Byla vydána (𝕏) dubnová aktualizace aneb nová verze 1.100 editoru zdrojových kódů Visual Studio Code (Wikipedie). Přehled novinek i s náhledy a videi v poznámkách k vydání. Ve verzi 1.100 vyjde také VSCodium, tj. komunitní sestavení Visual Studia Code bez telemetrie a licenčních podmínek Microsoftu.
Open source platforma Home Assistant (Demo, GitHub, Wikipedie) pro monitorování a řízení inteligentní domácnosti byla vydána v nové verzi 2025.5.
OpenSearch (Wikipedie) byl vydán ve verzi 3.0. Podrobnosti v poznámkách k vydání. Jedná se o fork projektů Elasticsearch a Kibana.
PyXL je koncept procesora, ktorý dokáže priamo spúštat Python kód bez nutnosti prekladu ci Micropythonu. Podľa testov autora je pri 100 MHz približne 30x rýchlejší pri riadeni GPIO nez Micropython na Pyboard taktovanej na 168 MHz.
Grafana (Wikipedie), tj. open source nástroj pro vizualizaci různých metrik a s ní související dotazování, upozorňování a lepší porozumění, byla vydána ve verzi 12.0. Přehled novinek v aktualizované dokumentaci.
Raspberry Pi OS, oficiální operační systém pro Raspberry Pi, byl vydán v nové verzi 2025-05-06. Přehled novinek v příspěvku na blogu Raspberry Pi a poznámkách k vydání. Pravděpodobně se jedná o poslední verzi postavenou na Debianu 12 Bookworm. Následující verze by již měla být postavena na Debianu 13 Trixie.
Richard Stallman dnes v Liberci přednáší o svobodném softwaru a svobodě v digitální společnosti. Od 16:30 v aule budovy G na Technické univerzitě v Liberci. V anglickém jazyce s automaticky generovanými českými titulky. Vstup je zdarma i pro širokou veřejnost.
sudo-rs, tj. sudo a su přepsáné do programovacího jazyka Rust, nahradí v Ubuntu 25.10 klasické sudo. V plánu je také přechod od klasických coreutils k uutils coreutils napsaných v Rustu.
Fedora se stala oficiální distribucí WSL (Windows Subsystem for Linux).
Společnost IBM představila server IBM LinuxONE Emperor 5 poháněný procesorem IBM Telum II.
Při instalaci openSUSE 11.1 již nebudete muset odsouhlasit EULA (end-user license agreement). EULA smlouva byla nahrazena prostým seznámením uživatelů s právy, které jim nabízí FOSS software, ze kterého se openSUSE skládá. Více informací píše Joe Brockmeier.
Tiskni
Sdílej:
No tak je to tvůj názor. Pokud ti to tak moc vadí, nemusel jsi ty bety za daných podmínek používat. Já ty důvody docela chápu. Jen nevím, proč máš potřebu se kvůli tomu čertit v každé diskusi, která je o něčem úplně jiném.
Né že bych používal openSUSE, ale stejně, hurá!Jsem jediný komu to nedává smysl?
Ono je to stejne jedno. EULA je naprosto nesmyslny dokument. Cast kazde EULA je nevymahatelna a zbytek je obvykle implicitne vynucovan zakony a mezinarodnimi dohodami. Takze prava a povinnosti zustavaji stejne i po odebrani EULA.
Tak tenhle prispevek jsem absolutne nepochopil. Tim ze odebrali EULA se na pravech a povinnostech uzivatele nic nezmenilo, pouze si to ted nemuze precist hezky vsechno na jednom miste.
Nejspíš ne. Ta EULA u betaverzí je tak šílená proto, protože kdysi dávno jeden německý časopis vydal betaverzi SUSE Linuxu plnou chyb na CD příloze a tvrdil že je to finální verze. Proto to chtějí mít tak šíleně ošetřené.
Tomu se říká nemoc, když někomu vadí při instalaci distribuce odkliknout jeden dialog s informacemi, které by podle tvůrců měl vědět. Ale současně uznávám, že nový přístup je vhodnější.