Dle plánu byl vývoj Firefoxu přesunut z Mercurialu na Git. Oficiální repozitář se zdrojovými kódy je na GitHubu.
V terminálovém multiplexoru GNU Screen byly nalezeny a v upstreamu ve verzi 5.0.1 už opraveny bezpečnostních chyby CVE-2025-23395, CVE-2025-46802, CVE-2025-46803, CVE-2025-46804 a CVE-2025-46805. Podrobnosti na blogu SUSE Security Teamu.
Training Solo (Paper, GitHub) je nejnovější bezpečnostní problém procesorů Intel s eIBRS a některých procesorů ARM. Intel vydal opravnou verzi 20250512 mikrokódů pro své procesory.
Byla vydána nová verze 25.05.11 svobodného multiplatformního video editoru Shotcut (Wikipedie) postaveného nad multimediálním frameworkem MLT. Nejnovější Shotcut je již vedle zdrojových kódů k dispozici také ve formátech AppImage, Flatpak a Snap.
Svobodný elektronický platební systém GNU Taler (Wikipedie, cgit) byl vydán ve verzi 1.0. GNU Taler chrání soukromí plátců a zároveň zajišťuje, aby byl příjem viditelný pro úřady. S vydáním verze 1.0 byl systém spuštěn ve Švýcarsku.
Spolek OpenAlt zve příznivce otevřených řešení a přístupu na 209. brněnský sraz, který proběhne tento pátek 16. května od 18:00 ve studentském klubu U Kachničky na Fakultě informačních technologií Vysokého učení technického na adrese Božetěchova 2/1. Jelikož se Brno stalo jedním z hlavních míst, kde se vyvíjí open source knihovna OpenSSL, tentokrát se OpenAlt komunita potká s komunitou OpenSSL. V rámci srazu Anton Arapov z OpenSSL
… více »GNOME Foundation má nového výkonného ředitele. Po deseti měsících skončil dočasný výkonný ředitel Richard Littauer. Vedení nadace převzal Steven Deobald.
Byl publikován přehled vývoje renderovacího jádra webového prohlížeče Servo (Wikipedie) za uplynulé dva měsíce. Servo zvládne už i Gmail. Zakázány jsou příspěvky generované pomocí AI.
Raspberry Pi Connect, tj. oficiální služba Raspberry Pi pro vzdálený přístup k jednodeskovým počítačům Raspberry Pi z webového prohlížeče, byla vydána v nové verzi 2.5. Nejedná se už o beta verzi.
Google zveřejnil seznam 1272 projektů (vývojářů) od 185 organizací přijatých do letošního, již jednadvacátého, Google Summer of Code. Plánovaným vylepšením v grafických a multimediálních aplikacích se věnuje článek na Libre Arts.
Organizace World Wildlife Fund oznámila, že zkompletovala specifikaci „nového“ formátu .WWF (PDF se zakázaným tiskem), který je dokonale „zelený“, jelikož jej nelze tisknout, čímž se lidé logicky motivují k používání digitální techniky a šetří stromy.
Tiskni
Sdílej:
Bohužel musím souhlasit.
Nicméně stále je to lepší, než ty svinstva, co lidé v přírodě páchají. Pro příklad jmenuji například kácení deštných pralesů, hromadné vybíjení ohrožených živočišných druhů, masivní znečišťování životního prostředí, urbanizace a s tím související kácení lesů kvůli výstavbě domů, ...
A to ještě raději nemluvím o svinstvech typu kožešinový průmysl, myslivci, kteří střelí po všem, co vidí, atd.
Stromy sice narostou nové. Ale při přepravě materiálu a výsledného produkut se spálí spousta nafty (většina dřeva se na to těží v rovníkových pralesech). Na výrobu papíru je potřeba spousta vody (na 1 t papíru 240 tis. litrů vody), která se pak musí náročně čistit. Při výrobě se používá řada chemikálií, a ikdyž třeba třeba chlor je dnes je nahrazován jinými látkami, stejně je to svinstvo. Atd.
Jinak aby sis udělal představu o tom "stromu". Za jediný den (!) se na výrobu papíru spotřebuje na světě 270 tisíc stromů.
Jinak aby sis udělal představu o tom "stromu". Za jediný den (!) se na výrobu papíru spotřebuje na světě 270 tisíc stromů.
Taková čísla sice vypadají impozantně (nejlépe ve větě začínající zaklínadlem "vědci zjistili"), ale mají mizivou vypovídací hodnotu. 270 tisíc stromů vypadá jako velké číslo, ale zrovna tak se to dá formulovat jako jeden strom na 22 tisíc lidí, což už tak strašidelně nevypadá.
stačí si v létě sjet Vltavu kolem VětřníBejvavalo...
