Podpora Windows 10 končí 14. října 2025. Připravovaná kampaň Konec desítek (End of 10) může uživatelům pomoci s přechodem na Linux.
Již tuto středu proběhne 50. Virtuální Bastlírna, tedy dle římského číslování L. Bude L značit velikost, tedy více diskutujících než obvykle, či délku, neboť díky svátku lze diskutovat dlouho do noci? Bude i příští Virtuální Bastlírna virtuální nebo reálná? Nejen to se dozvíte, když dorazíte na diskuzní večer o elektronice, softwaru, ale technice obecně, který si můžete představit jako virtuální posezení u piva spojené s učenou
… více »Český statistický úřad rozšiřuje Statistický geoportál o Datový portál GIS s otevřenými geografickými daty. Ten umožňuje stahování datových sad podle potřeb uživatelů i jejich prohlížení v mapě a přináší nové možnosti v oblasti analýzy a využití statistických dat.
Kevin Lin zkouší využívat chytré brýle Mentra při hraní na piano. Vytváří aplikaci AugmentedChords, pomocí které si do brýlí posílá notový zápis (YouTube). Uvnitř brýlí běží AugmentOS (GitHub), tj. open source operační systém pro chytré brýle.
Jarní konference EurOpen.cz 2025 proběhne 26. až 28. května v Brandýse nad Labem. Věnována je programovacím jazykům, vývoji softwaru a programovacím technikám.
Na čem aktuálně pracují vývojáři GNOME a KDE Plasma? Pravidelný přehled novinek v Týden v GNOME a Týden v KDE Plasma.
Před 25 lety zaplavil celý svět virus ILOVEYOU. Virus se šířil e-mailem, jenž nesl přílohu s názvem I Love You. Příjemci, zvědavému, kdo se do něj zamiloval, pak program spuštěný otevřením přílohy načetl z adresáře e-mailové adresy a na ně pak „milostný vzkaz“ poslal dál. Škody vznikaly jak zahlcením e-mailových serverů, tak i druhou činností viru, kterou bylo přemazání souborů uložených v napadeném počítači.
Byla vydána nová major verze 5.0.0 svobodného multiplatformního nástroje BleachBit (GitHub, Wikipedie) určeného především k efektivnímu čištění disku od nepotřebných souborů.
Na čem pracují vývojáři webového prohlížeče Ladybird (GitHub)? Byl publikován přehled vývoje za duben (YouTube).
Vývojáři GNOME změnili název správce nastavení desktopového prostředí GNOME z „Control Center“ na „System Settings“. Tento název už je dlouho používán pro podobnou aplikaci KDE. V některých spouštěčích aplikací, např. v Unity Dash, tak dochází ke konfliktu jmen. Ben Cooksley proto formálně vyzval vývojáře GNOME k ustoupení od provedené změny. O záležitosti informoval např. Phoronix.
Tiskni
Sdílej:
V některých spouštěčích aplikací, např. v Unity Dash, tak dochází ke konfliktu jmen.Ja bych rekl, ze je v tom docela rozdil.
system-settings-gnome
system-settings-kde3
system-settings-kde4
system-settings-*
on je to vrcholně neřešitelnej problém ukazující na neschopnost pojmenovat balíček u obou stran.
└─(:() $)─> which systemsettings
/usr/bin/systemsettings
běžnému uživateli je asi docela jedno, zda je nějaká utilitka typu 'ls' pomocí update-alternatives nalinkována na coreutils nebo na busybox nebo jánevímnaco, protože všechny její varianty se chovají víceméně stejně - což bohužel o nastavovátku desktopového prostředí neplatíPro editory taky ne a presto se to pro ne pouziva.
Snaha je, aby opravdu bylo potřeba používat jedno nastavovátko pro systém/pracovní prostředí.hm, opravdu? takže Gnomí nastavovátko mi bude umět zkonfigurovat například maximální velikost souboru, pro kterou se ještě může vytvářet náhled v Dolphinu? anebo "jedno nastavovátko" znamená, že KDE ani GNOME (ani XFCE ani nikdo jiný) si již nadále nebude vyvíjet vlastní aplikaci, nýbrž si všichni hezky sednou spolu a napíšou "one app rule them all", která bude umět nastavit vše? - o tom silně pochybuju ...
KDE aplikace by měly respektovat nastavení prostředí, ve kterém běží (nějaká práce už v tomto smyslu proběhla, co jsem pochopil), Gnome aplikace by měly činit totéž atd.to je chvályhodné, leč nevidím tu jaksi souvislost s problémem názvu jedné konkrétní aplikace, což je téma, o kterém se zde bavíme
A k tomu tak nějak směřovaly rozumnější příspěvky v odkazovaném mailing-listu, což jaksi KDE fanboys kavol a davkol opomněli a místo toho tady řeší voloviny.ehm, pane kolego, já jsem tady s update-alternatives nezačal ...
takže Gnomí nastavovátko mi bude umět zkonfigurovat například maximální velikost souboru, pro kterou se ještě může vytvářet náhled v Dolphinu?Nastavení Dolphinu patří samozřejmě do Dolphinu. Aplikace mají mít vlastní nastavení, tak to píšou i sami vývojáři KDE v inkriminovaném mailing-listu.
