OpenSearch (Wikipedie) byl vydán ve verzi 3.0. Podrobnosti v poznámkách k vydání. Jedná se o fork projektů Elasticsearch a Kibana.
PyXL je koncept procesora, ktorý dokáže priamo spúštat Python kód bez nutnosti prekladu ci Micropythonu. Podľa testov autora je pri 100 MHz približne 30x rýchlejší pri riadeni GPIO nez Micropython na Pyboard taktovanej na 168 MHz.
Grafana (Wikipedie), tj. open source nástroj pro vizualizaci různých metrik a s ní související dotazování, upozorňování a lepší porozumění, byla vydána ve verzi 12.0. Přehled novinek v aktualizované dokumentaci.
Raspberry Pi OS, oficiální operační systém pro Raspberry Pi, byl vydán v nové verzi 2025-05-06. Přehled novinek v příspěvku na blogu Raspberry Pi a poznámkách k vydání. Pravděpodobně se jedná o poslední verzi postavenou na Debianu 12 Bookworm. Následující verze by již měla být postavena na Debianu 13 Trixie.
Richard Stallman dnes v Liberci přednáší o svobodném softwaru a svobodě v digitální společnosti. Od 16:30 v aule budovy G na Technické univerzitě v Liberci. V anglickém jazyce s automaticky generovanými českými titulky. Vstup je zdarma i pro širokou veřejnost.
sudo-rs, tj. sudo a su přepsáné do programovacího jazyka Rust, nahradí v Ubuntu 25.10 klasické sudo. V plánu je také přechod od klasických coreutils k uutils coreutils napsaných v Rustu.
Fedora se stala oficiální distribucí WSL (Windows Subsystem for Linux).
Společnost IBM představila server IBM LinuxONE Emperor 5 poháněný procesorem IBM Telum II.
Byla vydána verze 4.0 multiplatformního integrovaného vývojového prostředí (IDE) pro rychlý vývoj aplikaci (RAD) ve Free Pascalu Lazarus (Wikipedie). Přehled novinek v poznámkách k vydání. Využíván je Free Pascal Compiler (FPC) 3.2.2.
Podpora Windows 10 končí 14. října 2025. Připravovaná kampaň Konec desítek (End of 10) může uživatelům pomoci s přechodem na Linux.
Po uvolnění OpenOffice.org 3.0 na serverech je dostupné i oznámení o vydání (české, anglické). Autoři jsou velmi optimističtí a mezi novými vlastnostmi vyzdvihují zejména nativní běh na MacOS X, podporu OOXML, ODF 1.2 a nové "startovací centrum", třešničkou na dortu je pak "hybridní PDF". Plně českou verzi instalačních balíků můžete stahovat z mirroru na Linux.cz.
Tiskni
Sdílej:
predstavte si ze by v cecku si kazdy programator napr. namiesto "for pisal lokalizovane nazvy "pre", "pro", "für"... (znaky pisane azbukou, cinskym alebo arabskym pismom radsej ani nepisem lebo som mal problem napisat aj nemecke ü)Viděl jsem dialekt Ady s klíčovými slovy v portugalštině. A co má být?
Worksheet
a ke konkrétnímu worksheetu můžete (minimálně ve VBA) přistupovat i pomocí indexu. V češtině se zase budou jmenovat "List1", "List2" atd. Funkcím to vadit nebude. Koneckonců pokud má uživatel možnost si změnit název listu, je úplně jedno, jaký je název výchozí (a jestli je ten výchozí název odvislý od lokalizace nebo není).
IMHO je jednodušši napsat =PRŮMĚR() než lovit nějaký =AVERAGE()Je sice fakt, že slovo average je o jedno písmeno delší, ale co na něm chcete lovit?
Dle mého by 2.5 bylo možná tak akorát.Souhlas.