Asterinas (GitHub) je v Rustu napsané jádro operačního systému poskytující s jádrem Linux kompatibilní ABI. Vydána byla verze 0.18.0. První distribucí postavenou nad jádrem Asterinas je Asterinas NixOS. Nejedná se o oficiální projekt NixOS a nemá nic společného s NixOS Foundation.
Podrobně byla rozebrána kritická zranitelnost v nf_tables (CVE-2026-23111). Další lokální eskalace práv na Linuxu. V upstreamu byla zranitelnost již v únoru opravena. Ve zdrojovém kódu stačilo odstranit 1 vykřičník.
Evropská komise (EK) nařídila americké společnosti Meta, že musí znovu umožnit bezplatný přístup konkurenčním obecně zaměřeným asistentům umělé inteligence (AI) k WhatsAppu a tento přístup musí zachovat až do ukončení antimonopolního šetření. Opatření je dočasné a má zabránit vážnému a nevratnému poškození konkurence na rychle rostoucím trhu s obecnými AI asistenty. Meta uvedla, že se proti rozhodnutí odvolá.
Společnost Anthropic představila AI modely Claude Fable 5 a Claude Mythos 5. Claude Fable 5 je první model třídy Mythos určený pro běžné použití.
Byla vydána nová stabilní verze 3.24.0, tj. první z nové řady 3.24, minimalistické linuxové distribuce zaměřené na bezpečnost Alpine Linux (Wikipedie) postavené na standardní knihovně jazyka C musl libc a BusyBoxu. Přehled novinek v poznámkách k vydání.
Na čem pracují vývojáři v Rustu napsaného mikrokernelového unixového operačního systému Redox OS (Wikipedie)? Byl publikován přehled vývoje za květen. Vypíchnout lze nový scheduler EEVDF nebo port desktopového prostředí Xfce na Redox OS.
Upozornění pro uživatele Asahi Linuxu: Neaktualizujte macOS na verzi 27 Golden Gate! Apple změnil detekci spouštěcích oddílů. Po aktualizaci oddíl s Asahi Linuxem nevidí. Snad je to jenom chyba.
Na webu konference Den IPv6, která se konala 4. června v Národní technické knihovně v pražských Dejvicích, jsou nyní k dispozici všechny prezentace (v PDF) a jejich videozáznamy. Organizátory konference byly i letos sdružení CESNET, CZ.NIC a NIX.CZ.
Byla vydána nová verze 9.1.0 správce sbírky fotografií digiKam (Wikipedie). Přehled novinek i s náhledy v oficiálním oznámení (NEWS). Vypíchnout lze vylepšené vyhledávání nebo podporu Pixel Motion Photos. Nejnovější digiKam je ke stažení také jako balíček ve formátu AppImage. Stačí jej stáhnout, nastavit právo ke spuštění a spustit.
Přihlaste svou přednášku na další ročník konference LinuxDays, který proběhne 3. a 4. října na FIT ČVUT v pražských Dejvicích. Příjem témat poběží do konce prázdnin, pak proběhne veřejné hlasování a následně sestavení programu.
Vyšla nová beta ovladačů pro grafické karty NVIDIA - 180.16. Obsahuje několik změn ve VDPAU, dále také přináší podporu "nových" karet a pár dalších oprav.
Tiskni
Sdílej:
Obsahuje několik změn ve VDPAUZas? Ach jo…to bude zas výkend.
Ono je tak složité to rozběhat? Já si počkám, až to bude stejně kvalitní(podle těch screenů, co jsem viděl u minulých zpráviček) a začnu to používat.
Mj, http://www.proofreading.cz/vikend-nikoli-vykend 
Ono je tak složité to rozběhat?
To ne, ale:VdpDecoderCreate API has changed incompatibly. All client applications must be rebuilt because of this change.
Já si počkám, až to bude stejně kvalitní a začnu to používat.
