Richard Stallman dnes v Liberci přednáší o svobodném softwaru a svobodě v digitální společnosti. Od 16:30 v aule budovy G na Technické univerzitě v Liberci. V anglickém jazyce s automaticky generovanými českými titulky. Vstup je zdarma i pro širokou veřejnost.
sudo-rs, tj. sudo a su přepsáné do programovacího jazyka Rust, nahradí v Ubuntu 25.10 klasické sudo. V plánu je také přechod od klasických coreutils k uutils coreutils napsaných v Rustu.
Fedora se stala oficiální distribucí WSL (Windows Subsystem for Linux).
Společnost IBM představila server IBM LinuxONE Emperor 5 poháněný procesorem IBM Telum II.
Byla vydána verze 4.0 multiplatformního integrovaného vývojového prostředí (IDE) pro rychlý vývoj aplikaci (RAD) ve Free Pascalu Lazarus (Wikipedie). Přehled novinek v poznámkách k vydání. Využíván je Free Pascal Compiler (FPC) 3.2.2.
Podpora Windows 10 končí 14. října 2025. Připravovaná kampaň Konec desítek (End of 10) může uživatelům pomoci s přechodem na Linux.
Již tuto středu proběhne 50. Virtuální Bastlírna, tedy dle římského číslování L. Bude L značit velikost, tedy více diskutujících než obvykle, či délku, neboť díky svátku lze diskutovat dlouho do noci? Bude i příští Virtuální Bastlírna virtuální nebo reálná? Nejen to se dozvíte, když dorazíte na diskuzní večer o elektronice, softwaru, ale technice obecně, který si můžete představit jako virtuální posezení u piva spojené s učenou
… více »Český statistický úřad rozšiřuje Statistický geoportál o Datový portál GIS s otevřenými geografickými daty. Ten umožňuje stahování datových sad podle potřeb uživatelů i jejich prohlížení v mapě a přináší nové možnosti v oblasti analýzy a využití statistických dat.
Kevin Lin zkouší využívat chytré brýle Mentra při hraní na piano. Vytváří aplikaci AugmentedChords, pomocí které si do brýlí posílá notový zápis (YouTube). Uvnitř brýlí běží AugmentOS (GitHub), tj. open source operační systém pro chytré brýle.
Na Britských listech vyšel překlad Stallmanova "How the Swedish Pirate Party Platform Backfires on Free Software" kritizující návrh švédské Pirátské strany na omezení copyrightu na pět let, což by poškodilo svobodný software.
Tiskni
Sdílej:
Proprietární software je omezený licenčním ujednáním pro koncového uživatele (EULA), tedy nejen autorským právem, a uživatelé navíc nemají jeho zdrojový kód. I pokud by autorské právo povolovalo nekomerční sdílení, EULA ho může zakazovat.Já myslel, že EULA by po těch 5 letech platila dál. Pak by prostě stačilo "okopírovat" GPL a nazvat to EULA a nechat to potvrdit uživatele (instalační dialogy, blé) a platilo by to dál. Každopádně tenhle návrh na změnu poměrů v oblasti softwaru je imho zbytečný, spíš bych změnil zákony v oblasti multimédií. Taky by byl dobrý zákon zpřístupňující dokumentaci hw
podle mne logicke by bylo kdyby po 20 letech prestala platit GPL pro konkretni balik zdrojaku datovany 20 let zpatky. Stejne kusy zdrojaku s novejsimi zmenami by podle mne dale mely byt pod GPL dle data posledni zmeny.To mě také okamžitě napadlo. Novějšími změnami zveřejněnými pod GPL licencí by téměř nebylo možné opravovat staré chyby. Opravdu zajímavé
tak je mu jasné, že svobodným licencím jako BSD by podobná změna mohla být celkem ukradená.Tak se schvalne zkus zamyslet, proc se tak moc zmenila GPLv3 oproti GPLv2 (TiVo ti neco rika?). Dale pak se zkus projit zpravicky, nebo radeji se podivej na http://gpl-violations.org/, kolik firem pouziva GPL veci ve svych komercnich produktech a porusily GPL. Me osobne se zda, ze to, co navrhuje ta strana se hodne podoba BSD licenci - kazdej si muze vzit, muze uzavrit a distribuovat dal zdarma. GPL ma zarucovat uzivateli jeho svobodu - zdrojove kody, moznost upravdy a distribuce. To by opravdu bylo pro uzivatele GPL spatne, kdyby po 5 letech tyhle prava ztratil. A naopak si myslim, ze spousta firem by si 5 let pockala, vzala par GPL projektu, pridelala tam mirne upravy (napr. v nejakem binarnim protokolu nebo ve formatu souboru) a produkt vydala uzavreny. Tim padem by odrizla vsechny alternativni produkty, protoze by nikdo nemel zdrojovy kod k tem upravam. A samozrejme uzivatel by prisel o moznost upravy zdrojaku. Podobne jako to udelala TiVo - nacpali tam GPL, ale HW overuje podpis nebo checksum SW a kdyz podpis nesedi, tak se SW nespusti. Uzivatel ma sice moznost upravit si GPL SW, ale uz ho na HW nespusti. To resi tusim prave GPLv3, ktera pridava podminku, ze se zdrojovym kodem musi byt distribuovane vsechny dalsi casti tak, aby bylo zajistene spusteni pozmeneho kodu (nebo tak nejak to tam myslim je).
A není pravda, že BSD licence se toto netýká. I BSD vyžaduje, aby byl zachován copyright a informace o autorství ve zdrojácích, tj prakticky nesmíte daný kód vydávat za svůj. To by po uplynutí stanovené doby taky přestalo platit.ale to snad Piráti rušit nehodlají, ne? nevím, jak různě jinde, ale u nás si ze zákona nikdo autorství přisvojovat nemůže, přenosná jsou pouze majetková práva, kterých se právě to omezení na X let týká ...
Současný návrh by nevyžadoval, aby vývojář uvolnil zdrojový kód, a dá se předpokládat, že většina by to dobrovolně ani nikdy neudělala. Uživatelům, pořád bez přístupu ke zdrojovému kódu, by nebylo umožněno používat program ve svobodném duchu. Program by dokonce mohl mít "časovanou bombu", která by zajistila, že po pěti letech přestane fungovat; v tom případě by kopie ve "veřejné doméně" vůbec nefungovaly. Tedy, podle návrhu Pirátské strany by za pět let vývojáři proprietárního softwaru dostali k využití kód pod GPL, ale vývojáři svobodného softwaru by na oplátku nedostali kód proprietární