Byla vydána nová major verze 5.0.0 svobodného multiplatformního nástroje BleachBit (GitHub, Wikipedie) určeného především k efektivnímu čištění disku od nepotřebných souborů.
Na čem pracují vývojáři webového prohlížeče Ladybird (GitHub)? Byl publikován přehled vývoje za duben (YouTube).
Provozovatel čínské sociální sítě TikTok dostal v Evropské unii pokutu 530 milionů eur (13,2 miliardy Kč) za nedostatky při ochraně osobních údajů. Ve svém oznámení to dnes uvedla irská Komise pro ochranu údajů (DPC), která jedná jménem EU. Zároveň TikToku nařídila, že pokud správu dat neuvede do šesti měsíců do souladu s požadavky, musí přestat posílat data o unijních uživatelích do Číny. TikTok uvedl, že se proti rozhodnutí odvolá.
Společnost JetBrains uvolnila Mellum, tj. svůj velký jazykový model (LLM) pro vývojáře, jako open source. Mellum podporuje programovací jazyky Java, Kotlin, Python, Go, PHP, C, C++, C#, JavaScript, TypeScript, CSS, HTML, Rust a Ruby.
Vývojáři Kali Linuxu upozorňují na nový klíč pro podepisování balíčků. K původnímu klíči ztratili přístup.
V březnu loňského roku přestal být Redis svobodný. Společnost Redis Labs jej přelicencovala z licence BSD na nesvobodné licence Redis Source Available License (RSALv2) a Server Side Public License (SSPLv1). Hned o pár dní později vznikly svobodné forky Redisu s názvy Valkey a Redict. Dnes bylo oznámeno, že Redis je opět svobodný. S nejnovější verzí 8 je k dispozici také pod licencí AGPLv3.
Oficiální ceny Raspberry Pi Compute Modulů 4 klesly o 5 dolarů (4 GB varianty), respektive o 10 dolarů (8 GB varianty).
Byla vydána beta verze openSUSE Leap 16. Ve výchozím nastavení s novým instalátorem Agama.
Devadesátková hra Brány Skeldalu prošla portací a je dostupná na platformě Steam. Vyšel i parádní blog autora o portaci na moderní systémy a platformy včetně Linuxu.
Lidi dělají divné věci. Například spouští Linux v Excelu. Využít je emulátor RISC-V mini-rv32ima sestavený jako knihovna DLL, která je volaná z makra VBA (Visual Basic for Applications).
LG uzavřelo s Microsoftem patentovou dohodu a připojilo se tak k výrobcům platícím Microsoftu za každé prodané zařízení s Androidem a nově i Chrome OS. Mezi firmami, které Microsoftu již platí, jsou např. také HTC, Samsung a Acer. Microsoft by tak podle vlastního prohlášení měl dostávat platby již za 70 % všech zařízení s Androidem prodaných na trhu v USA.
Tiskni
Sdílej:
Ak sa dobre pamätám, tak to bolo asi takto:
Barnes&Noble: Ani náhodou.Je to u soudu...Ak sa dobre pamätám, tak to bolo asi takto:
Barnes&Noble: Ani náhodou.
Microsoft: Ok, tak nič.
A pokud ne, tak chodil do robotyRobota byla něco úplně jiného. Zjednodušenně řečeno to byla povinnost poddaných odpracovat zadarmo určený počet dní pro svého pána. Takže do roboty se nechodilo dobrovolně a už vůbec z toho robotník nic nemíval.
Uvědomuje si někdo, že ještě v devatenáctém století (možná i na začátku dvacátého) bylo naprosto normální, že otec rodiny byl také její živitel? A že to stačilo? Dnes musí dělat minimálně obě půlky manželství, leckde včetně dětí.No, jak bych to řekl - nemáte pravdu
1800 Počátkem 19. století tvořili dětští pracovníci až třetinu všech dělníků v amerických továrnách.
1860 V Británii pracuje 50 procent všech dětí, mnohé z nich pracují až 80 hodin týdně.
rozvojovka.cz
Zaměstnanec je otrokem firmy a ta mu za jeho dílo platí bez ohledu na výnosnost díla a na vůli autora díla je plně komercionalizovat.Autorská práva na dílo vytvořené zaměstnanci má firma. Nemusí se ptát zaměstnanců, jestli s tím dílem může něco udělat, prostě může.