Raspberry Pi Connect, tj. oficiální služba Raspberry Pi pro vzdálený přístup k jednodeskovým počítačům Raspberry Pi z webového prohlížeče, byla vydána v nové verzi 2.5. Nejedná se už o beta verzi.
Google zveřejnil seznam 1272 projektů (vývojářů) od 185 organizací přijatých do letošního, již jednadvacátého, Google Summer of Code. Plánovaným vylepšením v grafických a multimediálních aplikacích se věnuje článek na Libre Arts.
Byla vydána (𝕏) dubnová aktualizace aneb nová verze 1.100 editoru zdrojových kódů Visual Studio Code (Wikipedie). Přehled novinek i s náhledy a videi v poznámkách k vydání. Ve verzi 1.100 vyjde také VSCodium, tj. komunitní sestavení Visual Studia Code bez telemetrie a licenčních podmínek Microsoftu.
Open source platforma Home Assistant (Demo, GitHub, Wikipedie) pro monitorování a řízení inteligentní domácnosti byla vydána v nové verzi 2025.5.
OpenSearch (Wikipedie) byl vydán ve verzi 3.0. Podrobnosti v poznámkách k vydání. Jedná se o fork projektů Elasticsearch a Kibana.
PyXL je koncept procesora, ktorý dokáže priamo spúštat Python kód bez nutnosti prekladu ci Micropythonu. Podľa testov autora je pri 100 MHz približne 30x rýchlejší pri riadeni GPIO nez Micropython na Pyboard taktovanej na 168 MHz.
Grafana (Wikipedie), tj. open source nástroj pro vizualizaci různých metrik a s ní související dotazování, upozorňování a lepší porozumění, byla vydána ve verzi 12.0. Přehled novinek v aktualizované dokumentaci.
Raspberry Pi OS, oficiální operační systém pro Raspberry Pi, byl vydán v nové verzi 2025-05-06. Přehled novinek v příspěvku na blogu Raspberry Pi a poznámkách k vydání. Pravděpodobně se jedná o poslední verzi postavenou na Debianu 12 Bookworm. Následující verze by již měla být postavena na Debianu 13 Trixie.
Richard Stallman dnes v Liberci přednáší o svobodném softwaru a svobodě v digitální společnosti. Od 16:30 v aule budovy G na Technické univerzitě v Liberci. V anglickém jazyce s automaticky generovanými českými titulky. Vstup je zdarma i pro širokou veřejnost.
sudo-rs, tj. sudo a su přepsáné do programovacího jazyka Rust, nahradí v Ubuntu 25.10 klasické sudo. V plánu je také přechod od klasických coreutils k uutils coreutils napsaných v Rustu.
Podle Christophera Blizzarda z Mozilla Corporation vykazuje mobilní prohlížeč odvozený od 4. betaverze Firefoxu 3 přibližně šestinásobně vyšší výkon v testu javascriptu SunSpider na internetových tabletech Nokia N800 a N810 než prohlížeč MicroB odvozený od 1. alfaverze Firefoxu 3, který Nokia zahrnula do OS2008.
Tiskni
Sdílej:
Takže je to špatná zprávička, dobrá by zahodila ten nesmyslně podrobný konec a uvedla by, že jde o test rychlosti interpretace javascriptu pomocí benchmarku sunspider.Do zpráviček se nevejde vše a vždy je to do zančné míry subjektivní, co se jak napíše. Je tu nějaký schvalovací proces, který neshledal zapotřebí zprávu měnit.
Mimochodem tenhle bechmark se skládá z takových pro web velmi hodně moc vypovídajících testů jako výpočet spektrálního rozkladu matice.Test vymysleli autoři WebKitu, tedy konkurenčního zobrazovacího jádra, nikoliv Mozilla. A podle nich testuje vyváženě to, co se reálně používá. Jestliže je Firefox 3 v testu například dvojnásobně rychlejší než Opera 9.50 a 8x rychlejší než Internet Explorer 7, tak ty rozdíly při reálném používání například Google Readeru jsou ty rozdíly ještě mnohem větší. A že to je konkrétní příklad z praxe.
Moc tomu nevěřím a tuším v tom zase podfuk jako použití jiného kompilátoru (viz Jeho dřívější blog) a nikoliv skutečného zlepšení kódu.Ve zprávičce o zrychlení kódu není ani slovo. I pokud by byl pouze použit jiný kompilátor, tak platí, že došlo ke zrychlení.
Seriózní zápisek by nejpodstatnější informaci (jak interpretovat pečlivě vytučněný text "5.9x faster than earlier Mozilla versions") zmínil i v textu a nemusel by to člověk věštit z obrázku.Tato informace je zmíněna jak ve zprávičce, tak v textu odkazovaného článku.
Moc tomu nevěřím a tuším v tom zase podfuk jako použití jiného kompilátoru (viz Jeho dřívější blog) a nikoliv skutečného zlepšení kódu.Ale jak zprávička, tak zápisek ten dojem navozuje. Typická reklama.Ve zprávičce o zrychlení kódu není ani slovo. I pokud by byl pouze použit jiný kompilátor, tak platí, že došlo ke zrychlení.
