Organizace Video Games Europe reprezentující vydavatele počítačových her publikovala prohlášení k občanské iniciativě Stop Destroying Videogames.
Společnost Raspberry Pi nově nabzí Raspberry Pi Camera Module 3 Sensor Assembly, tj. samostatné senzorové moduly z Raspberry Pi Camera Module 3.
Cathode Ray Dude v novém videu ukazuje autorádio Empeg Car (později Rio Car) z let 1999–2001. Šlo o jeden z prvních přehrávačů MP3 do auta. Běží na něm Linux. Vyrobeno bylo jen asi pět tisíc kusů, ale zůstala kolem nich živá komunita, viz např. web riocar.org.
Open source platforma Home Assistant (Demo, GitHub, Wikipedie) pro monitorování a řízení inteligentní domácnosti byla vydána v nové verzi 2025.7.
Wayland byl vydán ve verzi 1.24.0. Jde o menší vydání po více než roce. Více funkcionality bývá přidáváno v průběžných vydáních Wayland Protocols.
Textový editor Geany byl vydán ve verzi 2.1. Jde o udržovací vydání po bezmála dvou letech. Obsahuje drobná vylepšení vyhledávání, aktualizace podpory zvýrazňování syntaxe a dále převážně opravy chyb.
Byly zveřejněny videozáznamy, dostupné také s prezentacemi přímo z programu, a také fotogalerie z open source komunitní konference DevConf.CZ 2025 konané od 12. do 14. června v Brně.
Navigace se soukromím CoMaps postavena nad OpenStreetMap je nově k dispozici v Google Play, App Store i F-Droid. Jedná se o komunitní fork aplikace Organic Maps.
Vývojáři OpenMW (Wikipedie) oznámili vydání verze 0.49.0 této svobodné implementace enginu pro hru The Elder Scrolls III: Morrowind. Přehled novinek i s náhledy obrazovek v oznámení o vydání.
Masivní výpadek elektrického proudu zasáhl velkou část České republiky. Hasiči vyjížděli k většímu počtu lidí uvězněných ve výtazích. Výpadek se týkal zejména severozápadu republiky, dotkl se také Prahy, Středočeského nebo Královéhradeckého kraje. Ochromen byl provoz pražské MHD, linky metra se už podařilo obnovit. Výpadek proudu postihl osm rozvoden přenosové soustavy, pět z nich je nyní opět v provozu. Příčina problémů je však stále neznámá. Po 16. hodině zasedne Ústřední krizový štáb.
Veškerý kód MySQL ve stromech BitKeeperu byl přesunut do Bazaaru, a to včetně celé osm let dlouhé historie. Důvodem je otevřenost Bazaaru a fakt, že funkcemi dokáže BitKeeper nahradit. Za vývojem Bazaaru stojí Canonical.
Tiskni
Sdílej:
git
. Právo na použití nikdo nikomu nevzal, ale bylo to kolem BitKeeperu a uzavřenosti a reverzího inženýrství a limitu na počet nodů nebo čeho celé zamotané. Dá se to dohledat třeba v Jaderných novinách. Když budete hledat git
a BitKeeper
, určitě něco najdete.
git
u a Mercurial
u, na jádro se nakonec použil git
, který napsal přímo Linus.
Ještě přidám pár startovacích odkazů, aby si Mandarinka konečně mohl přečíst, jak to s koncem BK
a nástupem git
u bylo: Jaderné noviny 307, Rozhovor: Petr „Pasky“ Baudiš, Linus - BitKeeper = riešenie?.
To je zajímavé. Myslel jsem, že Sun razí Mercurial...To sice jo, ale v té zprávě proto přímo psali, že to rozhodnutí dělali ještě předtím, než je koupil Sun, který se standardizoval na Mercurialu.
vim ~/.emacs
vim ~/.emacs
vim ~/.emacs
Ale pro verzovací nástroj je multiplatformnost totálně absolutně zásadní věc, protože dřív nebo později nastane potřeba si nějaký debilní dokumentační soubor na těch windows checkoutnout z repka.Je otázka, zda mají stejné potřeby i ti vývojáři, kteří mají ve věci typicky hlavní slovo