Byl publikován aktuální přehled vývoje renderovacího jádra webového prohlížeče Servo (Wikipedie).
V programovacím jazyce Go naprogramovaná webová aplikace pro spolupráci na zdrojových kódech pomocí gitu Forgejo byla vydána ve verzi 12.0 (Mastodon). Forgejo je fork Gitei.
Nová čísla časopisů od nakladatelství Raspberry Pi zdarma ke čtení: Raspberry Pi Official Magazine 155 (pdf) a Hello World 27 (pdf).
Hyprland, tj. kompozitor pro Wayland zaměřený na dláždění okny a zároveň grafické efekty, byl vydán ve verzi 0.50.0. Podrobný přehled novinek na GitHubu.
Patrick Volkerding oznámil před dvaatřiceti lety vydání Slackware Linuxu 1.00. Slackware Linux byl tenkrát k dispozici na 3,5 palcových disketách. Základní systém byl na 13 disketách. Kdo chtěl grafiku, potřeboval dalších 11 disket. Slackware Linux 1.00 byl postaven na Linuxu .99pl11 Alpha, libc 4.4.1, g++ 2.4.5 a XFree86 1.3.
Ministerstvo pro místní rozvoj (MMR) jako první orgán státní správy v Česku spustilo takzvaný „bug bounty“ program pro odhalování bezpečnostních rizik a zranitelných míst ve svých informačních systémech. Za nalezení kritické zranitelnosti nabízí veřejnosti odměnu 1000 eur, v případě vysoké závažnosti je to 500 eur. Program se inspiruje přístupy běžnými v komerčním sektoru nebo ve veřejné sféře v zahraničí.
Vláda dne 16. července 2025 schválila návrh nového jednotného vizuálního stylu státní správy. Vytvořilo jej na základě veřejné soutěže studio Najbrt. Náklady na přípravu návrhu a metodiky činily tři miliony korun. Modernizovaný dvouocasý lev vychází z malého státního znaku. Vizuální styl doprovází originální písmo Czechia Sans.
Vyhledávač DuckDuckGo je podle webu DownDetector od 2:15 SELČ nedostupný. Opět fungovat začal na několik minut zhruba v 15:15. Další služby nesouvisející přímo s vyhledáváním, jako mapy a AI asistent jsou dostupné. Pro některé dotazy během výpadku stále funguje zobrazování například textu z Wikipedie.
Více než 600 aplikací postavených na PHP frameworku Laravel je zranitelných vůči vzdálenému spuštění libovolného kódu. Útočníci mohou zneužít veřejně uniklé konfigurační klíče APP_KEY (např. z GitHubu). Z více než 260 000 APP_KEY získaných z GitHubu bylo ověřeno, že přes 600 aplikací je zranitelných. Zhruba 63 % úniků pochází z .env souborů, které často obsahují i další citlivé údaje (např. přístupové údaje k databázím nebo cloudovým službám).
Open source modální textový editor Helix, inspirovaný editory Vim, Neovim či Kakoune, byl vydán ve verzi 25.07. Přehled novinek se záznamy terminálových sezení v asciinema v oznámení na webu. Detailně v CHANGELOGu na GitHubu.
Po Raspberry Pi, Banana Pi, Orange Pi, Lemon Pi nebo OpenPi byl představen další jednodeskový minipočítač s Pi v názvu. Jedná se o NanoPi v ceně 16 dolarů o velikosti 75x30 mm s procesorem ARM o frekvenci 400 MHz, 64 MB paměti, Wi-Fi, Bluetooth a GPIO kompatibilním s Raspberry Pi. Podrobnosti na stránkách NanoPi.
Tiskni
Sdílej:
No v každom prípade tá podpora Qt pri 64MB RAM vyznie tak trochu ehm (nie že by sa to nedalo).
na automatizaci pouzivam dosky od acmesystems, napriklad <a href=http://www.acmesystems.it/arietta">arietta</a>
je to hardwareovo horsie, na multimedia nic moc, skor fakt len na automatizaciu. ale mas tam 100% zdokumentovany procesor, kompletne schemy, .... to na maline nenajdes.