anebo "jedno nastavovátko" znamená, že KDE ani GNOME (ani XFCE ani nikdo jiný) si již nadále nebude vyvíjet vlastní aplikaci, nýbrž si všichni hezky sednou spolu a napíšou "one app rule them all", která bude umět nastavit vše? - o tom silně pochybuju ...Na to jsi přišel jak?
ehm, pane kolego, já jsem tady s update-alternatives nezačal ...Což nic nemění na tom, že řešíš voloviny.
no, vono se to používá myslím i jinde ... takže to Gnomí nastavovátko to bude umět? a bude to umět i konfigurovat například chování oken, nebo to se zase prohlásí za nastavení aplikace kwin? a uživatel pak bude tejden hledat, jestli daný nastavení co potřebuje je specifický pro aplikaci nebo globální, a tudíž kde ho má konfigurovat?takže Gnomí nastavovátko mi bude umět zkonfigurovat například maximální velikost souboru, pro kterou se ještě může vytvářet náhled v Dolphinu?Nastavení Dolphinu patří samozřejmě do Dolphinu. Aplikace mají mít vlastní nastavení, tak to píšou i sami vývojáři KDE v inkriminovaném mailing-listu.
jednoduchou snahou pochopit, co tím předchozím básník chtěl říci, neb jsi to napsal nejednoznačně - a co se týče dovětku "silně pochybuju", pouhou aplikací zkušeností s OSS komunitou na tento možný výkladanebo "jedno nastavovátko" znamená, že KDE ani GNOME (ani XFCE ani nikdo jiný) si již nadále nebude vyvíjet vlastní aplikaci, nýbrž si všichni hezky sednou spolu a napíšou "one app rule them all", která bude umět nastavit vše? - o tom silně pochybuju ...Na to jsi přišel jak?
ale dosti to mění na tvých jedovatých plivancích ostatně, co teď asi řešíš ty ...ehm, pane kolego, já jsem tady s update-alternatives nezačal ...Což nic nemění na tom, že řešíš voloviny.
Správně by bylo „GNOME (System) Settings“ a „KDE (System) Settings“, to by alespoň vyjadřovalo co to je.
Podle nějakého idiota z GNOME nikoliv. Uživatelé jsou přece úplně blbí a netuší, co je to KDE nebo GNOME, takže by je to mátlo.
Název by neměl být obecnější než co ten program skutečně dělá, tedy u „System Settings“ nečekám, že to bude nastavení KDE ani GNOME, ale prostě nastavení systému jako celku.
To je částečně pravda. KDE System Settings obsahují KCM pro nastavení všelijakého hardware a systému vůbec (PackageKit, síť, touchpad a další vstupní zařízení, výstup na monitor, nastavení tiskárny, správa uživatelů atd.) -- tohle IMHO _jsou_ nastavení systému.
Minimalne polovica pouzivatelov Linuxu na desktope, co poznam, naozaj netusi, co je to GNOME, alebo KDE.Správně by bylo „GNOME (System) Settings“ a „KDE (System) Settings“, to by alespoň vyjadřovalo co to je.Podle nějakého idiota z GNOME nikoliv. Uživatelé jsou přece úplně blbí a netuší, co je to KDE nebo GNOME, takže by je to mátlo.
To iste v GNOME. Mne osobne toto znie rozumne:Název by neměl být obecnější než co ten program skutečně dělá, tedy u „System Settings“ nečekám, že to bude nastavení KDE ani GNOME, ale prostě nastavení systému jako celku.To je částečně pravda. KDE System Settings obsahují KCM pro nastavení všelijakého hardware a systému vůbec (PackageKit, síť, touchpad a další vstupní zařízení, výstup na monitor, nastavení tiskárny, správa uživatelů atd.) -- tohle IMHO _jsou_ nastavení systému.
There's a very easy way to use a different application name under different desktops. Just install two .desktop files. One looks like this: Name=System Settings OnlyShowIn=KDE The other looks like this: Name=KDE System Settings NotShowIn=KDE
Minimalne polovica pouzivatelov Linuxu na desktope, co poznam, naozaj netusi, co je to GNOME, alebo KDE.
Tak si to zjistí. Nehledě k tomu, že většinou mají nainstalováno GNOME, nebo Plasma Workspace, nikoliv obojí zároveň. Pokud to mají současně, pravděpodobně si to tak nainstalovali a tuší, co to je. Jedinou výjimkou jsou AFAIK "veřejná" PC (např. ve školách), kde je nainstalován skoro všechen možný software, ale tam se stejně v nabídce kvůli přehlcení málokdo vyzná.
To iste v GNOME.
V GNOME 3.1? Ani omylem, vždyť tam nejde nastavit skoro nic! (Přece by to uživatele mátlo. -_-) Dokonce jsem si v některé s těch diskuzí všiml, že lidé od GNOME dokonce chtěli KDE zakázat vytváření součástí toho nastavovacího centra GNOME, díky kterým by se KDE aplikace lépe integrovaly.
Mne osobne toto znie rozumne: (...)
S tím souhlasím, viz níže. Ale právě proti tomu tuším Emmanuele protestoval.
většinou mají nainstalováno GNOME, nebo Plasma Workspace, nikoliv obojí zároveň.Tím pádem je úplně jedno, jak se to jmenuje a na nějaký Unity Dash a konflikt jmen se můžou vysrat, když tam obojí nikdo nemá, ne?
