V terminálovém multiplexoru GNU Screen byly nalezeny a v upstreamu ve verzi 5.0.1 už opraveny bezpečnostních chyby CVE-2025-23395, CVE-2025-46802, CVE-2025-46803, CVE-2025-46804 a CVE-2025-46805. Podrobnosti na blogu SUSE Security Teamu.
Training Solo (Paper, GitHub) je nejnovější bezpečnostní problém procesorů Intel s eIBRS a některých procesorů ARM. Intel vydal opravnou verzi 20250512 mikrokódů pro své procesory.
Byla vydána nová verze 25.05.11 svobodného multiplatformního video editoru Shotcut (Wikipedie) postaveného nad multimediálním frameworkem MLT. Nejnovější Shotcut je již vedle zdrojových kódů k dispozici také ve formátech AppImage, Flatpak a Snap.
Svobodný elektronický platební systém GNU Taler (Wikipedie, cgit) byl vydán ve verzi 1.0. GNU Taler chrání soukromí plátců a zároveň zajišťuje, aby byl příjem viditelný pro úřady. S vydáním verze 1.0 byl systém spuštěn ve Švýcarsku.
Spolek OpenAlt zve příznivce otevřených řešení a přístupu na 209. brněnský sraz, který proběhne tento pátek 16. května od 18:00 ve studentském klubu U Kachničky na Fakultě informačních technologií Vysokého učení technického na adrese Božetěchova 2/1. Jelikož se Brno stalo jedním z hlavních míst, kde se vyvíjí open source knihovna OpenSSL, tentokrát se OpenAlt komunita potká s komunitou OpenSSL. V rámci srazu Anton Arapov z OpenSSL
… více »GNOME Foundation má nového výkonného ředitele. Po deseti měsících skončil dočasný výkonný ředitel Richard Littauer. Vedení nadace převzal Steven Deobald.
Byl publikován přehled vývoje renderovacího jádra webového prohlížeče Servo (Wikipedie) za uplynulé dva měsíce. Servo zvládne už i Gmail. Zakázány jsou příspěvky generované pomocí AI.
Raspberry Pi Connect, tj. oficiální služba Raspberry Pi pro vzdálený přístup k jednodeskovým počítačům Raspberry Pi z webového prohlížeče, byla vydána v nové verzi 2.5. Nejedná se už o beta verzi.
Google zveřejnil seznam 1272 projektů (vývojářů) od 185 organizací přijatých do letošního, již jednadvacátého, Google Summer of Code. Plánovaným vylepšením v grafických a multimediálních aplikacích se věnuje článek na Libre Arts.
Byla vydána (𝕏) dubnová aktualizace aneb nová verze 1.100 editoru zdrojových kódů Visual Studio Code (Wikipedie). Přehled novinek i s náhledy a videi v poznámkách k vydání. Ve verzi 1.100 vyjde také VSCodium, tj. komunitní sestavení Visual Studia Code bez telemetrie a licenčních podmínek Microsoftu.
Na KernelTrapu vyšlo oznámení o diskuzi o NDISwrapper a jeho používání jaderných GPLONLY symbolů. Autor projektu zaslal patch opravující neúmyslné odstranění přístupu k těmto symbolům v Linuxu 2.6.24, ovšem Linus Torvalds z toho nebyl nadšený, jelikož podle něj nejde o GPL projekt, protože načítá ne-GPL moduly.
Tiskni
Sdílej:
GPL se čím dál tím víc snaží překročit hranice práva.Aha... jak třeba?
Autoři ndiswrapper také ne, protože ti se GPL sami drží.Ano, samotný ndiswrapper je možná GPL kód, ale nejsem si jist tím, že slinkováním ne-GPL ovladače s přeloženým GPL kódem vznikne modul pod GPL licencí. Dovolil bych si o tom pochybovat.
I když je cesta třeba složitější, proprietární userspace software také využívá GPL kód jádra a nikomu to nevadí.Ale pravděpodobně přitom nepoužívá něco, co je vyhrazené pouze pro GPL jaderné moduly. Nebo se pletu?
Kdysi jsem ndiswrapper používal a nevím o tom, že by se něco linkovalo. Ndiswrapper se zkompiluje s daným jádrem a win ovladače se pak načítají dodatečně za běhu.Autoři ndiswrapper také ne, protože ti se GPL sami drží.Ano, samotný ndiswrapper je možná GPL kód, ale nejsem si jist tím, že slinkováním ne-GPL ovladače s přeloženým GPL kódem vznikne modul pod GPL licencí. Dovolil bych si o tom pochybovat.
A Windows driver for wireless network card is then linked to this implementation so that the driver runs natively, as though it is in Windows, without binary emulation.Je to z web stránky ndiswrapperu. Já jsem pochopil, že se ten windows ovladač přilinkuje, ale jestli říkáš, že ne...
Ale pravděpodobně přitom nepoužívá něco, co je vyhrazené pouze pro GPL jaderné moduly. Nebo se pletu?Například využívá služeb ovladače souborového systému, SATA ovladače, ovladače ethernetu a dalších věcí. A hádám, že to všechno je taky pod GPL.
I když je cesta třeba složitější, proprietární userspace software také využívá GPL kód jádra a nikomu to nevadí.Otázka zní: používá tento userspace proprietární software tyto pouze jaderným modulům přístupné symboly? Silně o tom pochybuju. A vo vo vo vo tom to je. Vůbec se nejdná o to, jestli ne-GPL dílo využívá služeb jádra, ale jestli ne-GPL modul má nebo nemá mít přístup k pouze-GPL symbolům.
Pavel Roskin (1): module: allow ndiswrapper to use GPL-only symbols