Byla vydána (𝕏) dubnová aktualizace aneb nová verze 1.100 editoru zdrojových kódů Visual Studio Code (Wikipedie). Přehled novinek i s náhledy a videi v poznámkách k vydání. Ve verzi 1.100 vyjde také VSCodium, tj. komunitní sestavení Visual Studia Code bez telemetrie a licenčních podmínek Microsoftu.
Open source platforma Home Assistant (Demo, GitHub, Wikipedie) pro monitorování a řízení inteligentní domácnosti byla vydána v nové verzi 2025.5.
OpenSearch (Wikipedie) byl vydán ve verzi 3.0. Podrobnosti v poznámkách k vydání. Jedná se o fork projektů Elasticsearch a Kibana.
PyXL je koncept procesora, ktorý dokáže priamo spúštat Python kód bez nutnosti prekladu ci Micropythonu. Podľa testov autora je pri 100 MHz približne 30x rýchlejší pri riadeni GPIO nez Micropython na Pyboard taktovanej na 168 MHz.
Grafana (Wikipedie), tj. open source nástroj pro vizualizaci různých metrik a s ní související dotazování, upozorňování a lepší porozumění, byla vydána ve verzi 12.0. Přehled novinek v aktualizované dokumentaci.
Raspberry Pi OS, oficiální operační systém pro Raspberry Pi, byl vydán v nové verzi 2025-05-06. Přehled novinek v příspěvku na blogu Raspberry Pi a poznámkách k vydání. Pravděpodobně se jedná o poslední verzi postavenou na Debianu 12 Bookworm. Následující verze by již měla být postavena na Debianu 13 Trixie.
Richard Stallman dnes v Liberci přednáší o svobodném softwaru a svobodě v digitální společnosti. Od 16:30 v aule budovy G na Technické univerzitě v Liberci. V anglickém jazyce s automaticky generovanými českými titulky. Vstup je zdarma i pro širokou veřejnost.
sudo-rs, tj. sudo a su přepsáné do programovacího jazyka Rust, nahradí v Ubuntu 25.10 klasické sudo. V plánu je také přechod od klasických coreutils k uutils coreutils napsaných v Rustu.
Fedora se stala oficiální distribucí WSL (Windows Subsystem for Linux).
Společnost IBM představila server IBM LinuxONE Emperor 5 poháněný procesorem IBM Telum II.
Google se nedávno dohodl s MPEG LA, že MPEG LA nebude vytvářet "patent pool" pro formát VP8 (MPEG LA nepůjde po VP8, uzavřena dohoda s Google). Zdálo se, že VP8 už nemůže nic ohrozit. Objevila se ale Nokia. Ta informovala IETF, že VP8 by mohlo porušovat její patenty. Konkrétně 64 existujících patentů a 22 podaných patentových přihlášek. Nokia odmítá patenty licencovat jako Royalty-free nebo FRAND a nevidí důvod pro VP8, když existuje H.264. [The H, Groklaw, FOSS Patents]
Tiskni
Sdílej:
a nevidí důvod pro VP8, když existuje H.264.Tak to je argument roku! S takovou za chvilku půjdou po Linuxu a dalších konkurenčních výrobcích. Není důvod když existují oni :D. Brzkou a krutou smrt Nokii, kdysi mé královně, dnes šlapce.
A prachy jsou jenom jeden z aspektů otevřenosti...až ten poplatek předplatíš za všechy současné i budoucí uživatele h.264, tak ti to budu možná i věřit.
Příjem mám docela hodně pod českým průměrem, takže něco v řádu milionů dolarů ze mě nedostanete, ani kdybyste se po.....V tom případě bys měl chápat, proč je nezatíženost poplatky nutnou podmínkou síťovacích standardů.
Ale úplně uznávám ten morální nárok, skutečně bych to správně zaplatit měl, páč těch pár miliard ubohých uživatelů internetu si fakt nemůže dovolit platit zaplatit nějakých 10-20 centů coby poplatek za dekodér/enkodér.A jak chceš zjištovat, kdo to má platit? A jak zajistit, aby to skutečně zaplatil?
