Již tuto středu proběhne 50. Virtuální Bastlírna, tedy dle římského číslování L. Bude L značit velikost, tedy více diskutujících než obvykle, či délku, neboť díky svátku lze diskutovat dlouho do noci? Bude i příští Virtuální Bastlírna virtuální nebo reálná? Nejen to se dozvíte, když dorazíte na diskuzní večer o elektronice, softwaru, ale technice obecně, který si můžete představit jako virtuální posezení u piva spojené s učenou
… více »Český statistický úřad rozšiřuje Statistický geoportál o Datový portál GIS s otevřenými geografickými daty. Ten umožňuje stahování datových sad podle potřeb uživatelů i jejich prohlížení v mapě a přináší nové možnosti v oblasti analýzy a využití statistických dat.
Kevin Lin zkouší využívat chytré brýle Mentra při hraní na piano. Vytváří aplikaci AugmentedChords, pomocí které si do brýlí posílá notový zápis (YouTube). Uvnitř brýlí běží AugmentOS (GitHub), tj. open source operační systém pro chytré brýle.
Jarní konference EurOpen.cz 2025 proběhne 26. až 28. května v Brandýse nad Labem. Věnována je programovacím jazykům, vývoji softwaru a programovacím technikám.
Na čem aktuálně pracují vývojáři GNOME a KDE Plasma? Pravidelný přehled novinek v Týden v GNOME a Týden v KDE Plasma.
Před 25 lety zaplavil celý svět virus ILOVEYOU. Virus se šířil e-mailem, jenž nesl přílohu s názvem I Love You. Příjemci, zvědavému, kdo se do něj zamiloval, pak program spuštěný otevřením přílohy načetl z adresáře e-mailové adresy a na ně pak „milostný vzkaz“ poslal dál. Škody vznikaly jak zahlcením e-mailových serverů, tak i druhou činností viru, kterou bylo přemazání souborů uložených v napadeném počítači.
Byla vydána nová major verze 5.0.0 svobodného multiplatformního nástroje BleachBit (GitHub, Wikipedie) určeného především k efektivnímu čištění disku od nepotřebných souborů.
Na čem pracují vývojáři webového prohlížeče Ladybird (GitHub)? Byl publikován přehled vývoje za duben (YouTube).
Provozovatel čínské sociální sítě TikTok dostal v Evropské unii pokutu 530 milionů eur (13,2 miliardy Kč) za nedostatky při ochraně osobních údajů. Ve svém oznámení to dnes uvedla irská Komise pro ochranu údajů (DPC), která jedná jménem EU. Zároveň TikToku nařídila, že pokud správu dat neuvede do šesti měsíců do souladu s požadavky, musí přestat posílat data o unijních uživatelích do Číny. TikTok uvedl, že se proti rozhodnutí odvolá.
Projekt LiMux skončil. Mnichov se vrací k Windows. Rada města na svém včerejším zasedání schválila migraci všech počítačů na Windows 10 do roku 2020.
Tiskni
Sdílej:
Accenture může psát co chce, zodpovědnost za provoz nemají a ti kteří ji mají, zřejmě dobře věděli, proč se do updatu nepouštět.Accenture si nemůže psát co chce - byli objednaní Mnichovem a musí jednat dle poměrně nekompromisních pravidel německé přebujelé byrokracie. Accenture napsalo, že si okrsky dělaly co chtěly a že právě tato nezodpovědnost v přístupu k updatům (tzn. především jejich zakazování a ignorování) je tím hlavním důvodem nespokojenosti úředníků s pracovními stanicemi. Accenture našlo závislost (nikoliv pouze silnou korelaci) mezi nespokojeným úředníkem a starou/neupdatovanou verzí SW na stanici.
A vůbec, taková hurá akce s násilným vnucením linuxu všem nemohla skončit jinak než fiaskem.Mohu Vás ujistit, že žádná hurá akce to nebyla. Jednalo se pravděpodobně o největší jednorázovou konsolidaci SW v historii lidstva, která byla dobře naplánovaná, avšak se nepočítalo s tak obrovskou nevolí IT oddělení a ředitelů v jednotlivých okrscích cokoliv měnit (nešlo ani tak o technologie nýbrž o "ale Anča chce pracovat s touhle tabulkou, kterou jí kdysi Franta od vedle připravil a chce ji dál posílat pokoutně po emailech a nechce přejít na společnou databázi pro celý Mnichov"). A jak víme, každá konsolidace, nezávisle na nástrojích a postupech, je velmi problémová a nepříjemná již z principu. To vše je však irelevantní, protože nařízení města používat něco (např. LiMux) je prostě nezpochybnitelné nařízení, kterým se státní úředník musí řídit ať se děje co se děje. Tedy se nic nemění na faktu, že kdyby aktualizace byly agresivní, tak by neexistovaly pádné argumenty proč měnit dobře fungující LiMux za cokoliv jiného.
