plwm je nový, poměrně minimalistický správce oken pro X11. Podporuje dynamické dláždění okny, plochy, pravidla pro okna atd. Zvláštností je, že je napsaný v logickém programovacím jazyce Prolog. Používá implementaci SWI-Prolog.
Na čem aktuálně pracují vývojáři GNOME a KDE Plasma? Pravidelný přehled novinek v Týden v GNOME a Týden v KDE Plasma.
Sean Heelan se na svém blogu rozepsal o tom, jak pomocí OpenAI o3 nalezl vzdálenou zranitelnost nultého dne CVE-2025-37899 v Linuxu v implementaci SMB.
Jiří Eischmann v příspěvku na svém blogu představuje typy, jak lépe chránit své soukromí na mobilním telefonu: "Asi dnes neexistuje způsob, jak se sledování vyhnout úplně. Minimálně ne způsob, který by byl kompatibilní s tím, jak lidé technologie běžně používají. Soukromí ovšem není binární věc, ale škála. Absolutního soukromí je dnes na Internetu dost dobře nedosažitelné, ale jen posun na škále blíže k němu se počítá. Čím méně dat se o vás posbírá, tím nepřesnější budou vaše profily a tím méně budou zneužitelné proti vám."
Byla vydána nová stabilní verze 25.05 linuxové distribuce NixOS (Wikipedie). Její kódové označení je Warbler. Podrobný přehled novinek v poznámkách k vydání. O balíčky se v NixOS stará správce balíčků Nix.
Multiplatformní open source spouštěč her Heroic Games Launcher byl vydán v nové stabilní verzi 2.17.0 Franky (Mastodon, 𝕏). Přehled novinek na GitHubu. Instalovat lze také z Flathubu.
Organizace Apache Software Foundation (ASF) vydala verzi 26 integrovaného vývojového prostředí a vývojové platformy napsané v Javě NetBeans (Wikipedie). Přehled novinek na GitHubu. Instalovat lze také ze Snapcraftu a Flathubu.
Klávesnice IBM Enhanced Keyboard, známá také jako Model M, byla poprvé představena v roce 1985, tzn. před 40 lety, s počítači IBM 7531/7532 Industrial Computer a 3161/3163 ASCII Display Station. Výročí připomíná článek na zevrubném sběratelském webu Admiral Shark's Keyboards. Rozložení kláves IBM Enhanced Keyboard se stalo průmyslovým standardem.
Vyšlo Pharo 13 s vylepšenou podporou HiDPI či objektovým Transcriptem. Pharo je programovací jazyk a vývojové prostředí s řadou pokročilých vlastností.
Java má dnes 30. narozeniny. Veřejnosti byla představena 23. května 1995.
Při jízdě po Praze jsem si všiml velké reklamy na krabicové mléko s Tuxem. Název zní jednoduše Mléko Tučnák. Byla tam i adresa www.tucnakovo.cz. Jelikož ani na této stránce nejsou nějaké informace, ponechám uvažování nad novým mlékem na čtenářích AbcLinuxu.cz.
Tiskni
Sdílej:
+1
HOLLY:Doufám, že mají na lodi dost zásob. Pomalu nám totiž docházejí. LISTER: (Usrkne si z kelímku) Co třeba? (Znovu upije) HOLLY: Kravské mléko. To už je drahně let, co došlo. Čerstvé, jakož i sušené. LISTER: No a jaký mlíko teď pijeme? (Upije ze svého kelímku) HOLLY: Nouzové rezervní zásoby. Jsme na psím mléku. LISTER: (Zírá do kelímku) Na psim mlíku?! HOLLY: Není na něm nic špatného. Je výživné, plné vitamínů, vzpomínek krásné fenky. Také vydrží déle než jiné druhy mléka. LISTER: A jak to? HOLLY: Ani pes by ho nepil. Navíc psí mléko má tu výhodu, že když je prošlé, chutná stejně jako by bylo čerstvé. LISTER: Proč jsi mi to neřek`, Holly?! HOLLY: Proč? Zkazil bych ti čaj.
$ whois tucnakovo.cz Kroll – vizuální komunikaceKroll.cz - kampaň fiktivního produktu 'Tučňák'
Poněkud virtuální realita.
Apple's iPad will be available worldwide within 60 days, Jobs said, while 3G models will arrive in 90 days.
A hádejte, co bude za 60 dní. Já tipuju, že prostě bude available - jako byl svého času iPhone.
Touchbook se poprvé vyjevil už skoro před rokem, někdy v červenci měl být "available" a doteď se můžete tak akorát zapsat do pořadníku. S funkčností SW to AFAIK taky pořád není nějak slavné. A v sekci annoucements mají naposledy téměř dva měsíce starý záznam o tom, že rozeslali nožičky.
Říkat tomuhle doháněná konkurence mi přijde dost otrlé.