No já mam zároveň KDE3 , KDE4 , Gnome 2x , XFCE4 , lxde a Enlightenment 0.17 a openbox .
Pokud na PC pracuje více lidí tak ne každé prostředí se hodí na všechno.
Neházejme všechny do jednoho pytle.
To iste v GNOME.V GNOME 3.1? Ani omylem, vždyť tam nejde nastavit skoro nic! (Přece by to uživatele mátlo. -_-)
To je částečně pravda. KDE System Settings obsahují KCM pro nastavení všelijakého hardware a systému vůbec (PackageKit, síť, touchpad a další vstupní zařízení, výstup na monitor, nastavení tiskárny, správa uživatelů atd.) -- tohle IMHO _jsou_ nastavení systému.Presne tieto veci sa daju nastavit aj v GNOME system settings. Ale ako tak sledujem tvoje prispevky, tak ta to asi nezaujima, ty mas svoje predsudky a GNOME opovrhujes. Co mi potom nie je jasne, preco sa vobec staras, ked sa na tvojom disku GNOME beztak neobjavi.
Tusit mozes co len chces, ale ja viem, ze Shaun McCance z gnome navrhol rozumne riesenie s .desktop subormi, zatial co Ben Cooksley prisiel so zaujimavymi myslienkami typu "As KDE occupied this name first, it is ours as a result".Mne osobne toto znie rozumne: (...)S tím souhlasím, viz níže. Ale právě proti tomu tuším Emmanuele protestoval.
Presne tieto veci sa daju nastavit aj v GNOME system settings.
Fakt? Třeba akce po zavření víka laptopu? ^,^ Jinak mi tam toho chybí víc. Pro porovnání obrázek KDE System Settings v příloze, můžeš udělat diff a pokud možno i diff těch konkrétních dialogů. ~,^
Ale ako tak sledujem tvoje prispevky, tak ta to asi nezaujima, ty mas svoje predsudky a GNOME opovrhujes. Co mi potom nie je jasne, preco sa vobec staras, ked sa na tvojom disku GNOME beztak neobjavi.
Já mám pocit, že kolem vývoje se motá příliš mnoho blbů (viz to zavírání víka, teď to "uživatelé netuší, co je KDE a GNOME" a třeba vůbec návrháři rozhraní ("my jsme se rozhodli, že počítač nebudete vypínat, jenom uspávat, takže jsme zrušili tlačítko pro vypnutí počítače", načež se to dostane do distribucí)). Jinak je mi GNOME u zadnice, resp. bylo by, kdyby nedělali ostatním naschvály jako teď s tím System Settings, kdyby na něm z historických důvodů několik aplikací nezáviselo... a kdybych si, blbec, nenainstaloval Fedoru z hlavního CD -- samozřejmě s GNOME 3.0, kterého se teď nemůžu zbavit a které mi cpe v GTK aplikacích svá obskurní nastavení (motiv Adwaita je (u mě) neodstranitelný).
Tusit mozes co len chces, ale ja viem, ze Shaun McCance z gnome navrhol rozumne riesenie s .desktop subormi, zatial co Ben Cooksley prisiel so zaujimavymi myslienkami typu "As KDE occupied this name first, it is ours as a result".
Nebyl jsem si jistý, jak se to individuum jmenovalo, proto "tuším". Teď už si jistý jsem. Emmanuele Bassi. Pověsit za koule do průvanu (jeho další kecy tam taky stojí za to). A pokud sis nevšiml, tak Bassi byl právě proti tomu řešení s .desktop
soubory, ostatně netuším, proč mi podsouváš, že si myslím, že všichni lidi od GNOME jsou to, co tvrdím o některých. Také sis možná už raději nevšiml dalších příspěvků mj. od Cooksleyho, z nichž jeden naznačoval, že lidé od GNOME o tom konfliktu jmen věděli, ale bylo jim to jedno, ani se neobtěžovali řešit to předem (takže takhle to bude v upstreamu v 4.7 rozbité a nedá se s tím nic dělat).
To je presne dovod, preco pouzivam GNOME - lebo tam dialogy nie su zadrbane milionom nezmyslov. Ked zavriem laptop urobi spravnu vec - suspend, pripadne s pripojenym externym monitorom sa presunie primarny screen tam a v tom pripade sa suspend nekona. Na laptope, ktory suspend nezvladal (hoci to o sebe tvrdi) som to proste vypol. Nevidim dovod pridavat do System settings nastavenia, ktore maju nejaky zmusel len na vadnom HW. Ano, v GNOME 3 este nejake nastavenia chybaju, ale GNOME-specific nastaveni tam vela nie je a volat to System settings je preto uplne v poriadku.Presne tieto veci sa daju nastavit aj v GNOME system settings.Fakt? Třeba akce po zavření víka laptopu? ^,^ Jinak mi tam toho chybí víc. Pro porovnání obrázek KDE System Settings v příloze, můžeš udělat diff a pokud možno i diff těch konkrétních dialogů. ~,^
Já mám pocit, že kolem vývoje se motá příliš mnoho blbůJa myslim, ze tych blbov je len par, len je ich moc vidno.
