a AI asistent jsou dostupné. Pro některé dotazy během výpadku stále funguje zobrazování například textu z Wikipedie.
Více než 600 aplikací postavených na PHP frameworku Laravel je zranitelných vůči vzdálenému spuštění libovolného kódu. Útočníci mohou zneužít veřejně uniklé konfigurační klíče APP_KEY (např. z GitHubu). Z více než 260 000 APP_KEY získaných z GitHubu bylo ověřeno, že přes 600 aplikací je zranitelných. Zhruba 63 % úniků pochází z .env souborů, které často obsahují i další citlivé údaje (např. přístupové údaje k databázím nebo cloudovým službám).
Open source modální textový editor Helix, inspirovaný editory Vim, Neovim či Kakoune, byl vydán ve verzi 25.07. Přehled novinek se záznamy terminálových sezení v asciinema v oznámení na webu. Detailně v CHANGELOGu na GitHubu.
Na Britských listech vyšel překlad Stallmanova "How the Swedish Pirate Party Platform Backfires on Free Software" kritizující návrh švédské Pirátské strany na omezení copyrightu na pět let, což by poškodilo svobodný software.
Tiskni
Sdílej:
Proprietární software je omezený licenčním ujednáním pro koncového uživatele (EULA), tedy nejen autorským právem, a uživatelé navíc nemají jeho zdrojový kód. I pokud by autorské právo povolovalo nekomerční sdílení, EULA ho může zakazovat.Já myslel, že EULA by po těch 5 letech platila dál. Pak by prostě stačilo "okopírovat" GPL a nazvat to EULA a nechat to potvrdit uživatele (instalační dialogy, blé) a platilo by to dál. Každopádně tenhle návrh na změnu poměrů v oblasti softwaru je imho zbytečný, spíš bych změnil zákony v oblasti multimédií. Taky by byl dobrý zákon zpřístupňující dokumentaci hw
podle mne logicke by bylo kdyby po 20 letech prestala platit GPL pro konkretni balik zdrojaku datovany 20 let zpatky. Stejne kusy zdrojaku s novejsimi zmenami by podle mne dale mely byt pod GPL dle data posledni zmeny.To mě také okamžitě napadlo. Novějšími změnami zveřejněnými pod GPL licencí by téměř nebylo možné opravovat staré chyby. Opravdu zajímavé
tak je mu jasné, že svobodným licencím jako BSD by podobná změna mohla být celkem ukradená.Tak se schvalne zkus zamyslet, proc se tak moc zmenila GPLv3 oproti GPLv2 (TiVo ti neco rika?). Dale pak se zkus projit zpravicky, nebo radeji se podivej na http://gpl-violations.org/, kolik firem pouziva GPL veci ve svych komercnich produktech a porusily GPL. Me osobne se zda, ze to, co navrhuje ta strana se hodne podoba BSD licenci - kazdej si muze vzit, muze uzavrit a distribuovat dal zdarma. GPL ma zarucovat uzivateli jeho svobodu - zdrojove kody, moznost upravdy a distribuce. To by opravdu bylo pro uzivatele GPL spatne, kdyby po 5 letech tyhle prava ztratil. A naopak si myslim, ze spousta firem by si 5 let pockala, vzala par GPL projektu, pridelala tam mirne upravy (napr. v nejakem binarnim protokolu nebo ve formatu souboru) a produkt vydala uzavreny. Tim padem by odrizla vsechny alternativni produkty, protoze by nikdo nemel zdrojovy kod k tem upravam. A samozrejme uzivatel by prisel o moznost upravy zdrojaku. Podobne jako to udelala TiVo - nacpali tam GPL, ale HW overuje podpis nebo checksum SW a kdyz podpis nesedi, tak se SW nespusti. Uzivatel ma sice moznost upravit si GPL SW, ale uz ho na HW nespusti. To resi tusim prave GPLv3, ktera pridava podminku, ze se zdrojovym kodem musi byt distribuovane vsechny dalsi casti tak, aby bylo zajistene spusteni pozmeneho kodu (nebo tak nejak to tam myslim je).
A není pravda, že BSD licence se toto netýká. I BSD vyžaduje, aby byl zachován copyright a informace o autorství ve zdrojácích, tj prakticky nesmíte daný kód vydávat za svůj. To by po uplynutí stanovené doby taky přestalo platit.ale to snad Piráti rušit nehodlají, ne? nevím, jak různě jinde, ale u nás si ze zákona nikdo autorství přisvojovat nemůže, přenosná jsou pouze majetková práva, kterých se právě to omezení na X let týká ...
Současný návrh by nevyžadoval, aby vývojář uvolnil zdrojový kód, a dá se předpokládat, že většina by to dobrovolně ani nikdy neudělala. Uživatelům, pořád bez přístupu ke zdrojovému kódu, by nebylo umožněno používat program ve svobodném duchu. Program by dokonce mohl mít "časovanou bombu", která by zajistila, že po pěti letech přestane fungovat; v tom případě by kopie ve "veřejné doméně" vůbec nefungovaly. Tedy, podle návrhu Pirátské strany by za pět let vývojáři proprietárního softwaru dostali k využití kód pod GPL, ale vývojáři svobodného softwaru by na oplátku nedostali kód proprietární