Open source modální textový editor Helix, inspirovaný editory Vim, Neovim či Kakoune, byl vydán ve verzi 25.07. Přehled novinek se záznamy terminálových sezení v asciinema v oznámení na webu. Detailně v CHANGELOGu na GitHubu.
Americký výrobce čipů Nvidia získal od vlády prezidenta Donalda Trumpa souhlas s prodejem svých pokročilých počítačových čipů používaných k vývoji umělé inteligence (AI) H20 do Číny. Prodej těchto čipů speciálně upravených pro čínský trh by tak mohl být brzy obnoven, uvedla firma na svém blogu. Americká vláda zakázala prodej v dubnu, v době eskalace obchodního sporu mezi oběma zeměmi. Tehdy to zdůvodnila obavami, že by čipy mohla využívat čínská armáda.
3D software Blender byl vydán ve verzi 4.5 s prodlouženou podporou. Podrobnosti v poznámkách k vydání. Videopředstavení na YouTube.
Open source webový aplikační framework Django slaví 20. narozeniny.
V Brestu dnes začala konference vývojářů a uživatelů linuxové distribuce Debian DebConf25. Na programu je řada zajímavých přednášek. Sledovat je lze online.
Před 30 lety, tj. 14. července 1995, se začala používat přípona .mp3 pro soubory s hudbou komprimovanou pomocí MPEG-2 Audio Layer 3.
Výroba 8bitových domácích počítačů Commodore 64 byla ukončena v dubnu 1994. Po více než 30 letech byl představen nový oficiální Commodore 64 Ultimate (YouTube). S deskou postavenou na FPGA. Ve 3 edicích v ceně od 299 dolarů a plánovaným dodáním v říjnu a listopadu letošního roku.
Společnost Hugging Face ve spolupráci se společností Pollen Robotics představila open source robota Reachy Mini (YouTube). Předobjednat lze lite verzi za 299 dolarů a wireless verzi s Raspberry Pi 5 za 449 dolarů.
Dnes v 17:30 bude oficiálně vydána open source počítačová hra DOGWALK vytvořena v 3D softwaru Blender a herním enginu Godot. Release party proběhne na YouTube od 17:00.
McDonald's se spojil se společností Paradox a pracovníky nabírá také pomocí AI řešení s virtuální asistentkou Olivii běžící na webu McHire. Ian Carroll a Sam Curry se na toto AI řešení blíže podívali a opravdu je překvapilo, že se mohli přihlásit pomocí jména 123456 a hesla 123456 a získat přístup k údajům o 64 milionech uchazečů o práci.
Linus Torvalds (pokud nevíte o koho se jedná, prosím, opusťte tuto stránku) se na Google+ rozepsal o problémech uživatelů způsobených zbytečně přísnou bezpečnostní politikou některých linuxových distribucí. Jejím zastáncům vzkazuje, že jsou to "kreténi" trpící duševní poruchou a měli by se raději sprovodit ze světa, protože by nám tu bez nich bylo lépe. Linusovi se například nelíbí potřeba administrátorského oprávnění pro změnu časového pásma, připojení se k nové bezdrátové síti nebo připojení nové tiskárny. Právě s tímto problémem se nedávno potýkala Linusova dcera. Otce musela telefonicky žádat o heslo roota kvůli tomu, aby svůj Macbook Air s OpenSUSE mohla připojit ke školní tiskárně.
Tiskni
Sdílej:
No prave ze sudo toto resi. to ze ubuntu to pouziva zpusobem sudo == root, to uz je vec jina. Ale sudo se da nastavit i mnohem sofistikovaneji, tak aby mel dany uzivatel prava jen na urcite veci. A jak uz je psano dalsi pouzitelnou veci je Policykit, ackoliv me by mnohem vic nez nejake xml vyhovovalo neco ve stylu LDAP
noexec
? Proboha, proč?
zde pouze superuživatel a tím pádem možnosti všechno nebo nic. Je mnoho činností, na které je potřeba více oprávnění než má běžný uživatel, a na druhou stranu by v té chvíli nemusel mít vše co má root.Bulshit - man 7 capabilities
Souhlasím, že je ta politika práv teď příliš přísná, nicméně… on fakt někdo cestuje s notebookem, od kterého nemá roota?Samozřejmě.
A ještě k tomu do jiného časového pásma?Existují místa na zemi, kde je jiné časové pásmo o dvě stovky metrů vedle.
$ date Út bře 6 20:16:14 CET 2012 $ TZ=Europe/London date Út bře 6 19:16:15 GMT 2012- nebo v OpenSUSE nejde ani to?
TZ
ignoruje, ale s takovou by nejspíš byly problémy i v jiných distribucích.
