Training Solo (Paper, GitHub) je nejnovější bezpečnostní problém procesorů Intel s eIBRS a některých procesorů ARM. Intel vydal opravnou verzi 20250512 mikrokódů pro své procesory.
Byla vydána nová verze 25.05.11 svobodného multiplatformního video editoru Shotcut (Wikipedie) postaveného nad multimediálním frameworkem MLT. Nejnovější Shotcut je již vedle zdrojových kódů k dispozici také ve formátech AppImage, Flatpak a Snap.
Svobodný elektronický platební systém GNU Taler (Wikipedie, cgit) byl vydán ve verzi 1.0. GNU Taler chrání soukromí plátců a zároveň zajišťuje, aby byl příjem viditelný pro úřady. S vydáním verze 1.0 byl systém spuštěn ve Švýcarsku.
Spolek OpenAlt zve příznivce otevřených řešení a přístupu na 209. brněnský sraz, který proběhne tento pátek 16. května od 18:00 ve studentském klubu U Kachničky na Fakultě informačních technologií Vysokého učení technického na adrese Božetěchova 2/1. Jelikož se Brno stalo jedním z hlavních míst, kde se vyvíjí open source knihovna OpenSSL, tentokrát se OpenAlt komunita potká s komunitou OpenSSL. V rámci srazu Anton Arapov z OpenSSL
… více »GNOME Foundation má nového výkonného ředitele. Po deseti měsících skončil dočasný výkonný ředitel Richard Littauer. Vedení nadace převzal Steven Deobald.
Byl publikován přehled vývoje renderovacího jádra webového prohlížeče Servo (Wikipedie) za uplynulé dva měsíce. Servo zvládne už i Gmail. Zakázány jsou příspěvky generované pomocí AI.
Raspberry Pi Connect, tj. oficiální služba Raspberry Pi pro vzdálený přístup k jednodeskovým počítačům Raspberry Pi z webového prohlížeče, byla vydána v nové verzi 2.5. Nejedná se už o beta verzi.
Google zveřejnil seznam 1272 projektů (vývojářů) od 185 organizací přijatých do letošního, již jednadvacátého, Google Summer of Code. Plánovaným vylepšením v grafických a multimediálních aplikacích se věnuje článek na Libre Arts.
Byla vydána (𝕏) dubnová aktualizace aneb nová verze 1.100 editoru zdrojových kódů Visual Studio Code (Wikipedie). Přehled novinek i s náhledy a videi v poznámkách k vydání. Ve verzi 1.100 vyjde také VSCodium, tj. komunitní sestavení Visual Studia Code bez telemetrie a licenčních podmínek Microsoftu.
Open source platforma Home Assistant (Demo, GitHub, Wikipedie) pro monitorování a řízení inteligentní domácnosti byla vydána v nové verzi 2025.5.
Linuxdevices.com přináší informaci o společností NorhTec chystaném netbooku, který poběží na osm AA baterií až čtyři hodiny. Model Gecko EduBook by tak mohli ocenit lidé, kteří potřebují pracovat tam, kde není elektřina. Měl by být představen v červenci tohoto roku a zájemci se mohou těšit na 1Ghz procesor, 256, 512 nebo 1024MB RAM, 8.9" displej, instalaci Ubuntu a cenu pod 200USD.
Tiskni
Sdílej:
Cize nova bateria bude lacna - 2 x 4 GP 2500 mAh set cca 20 - 25,- € to sa oplati...
konecne ze to niekoho napadlo, pri dnesnych cenach a kapacitach AA baterii to uz je uplne v pohode mozne.
v digiťákách je naštěstí konkurence, a tak se člověk těm, co žerou pouze nějaké speciální tvary akumulátorů (samozřejmě za těžký prachy), může celkem dobře vyhnoutCož ovšem platí jen pro kompakty, že ano...
nojo, jenže pak se přišlo na to, že to málo vydělává, a dneska takovej mobil stěží koupíš ...To si nemyslím, že to bylo kvůli malému výdělku. Sada tužkových nebo mikrotužkových akumulátorů stála tehdy zhruba stejně jako nový NiMH akumulátor do telefonu (tj. cca 300 Kč). I akumulátory do telefonů byly od druhovýrobců, čili výrobce telefonu na tom nemusel vydělat. Spíš to vidím jako oběť miniaturizace - dnešní LiPol akumulátory jsou rozměrově ani ne poloviční oproti starým NiMH akumulátorů při stejné kapacitě a řadě výhod navíc (absence paměťového efektu, výrazně delší životnost, malé samovybíjení atd.), na druhou stranu jsou dražší a vyžadují složitější nabíjecí elektroniku. Protože telefony jsou obecně dnes menší než bývaly dříve (často ke škodě věci, ale to už je jiná otázka), použití mikrotužkových nebo dokonce tužkových baterií by do toho dost zasahovalo.
