OpenSearch (Wikipedie) byl vydán ve verzi 3.0. Podrobnosti v poznámkách k vydání. Jedná se o fork projektů Elasticsearch a Kibana.
PyXL je koncept procesora, ktorý dokáže priamo spúštat Python kód bez nutnosti prekladu ci Micropythonu. Podľa testov autora je pri 100 MHz približne 30x rýchlejší pri riadeni GPIO nez Micropython na Pyboard taktovanej na 168 MHz.
Grafana (Wikipedie), tj. open source nástroj pro vizualizaci různých metrik a s ní související dotazování, upozorňování a lepší porozumění, byla vydána ve verzi 12.0. Přehled novinek v aktualizované dokumentaci.
Raspberry Pi OS, oficiální operační systém pro Raspberry Pi, byl vydán v nové verzi 2025-05-06. Přehled novinek v příspěvku na blogu Raspberry Pi a poznámkách k vydání. Pravděpodobně se jedná o poslední verzi postavenou na Debianu 12 Bookworm. Následující verze by již měla být postavena na Debianu 13 Trixie.
Richard Stallman dnes v Liberci přednáší o svobodném softwaru a svobodě v digitální společnosti. Od 16:30 v aule budovy G na Technické univerzitě v Liberci. V anglickém jazyce s automaticky generovanými českými titulky. Vstup je zdarma i pro širokou veřejnost.
sudo-rs, tj. sudo a su přepsáné do programovacího jazyka Rust, nahradí v Ubuntu 25.10 klasické sudo. V plánu je také přechod od klasických coreutils k uutils coreutils napsaných v Rustu.
Fedora se stala oficiální distribucí WSL (Windows Subsystem for Linux).
Společnost IBM představila server IBM LinuxONE Emperor 5 poháněný procesorem IBM Telum II.
Byla vydána verze 4.0 multiplatformního integrovaného vývojového prostředí (IDE) pro rychlý vývoj aplikaci (RAD) ve Free Pascalu Lazarus (Wikipedie). Přehled novinek v poznámkách k vydání. Využíván je Free Pascal Compiler (FPC) 3.2.2.
Podpora Windows 10 končí 14. října 2025. Připravovaná kampaň Konec desítek (End of 10) může uživatelům pomoci s přechodem na Linux.
Vyšla verze kreslící aplikace Krita, která je určená pro zařízení s dotykovým displejem — má oproti desktopové variantě odlišné uživatelské rozhraní. Na blogu Timothee Gieta se můžete podívat, jak vlastně Krita Sketch vypadá.
Tiskni
Sdílej:
petrtomes
Hahaha.
Moc se nesměj a spíš přidej +1
Zvracet!
A tím říká vše - pokud nemáte v programu možnost detailního nastavení a nejste s problematikou obeznámeni (např. co je to histogram, jak funguje korekce barev, ostření... co je to přepálení bílé a jak to vzniká), tak s podobnými "easy to use" patlátky naděláte více škody než užitku.Boze, to je ale blabol.
že by se dalo na tablet PC kreslit rozumně. Od toho je tablet.
Můj thinkpad je (buzzword warning!) Tablet PC. Má v displeji něco dost podobného tomu, co je třeba ve Wacomu Bamboo...
hladké sklo, na kreslení značně nevhodné
S tímhle si mimochodem dovolím nesouhlasit. Z psaní/kreslení rukou mě hrozně bolela ruka — do momentu, kdy jsem začal používat tablet s wacomáckým digitizérem a hladkým povrchem.
Už podle názvu a cílového zařízení je to program na črtání. To dělám běžně, ovšem používám k tomu papír, a moc toho nemaluju, hlavně obyčejnou tužkou kreslím od oka písmenka-ze kterých vytvářím poznámkové texty-spojovací šipky-obdélníky.
Co se týče přizdobení takového spotřebního seznamu okamžitých úkolů, tak s tím se většinou daleko nedostávám. Sem tam přidám tlemící se/usmívající se obličej.
Zřejmě by se to dalo považovat za ten typ programu - s daleko pokročilejšími možnostmi práce s barvami, určený pro techniku poháněnou elektrickým proudem.