Hlavně ti chudáci s telefonama a tabletama, ti jsou tak zbídačení že to snad ani nemůže být pravda :PTam problém není, protože zrovna jeden každý tenhle chudák už zaplatil. Tudíž vztyčuješ slaměné panáky.
Dodavatelé softwaru/hardwaru si to ohlídají sami, ... Čili jedinej, kdo si tohle musí hlídat, je firma/distributor něčeho, co používá H.264.Ano, dodavatelé svobodného sw sídlící (nebo mající zásadní kšefty) v zemích vynucujících patenty si to opravdu hlídají a to tak, že implementace patentovaných technologií prostě vylučují z jimi dodávaného softwaru.
A mimochodem, platí se až od 100 000 kusů prodaných ročně, pokud je těch dodávek míň, je to zadarmo.Jak coby dodavatel svobodného softu můžeš vědět, kolik kusů jsi "prodal"? Jinak těch pár centů vypadá na nějaké nízké statisíce dolarů ročně. Opravdu je to správné využití peněz open source projektů?
Takže nějaké obavy, že by se chudák uživatel někde doma měl bát, to je čistej FUD.Takže exemplární tresty za "porušování autorských práv" neexistují? Já su jen zvědavej, kdy se MPEG-LA přidá v metodách k dalším čtyřpísmenným mafiím...
Takže exemplární tresty za "porušování autorských práv" neexistují? Já su jen zvědavej, kdy se MPEG-LA přidá v metodách k dalším čtyřpísmenným mafiím...Jestli mluvíme o MPEG-LA, tak její podmínky by tady porušil ten, kdo by vám tu věc prodal/dal ke stažení. Ne vy. Kde byste se mohl stát jejich terčem by bylo, kdybyste rozjel komerční (placené) vysílání/streamování v H.264 a překročil určitý počet klientů/předplatitelů (IIRC 100 000?).
Napsáno na PC s pořizovací cenou 2500 CZK :PJake se da v CR koupit PC za 2500CZK?
Jake se da v CR koupit PC za 2500CZK?Vezmeš komponenty z druhé ruky, něco přispěje smetiště/půda/vyřazené staré počítače...
Je to proprietární formát - jako proprietární vznikl, a dodatečné otevření kódu pro dekodér a enkodér a (již zmrazené specifikace) na tom nic nezmění.Krom toho že do kodeku může kdokoliv přispívat a vylepšovat (zdarma), či naopak forkovat a stavět na tom. Pokud jsem si vědom tak něco takového u VP-1 snad nejde dodnes i když je to průmyslový standard.
U VP8 se to nedalo - ale třeba na H.265 se člověk/firma (kdyby chtěla) mohli podílet.Souhlas, souhlas. K čemu pak ale je, když firmy které přispívají si své milé příspěvky patentují a licencují? Rád bych dodal, že na VP8 netlačí uživatelé nýbrž korporace samotné (a velké korporace jako Google – Google není malý). Na opak tlačí jen ti co mají želízka v ohýnku a nebo co z toho mají nějaký užitek (Nokia-Microsoft).
Je to proprietární formát - jako proprietární vznikl, a dodatečné otevření kódu pro dekodér a enkodér a (již zmrazené specifikace) na tom nic nezmění.Jakou máš definici proprietárního / svobodného formátu? Specifikace je pod CC, referenční implementace pod BSD licencí, co bys ještě chtěl po nich, aby to bylo svobodnější?
Je to proprietární formát - jako proprietární vznikl, a dodatečné otevření kódu pro dekodér a enkodér a (již zmrazené specifikace) na tom nic nezmění.Tak tomudle se říká duševní ejakulát...
"We are now witnessing one company attempting to force the adoption of its proprietary technology, which offers no advantages over existing, widely deployed standards such as <inster standard> and infringes <insert company>'s intellectual property."LOL, tak to už chápu, že MS radši nechal tohle zveřejnit Nokii. Tohle by mluvčí MS řict snad ani nemohl, jak by ho hanba mlátila přes pusu
Kapitalizmus brdzi pokrok...Tak to jste asi neco nepochopil... kapitalismu byl a je pokrok ukradenej. Zasadni je Z-I-S-K, a nakej pokrok... qui gives a sh*t.