většina jede na LiIon, nikoli LiPolTo nejsem schopen posoudit - je to možné, nijak detailně jsem nezkoumal současnou nabídku telefonů. Nicméně většina vlastností obou konstrukcí je velmi podobná.
ty výhody zase tak extra nejsouTy výhody zatraceně jsou. Zejména menší rozměry a hlavně váha (lithium je velmi lehký kov - skoro 20x lehčí než nikl!), další už jsem zmínil výše.
zvláště bych si dovolil pochybovat o té výrazně delší životnostiO té naprosto nepochybuji. Míval jsem telefony s NiMH akumulátory - žádný akumulátor se nedožil 2 let (pak jsem si vždy místo nové baterie koupil nový telefon, a to nejen kvůli baterii). Taktéž různé AA a AAA články (ve foťácích a dalších spotřebičích) vydržely tak 1-2 roky používání a pak konec. Nebyl problém ani tak se ztrátou kapacity, jako s nárůstem vnitřního odporu a s čím dál rychlejším samovybíjením. Naproti tomu jsem ještě neměl ani jediný lithiový akumulátor (v telefonech, kamerách, foťácích, notebooku), který by se stal nepoužitelným. Např. LiIon akumulátor v telefonu S55 vydržel cca 4,5 roku brutálního zacházení (z toho 1 rok na něm skoro permanentně jelo GPRS připojení s trvalým tokem dat - telefon byl rozpálený jako žehlička), aniž by se to na baterii projevilo.
paměťový efekt vykazují (dle Wikipedie) pouze NiCd, nikoli NiMHNiMH ho má rovněž (ne tak výrazný a v zásadě reverzibilní, ale má) a i Wikipedia se o tom zmiňuje
... nijak detailně jsem nezkoumal současnou nabídku telefonů.pravda, já také ne - ale vzhledem k tomu, že se mi přístroj s LiPol nedostal do rukou zatím ani jeden, a že zrovna dneska jsem letmo procházel nabídku lowend foťáků, což je podobné, a veškeré ne-AA typy měly LiIon, dovolil jsem si to zobecnit
Zejména menší rozměry a hlavně váha (lithium je velmi lehký kov - skoro 20x lehčí než nikl!)to je zavádějící ... ano, lithium je 20x lehčí než nikl, ale NiMH má uváděno 30-80 Wh/kg a LiIon má 100-160 Wh/kg, takže i když vezmeme čísla z opačných krajních konců, dostaneme se sotva přes 5x (zatímco střed je zhruba 2,4x) ... a hlavně, mně osobně je srdečně jedno, jestli baterka v mobilu váží 20 g nebo 50 g - což je rozdíl mezi mým "nijak extra" a tvým "zatraceně" co se rozměrů týče, je to 140-300 Wh/l versus 250-360 Wh/l, tedy pro střední hodnoty poměr zhruba 1,4x co se životnosti týče ... já zase ještě úspěšně provozuju sadu NiMH akumulátorů zakoupenou v roce 2004, a čas od času, když si nechci svítit diodama, do klasické baterky narvu dva NiCd "buřty" pořízené někdy v minulém století ... potíž vidím spíše v četnosti a průběhu nabíjecích cyklů - někteří majitelé notebooků (s LiIon) by mohli dosti vyprávět ... (btw, když mají tak dobrou životnost, proč je tedy záruka na LiIon akumulátory pouze půl roku?)
NiMH ho má rovněž (ne tak výrazný a v zásadě reverzibilní, ale má) a i Wikipedia se o tom zmiňujeWikipedia se v článku o paměťovém efektu o něm u NiMH vůbec nezmiňuje, a pokud myslíš tu poznámku v článku o NiMH, rač si ji přečíst ještě jednou, mluví jasně o poklesu napětí, nikoliv kapacity, a odkaz na paměťový efekt dává v uvozovkách ... když si pak znovu projdeš článek o paměťovém efektu, zjistíš, že toto je zmíněno v sekci, která se dá charakterizovat slovy "co všechno si lidi můžou poplést s paměťovým efektem" (A common process often ascribed to memory effect is voltage depression. ... To the user it appears the battery is not holding its full charge, which seems similar to memory effect.) nicméně pointou nemělo být to, zda je LiIon výhodnější než NiMH o hodně nebo o málo, nýbrž to, že (u některých typů) není vyloženě technický důvod, proč neumožnit použití baterek standardizovaných rozměrů - nikoli dodávat to primárně s NiMH, ale prostě mít možnost, když telefon chcípne a není po ruce zdroj pro nabití, vrazit tam sadu AAA.
což je rozdíl mezi mým "nijak extra" a tvým "zatraceně"Moje "zatraceně" se týkalo všech výhod, nejen té jediné.