Tak jednoduchá ta odpověď není.
Ale vracíme se kruhem k
Někteří programátoři jsou přesvědčeni, že výkonu je dostatek a takovou podřadností jako použití alg. složitosti n*log(n) místo n^x se nebudou zabývat.
Jen počkejte, až si ekoteroristi vezmou na mušku programátory a budou je nutit psát efektivní programy, aby se nemusel kupovat nový HW
Ono to není až tak nereálné. Nárůst výkonu procesorů v podstatě stagnuje - frekvence roste jen velmi pomalu, kvalitativní nárůst víceméně veškerý žádný a roste jen počet jader. To je sice fajn pro většinu serverů, ale na (běžném) desktopu víc než dvě jádra nevyužijete. Takže bude-li dál narůstat složitost aplikací, buď se budou muset programátoři učit psát efektivněji nebo se naučit paralelizovat. Nemyslím si, že by to druhé bylo jednodušší.
A proč by se to nevyplatilo? V bananánové republice je to dřevo díky korupci vlád (jak píšeš) téměř zdarma a dělníci taktéž. U nás je drahé dřevo, drahá pracovní síla, musí se dodržovat spousta předpisů, na vytěžení mít povolení atd.
A co se týká těch různých log a certifikátů: Existují takové, které opravdu nezávislou kontrolou zaručují původ dřeva. Ale většina jich jsou výmysly výrobců, navržené tak, aby imitovaly ty předchozí zmíněné. Nevypovídají naprosto nic! Ale běžný spotřebitel se v tom nevyzná a je spokojený, že ne obalu je zelený stromeček s nápisem EKO.
Reforestation is practiced in most areas, so trees are a renewable resource.
Ale stejně jsem tady takový papír prodávat neviděl.
Z Číny se (papír) dnes dováží docela běžně.
Když něco tisknu, nejdražší je barva, ne papír.No, zas ne o tolik. Barva se dá koupit kolem 5 Kč/ml (možná i levněji ve velkoobchodě), což je při spotřebě běžné inkousotvky tak 30 halířů na stránku textu.
Pokud tiskneš hodně a ne jenom text, tak věřím, že se to vyplatí.Zase tak moc netisknu, ale i tak se to vyplatí. Kupovoval jsem HP7680 bez wifi a bez bluetooth a vyšla mě cca na 5000 (pečlivě jsem vybíral, kde a co koupit, moc peněz jsem neměl). Na to, že to používám jako kopírku, tiskárnu i scanner... a měl jsem v tom náplně snad od 2008. Teďka jsem tři ze čtyř náplní vyměnil a jednu mám připravenou. A mezi náma, sehnat v té době pod 5000 tiskárnu s požadavkem na multifunkci, ethernet a linux (byť podpora není oficiální, ale přes hplipopensource) sice šlo, ale porovnání efektivity tisku (inkoust) mě přesvědčilo ještě trošku přihodit. Přecejenom jsem věřil, že si to kupuju na nejbližších pár let a zatím to vychází (i když dneska bych po zkušenostech z jiných oblastí možná radši koupil šunt, abych přišel o míň, až se to rozbije). Takže spokojenost. Pravda, původně jsem to konzultoval s dodavatelem, co mi chtěl prodat 75xx za cca 8 tisíc a že to může trvat týden nebo dva... Tak jsem mu nakonec nabídl pár stovek, že si s tím dal práci (ke cti mu slouží, že odmítl). A snad následující pracovní den mi za 5k a nějaké drobné dovezli 7680 z Ostravy :).
We all know that forests are essential fo the good health of our planet. That is a real, urgent and serious issue of the first order. As the WWF itself says, “about 13 million hectares of forest disappear each year, an area the size of Greece”.Tohle se dá řešit tak, že se bude dodržovat pravidlo, že co pokácím, musím i obnovit. Pokud les na daném místě má zůstat (a ne se např. změnit na stavební pozemky nebo zemědělskou půdu), tak se musí obnovovat. U nás tohle funguje. Tak proč to nezavedou i v těch zemích, kde vadí, že mizí lesy?
Máme tu sekci "humor"?
Uf, to jsem si oddechl, uz jsem se bal ze jsem jedinej kdo pochopil oc bezi.
Mohli by si zjistit rozlohu lesů ve vyspělých státech před 70-100 lety a teď. Asi je překvapí ten nárůst.Coz ovsem nic nevypovida o tom, ze bysme ted na tom byli skvele, jako spis o tom, jak jsme na tom byli tenkrat blbe.
čímž se lidé logicky motivují k používání digitální techniky a šetří stromy.
Co vyjde levneji? Vytisknout par stranek, nebo mit hodinu zapnutej pocitac se spotrebu X desitek, nebo stovek Wattu?