(viz to zavírání víka, teď to "uživatelé netuší, co je KDE a GNOME" a třeba vůbec návrháři rozhraní ("my jsme se rozhodli, že počítač nebudete vypínat, jenom uspávat, takže jsme zrušili tlačítko pro vypnutí počítače", načež se to dostane do distribucí)Zatvaranie som vysvetlil, pochop, ze su ludia, ktorym to vyhovuje a nikto ta to nenuti pouzivat. Vela ludi naozaj netusi, co je to KDE a GNOME. Vela takych ludi poznam. Co sa tyka vypinania, aj stolny Mac som nevypinal - to uz bolo niekolko rokov dozadu. Teraz som si vsimol, ze tam to tlacidlo nie je az ked sa okolo toho zacalo robit halo - tak velmi mi to tlacidlo "chyba". Trend je v tomto smere jasny. MacOS sa proste nevypina (resp. takych ludi nepoznam), Win7 ma pokial viem tiez by default tlacidlo suspend a vacsina pouzivatelov IMHO ani netusi, ze ten pocitac tym len uspia - len potom "startuje" podstatne rychlejsie..
. Jinak je mi GNOME u zadnice, resp. bylo by, kdyby nedělali ostatním naschvály jako teď s tím System Settings, kdyby na něm z historických důvodů několik aplikací nezáviselo... a kdybych si, blbec, nenainstaloval Fedoru z hlavního CD -- samozřejmě s GNOME 3.0, kterého se teď nemůžu zbavit a které mi cpe v GTK aplikacích svá obskurní nastavení (motiv Adwaita je (u mě) neodstranitelný).Cize spravne chapem, ze tvoj problem je ze si si GNOME nainstaloval a nevies to odinstalovat?
Ked zavriem laptop urobi spravnu vec - suspendJedinou správnou věc(TM)? Každý má potřeby úplně jiné, já, když jdu spát, tak chci jenom zaklapnout laptop a nechci přitom, aby se mi přerušila stahování a vyply servery/chaty.
Jedinou správnou věc(TM)?.Nie, rozumny default. Nikto netvrdi, ze sa to neda nastavit.
Každý má potřeby úplně jiné, já, když jdu spát, tak chci jenom zaklapnout laptop a nechci přitom, aby se mi přerušila stahování a vyply servery/chaty.Tak si to tak nastav. Ja osobne v takom pripade necham laptop otvoreny a uzamknem obrazovku.
Ked zavriem laptop urobi spravnu vec - suspendNechápu, proč by zavření víka notebooku mělo znamenat suspend. Ve většině situací to jen znamená, že notebook přenáším jinam.
To je presne dovod, preco pouzivam GNOME - lebo tam dialogy nie su zadrbane milionom nezmyslov.
Pokud ti výchozí stav vyhovuje... Ne každému ten výchozí stav vyhovuje a ty jejich registry, to fakt ne.
Ked zavriem laptop urobi spravnu vec - suspend, pripadne s pripojenym externym monitorom sa presunie primarny screen tam a v tom pripade sa suspend nekona.
Ve vlaku chci na laptopu jenom poslouchat hudbu, takže mám nastavené, že při zavření víka se vypne displej a přejde se do extrémně úsporného režimu. Opravdu se nepřehřívá. Pochybuju, že to nějaký tajtrlík z GNOME ví líp než já.
Ano, v GNOME 3 este nejake nastavenia chybaju, ale GNOME-specific nastaveni tam vela nie je a volat to System settings je preto uplne v poriadku.
Už vyšla ta verze, ve které má konečně jít nastavit písmo?
Co sa tyka vypinania, aj stolny Mac som nevypinal - to uz bolo niekolko rokov dozadu.
Kvůli bouřkám (nemám záložní zdroj, ostatně taky by to žralo jak sviňa) na noc vypínám. Opět si kdosi myslí, že ví lépe než já, jak to chci používat. Ostatně na liveCD je fakt super a intuitivní, když člověk musí restartovat systém z příkazového řádku nebo až po odhlášení (koho to napadne?).
Cize spravne chapem, ze tvoj problem je ze si si GNOME nainstaloval a nevies to odinstalovat?
V podstatě ano. Myslím, že jsem ten obraz stahoval ve chvíli, kdy KDE Spin nebyl z nějakého důvodu dostupný.
Ja osobne proti XML suborom, navyse s pouzitelnym editorom nic nemam.. Ty pouzivaj cokolvek ti vyhovuje.To je presne dovod, preco pouzivam GNOME - lebo tam dialogy nie su zadrbane milionom nezmyslov.Pokud ti výchozí stav vyhovuje... Ne každému ten výchozí stav vyhovuje a ty jejich registry, to fakt ne.
Cize to nastavenie neustale menis? Mne by to tak nevyhovovalo. Ja netvrdim, ze momentalne to robi spravnu vec vzdy a za kazdych okolnosti, ale pridat tam tu volbu nie je riesenie.Ked zavriem laptop urobi spravnu vec - suspend, pripadne s pripojenym externym monitorom sa presunie primarny screen tam a v tom pripade sa suspend nekona.Ve vlaku chci na laptopu jenom poslouchat hudbu, takže mám nastavené, že při zavření víka se vypne displej a přejde se do extrémně úsporného režimu. Opravdu se nepřehřívá. Pochybuju, že to nějaký tajtrlík z GNOME ví líp než já.
Ta co je vo Fedore nie. Ale cez gnome-tweak-tool sa to dalo nastavit odjakziva - ked uz nechces pouzivat gconf editor.Ano, v GNOME 3 este nejake nastavenia chybaju, ale GNOME-specific nastaveni tam vela nie je a volat to System settings je preto uplne v poriadku.Už vyšla ta verze, ve které má konečně jít nastavit písmo?