mluví jasně o poklesu napětí, nikoliv kapacity, a odkaz na paměťový efekt dává v uvozovkách ... když si pak znovu projdeš článek o paměťovém efektu, zjistíš, že toto je zmíněno v sekci, která se dá charakterizovat slovy "co všechno si lidi můžou poplést s paměťovým efektem" (A common process often ascribed to memory effect is voltage depression. ... To the user it appears the battery is not holding its full charge, which seems similar to memory effect.)Duracell uvádí ve svém dokumentu o NiMH toto: The term memory effect is used synonymously with the term “voltage depression.” Voltage depression is a scientifically measurable characteristic of all batteries, however, nickel-cadmium batteries demonstrate particularly acute sensitivity. ... A reversible drop in voltage and loss of capacity may occur when a nickel-metal hydride battery is partially discharged and recharged repetitively without the benefit of a full discharge, as illustrated in Figure 5.9.1. ... Because the cell appears to “remember” the lower capacity, this voltage depression phenomenon is often referred to as memory effect.
nicméně pointou nemělo být to, zda je LiIon výhodnější než NiMHZačal jsem o nich hovořit proto, že použití lithia umožňuje vyrábět (při stejné kapacitě) menší baterie a tedy menší celé přístroje. BTW není problém pro případ potřeby vyrábět vnější adaptéry na AA nebo AAA články, které se připojí přes nabíjecí konektor. Už jsem nějaké viděl, jedna taková hračka je třeba tady.
upravil bych 2 drobnosti:
- ne "je vyjimecny" ale "byl....", bo siemens mobily nadsene predal k vyrobe a vyvoji do asie a pak to chciplo i tak.
- treba u c55 - kdo koupil ty z prvnich co bylu na trhu (rekneme 1 rok), ma baterku dodnes. Ostatni uz menili. Dnes uz asi do c55 nesezenete akumulator, ktery by vydrzel tak dlouho... spis tak rok a nazdar. (vypozorovano na cca 6 kusech v mem okoli ; nicmene jsem tento jev pozoroval u vice typu i ne-siemensich )
Moje "zatraceně" se týkalo všech výhod, nejen té jediné.moje "nijak extra" taky :-p ... prostě v sumě + a - mi ten rozdíl nepřijde tak závratný, abychom se vzdali NiMH, resp. možnosti alternativně použít formát, kde NiMH kraluje
Duracell uvádí ve svém dokumentu o NiMH ...su z toho zmatený ... příslušný odstavec dokládá pokles napětí, ale ohledně o poklesu kapacity se odkazuje opět pouze na pokles napětí, což pokles kapacity nijak nedokládá (aneb dokud neklesne napětí na nulu, proud brát lze) každopádně popis Duracellu tedy "memory effect" používá i v tomto smyslu, budiž tedy, terminologii jsme si vyjasnili a používáš-li ji takto, nezbývá mi než s původním tvrzením souhlasit ... potom by si ovšem dovolil ještě ocitovat: The voltage depression and capacity loss in DURACELL nickel-metal hydride batteries is only a small fraction (less than 5 percent in worst cases) of the battery’s capacity and most users will never experience a perceptible performance loss. - hm, nanejvýše 5%, opět "nic extra"
BTW není problém pro případ potřeby vyrábět vnější adaptéry na AA nebo AAA články, které se připojí přes nabíjecí konektor.jistě, existují taky solární nabíječky, atd. atd. - což nic nemění na tom, že je to drbání pravou rukou za levým uchem, když ten adaptér nenacpu do mobilu a musím tahat extra krabičku, nemluvě o tom, že pořizovací cena
akumulátory + adaptér > akumulátory
Neviděl jsem Li-on (mobilovou ani notebookovou), co by se v plném zdraví dožila více, než dvou let a to ani při nejlepší péči (mělkých cyklech a nevystavování vysokým teplotám).To já právě ano. Jeden příklad už jsem zmiňoval, dále třeba notebook (něco přes 3 roky, stále ve výborné kondici - i když je pravda, že většinou jedu na napájení ze sítě), foťák (necelé 3 roky, většinou hluboké cykly, stále bez problémů), 2 kamery (jedna 5 let, druhá rok, v obou případech hluboké cykly, nabíjení cca 1x za 2 měsíce) atd.
Určitě, nicméně výrobce jasně uvádí, že mu jde o cenu a že se u NiMH dostane na zlomek ceny Lion.
Zrovna u notebooku, ktery je stejne 90 % casu pripojen k elektricke siti, samovybijeni vcelku nevadi (pokud bude rozumne udelane rizeni nabijeni baterek).
Keby exististovali dostupne LiOn velkosti AA, tak rad na nich prejdem.To nejde vyrobit, ne? LiIon mají vždycky napětí 3,6 voltu na článek.
wget http://t-mobile.cz/Web/Business/Telefony/Telefon.aspx/Motorola/d520/Telefon/145 -q -O - | grep ne | wc -l 170
wget http://t-mobile.cz/Web/Business/Telefony/Telefon.aspx/Motorola/d520/Telefon/145 -q -O - | grep ano | wc -l 15