Na čem aktuálně pracují vývojáři GNOME a KDE Plasma? Pravidelný přehled novinek v Týden v GNOME a Týden v KDE Plasma.
Před 25 lety zaplavil celý svět virus ILOVEYOU. Virus se šířil e-mailem, jenž nesl přílohu s názvem I Love You. Příjemci, zvědavému, kdo se do něj zamiloval, pak program spuštěný otevřením přílohy načetl z adresáře e-mailové adresy a na ně pak „milostný vzkaz“ poslal dál. Škody vznikaly jak zahlcením e-mailových serverů, tak i druhou činností viru, kterou bylo přemazání souborů uložených v napadeném počítači.
Byla vydána nová major verze 5.0.0 svobodného multiplatformního nástroje BleachBit (GitHub, Wikipedie) určeného především k efektivnímu čištění disku od nepotřebných souborů.
Na čem pracují vývojáři webového prohlížeče Ladybird (GitHub)? Byl publikován přehled vývoje za duben (YouTube).
Provozovatel čínské sociální sítě TikTok dostal v Evropské unii pokutu 530 milionů eur (13,2 miliardy Kč) za nedostatky při ochraně osobních údajů. Ve svém oznámení to dnes uvedla irská Komise pro ochranu údajů (DPC), která jedná jménem EU. Zároveň TikToku nařídila, že pokud správu dat neuvede do šesti měsíců do souladu s požadavky, musí přestat posílat data o unijních uživatelích do Číny. TikTok uvedl, že se proti rozhodnutí odvolá.
Společnost JetBrains uvolnila Mellum, tj. svůj velký jazykový model (LLM) pro vývojáře, jako open source. Mellum podporuje programovací jazyky Java, Kotlin, Python, Go, PHP, C, C++, C#, JavaScript, TypeScript, CSS, HTML, Rust a Ruby.
Vývojáři Kali Linuxu upozorňují na nový klíč pro podepisování balíčků. K původnímu klíči ztratili přístup.
V březnu loňského roku přestal být Redis svobodný. Společnost Redis Labs jej přelicencovala z licence BSD na nesvobodné licence Redis Source Available License (RSALv2) a Server Side Public License (SSPLv1). Hned o pár dní později vznikly svobodné forky Redisu s názvy Valkey a Redict. Dnes bylo oznámeno, že Redis je opět svobodný. S nejnovější verzí 8 je k dispozici také pod licencí AGPLv3.
Oficiální ceny Raspberry Pi Compute Modulů 4 klesly o 5 dolarů (4 GB varianty), respektive o 10 dolarů (8 GB varianty).
Byla vydána beta verze openSUSE Leap 16. Ve výchozím nastavení s novým instalátorem Agama.
Vyšel Linux 3.2. Přináší větší bloky v Ext4, ruční inspekce metadat, zrychlení kontrolních součtů či historii předešlých stavů u btrfs, horní limity přidělování procesorového času v plánovači CFS, zlepšení odezvy desktopu při vysokém I/O, lepší algoritmus zotavení TCP spojení při ztrátě paketů a další. Viz také informace na kernelnewbies.
Tiskni
Sdílej:
zlepšení odezvy desktopu při vysokém I/OŽe by? Konečně, bylo by na čase, snad ta změna opravdu pomůže (více informací zde).
Do diskuze na mnoha listech se lze korektně (se zachováním vláken) zapojit tak, že daný post vyhledáte na GMANE.org (http://gmane.org/).
GMANE totiž umožňuje i vytažení původní zprávy v zdrojové podobě MBOX.
wget "http://download.gmane.org/$GROUP/$MSGID/$[MSGID+1]"
Doufám, že prozrazení tohoto "tajemství" nezačnou hned zneužívat nějaká místní dítka od skript (script kiddies), která si dokumentaci ke GMANE v angličtině nepřečetla. Byla by škoda, kdyby tento nesmírně užitečný server měl zkolabovat nebo musel měnit politiku.
kterej že to systém je známej tím, že nemá funkční ovladače na starší HW?, Nebo nemá nějaký ovladače vůbec a podobně?
Starsi HW funguje perfektneněkdo holt štěstí má, někdo nemá ...
Nemůže to být bnc#731452? I když tam se jen vyoopsoval driver a zbytek systému fungoval dál.
Jinak z toho popisu toho nikdo moc nevyzkoumá. Chtělo by to buď půlením intervalu zjistit, co přesně to rozbíjí (nebo naopak opravuje) nebo udělat crash dump poté, co se to stane (pokud bude fungovat aspoň Alt-SysRq-C). Případně můžete zkusit projít commity do rt2x00 driverů, jestli tam není něco, co by odpovídalo vašemu popisu (pokud to tedy opravdu je v tom driveru, což není vůbec jasné).
cat /proc/sys/kernel/sysrq
, musí vám to vrátit hodnotu 1).
Jedině snad při kernel panic nic nenaděláte
To by nevadilo, protože pak by tu kombinaci Alt-SysRq-C ani nepotřeboval. :-)
Doporučuji na starším jádře (třeba 2.6.39) pustit dejme tomu kopírování filmů z jiného disku na ten "systémový" (ne nutně partišnu se systémem). To se pak místy seká i scrollování v prohlížeči, obzvlášť na NO_HZ kernelu.