Ok beriem, pre niekoho toto moze byt otrava, aj ked podrzat "alt" myslim nie je az taka praca navyse (aj ked na touchscreen-only zariadeniach by to bol problem, len tie sa zvycajne prave suspenduju) Myslim, ze by to riesilo tlacidlo podobne tomu vo windows 7.Co sa tyka vypinania, aj stolny Mac som nevypinal - to uz bolo niekolko rokov dozadu.Kvůli bouřkám (nemám záložní zdroj, ostatně taky by to žralo jak sviňa) na noc vypínám. Opět si kdosi myslí, že ví lépe než já, jak to chci používat. Ostatně na liveCD je fakt super a intuitivní, když člověk musí restartovat systém z příkazového řádku nebo až po odhlášení (koho to napadne?).
V tom pripade manualove stranky yum tvoj problem riesiaCize spravne chapem, ze tvoj problem je ze si si GNOME nainstaloval a nevies to odinstalovat?V podstatě ano. Myslím, že jsem ten obraz stahoval ve chvíli, kdy KDE Spin nebyl z nějakého důvodu dostupný.
Dávno jsem četl, nesouhlasil jsem.
nejde tam len o nejaku posadnutost proti konfiguracnym volbam.
Tak to nevím, proč odkazuješ na tohle...
The other reason not to include this setting is, of course, that it is another setting and, as we all know, settings kill kittens. The vast majority of people do not like lots of settings: they find them difficult to use, and it makes them think that GNOME isn’t intended for them. (We do want GNOME to have mass appeal, don’t we?!) ‘It’s just one setting!’, you might say, and that is a fair comment. The question is: when is one more setting a setting too far? Where do we draw the line?
Mnozstvo pouzivatelov GNOME suhlasi. Alebo nie a v tom pripade si autori pisu desktop sami pre seba, co je na tom zle?Dávno jsem četl, nesouhlasil jsem.
Niekto ma problem s ironiou? V tomto konkretnom pripade ide hlavne o to, ze nastavenie ktore by riesilo tento problem neexistuje. Nizsie pises, ze pocitac uspavas klavesou - to mozem aj ja, ale nespravil som to zatial ani raz. (alebo si na to nespominam) Naopak, malokedy sa stane ze by som zavrel pocitac a nechcel pri tom suspend. A ak taky priped nastane, mal by byt IMHO rieseny inak, nez tym, ze to budem manualne riadit. Chce to spolupracu aplikacii. (napr. tak, ze prave spustene prehravanie hudby blokuje suspend - to je skript, ktory spominas ty) Ano momentalny stav nie je dokonaly, ale jedna polozka v settings to nespravi. Ak si myslis, ze ano, je nejeden projekt, ktory to tak riesi napriklad KDE.nejde tam len o nejaku posadnutost proti konfiguracnym volbam.Tak to nevím, proč odkazuješ na tohle...
The other reason not to include this setting is, of course, that it is another setting and, as we all know, settings kill kittens. The vast majority of people do not like lots of settings: they find them difficult to use, and it makes them think that GNOME isn’t intended for them. (We do want GNOME to have mass appeal, don’t we?!) ‘It’s just one setting!’, you might say, and that is a fair comment. The question is: when is one more setting a setting too far? Where do we draw the line?
Reading dozens of GNOME and Red Hat bugs per day, I find that users ask for a preference by default. If a user is using my app FooBar and they come to something they think is stupid - say the app deletes all their email - it's extremely common that they'll file a bug saying "there should be an option to disable eating all my email" instead of one saying "your craptastic junk-heap of an app ate my email."A presne toto je pripad vacsiny use cases, ktore vidim ako namietku v tych komentaroch. Aj tvoj priklad s hudbou je na tom IMHO podobne. Toto by malo byt osetrene inteligentnejsie, ako len manualnym suspendovanim. Napriklad, ked vypinam system, moze beziaca aplikacia, ked to povazuje za rozumne (napr. neulozeny dokument) vypinanie prerusit, alebo uplne mu zabranit. Takto to dnes funguje bezne a zda sa mi to rozumne. IMHO lepsie by bolo, keby aplikacia (napr. hudobny prehravac, download manager) mohla suspend pozastavit (napr. kym dohra playlist, dokonci sa stahovanie,..) alebo ho uplne prerusit. (ak je to rozumne) Toto je podla mna riesenie. Nevravim, ze nejaka volba v System settings koli tomu nepribudne, ale tak ako to bolo v GNOME2 to jednoducho nedavalo zmysel..
Ja osobne proti XML suborom, navyse s pouzitelnym editorom nic nemam..
Proti XML nic nemám, pokud ho nemusím editovat ručně. gconf-editor
za moc použitelný nepovažuju.
Cize to nastavenie neustale menis? Mne by to tak nevyhovovalo. Ja netvrdim, ze momentalne to robi spravnu vec vzdy a za kazdych okolnosti, ale pridat tam tu volbu nie je riesenie.
Uspávám klávesovou zkratkou, protože uspávat _většinou_ nechci. Kdyby na to přišlo, definoval bych si pro příslušné situace profil napájení (<rýp>jde to v GNOME?</rýp>) nebo bych si napsal skript, který by uspával, pouze pokud by třeba neběžel a nepřehrával hudební přehrávač.
