Český statistický úřad rozšiřuje Statistický geoportál o Datový portál GIS s otevřenými geografickými daty. Ten umožňuje stahování datových sad podle potřeb uživatelů i jejich prohlížení v mapě a přináší nové možnosti v oblasti analýzy a využití statistických dat.
Kevin Lin zkouší využívat chytré brýle Mentra při hraní na piano. Vytváří aplikaci AugmentedChords, pomocí které si do brýlí posílá notový zápis (YouTube). Uvnitř brýlí běží AugmentOS (GitHub), tj. open source operační systém pro chytré brýle.
Jarní konference EurOpen.cz 2025 proběhne 26. až 28. května v Brandýse nad Labem. Věnována je programovacím jazykům, vývoji softwaru a programovacím technikám.
Na čem aktuálně pracují vývojáři GNOME a KDE Plasma? Pravidelný přehled novinek v Týden v GNOME a Týden v KDE Plasma.
Před 25 lety zaplavil celý svět virus ILOVEYOU. Virus se šířil e-mailem, jenž nesl přílohu s názvem I Love You. Příjemci, zvědavému, kdo se do něj zamiloval, pak program spuštěný otevřením přílohy načetl z adresáře e-mailové adresy a na ně pak „milostný vzkaz“ poslal dál. Škody vznikaly jak zahlcením e-mailových serverů, tak i druhou činností viru, kterou bylo přemazání souborů uložených v napadeném počítači.
Byla vydána nová major verze 5.0.0 svobodného multiplatformního nástroje BleachBit (GitHub, Wikipedie) určeného především k efektivnímu čištění disku od nepotřebných souborů.
Na čem pracují vývojáři webového prohlížeče Ladybird (GitHub)? Byl publikován přehled vývoje za duben (YouTube).
Provozovatel čínské sociální sítě TikTok dostal v Evropské unii pokutu 530 milionů eur (13,2 miliardy Kč) za nedostatky při ochraně osobních údajů. Ve svém oznámení to dnes uvedla irská Komise pro ochranu údajů (DPC), která jedná jménem EU. Zároveň TikToku nařídila, že pokud správu dat neuvede do šesti měsíců do souladu s požadavky, musí přestat posílat data o unijních uživatelích do Číny. TikTok uvedl, že se proti rozhodnutí odvolá.
Společnost JetBrains uvolnila Mellum, tj. svůj velký jazykový model (LLM) pro vývojáře, jako open source. Mellum podporuje programovací jazyky Java, Kotlin, Python, Go, PHP, C, C++, C#, JavaScript, TypeScript, CSS, HTML, Rust a Ruby.
ArsTechnica se dívá na nový projekt v rámci KDE: Uživatelské rozhraní pro netbooky. Celý desktop je postaven na upraveném plasmoidu krunner, který zprostředkovává přístup k aplikacím a funkcím. Aaron Seigo projekt zařadil do roadmapy pro KDE 4.4. K dispozici je video prezentace desktopu (OGV).
Tiskni
Sdílej:
Cool, jen tak dál!
A co "nesekaneho" bys na zkousku doporucil?
blahopreju, ale vsechna podobna videa se sekaj ;)
Treba by mohli konecne koncept KDE4 opustit a pokracovat ve vyvoji KDE3 pod QT4. A taky doplnit funkcionalitu, kterou ma Gnome (napr. snadne sitovani). Tohle bych uvital. Na desktopu s debianem mam posledni KDE (3.5.10), vsude jinde jsem byl (do)nucen pouzivat Gnome.
Spatna otazka!
Ja jsem nucen pouzivat Gnome, protoze v KDE4 se NEDA spojite pracovat. Nejsem nucen nepouzivat KDE4, mnohokrat jsem si ho zkusil (ve virtualu) a zaver byl, ze na realne zelezo proste nesmi. Neminim porad na neco cekat ... Gnome proste funguje! Ikdyz je to hnusny a prekvapive stabilni a produktivni system. V KDE3 jsem se zameril na nastaveni (i) vzhledu systemu, v Gnome resim jenom, kde mam ikonku pro spusteni sveho (nutneho,oblibeneho) programu ...
Treba by mohli konecne koncept KDE4 opustit a pokracovat ve vyvoji KDE3 pod QT4.Jsem pro
Nejsem vyvojar ...
Ale to nijak neomezuje moje pravo rict, ze se udalosti vyvijeji spatnym smerem ...
Takhle hláška mě rozesmála +1