Richard Stallman dnes v Liberci přednáší o svobodném softwaru a svobodě v digitální společnosti. Od 16:30 v aule budovy G na Technické univerzitě v Liberci. V anglickém jazyce s automaticky generovanými českými titulky. Vstup je zdarma i pro širokou veřejnost.
sudo-rs, tj. sudo a su přepsáné do programovacího jazyka Rust, nahradí v Ubuntu 25.10 klasické sudo. V plánu je také přechod od klasických coreutils k uutils coreutils napsaných v Rustu.
Fedora se stala oficiální distribucí WSL (Windows Subsystem for Linux).
Společnost IBM představila server IBM LinuxONE Emperor 5 poháněný procesorem IBM Telum II.
Byla vydána verze 4.0 multiplatformního integrovaného vývojového prostředí (IDE) pro rychlý vývoj aplikaci (RAD) ve Free Pascalu Lazarus (Wikipedie). Přehled novinek v poznámkách k vydání. Využíván je Free Pascal Compiler (FPC) 3.2.2.
Podpora Windows 10 končí 14. října 2025. Připravovaná kampaň Konec desítek (End of 10) může uživatelům pomoci s přechodem na Linux.
Již tuto středu proběhne 50. Virtuální Bastlírna, tedy dle římského číslování L. Bude L značit velikost, tedy více diskutujících než obvykle, či délku, neboť díky svátku lze diskutovat dlouho do noci? Bude i příští Virtuální Bastlírna virtuální nebo reálná? Nejen to se dozvíte, když dorazíte na diskuzní večer o elektronice, softwaru, ale technice obecně, který si můžete představit jako virtuální posezení u piva spojené s učenou
… více »Český statistický úřad rozšiřuje Statistický geoportál o Datový portál GIS s otevřenými geografickými daty. Ten umožňuje stahování datových sad podle potřeb uživatelů i jejich prohlížení v mapě a přináší nové možnosti v oblasti analýzy a využití statistických dat.
Kevin Lin zkouší využívat chytré brýle Mentra při hraní na piano. Vytváří aplikaci AugmentedChords, pomocí které si do brýlí posílá notový zápis (YouTube). Uvnitř brýlí běží AugmentOS (GitHub), tj. open source operační systém pro chytré brýle.
Server H-Online.com zveřejnil článek Roberta Seetzena, který původně vyšel v časopise c't Digital Photography. Autor se věnuje v Linuxu dostupným nástrojům pro různé činnosti od stáhnutí fotografií do počítače po jejich finální zveřejnění (ať už se jedná o tisk nebo zobrazení na displeji). V článku jsou popsány a porovnány Bibble Pro, digiKam, Picasa, LightZone a RawTherapee. Zmíněny jsou také menší nástroje Rapid Photo Downloader, Geeqie a Geotag.
Tiskni
Sdílej:
Vzhled a ovládání naprosto odlišné od zbytku (desktopového) prostředí, intuitivnost veškerá žádná (částečně za to asi může mizerná lokalizace, pokud to v originále není stejně špatné). Měl bych i konkrétní připomínky, ale před pár týdny jsem to po několika pokusech o používání vyhodil a vrátil se k ufrawu (rawtherapee se ještě celkem dá, rawstudio mi přišlo příšerné, ale jinak). Vyřešit? Nejlépe zahodit a napsat znovu.
Ať si vývojář dělá dle libosti. Jenom bych si z hlediska použitelnosti takový paskvil nedovolil propagovat. Schválně jsem si teda teď hodil verzi 0.8 se stabilního PPA v Ubuntu 10.04.
Nerespektuje systémové nastavení vzhledu (GTK aplikací) a nepoužívá normální nabídky, lišty apod. Takže prvky GUI jsou nekontrastní, špatně se od sebe odlišují (zvláště při sníženém podsvícení displeje) atd.
Navíc po kliknutí (mimo celoobrazovkový režim) se (bezdůvodně) přesouvá okno.
asi jo, D300 je takový křáp který nemá scénické režimy, ani full automat. Taky musím zcela neergonomicky mačkat spoušť a co hůře, měnit objektivy ručně.Tyjo, D300 jsem mel v ruce hned pote, co vyslo, od te doby i pozdejsi modely a i kdyz je ten displej skvelej, stejne bych se neodvazil na nej spolehat co do kontroly zaostreni na spravne misto. Asi su prilis zvyklej na kontrolu v klidu na monitoru.![]()
tak nech netbook doma a vezmi si více karet.Jo to neni problem, taham s sebou dve sady karet (CFka master a SD pro backup, simultanni zapis), ale nez to tridit v terenu a kodrcat se s notasem, to radsi doma v klidu
Jak jsem psal, něco takového používat odmítám. Kdyby ta funkcionalita byla kdovíjak zajímavá, pokusím se ji portovat do nějaké použitelnější aplikace nebo si udělám fork, protože se můžu vykašlat na něco jako:
Typickou ukázkou je trvání na statickém pohledu "filmových rolí": dt ignoruje změny v adresářích - přidaných/smazaných fotek si nevšimne. Též nelze procházet adresářovou strukturu. (Na toto se v mailing listu neptejte, odpovědi bývají poněkud podrážděné.)
To GUI je naprosto nepoužitelné. Zlatý ufraw.A GUI například LR ti nepoužitelné nepřijde? Stačí pochopit, jakým stylem se v programu pracuje, a GUI se stane velmi použitelným. Jediné, co mi tam chybí, je podpora pro raw Foveonu, takže to řeším tím, že do něj cpu 16bitový TIFF. Ale když vezmu třeba Nikon a jeho NEF, tak rozdíl mezi vyvoláním v ufraw a DT je propastný. Jak co se pohodlnosti a rychlosti týče, tak co se výsledku týče. Dostat z NEF pěkný výsledek přes ufraw je docela porod. Z DT vyleze většinou bez dalších úprav rovnou přepychová fotka…