To vše je však irelevantní, protože nařízení města používat něco (např. LiMux) je prostě nezpochybnitelné nařízení, kterým se státní úředník musí řídit ať se děje co se děje.Jak je vidět, nemusí. "Musí" by totiž vyžadovalo nejenom to, že nějaké nařízení je vydáno, ale taky to, že jeho nedodržování bude trestáno. A tahle druhá část chybí (co jsem tak slyšel, tak v Německu nejenom ve státní správě.)
a ti kteří ji mají, zřejmě dobře věděli, proč se do updatu nepouštět
Staral ses někdy o nějaký systém nebo spíš víc systémů? Důvod neaktualizovat (tzn. nevrtat do něčeho, co funguje) je obyčejná lenost a pohodlnost – je to přirozené a lidské. Většina lidí má tendenci k tomu sklouznout, pokud nejsou tlačeni vnějšími okolnostmi nebo nemají dost vlastní zodpovědnosti a disciplíny.
az ti tvoje aktualni aktualizace sejme firmu ktery vznikaj skody v desitkach tisic a vic za kazdou hodinu co stoji, tak uz vidim, jak se do tech aktualizaci priste pohrnes.
Pokud máš takovou firmu a taková rizika, tak máš jistě i testovací prostředí, na kterých si všechen software důkladně vyzkoušíš.
Dělal jsem i na projektech, kde se testovalo třeba půl roku a mezi dokončením vývoje a nasazením do produkce mohl být i rok (to už byl trochu extrém). Prostě si nemohli dovolit, aby to nefungovalo, tak to pořádně testovali – ale to neznamená, že nebudou ten systém rozvíjet, že nebudou aktualizovat a zůstanou v pravěku – kdyby neaktualizovali, tak už jsou mrtví, zkrachovali.
A nasazovani jakykoli zaplaty "protoze dneska nejakej franta objevil nejakou diru" naprosto nehrozi. Jednoduse proto, ze skody ktery vzniknou nasazenim nefunkcniho patche sou daleko prevdepodobnejsi, nez casto velmi hypoteticky napadeni dotycny diry.
Ono ani interní sítě nejsou moc bezpečné – ale pokud je něco vystaveného do internetu, tak by se to aktualizovat mělo – mluvím o bezpečnostních aktualizacích – jinak ti to někdo DDoSne nebo vykrade data, což je daleko horší než nějaký výpadek. (čas aktualizace si můžeš naplánovat mimo špičku, ale DDoS si nenaplánuješ).
To samo neznamena, ze se necha na libovuli useru, jestli si neco nainstalujou nebo ne. Ty do toho vubec nemaj co kecat (a na tuxovi se ani nedovedi, ze se jim neco nekde patchlo).
+1
Takze stale som nepocul v com je W10 v tomto smere lepsi.Ale počul - napsal jsem to tučně hned v prvním komentáři tohoto vlákna. A sice agresivita updatování která je přesně pro tento use-case (masové end-user nasazení pro byrokracii) to pravé ořechové.
Existuje nějaký důvod, proč by měl mnichov používat linux?Neznám žádný pádný důvod.
Proč jim ještě radit, jak mají linux používat?Protože zkušenosti z velkého provozu end-user stanic Linuxu strašně chybí (tento deficit je mimochodem též součástí problému "rok linuxového desktopu"
Když jsem o té praštěné myšlence slyšel poprvé, také jsem si myslel, že se někdo úplně zbláznil. Ale IMHO to časem bude jediná možnost, jak se vyrovnat se změnami na trhu práce, zejména klesající poptávkou po nekvalifikovaných zaměstnancích. Alternativy, ať už ponechání velké části populace jejímu osudu nebo vytváření umělé zaměstnanosti, nejsou totiž o nic lepší.
Na druhou stranu si ale nemyslím, že doba pro tento model už dozrála, ani že je to otázka příštích deseti let.
Dle praxe v Linuxu spolehlivě nefunguje ani powermanagement (po probuzení černý displej či nefunkční síť), počítač vydrží v provozu na baterii kratší dobu atp...Asus EEE 1005HA, Asus U36GS, HP EliteBook 8470p: false.
+1. Když přecházíš na svobodný software, tak není jediný důvod nechat tak zásadní věc, jako je komunikace, v rukou proprietárního shitwaru/spywaru.
