Vývoj linuxové distribuce Clear Linux (Wikipedie) vyvíjené společností Intel a optimalizováné pro jejich procesory byl oficiálně ukončen.
Byl publikován aktuální přehled vývoje renderovacího jádra webového prohlížeče Servo (Wikipedie).
V programovacím jazyce Go naprogramovaná webová aplikace pro spolupráci na zdrojových kódech pomocí gitu Forgejo byla vydána ve verzi 12.0 (Mastodon). Forgejo je fork Gitei.
Nová čísla časopisů od nakladatelství Raspberry Pi zdarma ke čtení: Raspberry Pi Official Magazine 155 (pdf) a Hello World 27 (pdf).
Hyprland, tj. kompozitor pro Wayland zaměřený na dláždění okny a zároveň grafické efekty, byl vydán ve verzi 0.50.0. Podrobný přehled novinek na GitHubu.
Patrick Volkerding oznámil před dvaatřiceti lety vydání Slackware Linuxu 1.00. Slackware Linux byl tenkrát k dispozici na 3,5 palcových disketách. Základní systém byl na 13 disketách. Kdo chtěl grafiku, potřeboval dalších 11 disket. Slackware Linux 1.00 byl postaven na Linuxu .99pl11 Alpha, libc 4.4.1, g++ 2.4.5 a XFree86 1.3.
Ministerstvo pro místní rozvoj (MMR) jako první orgán státní správy v Česku spustilo takzvaný „bug bounty“ program pro odhalování bezpečnostních rizik a zranitelných míst ve svých informačních systémech. Za nalezení kritické zranitelnosti nabízí veřejnosti odměnu 1000 eur, v případě vysoké závažnosti je to 500 eur. Program se inspiruje přístupy běžnými v komerčním sektoru nebo ve veřejné sféře v zahraničí.
Vláda dne 16. července 2025 schválila návrh nového jednotného vizuálního stylu státní správy. Vytvořilo jej na základě veřejné soutěže studio Najbrt. Náklady na přípravu návrhu a metodiky činily tři miliony korun. Modernizovaný dvouocasý lev vychází z malého státního znaku. Vizuální styl doprovází originální písmo Czechia Sans.
Vyhledávač DuckDuckGo je podle webu DownDetector od 2:15 SELČ nedostupný. Opět fungovat začal na několik minut zhruba v 15:15. Další služby nesouvisející přímo s vyhledáváním, jako mapy a AI asistent jsou dostupné. Pro některé dotazy během výpadku stále funguje zobrazování například textu z Wikipedie.
Více než 600 aplikací postavených na PHP frameworku Laravel je zranitelných vůči vzdálenému spuštění libovolného kódu. Útočníci mohou zneužít veřejně uniklé konfigurační klíče APP_KEY (např. z GitHubu). Z více než 260 000 APP_KEY získaných z GitHubu bylo ověřeno, že přes 600 aplikací je zranitelných. Zhruba 63 % úniků pochází z .env souborů, které často obsahují i další citlivé údaje (např. přístupové údaje k databázím nebo cloudovým službám).
Andrew Updegrove píše o podobě hlasování o OOXML v Německu. Zde byla vyloučena možnost hlasovat proti, a to z toho důvodu, že Německo už dříve hlasovalo pro. Zůstaly tedy jen volby "ano" a "nehlasovat". Členové, kteří chtěli nehlasovat pak náhle změnili rozhodnutí na "vzdát se možnosti hlasovat", čímž se postoj Německa zvrátil z "nehlasovat" k výslednému "ano".
Tiskni
Sdílej:
byla svědkem by bylo lepší.ale stejně blbě
vim ~/.emacs
Groklaw poukazuje na zajímavý komentář ČNI.Hahahaha. "Maximum openness and transparency of the whole process." Pinocchio, Pinocchio, wherefore art thou, Pinocchio? We want to see your nose! mi nepřijde jako poukazování, spíš ublíženecký výkřik od někoho, kdo by nebyl vtipný ani kdyby mu to přálo tisíc sudiček a pámbů k tomu.
Coexistence of two very similar international standards such as ODF and OOXML is undesirable in a long term perspective. Therefore we ask JTC1 to start work on a progressive harmonization of both formats in cooperation with OASIS and ECMA organizations which are originators of these document formats.
Příde vám normální hlasovat pro něco znovu a znovu a znovu a znovu a znovu, když se pro něco řekne NE, tak dlouho, dokud se neřekne ANO? Mně teda ne.hm, to mi něco připomíná ... taky se všichni tak těšíte na "euroústavu" nebo máte takovou radost ze zákona o registrovaném partnerství (někde jsem četl, že jeho různé podoby poslanci zamítli více než dvousetkrát, zatímco většina jiných věcí po prvním zamítnutí zmizela ze scény)?
Kdyby se mazaly jen ty nesouhlasné příspěvky (některé značně vulgární, něco takového by se stěží tolerovalo na jakémkoliv diskusním fóru), ale vypnutí celé diskuse v redakčním systému má tedy dle mého do cenzury daleko.No a dle mého jste tedy pěkný pokrytec. Vypnutí celé diskuse (proč zrovna po objevení se nesouhlasných příspěvků?; náhoda?) je jen elegantnější forma cenzurování. Od těch, co by se rádi považovali za propagátory svobody, tedy vcelku příznačná, jak se zdá.