Ta co je vo Fedore nie. Ale cez gnome-tweak-tool sa to dalo nastavit odjakziva - ked uz nechces pouzivat gconf editor.
Neoficiální "tweak tool" pro změnu písma. OMFG! Uživatelsky přívětivé desktopové prostředí.
V tom pripade manualove stranky yum tvoj problem riesia
Neřeší, protože závislosti. S vynucováním odstranění balíčků navzdory závislostem mám neblahé, navíc čerstvé zkušenosti.
Samozrejme ciel je, aby si gconf-editor nepotreboval. O tom sa nikto nebavi.Ja osobne proti XML suborom, navyse s pouzitelnym editorom nic nemam..Proti XML nic nemám, pokud ho nemusím editovat ručně.
gconf-editor
za moc použitelný nepovažuju.
Viz vyssie.Cize to nastavenie neustale menis? Mne by to tak nevyhovovalo. Ja netvrdim, ze momentalne to robi spravnu vec vzdy a za kazdych okolnosti, ale pridat tam tu volbu nie je riesenie.Uspávám klávesovou zkratkou, protože uspávat _většinou_ nechci. Kdyby na to přišlo, definoval bych si pro příslušné situace profil napájení (<rýp>jde to v GNOME?</rýp>) nebo bych si napsal skript, který by uspával, pouze pokud by třeba neběžel a nepřehrával hudební přehrávač.
Samozrejme ciel je, aby si gnome-tweak-tool nepotreboval. O tom sa nikto nebavi.Ta co je vo Fedore nie. Ale cez gnome-tweak-tool sa to dalo nastavit odjakziva - ked uz nechces pouzivat gconf editor.Neoficiální "tweak tool" pro změnu písma. OMFG! Uživatelsky přívětivé desktopové prostředí.
Co je ale problem distribucie, nie GNOME, ci?V tom pripade manualove stranky yum tvoj problem riesiaNeřeší, protože závislosti. S vynucováním odstranění balíčků navzdory závislostem mám neblahé, navíc čerstvé zkušenosti.
Nie, cielom podla mna je, aby pocitac robil to co clovek od neho ocakava.
Ne každý od něj očekává totéž. Tečka. Pokud to software není schopen splnit, selhal. GNOME selhalo. Pokud tedy není cílem jeden konkrétní uživatel.
Suhlas, GNOME nerobi to co od neho chcem za kazdych okolnosti. Rovnako ani KDE. (aj ked priznam sa ze som uz dlho neskusal, ale proste vidim ze to pre mna nema zmysel) Otazka je, ktore prostredie je k tomuto stavu najblizsie a to je pre mna momentalne GNOME. Minimalne je to jedine prostredie, ktore robi kroky v smere, ktory sa mi zda spravny. Asi sa na tom proste nezhodneme, cas ukaze.Nie, cielom podla mna je, aby pocitac robil to co clovek od neho ocakava.Ne každý od něj očekává totéž. Tečka. Pokud to software není schopen splnit, selhal. GNOME selhalo. Pokud tedy není cílem jeden konkrétní uživatel.
zatial co Ben Cooksley prisiel so zaujimavymi myslienkami typu "As KDE occupied this name first, it is ours as a result".zkus začít vyrábět limonádu a pojmenuj ji Coca Cola schválně, jak dlouho ti to vydrží?
..lebo to je uplne ta ista situacia ze?zatial co Ben Cooksley prisiel so zaujimavymi myslienkami typu "As KDE occupied this name first, it is ours as a result".zkus začít vyrábět limonádu a pojmenuj ji Coca Cola schválně, jak dlouho ti to vydrží?
odpovíš mi na tu otázku?Spike na nu odpovedal, mne sa to zdalo take samozrejme, ze som to nepovazoval za potrebne. Okrem toho ani registrovana obchodna znacka by v tomto pripade nemusela automaticky znamenat uplne vyhradne pravo ju pouzivat - viz. spor Amazonu a Apple o "app store"
Spike na nu odpovedal, mne sa to zdalo take samozrejme, ze som to nepovazoval za potrebne.LOL, takže neodpovíš
Okrem toho ani registrovana obchodna znacka by v tomto pripade nemusela automaticky znamenat uplne vyhradne pravo ju pouzivat - viz. spor Amazonu a Apple o "app store"no, vidím, že ti asi ještě nikdo nevysvětlil, že existují i jiná pravidla než jen ta ve Sbírce zákonů dobře, zkusím to jinak - což takhle napsat browser a pojmenovat ho Firebird?
dobře, zkusím to jinak - což takhle napsat browser a pojmenovat ho Firebird?To se už stalo s Firefoxem. V nějaké verzi snad 0.7 jej pojmenovali Firebird, ale velice rychle přišli na to, že tento název je již obsazen velice populárním databázovým serverem. To číslo verze nevím přesně, je to už hodně dávno.
