Byl publikován aktuální přehled vývoje renderovacího jádra webového prohlížeče Servo (Wikipedie).
V programovacím jazyce Go naprogramovaná webová aplikace pro spolupráci na zdrojových kódech pomocí gitu Forgejo byla vydána ve verzi 12.0 (Mastodon). Forgejo je fork Gitei.
Nová čísla časopisů od nakladatelství Raspberry Pi zdarma ke čtení: Raspberry Pi Official Magazine 155 (pdf) a Hello World 27 (pdf).
Hyprland, tj. kompozitor pro Wayland zaměřený na dláždění okny a zároveň grafické efekty, byl vydán ve verzi 0.50.0. Podrobný přehled novinek na GitHubu.
Patrick Volkerding oznámil před dvaatřiceti lety vydání Slackware Linuxu 1.00. Slackware Linux byl tenkrát k dispozici na 3,5 palcových disketách. Základní systém byl na 13 disketách. Kdo chtěl grafiku, potřeboval dalších 11 disket. Slackware Linux 1.00 byl postaven na Linuxu .99pl11 Alpha, libc 4.4.1, g++ 2.4.5 a XFree86 1.3.
Ministerstvo pro místní rozvoj (MMR) jako první orgán státní správy v Česku spustilo takzvaný „bug bounty“ program pro odhalování bezpečnostních rizik a zranitelných míst ve svých informačních systémech. Za nalezení kritické zranitelnosti nabízí veřejnosti odměnu 1000 eur, v případě vysoké závažnosti je to 500 eur. Program se inspiruje přístupy běžnými v komerčním sektoru nebo ve veřejné sféře v zahraničí.
Vláda dne 16. července 2025 schválila návrh nového jednotného vizuálního stylu státní správy. Vytvořilo jej na základě veřejné soutěže studio Najbrt. Náklady na přípravu návrhu a metodiky činily tři miliony korun. Modernizovaný dvouocasý lev vychází z malého státního znaku. Vizuální styl doprovází originální písmo Czechia Sans.
Vyhledávač DuckDuckGo je podle webu DownDetector od 2:15 SELČ nedostupný. Opět fungovat začal na několik minut zhruba v 15:15. Další služby nesouvisející přímo s vyhledáváním, jako mapy a AI asistent jsou dostupné. Pro některé dotazy během výpadku stále funguje zobrazování například textu z Wikipedie.
Více než 600 aplikací postavených na PHP frameworku Laravel je zranitelných vůči vzdálenému spuštění libovolného kódu. Útočníci mohou zneužít veřejně uniklé konfigurační klíče APP_KEY (např. z GitHubu). Z více než 260 000 APP_KEY získaných z GitHubu bylo ověřeno, že přes 600 aplikací je zranitelných. Zhruba 63 % úniků pochází z .env souborů, které často obsahují i další citlivé údaje (např. přístupové údaje k databázím nebo cloudovým službám).
Open source modální textový editor Helix, inspirovaný editory Vim, Neovim či Kakoune, byl vydán ve verzi 25.07. Přehled novinek se záznamy terminálových sezení v asciinema v oznámení na webu. Detailně v CHANGELOGu na GitHubu.
Sebastian Trueg představuje novou funkci Nepomuku: automatické štítkování seriálů. K tomuto účelu vytvořil po vzoru pythoního nástroje tvnamer
nástroj nepomuktvnamer
, který zjistí z názvu souboru základní informace o seriálu a ze služby thetvdb.com stáhne další metadata. Všechna metadata pak uloží do Nepomuku, takže jsou pak uživateli dostupná v Dolphinu, v KIO Slave pro Nepomuk či v Bangarangu.
Tiskni
Sdílej:
Zákony jsou takové, jaké si je diktuje Svatý Trh. Tržní síly nám totiž tak nějak prorostly i tam, kam vůbec nepatří - zprivatizovaly si politiku, parlamenty, státy.... To přece chcete, ne? Totální Trh.
Co mi to jen připomíná?
"Chcete totální válku?"
"Chceme, chceme!"
"Válku totálnější než jakákoliv předtím?"
"Ano! Ano!"
"Sláva! Sláva!"
..a les zdvižených paží radostně vítal lepší budoucnost..
Autoři Nepomuku by měli konečně udělat jednu správnou věc - trvat na jeho odstranění z KDE - všem by se ulevilo.+1
Ne, žebychom kecy o IP často neslýchaly z úst amerických neocons ve spojeni z "free market" a pod. Rádi tyhle pojmy využívají k ovládání lidí. Ale jak napsal někdo předemnou, z volným trhem a dobrovolnou lidskou spoluprácí koncept duševního vlastnictví nemá NIC společného.
Autoři Nepomuku by měli konečně udělat jednu správnou věc - trvat na jeho odstranění z KDE - všem by se ulevilo.Heh, čekal jsem, kdy se tohle objeví
Autoři Nepomuku by měli konečně udělat jednu správnou věc - trvat na jeho odstranění z KDE - všem by se ulevilo.
Ačkoli sám Nepomuku a souvisejícím službám sám nemůžu přijít na jméno, nemyslím si, že jejich úplné odstranění by byl správný krok. Správnou cestou je IMHO modularizace, tj. to, aby ty věci v KDE sice byly, ale ten, kdo je nechce a nepotřebuje, je instalovat nemusel.
Dnešní situace je bohužel naprosto zoufalá: Nepomuk se dá sice vypnout, ale musí se to udělat na dvou místech a i pak mi (1) pořád běží nějaký proces jménem nepomukserver
, (2) KDE chvíli po spuštění vyhodí tři varování, že Nepomuk neběží, (3) kmain není schopen ani prostého vyhledávání mailu ve folderu podle subjectu. S Akonadi je to ještě horší, to se vypnout nedá vůbec (nepočítám-li ruční odstřelení) a odinstalovat ho lze jen za cenu porušení závislostí nebo odinstalování poloviny aplikací.
nano ~/.config/akonadi/akonadiserverrc
[QMYSQL]
Name=akonadi
Host=
Options="UNIX_SOCKET=/export/home/jyrki/.local/share/akonadi/socket-decesaris1/mysql.socket"
ServerPath=/usr/bin/mysqld
StartServer=false
[Debug]
Tracer=null
[%General]
Driver=QMYSQL
da se vypnout pres editaci konfiguraku kde se zmeni startserver z true na false
Díky za tip, určitě to vyzkouším.
Nicmene me stve stav KDE4 obecne
Mně vadí hlavně ta absence modularity. Pokud bych z KDE mohl používat jen kwin, plasma desktop a základní aplikace, byl bych naprosto spokojen. Jenže vývojářům bohužel nedošlo, že existují uživatelé, kteří nechtějí, aby jim na pozadí běžela spousta démonů, které nepotřebují, protože když jednou za uherský rok potřebují vyhledávat v mailech, tak si tu chvíli navíc rádi počkají. Teď se snad blýská na lepší časy, ale asi to ještě bude nějakou dobu trvat.