Training Solo (Paper, GitHub) je nejnovější bezpečnostní problém procesorů Intel s eIBRS a některých procesorů ARM. Intel vydal opravnou verzi 20250512 mikrokódů pro své procesory.
Byla vydána nová verze 25.05.11 svobodného multiplatformního video editoru Shotcut (Wikipedie) postaveného nad multimediálním frameworkem MLT. Nejnovější Shotcut je již vedle zdrojových kódů k dispozici také ve formátech AppImage, Flatpak a Snap.
Svobodný elektronický platební systém GNU Taler (Wikipedie, cgit) byl vydán ve verzi 1.0. GNU Taler chrání soukromí plátců a zároveň zajišťuje, aby byl příjem viditelný pro úřady. S vydáním verze 1.0 byl systém spuštěn ve Švýcarsku.
Spolek OpenAlt zve příznivce otevřených řešení a přístupu na 209. brněnský sraz, který proběhne tento pátek 16. května od 18:00 ve studentském klubu U Kachničky na Fakultě informačních technologií Vysokého učení technického na adrese Božetěchova 2/1. Jelikož se Brno stalo jedním z hlavních míst, kde se vyvíjí open source knihovna OpenSSL, tentokrát se OpenAlt komunita potká s komunitou OpenSSL. V rámci srazu Anton Arapov z OpenSSL
… více »GNOME Foundation má nového výkonného ředitele. Po deseti měsících skončil dočasný výkonný ředitel Richard Littauer. Vedení nadace převzal Steven Deobald.
Byl publikován přehled vývoje renderovacího jádra webového prohlížeče Servo (Wikipedie) za uplynulé dva měsíce. Servo zvládne už i Gmail. Zakázány jsou příspěvky generované pomocí AI.
Raspberry Pi Connect, tj. oficiální služba Raspberry Pi pro vzdálený přístup k jednodeskovým počítačům Raspberry Pi z webového prohlížeče, byla vydána v nové verzi 2.5. Nejedná se už o beta verzi.
Google zveřejnil seznam 1272 projektů (vývojářů) od 185 organizací přijatých do letošního, již jednadvacátého, Google Summer of Code. Plánovaným vylepšením v grafických a multimediálních aplikacích se věnuje článek na Libre Arts.
Byla vydána (𝕏) dubnová aktualizace aneb nová verze 1.100 editoru zdrojových kódů Visual Studio Code (Wikipedie). Přehled novinek i s náhledy a videi v poznámkách k vydání. Ve verzi 1.100 vyjde také VSCodium, tj. komunitní sestavení Visual Studia Code bez telemetrie a licenčních podmínek Microsoftu.
Open source platforma Home Assistant (Demo, GitHub, Wikipedie) pro monitorování a řízení inteligentní domácnosti byla vydána v nové verzi 2025.5.
The Register reportuje zvěsti, že v Nokii přemýšlejí o vlastním netbooku. Autor však spekuluje, že by jako operační systém použili Symbian, ne Linux.
Tiskni
Sdílej:
Symbian na netbook?! :O
To je snad ještě horší volba, než Android... :-/
V dobách Psionu se se Symbiany dělaly věci, které by ještě dnes mohly některým netbookům slušně zatopit. Podívejte se na Psion 5 MX, to by byl netbook jak víno.
JJ, souhlasim, nadherne zarizeni, mel jsem Psion 5 MX a bylo to opravdu labuzu zarizeni, sice tomu na dneska dobu uz neco chyby (BT, WIFI, USB,...), ale na svoji dobu hodne povedeny strojecek ... nechapu jak mohl managent nebo kdo potopit neco takoveho.
Apropo, doma se mi jeste v supliku vali plne funkcni Psion Organiser II
http://en.wikipedia.org/wiki/Psion_Organiser
No, mě se v šuplíku válí právě to MX.
Ještě jsem chtěl zmínit, že Psion právě celý koncept netbooku včetně názvu vymyslel :
http://en.wikipedia.org/wiki/Psion_netBook
Ten Symbian je podle me blbost - vzdyt i v N900 je uplne normalni Linux, tak proc by do netbooku davali Symbian...
A co tak DIY GPL netbook?
Ja
Já.
Bude to klasický netbook: obyčejný přenosný počítač bez několika náhodně vybraných komponent, s malou obrazovkou, malou klávesnicí a s mou vlastní distribucí operačního systému (špatně nastavené Ubuntu s ikonkou "Get Support" na ploše).
A budou se k tomu prodávat i nezbytné externí komponenty: použitelně velká obrazovka, klávesnice pro lidi s alespoň šesti prsty, myš, vypalovačka optických médií, pevný disk s větší než směšnou kapacitou a reproduktory -- jinak bude úúúplně všecičko už v základu.
Možná by to chtělo i nějaký nový název; "netbook" se používá už asi dvě sezóny a pomalu tato brand new technology nikoho nezajímá. Co třeba "typewriter"? Zní to dost nově, neokoukaně a originálně?
Tak super.
A na víko tomu nakreslím nakousnutý banán, aby si majitel netbooku vždycky uvědomil, jaký je k*kot, když si takový zbytečný vehikl koupil.