To se už stalo s Firefoxem. V nějaké verzi snad 0.7 jej pojmenovali Firebird ...mno, malá oprava: "To už se stalo s Phoenixem. Ve verzi 0.7 jej pojmenovali Firebird ..." nicméně čekám, jestlipak kolega přijde na to, jaké ponaučení z toho plyne
Kludne ti to napisem znova, ked mas problem precitat si to po kliknuti na link: CocaCola je rigistrovana obchodna znacka. 'System settings' nie je.Spike na nu odpovedal, mne sa to zdalo take samozrejme, ze som to nepovazoval za potrebne.LOL, takže neodpovíš
Stale to nie je to iste. Co takto urobit terminalovu aplikaciu a nazvat ju "Terminal"? Alebo systemovy monitor nazvat "System monitor"? A stale to nie je to iste, pretoze narozdiel od vyssie spominanych je snaha, aby System settings bolo v systeme jedine.Okrem toho ani registrovana obchodna znacka by v tomto pripade nemusela automaticky znamenat uplne vyhradne pravo ju pouzivat - viz. spor Amazonu a Apple o "app store"no, vidím, že ti asi ještě nikdo nevysvětlil, že existují i jiná pravidla než jen ta ve Sbírce zákonů dobře, zkusím to jinak - což takhle napsat browser a pojmenovat ho Firebird?
jaké znova? - ještě jsi neodpověděl ... nicméně děkuji za reakci i tak, tímto jsi mi dal de facto bianco šek na to, abych tě nazýval debilem, dementem, idiotem či jiným slověm běžně užívaným pro osobu slabomyslnou, a kdykoliv to jednoduše obhájím odkazem na tuto diskusi, kdy jsi ani na třetí pokus nebyl schopen poskytnout validní odpověď na jednoduchou otázkuKludne ti to napisem znova, ked mas problem precitat si to po kliknuti na link: CocaCola je rigistrovana obchodna znacka. 'System settings' nie je.Spike na nu odpovedal, mne sa to zdalo take samozrejme, ze som to nepovazoval za potrebne.LOL, takže neodpovíš
Co takto urobit terminalovu aplikaciu a nazvat ju "Terminal"?nevím, proč se po výše uvedeném ještě namáhám s odpovědí, ale ... to už udělali kolegové z XFCE, takže já bych to nedělal, stejně jako většina vývojářů s vyjímkou debilů z GNOME a debila cezz aby analogie platila, tak bys ji asi musel nazvat xterm (či co je nejstarší), hm, proč máme konsole, vte, lxterminal, yakukake, eterm, rxvt atd., i ten Terminal, a nikoli druhý xterm? - a proč nemáme druhý "Terminal", pokud pointou, kterou se snažíš naznačit má být, že se to nedá nazvat jinak?
Myslim, ze tvoj "bianco sek" a tvoje oslovenie bude mat asi taku vahu ako uroven tvojej diskusie, takze sa tym nebudem trapit.jaké znova? - ještě jsi neodpověděl ... nicméně děkuji za reakci i tak, tímto jsi mi dal de facto bianco šek na to, abych tě nazýval debilem, dementem, idiotem či jiným slověm běžně užívaným pro osobu slabomyslnou, a kdykoliv to jednoduše obhájím odkazem na tuto diskusi, kdy jsi ani na třetí pokus nebyl schopen poskytnout validní odpověď na jednoduchou otázkuKludne ti to napisem znova, ked mas problem precitat si to po kliknuti na link: CocaCola je rigistrovana obchodna znacka. 'System settings' nie je.Spike na nu odpovedal, mne sa to zdalo take samozrejme, ze som to nepovazoval za potrebne.LOL, takže neodpovíš
Co takto urobit terminalovu aplikaciu a nazvat ju "Terminal"?nevím, proč se po výše uvedeném ještě namáhám s odpovědí, ale ... to už udělali kolegové z XFCE, takže já bych to nedělal, stejně jako většina vývojářů s vyjímkou debilů z GNOME a debila cezz aby analogie platila, tak bys ji asi musel nazvat xterm (či co je nejstarší), hm, proč máme konsole, vte, lxterminal, yakukake, eterm, rxvt atd., i ten Terminal, a nikoli druhý xterm? - a proč nemáme druhý "Terminal", pokud pointou, kterou se snažíš naznačit má být, že se to nedá nazvat jinak?
Tvoja analogia s xtermom pokrivkava na fakte, ze "System settings" nie je najstarsi nazov.. (ako keby na tom zalezalo..) Okrem toho, podla tvojej logiky boli donedavna jedini debili autori KDE, kedze ako jedini mali systemove nastavenia nazvane "System settings" - rovnako ako ti XFCE (a mimochodom aj MacOS a GNUstep) debili s Terminalom ze?
Ako vidis, druhych Terminalov mame niekolko. A pointa je, ze sa to tak da nazvat a ked sa mi to bude zdat vhodne, tak to kludne spravim. Rozumny clovek s tym nema problem to pochopit.
Správně by bylo „GNOME (System) Settings“ a „KDE (System) Settings“, to by alespoň vyjadřovalo co to je.Myslim, ze uzivateli je to fuk. Dostane radu, ze cosi nastavi v System settings a je to tak i pravda bez ohledu pod jakym desktopem pracuje.
Presne tak. Jsem ajtak a vim pod jakym desktopem pracuji, tak proboha proc to jeste psat v nezvu polozky v menu ?!?! Konflikt jmen je treba vyresit na urovni balicku, FS atd, atp. V GUI naopak by to melo vypadat jednotneji.Podle nějakého idiota z GNOME nikoliv. Uživatelé jsou přece úplně blbí a netuší, co je to KDE nebo GNOME, takže by je to mátlo.