Slovo kvalitní nemám rád. A jedná se o beta verzi, takže to po Vás nikdo ani nechce.
podle těch screenů, co jsem viděl u minulých zpráviček
To bylo jen u MPEG2 videa. Na H.264 to valí parádně.
Mj, http://www.proofreading.cz/vikend-nikoli-vykend
Děkuji za opravu.
Njn, nějak jsem to blbě přečetl, sory 
Dobře, kvalita obrazu? Jenom konstatuji ...
MPEG2 videa sleduji 
Dobře, kvalita obrazu? Jenom konstatuji ...
Tak slovo kvalita obrazu, zvláště u digitalních technologií, nesnáším ještě víc.
MPEG2 videa sleduji
K tomu ale snad není potřeba VDPAU, ne?
No dobře, nechme těch slovních hříček 
Není, ale pokud to chci přes to přehrát ...
Takže vyzkoušeno a byl opraven jak problém s trháním H.264 videa, tak s jasem bloků u MPEG2 videa. Nevím jak je to s VC-1, protože pro ně nemám kartu, ale pokud to funguje tak jak tyto dva kodeky, tak nic nebrání prohlásit VDPAU za stable(i když z toho moc nadšený nejsem).
I když se teda sem tam nějaký ten artefakt po obrazovce proletí, ale není to nic co by se nedalo přežít.
cc -Wdisabled-optimization -Wno-pointer-sign -Wdeclaration-after-statement -std=gnu99 -Wall -Wno-switch -Wpointer-arith -Wredundant-decls -O4 -march=native -mtune=native -pipe -ffast-math -fomit-frame-pointer -D_REENTRANT -D_LARGEFILE_SOURCE -D_FILE_OFFSET_BITS=64 -D_LARGEFILE64_SOURCE -I. -I/usr/include/ -I/usr/include/SDL -D_REENTRANT -I/usr/include/freetype2 -c -o libvo/vo_vdpau.o libvo/vo_vdpau.c libvo/vo_vdpau.c: In function 'config': libvo/vo_vdpau.c:657: warning: passing argument 5 of 'vdp_decoder_create' makes integer from pointer without a cast libvo/vo_vdpau.c:657: error: too few arguments to function 'vdp_decoder_create' libvo/vo_vdpau.c:687: warning: ISO C90 forbids mixed declarations and code libvo/vo_vdpau.c: In function 'draw_image': libvo/vo_vdpau.c:899: warning: passing argument 3 of 'vdp_video_surface_put_bits_y_cb_cr' from incompatible pointer type libvo/vo_vdpau.c:930: warning: passing argument 2 of 'vdp_output_surface_put_bits_native' from incompatible pointer type make: *** [libvo/vo_vdpau.o] Error 1
Asi to bude chtít nový patch. Neměl by někdo link?
ftp://download.nvidia.com/XFree86/vdpau/
Dříve jsem s touto vychytávkou od nvidie neměl moc úspěch - jediné, co jsem přehrál, byla testovací videa. Po dnešním updatu mi fungují všechna H.264 videa - testoval jsem to na BBC HD gallery + na pár dalších vlastních filmech. Procesor je skoro na 0%, je to bomba 
Pokud chcete klipy pro testování, tak tady jsou: http://www.apple.com/quicktime/guide/hd/
Jestli jsem to dobre, pochopil. tak s nvidia 7600GT mam smulu, protoze neni podporovana?
Ja jsem vychazel z popisu, ze VDPAU (Video Decode and Presentation API for Unix) is an API designed by NVIDIA for its GeForce 8 series and later GPU hardware
Určitě spouštíš
mplayer -vo vdpau -vc ffh264vdpau ...?
Z RapManova příspěvku jsem pochopil, že má strach, že 7600GT není vůbec podporovaná a bude muset používat starší ovladač. Proto jsem napsal to, co jsem napsal - v tom smyslu, že nemusí mít strach si tyto ovladače nainstalovat.
A není pro sérii 7XXX určeno XvMC?
Třeba z nějakého dobrého důvodu.