Nová čísla časopisů od nakladatelství Raspberry Pi zdarma ke čtení: Raspberry Pi Official Magazine 155 (pdf) a Hello World 27 (pdf).
Hyprland, tj. kompozitor pro Wayland zaměřený na dláždění okny a zároveň grafické efekty, byl vydán ve verzi 0.50.0. Podrobný přehled novinek na GitHubu.
Patrick Volkerding oznámil před dvaatřiceti lety vydání Slackware Linuxu 1.00. Slackware Linux byl tenkrát k dispozici na 3,5 palcových disketách. Základní systém byl na 13 disketách. Kdo chtěl grafiku, potřeboval dalších 11 disket. Slackware Linux 1.00 byl postaven na Linuxu .99pl11 Alpha, libc 4.4.1, g++ 2.4.5 a XFree86 1.3.
Ministerstvo pro místní rozvoj (MMR) jako první orgán státní správy v Česku spustilo takzvaný „bug bounty“ program pro odhalování bezpečnostních rizik a zranitelných míst ve svých informačních systémech. Za nalezení kritické zranitelnosti nabízí veřejnosti odměnu 1000 eur, v případě vysoké závažnosti je to 500 eur. Program se inspiruje přístupy běžnými v komerčním sektoru nebo ve veřejné sféře v zahraničí.
Vláda dne 16. července 2025 schválila návrh nového jednotného vizuálního stylu státní správy. Vytvořilo jej na základě veřejné soutěže studio Najbrt. Náklady na přípravu návrhu a metodiky činily tři miliony korun. Modernizovaný dvouocasý lev vychází z malého státního znaku. Vizuální styl doprovází originální písmo Czechia Sans.
Vyhledávač DuckDuckGo je podle webu DownDetector od 2:15 SELČ nedostupný. Opět fungovat začal na několik minut zhruba v 15:15. Další služby nesouvisející přímo s vyhledáváním, jako mapy a AI asistent jsou dostupné. Pro některé dotazy během výpadku stále funguje zobrazování například textu z Wikipedie.
Více než 600 aplikací postavených na PHP frameworku Laravel je zranitelných vůči vzdálenému spuštění libovolného kódu. Útočníci mohou zneužít veřejně uniklé konfigurační klíče APP_KEY (např. z GitHubu). Z více než 260 000 APP_KEY získaných z GitHubu bylo ověřeno, že přes 600 aplikací je zranitelných. Zhruba 63 % úniků pochází z .env souborů, které často obsahují i další citlivé údaje (např. přístupové údaje k databázím nebo cloudovým službám).
Open source modální textový editor Helix, inspirovaný editory Vim, Neovim či Kakoune, byl vydán ve verzi 25.07. Přehled novinek se záznamy terminálových sezení v asciinema v oznámení na webu. Detailně v CHANGELOGu na GitHubu.
Americký výrobce čipů Nvidia získal od vlády prezidenta Donalda Trumpa souhlas s prodejem svých pokročilých počítačových čipů používaných k vývoji umělé inteligence (AI) H20 do Číny. Prodej těchto čipů speciálně upravených pro čínský trh by tak mohl být brzy obnoven, uvedla firma na svém blogu. Americká vláda zakázala prodej v dubnu, v době eskalace obchodního sporu mezi oběma zeměmi. Tehdy to zdůvodnila obavami, že by čipy mohla využívat čínská armáda.
3D software Blender byl vydán ve verzi 4.5 s prodlouženou podporou. Podrobnosti v poznámkách k vydání. Videopředstavení na YouTube.
Na stránkách OpenRA je ke stažení multiplayer opensource verze her Command & Conquer and Command & Conquer: Red Alert. Verze pro Linux, Mac a Win. DEB verze balíku.
Tiskni
Sdílej:
Má to závislost na monu, škoda, docela bych si zahrál
** (OpenRA.Utility.exe:12616): WARNING **: The class System.IO.Pipes.NamedPipeServerStream could not be loaded, used in System.Core, Version=3.5.0.0, Culture=neutral, PublicKeyToken=b77a5c561934e089 Unhandled Exception: System.TypeLoadException: Could not load type 'System.InvalidProgramException' from assembly 'mscorlib, Version=2.0.0.0, Culture=neutral, PublicKeyToken=b77a5c561934e089'.takže jdu zkoušet zdroják...
make all CSC OpenRA.Utility.exe OpenRA.Utility/Program.cs(15,17): error CS0234: The type or namespace name `Pipes' does not exist in the namespace `System.IO'. Are you missing an assembly reference? OpenRA.Utility/Program.cs(15,17): error CS0234: The type or namespace name `Pipes' does not exist in the namespace `System.IO'. Are you missing an assembly reference? Compilation failed: 2 error(s), 0 warnings make: *** [OpenRA.Utility.exe] Error 1
TZN trošinku sis přiohnul pravdu..to je otázkou, kde tu pravdu vidíš ... jako argument na podporu tvrzení Statistiky Distrowatch nemají s realitou nic společného. to bylo opravdu dobré co se týče sporu desktop vs server, ten sem zavlekl až Bedňa(*) a dlé mého s prvními třemi příspěvky příliš nesouvisí - Pepe_ rovněž neřešil, jestli na Distrowatch se chodí dívat lidi na OS pro svůj desktop nebo třeba ledničku takže spíše než že by si tu kolega přiohýbal pravdu, jeví se mi to tak, že vy si tu proti němu vyrábíte straw man(*) argument (*) klíčové slovo v odkazu není podstatné, vidím v tom popření, že v nějaké oblasti by bylo nejpoužívanější to, co je na DW první, a nezáleží konkrétně, o jakou jde oblast, jeden protipříklad stačí k popření obecné platnosti tvrzení (**) nevím proč, ale anglická terminologie mi tady sedí podstatně víc než česká, vomlouvám se všem, kterým to trhá oči