Proprietární-legacy software může1 zůstat pro okrajové činnosti, ale pak má běžet virtualizovaný a odpojený od internetu. Např. na vyhrazeném stroji, kde bude probíhat konverze starých formátů, nebo na stroji, kde je archivované staré účetnictví.
[1] dočasně – může se nahrazovat průběžně
K čemu to ti úředníci mají mít?Dopoustis se stejne chyby, jako kdyz bezni lide rikaji kazdemu, kdo dela neco s pocitacem, ze je ajtak, a nedelaji nejmensi rozdil mezi sitarem, adminem nebo programatorem. Prece kdyz je ten ajtak, bude jim umet opravit ten windows, ne?.
Ti mají program na svou agendu a tím to prostě končí.Tohle muzes vetsinou prohlasit jen o urednicich, co jsou ,,v prvni linii'', se kterymi se asi bezne setkavas. Za nimi je pak dalsi vrstva spise takovych manazerskych uredniku (s jejichz praci se vetsinou primo nesetkas), kteri musi delat ruzne analyzy, reporty, vyjadreni a podobne nesmysly. Jejich napln prace je v podstate podobna urednicine v bezne korporaci, a tam se kancelarsky balik vcetne tabulkoveho procesoru nebo nastroje na prezentace uzivi.
sadu dokumentů, na kterých pracuje nekolik lidíAno a právě proto je jim obecný textový procesor naprosto k ničemu, protože potřebují mít přehled o verzích, co kdo a kdy editoval apod. (Jo, vím, že to *Office mají a taky vím, jak to asi tak funguje.)
A rozhoduje se o tísícech věcíJo, to vím. Když jsme (SVJ) po MMO chtěli rozhodnutí v jisté věci, tak to trvalo 3/4 roku a výsledkem bylo tisíce výmluv. Když na nás MMO potřebovalo něco hodit, aby se toho zbavili, tak to trvalo 14 dnů. Ale to je mimo téma.
Další je, že pro ty dokumenty ti jedou různé agendové systémy jako Ginis, který spravuje a někdy generuje šablony dokumentů pro mnohé situace a překvapivě spolupracuje jen s MS Office. Šablonu vytvořenou v Libre do něj nevložíš.Jo a ten Ginis je tady od počátku věků vetkaný do přediva časoprostoru a nejde změnit. Oh wait. Pracuju ve firmě, která (bohužel) toho pro státní správu nedělá srovna málo a věci, jako šablony pro yet another systém, nebo napojení na sto dvacátou první spisovku (ať žijí standardy), děláme naprosto běžně. To, že něco je dneska jen pro jedny office neznamená, že to tak musí být za měsíc a že to vůbec musí být pro office.
A pokud potřebují napsat formální a pěkně naformátovaný dopis, tak k tomu stačí libovolný 15 let starý textový procesor nebo klidně i 15 let starý editor HTML.
Ano a právě proto je jim obecný textový procesor naprosto k ničemu, protože potřebují mít přehled o verzích, co kdo a kdy editoval apod.Tak, a uz jsme si vsichni udelali jasno v tom, co urednik potrebuje.
Situace 2 - máš tam widle, které má násobně více lidí a tedy násobně více lidí řešilo daný problém. Máš možnost zavolat dodavateli, kterému za produkt platíš a chtít, aby se postaral.
V případě Linuxu to tak udělat nejde? Nemluvě o tom, že ani u Windows tuhle možnost nebude mít automaticky každý, kdo si koupil licenci. (OK, zavolat a chtít pochopitelně může.)
Pokud tě ten produkt živí, máš nárok na ušlý zisk, pokud vinou dodavatele nemůžeš pracovat a vydělávat.
Tohle se opravdu píše v běžné EULA k Windows? Nepíše se tam náhodou spíš pravý opak?
Nevím, nikdy jsem tu hrůzu nečetl. Ale nemluvil jsem konkrétně o win, ale o produktu běžícím na win. Bohužel na linuxu toho placeného SW moc neběhá.Tohle se opravdu píše v běžné EULA k Windows? Nepíše se tam náhodou spíš pravý opak?
Ovšem nelegálně aktivované MS Windows ti kdykoli může MS (ať už sám od sebe nebo na příkaz americké vlády) deaktivovat nebo ti začít jakkoli jinak škodit (např. si stáhnout tvoje soubory nebo je smazat). Takže na takový systém bych se fakt nespoléhal, pokud bych chtěl dělat cokoli nad rámec amatérského hraní počítačových her.
A ono to vlastně platí i o těch legálně aktivovaných MS Windows, protože v licenčních podmínkách stejně budeš mít napsané, že MS za nic neručí a ty máš leda držet hubu a krok a pravidelně posílat $$$ do Ameriky.