Možná by to chtělo i nějaký nový název; "netbook" se používá už asi dvě sezóny a pomalu tato brand new technology nikoho nezajímá. Co třeba "typewriter"? Zní to dost nově, neokoukaně a originálně?Co třeba webbook nebo mailbook. Nebo... Facebookbook!
Ani bych se nedivil, kdyby si timhle modelem testovali HW s tim, ze Linuxova verze prijde pozdeji
Aplikace Nokia dela v QT (tedy tusim, ze Nokia Update Manager je v QT), portace by pak byla vice nez snadna (zadna).
Maemo sice jeste neni 100%, ale taky dozrava a Nokia s Intelem opravdu investovali hodne energie do podpurnych technologii a je jen otazkou casu, kdy s tim vyjedou.
ked na tom pojde7micka, tak pojde hociaky iny os ;)
ano, update manager aj ten novy nokia ovi suite. skusal som to pod woknami a je to nieco hrozne...velke a pomale..a hlavne padave ;)
Ani bych se nedivil, kdyby si timhle modelem testovali HW s tim, ze Linuxova verze prijde pozdejiAle ja porad nikde nevidim duvod proc... Linux na netboocich byl doted jen jedna velka mizerie. K bateriim se neumi chovat, uzivatelske rozhrani na ty displeje absolutne neni delane (Gnome ne, KDE4 vubec), SW taktez... Netbook neni "maly notebook". Lide, co si to mysli, jsou timto segmentem HW konstantne zklamavani. A dobre jim tak. OS s UI, jake zname dnes, na netbooky IMHO nepatri. Instaluje se tam, protoze v soucasnosti nic moc lepsiho neni, ale je to jako pest na oko. Jediny naznak svetla na konci linuxove-netbookoveho tunelu je podle me Jolicloud, ktery se vyznacuje jakous takous dotazenosti, nebo k ni alespon smeruje. V dohledne dobe jeste stul s kartami prevrati Apple se svym tabletem. Takze o zabavu bude postarano.
Koncept závislostí mezi balíčky je před uživatelem zcela a úplně skryt a já jen nedokážu pochopit, proč se takto zjednodušený postup instalace neobjevil v linuxových distribucích dříve...Ubuntu to má od října 2004. Aplikace → Přidat/Odstranit
Linux se chová tak, jak ho nastavíš. Stejně jako libovolný jiný systém. Symbian bude třeba přiohnout, Linux taky.Jej, tak proc dodnes nebyl nikdo schopen upravit Linux tak, aby se umel chovat k baterce? Necekate snad, ze to budou delat uzivatele, ne?
Notebook pro mě není - má to dvě kila, je to velký a desktop to nenahradí.Kdyz vymenite disk za SSD nebo nejaky 7200rpm a pripojite externi displej, desktop to nahradi. Jiste, profi workstation pro filmove studio asi ne...
Jej, tak proc dodnes nebyl nikdo schopen upravit Linux tak, aby se umel chovat k baterce? Necekate snad, ze to budou delat uzivatele, ne?EEE 701, mobily s Androidem?
Kdyz vymenite disk za SSD nebo nejaky 7200rpm a pripojite externi displej, desktop to nahradi. Jiste, profi workstation pro filmove studio asi ne...No ale to netbook taky. Možná to zní zvláštně, ale já si na desktopu vystačím s 768MB RAM a 1,8GHz CPU.Ale bezny desktop ano.
EEE 701, mobily s Androidem?EEE 701 ma v sobe nejaky Ubuntu, ne?... netbook remix se tedy k baterce rozhodne chovat neumi. O mobilech s Androidem nemam ted asi nejaktualnejsi informace -- jak jsou na tom s vydrzi v porovnani s iPhonem 3GS?
Možná to zní zvláštně, ale já si na desktopu vystačím s 768MB RAM a 1,8GHz CPU.Me to zni zvlastne, hlavne ta pamet
EEE 701 ma v sobe nejaky Ubuntu, ne?...Xandros
netbook remix se tedy k baterce rozhodne chovat neumiS původním Xandrosovým jádrem prý ano.
O mobilech s Androidem nemam ted asi nejaktualnejsi informace -- jak jsou na tom s vydrzi v porovnani s iPhonem 3GS?Nevím, ale prý někdo chystá recenzi na ABC.
Me to zni zvlastne, hlavne ta pametOO, kwrite, Firefox, Thunderbird, lighttpd, MySQL, občas virtualizace dalšího Debianu (s 128MB RAM).Ale to je o tom, co clovek s tim pocitacem dela.
Navic v desktopu asi nemas Atom, jako v netbooku, takze si nejsem jisty, jestli by sis vystacil s tim. Neni 1.8GHz jako 1.8GHz... Atomy na tehle frekvenci jsou vykonove daleko predaleko za leta starymi PowerPC chipy nebo za Core Solo od Intelu (oboje se stejnym taktem)...Mám Sempron. Ale zase mám Debian - všechno kromě jádra a libc kompilované pro 486.
OO, kwrite, Firefox, Thunderbird, lighttpd, MySQL, občas virtualizace dalšího Debianu (s 128MB RAM).Tak to mas asi nejake lehci DE, prip. nejaky ten *box, ze?
Nokia neuvazujeKdyž jsem to psal, tak ještě uvažovala, resp. nepředstavila