Byla vydána nová verze 25.05.11 svobodného multiplatformního video editoru Shotcut (Wikipedie) postaveného nad multimediálním frameworkem MLT. Nejnovější Shotcut je již vedle zdrojových kódů k dispozici také ve formátech AppImage, Flatpak a Snap.
Svobodný elektronický platební systém GNU Taler (Wikipedie, cgit) byl vydán ve verzi 1.0. GNU Taler chrání soukromí plátců a zároveň zajišťuje, aby byl příjem viditelný pro úřady. S vydáním verze 1.0 byl systém spuštěn ve Švýcarsku.
Spolek OpenAlt zve příznivce otevřených řešení a přístupu na 209. brněnský sraz, který proběhne tento pátek 16. května od 18:00 ve studentském klubu U Kachničky na Fakultě informačních technologií Vysokého učení technického na adrese Božetěchova 2/1. Jelikož se Brno stalo jedním z hlavních míst, kde se vyvíjí open source knihovna OpenSSL, tentokrát se OpenAlt komunita potká s komunitou OpenSSL. V rámci srazu Anton Arapov z OpenSSL
… více »GNOME Foundation má nového výkonného ředitele. Po deseti měsících skončil dočasný výkonný ředitel Richard Littauer. Vedení nadace převzal Steven Deobald.
Byl publikován přehled vývoje renderovacího jádra webového prohlížeče Servo (Wikipedie) za uplynulé dva měsíce. Servo zvládne už i Gmail. Zakázány jsou příspěvky generované pomocí AI.
Raspberry Pi Connect, tj. oficiální služba Raspberry Pi pro vzdálený přístup k jednodeskovým počítačům Raspberry Pi z webového prohlížeče, byla vydána v nové verzi 2.5. Nejedná se už o beta verzi.
Google zveřejnil seznam 1272 projektů (vývojářů) od 185 organizací přijatých do letošního, již jednadvacátého, Google Summer of Code. Plánovaným vylepšením v grafických a multimediálních aplikacích se věnuje článek na Libre Arts.
Byla vydána (𝕏) dubnová aktualizace aneb nová verze 1.100 editoru zdrojových kódů Visual Studio Code (Wikipedie). Přehled novinek i s náhledy a videi v poznámkách k vydání. Ve verzi 1.100 vyjde také VSCodium, tj. komunitní sestavení Visual Studia Code bez telemetrie a licenčních podmínek Microsoftu.
Open source platforma Home Assistant (Demo, GitHub, Wikipedie) pro monitorování a řízení inteligentní domácnosti byla vydána v nové verzi 2025.5.
OpenSearch (Wikipedie) byl vydán ve verzi 3.0. Podrobnosti v poznámkách k vydání. Jedná se o fork projektů Elasticsearch a Kibana.
Na ReallyLinux.com sestavili přehled příkazů, které by se mohly hodit začínajícím administrátorům serverů. Pojem "začínající admin serverů" mi však připadá zvláštní... neměl by takový začínající admin být alespoň průměrně schopným uživatelem, který má podobné příkazy v malíku?
Tiskni
Sdílej:
ip
jsem nepoužil ani nepamatuju ... kaju se a jdu si desetkrát odříkat Linusináš
Jinak ano, pokud vystačíte se základní situací, kdy máte na každém rozhraní právě jednu IP adresu a máte jednu jednoduchou statickou směrovací tabulku, pak ano, zvládnete to i s kombinací ifconfig
a route
, jen se občas možná budete divit, proč se to či ono chová jinak, než byste očekával. Pokud budete mít na jednom rozhraní více adres, zvládnete to také, ale pravděpodobnost, že se budete divit, je výrazně vyšší.
Ale možná by otázka měla znít spíše obráceně: existuje nějaký důvod, proč místo ip
používat ifconfig/route/arp
? Jsou v něčem praktičtější? Umějí něco, co ip
neumí? IMHO ne.
ip n
') je delší o jednu mezeru… :-)
arp -n
Ale na všem se dá najít něco pozitivního: když se jim to sesype, někdo to po nich musí dát dohromady… :-)
* - narážka na celkem výraznou korelaci mezi neumětelství autora webu a pravděpodobností, že sám sebe označuje termínem webmaster
^EXPANSION
'.
Ale na všem se dá najít něco pozitivního: když se jim to sesype, někdo to po nich musí dát dohromady… :-)Pokud tam ten někdo ovšem rovnou nenacpe okna, když se přece ten linux tak hrozně "neosvědčil". :( A takových firem a organizací, které mají linux server zbastlený od nějakého horlivého brigádníka nebo civilkáře zase tak málo není.