Škoda, že se to na závěr celého standardizačního procesu zvrhlo. Dnes už asi není možné se o OOXML bavit bez osočování z úplatků, zákulisních machinací či nastrčených figurek (z obou stran).Myslím si, že můžete poděkovat hlavně těm fanatickým členům tzv. komunity OSS. Viz demagogické diskuse na tomto serveru, viz napadání pana Koska aj.
Nad to se ještě semelou "morální imperativy", zda je ignorování polopravd uváděných ve zprávách OSS alibismus nebo jak OSS dospělo ke stovkám miliónů a kdo to číslo prošetří. Jako kdyby na tom, probůh, vůbec záleželo.Máte pravdu, jako kdyby na pravdě, probůh, vůbec záleželo. No to se vám tedy povedlo, Pepo Nováku.
No a dle mého jste tedy pěkný pokrytec. Vypnutí celé diskuse (proč zrovna po objevení se nesouhlasných příspěvků?; náhoda?) je jen elegantnější forma cenzurování.Zkuste si představit, že byste na webových stránkách mediálně zaštitoval nějakou organizaci. Co byste dělal, kdyby Vám nějaký hulvát začal psát do diskusního fóra, že Vy i Vaši kamarádíčkové (členové oné organizace) jste banda čuráků? Můžete buď: a) příspěvky ignorovat a nechat je viset na fóru na očích všem navštěvníkům, kteří se o Vaší org. chtějí něco dozvědět, b) smažete ony příspěvky a dostanete nálepku cenzora, který maže jakýkoliv negativní ohlas, c) vypnete celou diskusi (a s ní i konstruktivní poznámky či pozitivní ohlasy tedy to, k čemu byste se měl naopak hrdě hlásit) a budete za cenzora zrovna tak. Hádám, že máte v čarovném klobouku přichystanou zázračnou variantu d).
Od těch, co by se rádi považovali za propagátory svobody, tedy vcelku příznačná, jak se zdá.Hnutí svobodného softwaru není hnutí hippies. :) Je sice potěšující, že FOSSu přisuzujete i roli buditele na půdě lidských práv, obávám se však, že něco takového Stallman nikdy nezamýšlel, ba ani nezamýšlí. :)
Myslím si, že můžete poděkovat hlavně těm fanatickým členům tzv. komunity OSS. Viz demagogické diskuse na tomto serveru, viz napadání pana Koska aj.Kdepak ty věci, příznivci FOSSu už na svou zašlou slávu "fanatismu" mohou jenom s nostalgií vzpomínat. ;) Ostatně např. tyto výživné diskuse jsou toho důkazem. Čuráky, chudáčky, přizdisráči, úplnými nulami a jinými delikátnostmi na hlavu odpůrců fast-tracku nebo přímo OOXML se to tam jen hemží. Ani jedna ze stran nemá té druhé co vyčítat. A nemylte se, ony strany nejsou FOSS vs zbytek světa, jak by k tomu mohla svádět Vaše poznámka o "komunitě OSS". Zde i na Rootu se ozvalo pár "linuxářů" (nebudou jistě zdaleka jediní), kteří fast-track OOXML podporují a naopak se jim nelíbí obstrukce ze strany kritiků.
Máte pravdu, jako kdyby na pravdě, probůh, vůbec záleželo. No to se vám tedy povedlo, Pepo Nováku.Aspoň na něčem se shodnem. ;)
Můžete buď: a) příspěvky ignorovat a nechat je viset na fóru na očích všem navštěvníkům, kteří se o Vaší org. chtějí něco dozvědět, b) smažete ony příspěvky a dostanete nálepku cenzora, který maže jakýkoliv negativní ohlas, c) vypnete celou diskusi (a s ní i konstruktivní poznámky či pozitivní ohlasy tedy to, k čemu byste se měl naopak hrdě hlásit) a budete za cenzora zrovna tak. Hádám, že máte v čarovném klobouku přichystanou zázračnou variantu d).V čarovném klobouku ne, ale v praxi třeba serveru abclinuxu.cz ano. Tady se totiž nemažou (necenzurují) celé diskuse, ale ty opravdové vulgarity se jen skryjí. Lidé se silným žaludkem si je pak mohou individuálně zobrazit a posoudit, co je vlastně cenzurováno. To je chytrý přístup k věci, který funguje. I kdyby byl totiž pan Molčan motivován jakkoliv pozitivně, fakt, že se nenápadně, bez jakéhokoliv upozornění odstranila nepohodlná a přitom seriozní kritika, zůstává v platnosti.
Hnutí svobodného softwaru není hnutí hippies. :) Je sice potěšující, že FOSSu přisuzujete i roli buditele na půdě lidských práv, obávám se však, že něco takového Stallman nikdy nezamýšlel, ba ani nezamýšlí. :)Prosímpěkně nepřisuzuji, to mi jen vnucujete vaše (zdánlivé?) nepochopení mých slov. Já jsem samozřejmě myslel "roli buditele" softwarové svobody. Na druhou stranu, že se třeba Stallman považuje za libertariána, také jistě není náhoda...
No to víte že jo.Máte pravdu, jako kdyby na pravdě, probůh, vůbec záleželo. No to se vám tedy povedlo, Pepo Nováku.Aspoň na něčem se shodnem. ;)
Na druhou stranu, že se třeba Stallman považuje za libertariána, také jistě není náhoda...a o čem to podle vás svědčí?