Tak chalani, kdo to v tom TEXTu najde? Kdo tam vidí, co znamená 5,9násobné zrychlení? V testu čeho? V jakém testu čeho? Za jakých podmínek?Seriózní zápisek by nejpodstatnější informaci (jak interpretovat pečlivě vytučněný text "5.9x faster than earlier Mozilla versions") zmínil i v textu a nemusel by to člověk věštit z obrázku.Tato informace je zmíněna jak ve zprávičce, tak v textu odkazovaného článku.
Tak chalani, kdo to v tom TEXTu najde? Kdo tam vidí, co znamená 5,9násobné zrychlení? V testu čeho? V jakém testu čeho? Za jakých podmínek?Jak mozes take veci pozadovat po filozofovi - anglictinarovi?? Tieto obory su zalozene na neexaktnosti, mlzeni a emociach.
Tak to jsem asi slepý, ale ani v jednom to nevidím. Můžete mě nasměrovat kde přesně to tam je uvedené?Seriózní zápisek by nejpodstatnější informaci (jak interpretovat pečlivě vytučněný text "5.9x faster than earlier Mozilla versions") zmínil i v textu a nemusel by to člověk věštit z obrázku.Tato informace je zmíněna jak ve zprávičce, tak v textu odkazovaného článku.
Ne. Já jsem rád za každé zrychlení Firefoxu, protože to v některých oblastech potřebuje (a jsem rád, že se viditelně lepší). Ale pokud uvedete benchmark a nenapíšete co ten benchmark testoval, tak je to absolutně k ničemu. Napsal byste že je nějaký počítač 2x rychlejší než jiný? Asi ne co?Dobrá, máte pravdu. Ale když se napíše pouhé zrychlení, tak to často zní jako prázdná reklamní fráze a stěžovali byste si ještě víc.
Já zas nechápu, že když napíšu konkrétní kritiku ke konkrétnímu nedostatku vaší zprávičky nebo článku o FF, tak máte pocit, že Vám pošlapávám oblíbený Firefox.Ne, ten pocit nemám. Nemám problém vzhledem k připomínkám připustit, že to mohlo být formulovno lépe, a kdybych to mohl změnit, tak už to změním v tom smyslu, že je dosahuje mnohonásobného zrychlení ve zpracování JS. Kéž by takto a rychle k připomínkám přistupovali i jiní autoři nebo šéfredaktor. Zprávička, kterou by šlo lépe formulovat a doplnit je totiž jedna věc, a psát zcela nepravdivé informace je věc druhá.
To že se jedná jen o test výkonu javascriptu není žádná nepodstatná technická drobnost, ale velmi zásadní informace.Nechť to tedy Ti lidé disponující příslušnými právy doplní.
Na spoustě stránek se takové zrychlení nijak neprojeví, ne každý používá GMail a další podobné "Web 2.0 hype" aplikace.1) Rozhodně to ale nebude pomalejší. 2) K zrychlení nedošlo jen v ovlasti JS.
Ale ty jako osoba ho tu lidem svými pořád dokola omílanými reklamním PR žvásty znechucuješ (a svými velmi často nesmírně arogantními komentáři tomu nasazuješ korunu).Arogantních příspěvky sem nepíšu. Ze zprávičky nevím, co by bylo dokola omíláno, když jde o novou věc.
Arogantních příspěvky sem nepíšu. Ze zprávičky nevím, co by bylo dokola omíláno, když jde o novou věc.Konkrétně v této diskuzi jsem si žádných tvých typicky arogantních příspěvků zatím nevšiml, to je jedině dobře, snad ti to vydrží
Vážně po mě nemůže nikdo chtít, abych psal o věcech, které nepoužívám, které nesleduju a ve kterých se nevyznám, tak jako to tu někteří mají ve zvyku a pak z toho jsou blbosti - a co je horší, ani to nepřiznají. Jak bylo řečeno, zprávička sem patří, prošla schvalovacím procesem, byla upřesněna na základě zpětné vazby. Tak to má být. Nejsem přece Hulán ani Krátký.Aha, takže arogantní a útočné komentáře jsou zpět. No moc dlouho vám to zlepšení nevydrželo
Mozilla 6x zrychlila Firefox na mobilechTo zní spíš jak z Blesku než jako zkratka.
mohla být formulována lépeNa tom se shodnem.
a [mohla být] doplněna o informaci, že se měřil JSZdá se, že to pořád nechápete. Ne mohla být. Měla být. Benchmark, který neřekne ani co testuje, jenom řekne, že něco je 6x lepší než něco jiného má nulovou vypovídací hodnotu. (Nula, to je jako nic. Bez té informace si z toho není možné odvodit naprosto žádný závěr a nevypovídá to o ničem.)
hloupý alblaho.Přestaň s tím napadáním. Hloupý je právě takový projev, který si neodpustí urážky.