OpenSearch (Wikipedie) byl vydán ve verzi 3.0. Podrobnosti v poznámkách k vydání. Jedná se o fork projektů Elasticsearch a Kibana.
PyXL je koncept procesora, ktorý dokáže priamo spúštat Python kód bez nutnosti prekladu ci Micropythonu. Podľa testov autora je pri 100 MHz približne 30x rýchlejší pri riadeni GPIO nez Micropython na Pyboard taktovanej na 168 MHz.
Grafana (Wikipedie), tj. open source nástroj pro vizualizaci různých metrik a s ní související dotazování, upozorňování a lepší porozumění, byla vydána ve verzi 12.0. Přehled novinek v aktualizované dokumentaci.
Raspberry Pi OS, oficiální operační systém pro Raspberry Pi, byl vydán v nové verzi 2025-05-06. Přehled novinek v příspěvku na blogu Raspberry Pi a poznámkách k vydání. Pravděpodobně se jedná o poslední verzi postavenou na Debianu 12 Bookworm. Následující verze by již měla být postavena na Debianu 13 Trixie.
Richard Stallman dnes v Liberci přednáší o svobodném softwaru a svobodě v digitální společnosti. Od 16:30 v aule budovy G na Technické univerzitě v Liberci. V anglickém jazyce s automaticky generovanými českými titulky. Vstup je zdarma i pro širokou veřejnost.
sudo-rs, tj. sudo a su přepsáné do programovacího jazyka Rust, nahradí v Ubuntu 25.10 klasické sudo. V plánu je také přechod od klasických coreutils k uutils coreutils napsaných v Rustu.
Fedora se stala oficiální distribucí WSL (Windows Subsystem for Linux).
Společnost IBM představila server IBM LinuxONE Emperor 5 poháněný procesorem IBM Telum II.
Byla vydána verze 4.0 multiplatformního integrovaného vývojového prostředí (IDE) pro rychlý vývoj aplikaci (RAD) ve Free Pascalu Lazarus (Wikipedie). Přehled novinek v poznámkách k vydání. Využíván je Free Pascal Compiler (FPC) 3.2.2.
Podpora Windows 10 končí 14. října 2025. Připravovaná kampaň Konec desítek (End of 10) může uživatelům pomoci s přechodem na Linux.
Vyšlo openSUSE 11.0 Alpha 1. Došlo k velkým změnám ve vzhledu instalátoru (byl portován na Qt 4) a distribuce obsahuje KDE 4.0.0, NetworkManager 0.7, PulseAudio a CUPS 1.3.5.
Tiskni
Sdílej:
Tatínek vždycky říkal, že nejhorší na světě jsou smrt a daně. Smrt je lepší, protože to není každý rok.
Terry Pratchett, Sekáč
"Ahá... no já si myslel, že třeba je použit na instalaci systému s KDE"Proč by proboha jeden operační systém měl mít několik instalátorů? V nejhorším případě stačí několik frontendů k jednomu (což dělá YaST), pokud je čistě napsaný, ale většina lidí používá jedno instalační prostředí. Komu se to nelíbí, ten může použít buď textový frontend nebo klidně třeba plně automatickou instalaci.
$ apt-cache search ubiquity ubiquity - Ubuntu live CD installer ubiquity-casper - Configuration hooks for live installer ubiquity-frontend-gtk - GTK+ frontend for Ubiquity live installer ubiquity-frontend-kde - KDE frontend for Ubiquity live installer ubiquity-ubuntu-artwork - Ubuntu artwork for Ubiquity live installer ubiquity-frontend-mythbuntu - Mythbuntu frontend for the Ubiquity live installer
No, naivně jsem si myslel, že to podobně dělá i OpenSUSE, tedy že Qt frontend používá při instalaci systému s Qt (třeba OpenSUSE s KDE), GTK frontend pro OpenSUSE s GNOME, ncurses frontend třeba v řádce atd.
Mě osobně se gtk nelíbí ani u instalátorů.Osobně je mi úplně jedno, jestli je instalátor v GTK nebo QT - oboje je pro instalaci přibližně stejně použitelné - mnohom víc záleží na tom, jak je průvodce (a dialogy) navržený, než co ho vykresluje. I když používám KDE, tak by mi ani nevadilo, kdyby (k)ubuntu mělo jen jeden, třeba i GTKčkový instalátor, ale dokonalý.