Společnost JetBrains uvolnila Mellum, tj. svůj velký jazykový model (LLM) pro vývojáře, jako open source. Mellum podporuje programovací jazyky Java, Kotlin, Python, Go, PHP, C, C++, C#, JavaScript, TypeScript, CSS, HTML, Rust a Ruby.
Vývojáři Kali Linuxu upozorňují na nový klíč pro podepisování balíčků. K původnímu klíči ztratili přístup.
V březnu loňského roku přestal být Redis svobodný. Společnost Redis Labs jej přelicencovala z licence BSD na nesvobodné licence Redis Source Available License (RSALv2) a Server Side Public License (SSPLv1). Hned o pár dní později vznikly svobodné forky Redisu s názvy Valkey a Redict. Dnes bylo oznámeno, že Redis je opět svobodný. S nejnovější verzí 8 je k dispozici také pod licencí AGPLv3.
Oficiální ceny Raspberry Pi Compute Modulů 4 klesly o 5 dolarů (4 GB varianty), respektive o 10 dolarů (8 GB varianty).
Byla vydána beta verze openSUSE Leap 16. Ve výchozím nastavení s novým instalátorem Agama.
Devadesátková hra Brány Skeldalu prošla portací a je dostupná na platformě Steam. Vyšel i parádní blog autora o portaci na moderní systémy a platformy včetně Linuxu.
Lidi dělají divné věci. Například spouští Linux v Excelu. Využít je emulátor RISC-V mini-rv32ima sestavený jako knihovna DLL, která je volaná z makra VBA (Visual Basic for Applications).
Revolut nabídne neomezený mobilní tarif za 12,50 eur (312 Kč). Aktuálně startuje ve Velké Británii a Německu.
Společnost Amazon miliardáře Jeffa Bezose vypustila na oběžnou dráhu první várku družic svého projektu Kuiper, který má z vesmíru poskytovat vysokorychlostní internetové připojení po celém světě a snažit se konkurovat nyní dominantnímu Starlinku nejbohatšího muže planety Elona Muska.
Poslední aktualizací začal model GPT-4o uživatelům příliš podlézat. OpenAI jej tak vrátila k předchozí verzi.
Vyšel třetí kandidát na vydání OpenOffice.org 3.3.0. Mezi novinkami řady 3.3 jsou nové fonty, podpora hesel, vylepšené vyhledávání a dialog pro tisk a další (Calc například zvládá více než milion řádků tabulky). Přečtěte si poznámky k vydání RC 3 a stahujte.
Tiskni
Sdílej:
Ach jo, už začíná to co je nešvar celýho linuxu...To není nešvar, to je úplně normální trh s OSS aplikacema. Kdyby OO, GO-OO ani LibreOffice nikdo nechtěl, tak by buď neexistovaly, nebo by je aspoň nikdo neřešil. Pro lidi jako jsi ty (tedy lidi, co evoluce OSS software nezajímá), jsou tu distribuce (ať už linux, jiné OSS, nebo proprietární), o které se někdo stará. Stačí si nějakou vybrat a měnit jenom v případě velkého důvodu.
To není normální trh s OSS aplikacema, to je normální trh s aplikacema.Máš pocit, že by se to nějak vylučovalo?
OOo je zlé a nechceme s ním mít nic společného, možná jen tak čas od času mergnout novinky, které zlý Oracle připravilje velmi nepovedený překlad
We believe that the Foundation is a key step for the evolution of the free office suite, as it liberates the development of the code and the evolution of the project from the constraints represented by the commercial interests of a single company.
U kernelu ale nikdo asi nebude psát o "osvobozování od omezení jedné firmy"Nebude, protože tam je vydání vlastního (třeba i stabilního) stromu úplně normálním jevem.
Vývojář nejsem, jsem překladatel české verze, stačí to?Samozrejme ze ne. To je nebe a dudy. Tva praca zapada do planu Oraclu mit OO.o v cestine. Prace freelance vyvojaru tam nezapada, protoze tam Oracle treba nektere funkce nechce.
U kernelu ale nikdo asi nebude psát o "osvobozování od omezení jedné firmy"Protoze kernel neni pod palcem jedne firmy. Linuse tusim plati FSF a ostatni spolecnosti prispivaji v pohode. Do OO.o poslali lidi od Novellu patch, Oracle ho casto zamitnul a reimplementoval po svem (nikoliv lepe). Blbe prijeti patche brzdila byrokracie jako blazen. Tak se na ne proste vybodli, at si to delaji po svem s tim, ze proste budou pridavat do vlastniho buildu vlastni veci. Nikomu neni ublizeno a vsichni jsou spokojeni. Oracle uz nemusi odmitat patche a Novell a dalsi je zase nemusi presvedcovat o jejich zarazeni.
No to vás asi zklamu, žádná další Go-oo nebude, LO je Go-OOJo, to já vím.
Ten rozdíl může být zapnutou/vypnutou integrací s Gnome nebo KDETo bylo ve Windows. V Linuxu jsem v něm nic neotevřel, takže jsem nemohl porovnávat.
Ještě otázka, Arch má vlastní build LO nebo je to kopie (odkaz) na oficiální LO? Proč se hlavně ptám, už byli lidé okolo ooo-build/go-oo/LibeOffice schopní zbuildovat KDE4 integraci? Má vaše verze KDE4 integraci?Je to z oficiální binárky. A dnes jsem to ještě zkoušel a zjistil, že je to nějaký problém s integrací do KDE3. V LXDE funguje v pohodě, v KDE3 ne. Jednak nelze spustit opendialog, a také po ukončení aplikace zůstane běžet proces, který začne žrát obrovské procento výkonu procesoru. Zkoušel jsem, zda to neovlivní OOO_FORCE_DESKTOP, ale chovalo se to stejně (ale nezkoušel jsem právě to "none" - to jsem nevěděl, že lze použít).
Je to z oficiální binárky.Až na to, že není, je to vlastní build (tedy pokud jsem pochopil otázku). Mrkni do PKGBUILDu. KDE integrace v rámci možností funguje (resp. je vidět snaha o vzhled à la KDE4 ale pořád to není ono).