Training Solo (Paper, GitHub) je nejnovější bezpečnostní problém procesorů Intel s eIBRS a některých procesorů ARM. Intel vydal opravnou verzi 20250512 mikrokódů pro své procesory.
Byla vydána nová verze 25.05.11 svobodného multiplatformního video editoru Shotcut (Wikipedie) postaveného nad multimediálním frameworkem MLT. Nejnovější Shotcut je již vedle zdrojových kódů k dispozici také ve formátech AppImage, Flatpak a Snap.
Svobodný elektronický platební systém GNU Taler (Wikipedie, cgit) byl vydán ve verzi 1.0. GNU Taler chrání soukromí plátců a zároveň zajišťuje, aby byl příjem viditelný pro úřady. S vydáním verze 1.0 byl systém spuštěn ve Švýcarsku.
Spolek OpenAlt zve příznivce otevřených řešení a přístupu na 209. brněnský sraz, který proběhne tento pátek 16. května od 18:00 ve studentském klubu U Kachničky na Fakultě informačních technologií Vysokého učení technického na adrese Božetěchova 2/1. Jelikož se Brno stalo jedním z hlavních míst, kde se vyvíjí open source knihovna OpenSSL, tentokrát se OpenAlt komunita potká s komunitou OpenSSL. V rámci srazu Anton Arapov z OpenSSL
… více »GNOME Foundation má nového výkonného ředitele. Po deseti měsících skončil dočasný výkonný ředitel Richard Littauer. Vedení nadace převzal Steven Deobald.
Byl publikován přehled vývoje renderovacího jádra webového prohlížeče Servo (Wikipedie) za uplynulé dva měsíce. Servo zvládne už i Gmail. Zakázány jsou příspěvky generované pomocí AI.
Raspberry Pi Connect, tj. oficiální služba Raspberry Pi pro vzdálený přístup k jednodeskovým počítačům Raspberry Pi z webového prohlížeče, byla vydána v nové verzi 2.5. Nejedná se už o beta verzi.
Google zveřejnil seznam 1272 projektů (vývojářů) od 185 organizací přijatých do letošního, již jednadvacátého, Google Summer of Code. Plánovaným vylepšením v grafických a multimediálních aplikacích se věnuje článek na Libre Arts.
Byla vydána (𝕏) dubnová aktualizace aneb nová verze 1.100 editoru zdrojových kódů Visual Studio Code (Wikipedie). Přehled novinek i s náhledy a videi v poznámkách k vydání. Ve verzi 1.100 vyjde také VSCodium, tj. komunitní sestavení Visual Studia Code bez telemetrie a licenčních podmínek Microsoftu.
Open source platforma Home Assistant (Demo, GitHub, Wikipedie) pro monitorování a řízení inteligentní domácnosti byla vydána v nové verzi 2025.5.
Jistě každý, kdo používá Kopete (v. 0.12.1) pro komunikaci přes ICQ, zjistil, že mu klient opět hlásí chybovou hlášku při připojování (ICQ server se domnívá, že váš klient je příliš starý). Řešením je aplikovat patch na zdrojové kódy a znovu je přeložit. Zprávičku jsem napsal na základě diskuse na kde-forum.org.
Tiskni
Sdílej:
11 > 2, nebo se pletu?Nepleteš, pletu se já :) ale je to jen další ukázka stupidní logiky číslování, které se tváří navenek jako desetinné, ale 0.2 je něco jiného než 0.20, protože není ;) Chtěl jsem vlastně říct, že až do konce věků bude na začátku ta NULA, což mi po tolika letech u de facto výchozího IM klientu pro jedno z nejpoužívanějších prostředí přijde jako trapný alibismus. První veřejnosti k užívání (ne jen testování) určená verze by měla podle mé (asi podivné) logiky zkrátka obdržet číslo 1.
Já osobně bych se držel nějakých technických pravidel -- to jest navýšit hlavní číslo verze při nějaké zásadní změně. Pokud k ní nedošlo, proč a hlavně kdy navyšovat?Otázka hlavně je, proč vůbec začít číslovat od 0, což je moderní výmysl (velmi podivné mi připadají i tzv. "nulté" kapitoly, což bývaly dříve předmluvy, pokud byly vůbec nutné). 0 na začátku bych chápal právě jako čistě technické označení ve stádiu projektu, který je stále ještě určen pouze pro testování. Jakmile s něčím vylezu ven, už to zkrátka existuje, tak jakápak hlavní verze "nula". To má podle mě za úkol naznačovat podivnou "skromnost", že software ještě není zcela podle představ... (kdy bude?). Co se týče zmatku při číslování, tak není 1.5 u Mozilly o nic horší než 0.12 po několika letech vývoje, tipuji, že tak za dalších pět let se vyšplháme možná ke Kopete 0.24 atd. atd. takže verze 0.99.99.97 se dožijí možná až naši vnuci, přičemž už půjde jen o jakéhosi démona-fluidum existujícího v elektromagnetickém poli obepínajícím planetu a reagujícího na elektrické impulsy lidských mozků jemně zesílených pomocí implantovaného OpenSource čipu. Při uvolnění Kopete verze 1 dojde pak ke zhroucení vesmíru zpět do jednoho bodu, Kopete 1.0 :P
Nojo, jenže u Kopete se ty verze snad (možná, nevím, doufám) aspoň něčím řídí, u Mozilly je sekají jak libo.Právě u Mozilly má to číslování aspoň nějaký účel. Do té doby, než byla ostrá verze, byla to 0.x (používal jsem už tuším 0.7 a všude v té době bylo upozorňováno, že jde o experimentální software). Vyšla ostrá verze 1.0 spolu s malými opravami. Plánuje se ostrá verze 2.0 a jako přechod mezi těmito verzemi bylo zvoleno označení 1.5, což není jen malé vylepšení 1.0, aby si zasloužilo číslo 1.1. Naopak, u Kopete 0.12 vím pouze to, že následuje 0.11 a protože v celém vývoji Kopety šly verze takto za sebou, nemám tušení, jestli se jedná pouze o malé vylepšení nebo o větší změny, např. jestli se od sebe liší 0.10 a 0.11 srovnatelně jako 0.11 a 0.12 - protože pro označení větších změn číslování Kopete není připravené. To znamená, že 0 na začátku je úplně zbytečná, stejně tak by bylo možné referovat o Kopete 11.3 nebo 12.1, kde číslo hlavní verze označuje nějaký pokrok a .x úpravy této hlavní verze. K verzi 1 nynější číslování tímto tempem stejně nemá šanci dojít v době, která by byla kratší než ta nejdelší zatím známá v existenci nějakého softwarového projektu.
aha ty máš vlastně ten linux, tak holt nicTak tuhle větu často slýchám od jednoho kámoše. Ne však v souvislosti s ICQ (on používá i Jabber), ale často takhle provokuje...