To můžu vzít nějaký vysloužilý modem/router…
vo vyslouzilom routri mas vacsinou 32MB RAM, 8MB FLASH, che vela bastlit aby si tam dostal nejake nejake GPIO, UART ci I2C a dal tam dal nejaky vacsi storage, malokedy USB, minimum dokumentacie k CPU, zere jak krava, velke jak.....
ja viem, cest vynimkam
S tou velikostí máš pravdu, ale jinak: GPIO se používá na LEDky a UART tam většinou je. USB může být podporované čipem, ale nemusí být vyvedené na konektor – dá se připájet.
napriklad arietta: Availability: > 5 years
Souhlasím – takhle jsem to myslel – hodně lidí si totiž koupí novou desku (taky si kupuji kde co), i když by stačilo zrecyklovat to, co už doma mají a válí se jim to někde ve skříni.
One Micro USB Device 2.0, Support power in and data transmissio (Can Be use as serial and Ethernet)Sice z toho nejsem moc moudrý, ale pokud to chápu dobře, tak ono micro USB nejspíš podporuje OTG režim a může tudíž fungovat jako serial nebo ethernet gadget, případně serial+ethernet combo (CDC Composite - CDC Ethernet + ACM), takže by mělo stačit píchnout do toho microUSB kabel a připojit se přes SSH nebo sériovou konzolu.
Proč bych si měl k automatizaci pořizovat takovouto omezenou hračičku, která nemá konektory, nemá výkon a nemá paměť?V blizkem zemedelskem druzstvu maji traktor. Johndeere. K nemu ma vlecku, pluh a dalsi prislusenstvi. Kdyz jedou orat pole, je krasa sledovat, jak si to s temi hektary poradi. Maji na to uver, par milionu, ale vzhledem k tomu, jakou obdelavaji plochu, je to sranda. No a ja mam zahradku. Za barakem. Asi 3x3 metry. Chtel bych prokyprit pudu a nasadit jahody. Proc bych si mel kupovat motyku, kdyz si muzu na hypoteku poridit traktor s pluhem
Udělat z toho fotopast? Super nápadJakože to bude na ty srnky padat ze stromu?
Proč bych si měl k automatizaci pořizovat takovouto omezenou hračičku, která nemá konektory, nemá výkon a nemá paměť?Protože ne každý má doma rack 19'' a v něm [kráceno]. Nebo ho i má, ale to zařízení, které potřebuje ovládat, je na druhé straně domu, o patro níž, na střeše nebo přes zahradu (reálné příklady které jsem potkal) a to zařízení má sběrnici která prostě tak daleko nedosáhne nebo by jich musel několik nějak multiplexovat po 4žilovém ethernetovém kabelu.
Zapomněl jsem vlastně na ten největší projekt na kterém dělám, kde jsou takové krabičky rozeseté po celém středočeském kraji a sbírají dataNSA Litoměřice? :o
Nevím, jestli konkrétně tuhle, ale obecně mají malá zařízení výhodu v tom, že ti na pár 18650 článků poběží dost dlouho a můžou plnit funkci (třeba hlídat čidla, zaznamenávat data, posílat zprávy…). Kdežto ten server ti po půlhodině na UPSce lehne. Leda tam připojit ještě diesel
elektromer se protacel35W, tedy tou dobou podstatně méně než osvětlení malé místnosti.
procesor pracoval na 90%Nikoli, procesor se 99% času flákal.
Dneska to same udela kdejaky router.Pokud na něm běží alespoň standardní Debian, můžeme se bavit o srovnatelném užití.
pac uz se nikomu nevyplati se s tim bastlitNevím, o jakém bastlení je tu řeč.
Nikoli, procesor se 99% času flákal.I kompilující gentoo?
Taky jsem nedávno koukal, jak může být do-release-upgrade
rychlá záležitost, když je to server, kde je nainstalováno jen pár služeb
Akorát prvotní instalaci jsem prováděl s diskem přeneseným do výkonnějšího stroje.Njn ale to je cheating
distcc
?