Dnes a zítra probíhá vývojářská konference Google I/O 2025. Sledovat lze na YouTube a na síti 𝕏 (#GoogleIO).
V Bostonu probíhá konference Red Hat Summit 2025. Vybrané přednášky lze sledovat na YouTube. Dění lze sledovat na síti 𝕏 (#RHSummit).
Společnost Red Hat oficiálně oznámila vydání Red Hat Enterprise Linuxu 10. Vedle nových vlastností přináší také aktualizaci ovladačů a předběžné ukázky budoucích technologií. Podrobnosti v poznámkách k vydání.
Tuto sobotu 24. května se koná historicky první komunitní den projektu Home Assistant. Zváni jsou všichni příznivci, nadšenci a uživatelé tohoto projektu. Pro účast je potřebná registrace. Odkazy na akce v Praze a v Bratislavě.
Troy Hunt představil Have I Been Pwned 2.0, tj. nový vylepšený web služby, kde si uživatelé mohou zkontrolovat, zda se jejich hesla a osobní údaje neobjevily v únicích dat a případně se nechat na další úniky upozorňovat.
Microsoft představil open source textový editor Edit bežící v terminálu. Zdrojové kódy jsou k dispozici na GitHubu pod licencí MIT.
V Seattlu a také online probíhá konference Microsoft Build 2025. Microsoft představuje své novinky. Windows Subsystem for Linux je nově open source. Zdrojové kódy jsou k dispozici na GitHubu pod licencí MIT.
Z příspěvku Turris Sentinel – co přinesl rok 2024 na blogu CZ.NIC: "Za poslední rok (únor 2024 – únor 2025) jsme zachytili 8,3 miliardy incidentů a to z 232 zemí a z jejich závislých území. Tyto útoky přišly od 6,2 milionu útočníků (respektive unikátních adres). SMTP minipot je stále nejlákavější pastí, zhruba 79 % útoků bylo směřováno na tento minipot, 16 % útoků směřovalo na minipot Telnet, 3 % útoků směřovaly na minipot HTTP a 2 % na minipot FTP. Dále jsme zaznamenali 3,2 milionu unikátních hesel a 318 tisíc unikátních loginů, které útočníci zkoušeli."
Byla vydána (Mastodon, 𝕏) nová verze 3.0.4 svobodné aplikace pro úpravu a vytváření rastrové grafiky GIMP (GNU Image Manipulation Program). Přehled novinek v oznámení o vydání a v souboru NEWS na GitLabu. Nový GIMP je již k dispozici také na Flathubu.
Byla vydána nová stabilní verze 7.4 webového prohlížeče Vivaldi (Wikipedie). Postavena je na Chromiu 136. Přehled novinek i s náhledy v příspěvku na blogu.
Bylo vydáno OpenWrt ve verzi 12.09, a to pod názvem Attitude Adjustment. Ve srovnání s předchozí verzí systému přináší Attitude Adjustment změny především v oblasti podpory nových platforem (ramips, bcm2708), v oblasti síťování (5 a 10 MHz kanály na ath5k a ath9k ovladačích, nová implementace netifd, bridge firewalling a 6rd konfigurace), buildrootu (podpora externí overlay, podpora paralelní kompilace systému). Společně s těmito změnami přináší také nové balíčky a také nové verze stávajících balíčků. Podrobnosti naleznete na fóru OpenWrt.
Tiskni
Sdílej:
změny především v oblasti podpory nových platforem (ramips, bcm2708), v oblasti síťování (5 a 10 MHz kanály na ath5k a ath9k ovladačích, nová implementace netifdOno ani tak nejde o novou implementaci jako o úplně novou službu na konfiguraci sítě. A co víc, je to kompletní změna paradigmatu, kdy se halda skriptů nahrazuje centrální konfigurační službou. Nesleduju vývoj OpenWRT zblízka, nicméně dosud byl netifd jen odvážným projektem. Pokud správně chápu release notes, tak nové vydání OpenWRT používá network démona jako výchozí možnost. OpenWRT je relativně konzervativní projekt, takže nasazení network démona vnímám jako další indicii, že je to správná cesta.
mno me spis pripada, ze si honis trikoSpise si ujasnuje smer a spravnost koncepce a v tomto smyslu je jeho pristup korektni.
pouzit "network démon" a "konzervativní" v jedny vete je imho protimluv...Vubec tomu tak nemusi.
Spise si ujasnuje smer a spravnost koncepce a v tomto smyslu je jeho pristup korektni.+1 Skutečně existují alternativní přístupy. Ale docela se těším, až netifd budu mít čas pořádně vyzkoušet. A jsem zvědavý, jak řešili některé problémy, na které narážím s NetworkManagerem.
Vubec tomu tak nemusi.Především se v té konkrétní větě nejedná o protimluv, ale o kontrast. OpenWRT skutečně je konzervativní projekt, ne? Podle mého názoru někdy až extrémně konzervativní. To podle mě ukazuje na to, že tvůrci netifd dokázali obhájit užitečnost a bezpečnost této změny. To je vše, co jsem tím chtěl říct.
Pokud se podíváš na netifd (jsou tam i velikosti použitých knihoven, každá z nich v řádu jednotek KiB), pak zjistíš, že se jedná o minimalistický a funkční projekt, který si ve srovnání s programem NetworkManager nezadá do jeho velikosti a složitosti, ale za to dělá přesně to, co má dělat.A ještě ho dali do kupy v relativně krátkém čase a nejspíš bez podpory nějaké silné firmy na trhu (více informací nemám). Kdo mě zná, tak ví, že je to jediný podobný projekt mimo NetworkManager, kterému jsem přikládal nějaký smysl (narozdíl od nějakých šesti dalších). Takže s tím honěním trika má kolega výše pravdu, ale úplně se minul v důvodu proč. Mám radost, že se daří projektům, kterým jsem věřil, tedy jak OpenWRT, tak i konkrétně netifd.
který si ve srovnání s programem NetworkManager nezadá do jeho velikosti a složitosti, ale za to dělá přesně to, co má dělat.Pravda je, že ve světě, kde vzniklo netifd je svět o poznání jednodušší, navíc mu předcházely skripty postavené nad dobře navrženým konfiguračním formátem. To se třeba o Fedoře a network-scripts říct nedá. V některých případech je mi líto tříštění sil, ale konkrétně v tomto případě si myslím, že mají oba dva projekty smysl a ani jeden z nich není obecně zastupitelný tím druhým (alespoň ne v dnešní podobě).
TL-WR1043NDTu tady jednu mám, v provozu.
Pouzivate na tomto routeru nekdo tu zminenou novou verziNeměl jsem čas, tak jsem si ho nechával nastavit. Mám tam 12.09. Webové rozhraní bylo v základím image tuším už předtím, nicméně součást mého zadání bylo webové rozhraní v první řadě zablokovat.
Funguje okPřijde mi, že jo.
a je webovy rozhrani hned v zakladni instalaciJe.