že si mohou cestovatelé s notebookem změnit pásmo pro svůj uživatelský účet nestačí?Měnit ho pro svůj účet by mělo bohatě stačit.
$ date Út bře 6 20:16:14 CET 2012 $ TZ=Europe/London date Út bře 6 19:16:15 GMT 2012Ale ne takto, že.
Nevidím v tom problém openSUSE, ale spíš přístupu unixu/linuxu k některým "bezpečnostním" otázkám... Zrovna od Linuse bych očekával, že mezi tím bude umět rozlišovat.
Slovem unix jsem nemyslel žádný konkrétní systém... Spíš unix like systémy (bůh ví, jak je to jinde se stejným problémem). Ale dobrá slovo unix vynechávám.
Akce (Solaris je dinosaurus) dost často vyvolává reakci.Mám takový dojem, že jsi první, kdo v tomto vlákně Solaris zmínil :).
Schily taky ted vsude prudi, ze Solaris to ma vyreseno
a někteří lidé holt mají takovou povahu, že o tom, kdo si s nimi dovolí nesouhlasit, začnou vykřikovat, že je kreten a měl by se zastřelit... což (ta "holt povaha") ovšem neznamená, že (alespoň někdy) nemají pravdu, a že dotyčný kretén není, a neprokázal by lidstvu větší službu, kdyby například šel pást husy místo aby na svém místě škodil
/etc/dbus-1/system.d/NetworkManager.conf
a dole v default sem tam přehodit deny
na allow
(ale možná to bylo jinde, už si to nepamatuji, ale měl jsem to bez root hesla Modern PCs are horrible. ACPI is a complete design disaster in every way. But we're kind of stuck with it. If any Intel people are listening to this and you had anything to do with ACPI, shoot yourself now, before you reproduce.
The fact that ACPI was designed by a group of monkeys high on LSD, and is some of the worst designs in the industry obviously makes running it at any point pretty damn ugly.
EFI is this other Intel brain-damage (the first one being ACPI).
Is "I hope you all die a painful death" too strong? Linus to the hardware manufacturers that refuse to release the specifications of their hardware so they could operate with the Linux kernel.
I think Leopard is a much better system [than Windows Vista] … but OS X in some ways is actually worse than Windows to program for. Their file system is complete and utter crap, which is scary.a na závěr:
Do you pine for the nice days of minix-1.1, when men were men and wrote their own device drivers?
Ja myslim, ze clovek, ktory si kupi ThinkPad si rozhodne nekupi MacBook a opacne.A že znám právě takové.
Ale inak by ma zaujimalo, aku motivaciu mali oni.Chtěli si koupit počítač.
Další věc je Mac OS X - kdyby si ho tam Linusova dcera nechala, nemusela by mít problémyTak mám představu takovou, že se o Mac OS X ani neuvažovalo (a já bych to udělal stejně), vybírali vhodný hardware pro Linux a toto jim vyšlo. Nehledě na to, že Linusova dcera žádný problém nemá, navíc dostala roota :). Jenže kdyby Linus napsal, že ho sere, že musí mít roota aby mohl začít tisknout, tak by všichni odepsal, že Linus přece roota ke svému kompu má. Proto ten příklad ze života někoho z blízkých, vybírám příklady úplně stejně, takže +1 pro něj.
Já jsem zase neuvažoval že bych si na služební MacBook (MacBook5,1 13-inch, Aluminum) dal něco jiného než Mac OS X.Všimni si, že jednak je to zcela opačná úvaha, která začíná od hardware a končí u software, a navíc že tobě vyhovuje Mac OS X je skvělé, ale nemusí to stejné platit pro každého člověka. Třeba mě by v tuhle chvíli Mac OS X nevyhovoval.
Takže nebyl důvod instalovat tam linux.V pořádku. Vyčítá ti snad někdo, že tam nemáš linux?
Linus Torvalds (pokud nevíte o koho se jedná, prosím, opusťte tuto stránku)Nebylo by lepší neznalého čtenáře nasměrovat do rubriky "Kdo je"?
Mimochodem, ještě v životě jsem neviděl, že by si dva počítače přes ty APIPA adresy byly schopné povídat.Tys toho ještě v životě neviděl :).
export TZ=/usr/share/zoneinfo/Europe/Prague
Tady vidím problém v distribucích a GUI klikátkách. Jinak zastávám názor, že časová zóna systému má být právě UTC všude i na desktopu, notebooku a uživatel si může zónu změnit jen a jen pro sebe.
Co se týče ostatního, aktualizace a instalace nových balíčků určitě má dělat root, protože ten bude ten rozbitý systém spravovat a nikdo jiný