Sovereign Tech Agency (Wikipedie), tj. agentura zabezpečující financování svobodného a otevřeného softwaru německou vládou, podpoří GFortran částkou 360 000 eur.
Microsoft hodlá zrušit zhruba tři procenta pracovních míst. Microsoft na konci loňského června zaměstnával kolem 228.000 lidí. Tři procenta z tohoto počtu představují téměř 7000 pracovních míst.
V říjnu loňského roku provedl Úřad pro ochranu hospodářské soutěže (ÚOHS) místní šetření u společnosti Seznam.cz. Krajský soud v Brně tento týden konstatoval, že toto šetření bylo nezákonné.
Branch Privilege Injection (CVE-2024-45332, Paper) je nejnovější bezpečnostní problém procesorů Intel. Intel jej řeší ve včerejším opravném vydání 20250512 mikrokódů pro své procesory. Neprivilegovaný uživatel si například může přečíst /etc/shadow (YouTube).
Dle plánu byl vývoj Firefoxu přesunut z Mercurialu na Git. Oficiální repozitář se zdrojovými kódy je na GitHubu.
V terminálovém multiplexoru GNU Screen byly nalezeny a v upstreamu ve verzi 5.0.1 už opraveny bezpečnostních chyby CVE-2025-23395, CVE-2025-46802, CVE-2025-46803, CVE-2025-46804 a CVE-2025-46805. Podrobnosti na blogu SUSE Security Teamu.
Training Solo (Paper, GitHub) je nejnovější bezpečnostní problém procesorů Intel s eIBRS a některých procesorů ARM. Intel vydal opravnou verzi 20250512 mikrokódů pro své procesory.
Byla vydána nová verze 25.05.11 svobodného multiplatformního video editoru Shotcut (Wikipedie) postaveného nad multimediálním frameworkem MLT. Nejnovější Shotcut je již vedle zdrojových kódů k dispozici také ve formátech AppImage, Flatpak a Snap.
Svobodný elektronický platební systém GNU Taler (Wikipedie, cgit) byl vydán ve verzi 1.0. GNU Taler chrání soukromí plátců a zároveň zajišťuje, aby byl příjem viditelný pro úřady. S vydáním verze 1.0 byl systém spuštěn ve Švýcarsku.
Spolek OpenAlt zve příznivce otevřených řešení a přístupu na 209. brněnský sraz, který proběhne tento pátek 16. května od 18:00 ve studentském klubu U Kachničky na Fakultě informačních technologií Vysokého učení technického na adrese Božetěchova 2/1. Jelikož se Brno stalo jedním z hlavních míst, kde se vyvíjí open source knihovna OpenSSL, tentokrát se OpenAlt komunita potká s komunitou OpenSSL. V rámci srazu Anton Arapov z OpenSSL
… více »Ne každému vyhovuje standardní menu v hlavním panelu KDE 4. Naštěstí jsou tu alternativní menu Lancelot a Raptor, na která se podíval server polishlinux.org. Zatímco Lancelot vypadá docela klasicky, Raptor se snaží být revolučnější.
Tiskni
Sdílej:
Tak nevím, já používám takovej ten plasmoid, kterej vypadá jak menu z 3jek normální rozbalovací bez různých kravin. Jinak 4ky mě vyloženě zklamaly respektive nezklamaly protože jsem to čekal ale vůbec teda si na ně nemůžu zvyknout. Škoda že už debian unstable na ně taky přechází
Škoda že už debian unstable na ně taky přecházíBalíky
kde-i18-*
už zmizely dokonce i z testingu Písal som tu už niekedy o menu v KDE 4? Ak áno poprosil by som link.