Název by neměl být obecnější než co ten program skutečně dělá, tedy u „System Settings“ nečekám, že to bude nastavení KDE ani GNOME, ale prostě nastavení systému jako celku.Ano, a proto uz davno tomu osuse vytvorilo yast na SYSTEM administraci bez ohledu na pouzivany desktop. A docel bych uvital, kdyby se desktop (KDE, Gnome) do sytemovych nastaveni vubec nesralo. Na multiuser masine je to nadbytecne.
jenze tohle "HW" nastaveni plati pouze pro toho usera. Je to JEHO nastaveni vstupnich zarizeni, JEHO nastaveni displeju, JEHO nastaveni DEFAULT parametru tiskaren, JEHO nastaveni site (domeny, Knemo) .. Takze je to user/desktop nastaveni/doladeni tech systemovych zdroju. Ale neni tam jejich opravdu systemova administrace. A zcela urcite se uzivatel nema srat do nastavovani useru. A packageKit dano vplen uzivateli je trend prevzaty s one-user personal mobilnich zarizeni. Ja ho odinstalovavam. A opravdu nerad vidim tu snahu nasrat do Desktop-setting taky System-setting. V Gnome to podle mne byla velka snaha ze strany Ubuntu, ktere nema svoje poradne GUI na system-setting.To je částečně pravda. KDE System Settings obsahují KCM pro nastavení všelijakého hardware a systému vůbec (PackageKit, síť, touchpad a další vstupní zařízení, výstup na monitor, nastavení tiskárny, správa uživatelů atd.) -- tohle IMHO _jsou_ nastavení systému.
Presne tak. Jsem ajtak a vim pod jakym desktopem pracuji, tak proboha proc to jeste psat v nezvu polozky v menu ?!?! Konflikt jmen je treba vyresit na urovni balicku, FS atd, atp. V GUI naopak by to melo vypadat jednotneji.
Viz ten bug v Unity. Dvě stejné položky, kterou si mám vybrat?
Ano, a proto uz davno tomu osuse vytvorilo yast na SYSTEM administraci bez ohledu na pouzivany desktop. A docel bych uvital, kdyby se desktop (KDE, Gnome) do sytemovych nastaveni vubec nesralo. Na multiuser masine je to nadbytecne.
YaST je jeden z důvodů, proč nepoužívám openSUSE. Fakt nasere, když si nefunguje síť, nastavím si ji v NetworkManageru, furt nefunguje... a nakonec zjistím, že YaST si někde vynucuje, že o síť se stará on. Podobně mi nefungoval touchpad. Nebo mi YaST při každém spuštění sám od sebe přepisoval moje konfiguráky vytvořené ručně. V Archu nic takového není a ve Fedoře jsem si toho taky nevšiml.
jenze tohle "HW" nastaveni plati pouze pro toho usera. Je to JEHO nastaveni vstupnich zarizeni, JEHO nastaveni displeju, JEHO nastaveni DEFAULT parametru tiskaren, JEHO nastaveni site (domeny, Knemo) .. Takze je to user/desktop nastaveni/doladeni tech systemovych zdroju. Ale neni tam jejich opravdu systemova administrace. A zcela urcite se uzivatel nema srat do nastavovani useru. A packageKit dano vplen uzivateli je trend prevzaty s one-user personal mobilnich zarizeni. Ja ho odinstalovavam. A opravdu nerad vidim tu snahu nasrat do Desktop-setting taky System-setting. V Gnome to podle mne byla velka snaha ze strany Ubuntu, ktere nema svoje poradne GUI na system-setting.
Není pravda, přes KDE System Settings jde nastavovat věci pro všechny uživatele, ostatně ten KPackageKit jinak nefunguje (nelíbí se mi na něm jediná věc, totiž imbecilní UI).
Název by neměl být obecnější než co ten program skutečně dělá, tedy u „System Settings“ nečekám, že to bude nastavení KDE ani GNOME, ale prostě nastavení systému jako celku.Přesně, docela mi ale vadí, že to poslední dobou nějak splývá (i když jen vizuálně). Na Linuxu/Unixu se mi vždycky líbilo to jasné rozdělení: a) buď nastavuji něco pro svůj uživatelský účet, nebo b) nastavuji něco pro celý počítač, pro všechny uživatele a pak musím být root. Tak mi vadí, když se tyhle dvě kategorie míchají v nějakém jednom „ovládacím panelu“ (i když ta druhá pořád vyžaduje heslo roota/sudo).
* uživatelé jsou blbci, mnoho možností nastavení je zmate, nerozumí tomu a tomu, je pro správně to a to (rozhodneme my)
vyhodit z Fedory?Stačí spustit grafické udělátko pro SELinux, nastavit režim jen upozornit nebo zcela vypnout a až se s tím naučíš zacházet, tak si to zase zapneš. Restart nutný.
SELINUX=disabledTo ti snad při editaci nespadne.
Zkus vytvořit nový uživatelský účet a přihlásit se. Možná máš jen svůj účet rozvrtaný (kdoví kde a čím).
NTP - /etc/ntp.conf
zrušit všechny řádky s fedora.pool servry -> nefunguje to#server 0.fedora.pool.ntp.org iburst
použít, dopsat
server tak.cesnet.cz iburst
server ntp.ujf.cas.cz iburst
server ntp.karpo.cz iburst
Ten bordel vznikl na roztříštěnosti linuxu
Ne zase tu kravinu... Prosím...