A to včetně Plasmy (která se mi extrémně líbí, ten koncept je prostě dokonalý)
Každému predsa musí byť jasné, že aplikácia, ktorá pri svojom páde zoberie všetky panely namiesto len samotného desktopu je dokonalá ;) Hlavne, že je niekoľko-násobne náročnejšie než bežný desktop len aby niekto mohol masturbovať nad plasmoidmi, google onými, edje pozadiami ...
a nového menu
Všetko je vecou vkusu, mne sa napr. nové menu vôbec nepáči rovnako ako akékoľkvek alternatívne, chcem proste obyčajné menu s pár funkciami navyše. Veď ešte aj vo viste sa to dá prepnúť na niečo normálne, akurát KDE v tomto musí byť extra.
Písal som tu už niekedy o menu v KDE 4? Ak áno poprosil by som link.Jestli konkrétně o menu, to popravdě netuším, nicméně neustále tu opakujete svojí kritiku KDE 4 prakticky v libovolné diskuze která se KDE byť jen trochu týká.
Každému predsa musí byť jasné, že aplikácia, ktorá pri svojom páde zoberie všetky panely namiesto len samotného desktopu je dokonalá ;) Hlavne, že je niekoľko-násobne náročnejšie než bežný desktop len aby niekto mohol masturbovať nad plasmoidmi, google onými, edje pozadiami ...Pokud už Plasma spadne (což se mi v KDE 4.2 snad ještě nikdy nestalo), prakticky okamžitě automaticky nastartuje znova, takže žádný problém. Případně KRunner přes ALT+F2 funguje vždy (je to samostatný proces). Co se týče náročnosti Plasmy, tak já např. na svých počítačích oproti KDE 3.5 nepozoruji žádný výkonostní propad. O tom že je koncept Plasmy správný směr vývoje desktopových prostředí jsem naprosto přesvědčen (a dává mi v tom za pravdu i GNOME s jejich připravovaným GNOME Shell, což vypadá téměř jak kopie Plasmy. Dokonce jde ještě dál, protože integruje i window manager).
Všetko je vecou vkusu, mne sa napr. nové menu vôbec nepáči rovnako ako akékoľkvek alternatívne, chcem proste obyčajné menu s pár funkciami navyše. Veď ešte aj vo viste sa to dá prepnúť na niečo normálne, akurát KDE v tomto musí byť extra.V KDE 4 samozřejmě také můžete přepnout na starý styl menu (jak vy říkáte "normálne"). Jesli vám ani toto staro-nové menu nevyhovuje, můžete jej vylepšit, je to přeci opensource. Většina lidí však v KDE 4 používá nové menu (Kickoff) a tak je jasné, že hlavní zlepšení a vývoj probíhá právě na něm a staro-nové menu je tak trochu na druhé koleji.
Jesli vám ani toto staro-nové menu nevyhovuje, můžete jej vylepšit, je to přeci opensource.
Môžem urobiť vlastný fork KDE ale na to čas nemám. Čo sa týka vylepšenia KDE team (špeciálne plasma) nezvykne len tak ľahko prijať patch. Pár vylepšení KDE (či už týkajúcich sa výkonu, nastavení ..) som videl v mailing listoch, fungovali celkom dobre, ale prijaté neboli. Flame nemám chuť zakladať, v prvom príspevku čo som napísal som len vyjadril súhlas s názorom na ktorý som odpovedal a dodal som, že sa mi zdá, že v mandrive je klasické KDE menu vylepšené. Mandrivácke menu vyzerá takto a bol by som rád, keby sa ľudia z KDE buď dohodli s mandrivou o začlenení ich patchu, alebo napísali niečo podobné. Otázka znie ale .. zčlenili by to vôbec ak by to niekto dopísal?
Jestli konkrétně o menu, to popravdě netuším, nicméně neustále tu opakujete svojí kritiku KDE 4 prakticky v libovolné diskuze která se KDE byť jen trochu týká.
Toho si sice všímám též (a přijde mi to mimořádně otravné), ale stejný pocit mám z Vás a z jakékoli diskuze o otevřenosti/uzavřenosti softwaru a zejména pak z diskuzí týkajících se ovladačů ATi.
A jak se to dá udělat?