Vývoj linuxové distribuce Clear Linux (Wikipedie) vyvíjené společností Intel a optimalizováné pro jejich procesory byl oficiálně ukončen.
Byl publikován aktuální přehled vývoje renderovacího jádra webového prohlížeče Servo (Wikipedie).
V programovacím jazyce Go naprogramovaná webová aplikace pro spolupráci na zdrojových kódech pomocí gitu Forgejo byla vydána ve verzi 12.0 (Mastodon). Forgejo je fork Gitei.
Nová čísla časopisů od nakladatelství Raspberry Pi zdarma ke čtení: Raspberry Pi Official Magazine 155 (pdf) a Hello World 27 (pdf).
Hyprland, tj. kompozitor pro Wayland zaměřený na dláždění okny a zároveň grafické efekty, byl vydán ve verzi 0.50.0. Podrobný přehled novinek na GitHubu.
Patrick Volkerding oznámil před dvaatřiceti lety vydání Slackware Linuxu 1.00. Slackware Linux byl tenkrát k dispozici na 3,5 palcových disketách. Základní systém byl na 13 disketách. Kdo chtěl grafiku, potřeboval dalších 11 disket. Slackware Linux 1.00 byl postaven na Linuxu .99pl11 Alpha, libc 4.4.1, g++ 2.4.5 a XFree86 1.3.
Ministerstvo pro místní rozvoj (MMR) jako první orgán státní správy v Česku spustilo takzvaný „bug bounty“ program pro odhalování bezpečnostních rizik a zranitelných míst ve svých informačních systémech. Za nalezení kritické zranitelnosti nabízí veřejnosti odměnu 1000 eur, v případě vysoké závažnosti je to 500 eur. Program se inspiruje přístupy běžnými v komerčním sektoru nebo ve veřejné sféře v zahraničí.
Vláda dne 16. července 2025 schválila návrh nového jednotného vizuálního stylu státní správy. Vytvořilo jej na základě veřejné soutěže studio Najbrt. Náklady na přípravu návrhu a metodiky činily tři miliony korun. Modernizovaný dvouocasý lev vychází z malého státního znaku. Vizuální styl doprovází originální písmo Czechia Sans.
Vyhledávač DuckDuckGo je podle webu DownDetector od 2:15 SELČ nedostupný. Opět fungovat začal na několik minut zhruba v 15:15. Další služby nesouvisející přímo s vyhledáváním, jako mapy a AI asistent jsou dostupné. Pro některé dotazy během výpadku stále funguje zobrazování například textu z Wikipedie.
Více než 600 aplikací postavených na PHP frameworku Laravel je zranitelných vůči vzdálenému spuštění libovolného kódu. Útočníci mohou zneužít veřejně uniklé konfigurační klíče APP_KEY (např. z GitHubu). Z více než 260 000 APP_KEY získaných z GitHubu bylo ověřeno, že přes 600 aplikací je zranitelných. Zhruba 63 % úniků pochází z .env souborů, které často obsahují i další citlivé údaje (např. přístupové údaje k databázím nebo cloudovým službám).
Soudní spor Oracle vs. Google (Wikipedie) ohledně Java API pokračuje. V roce 2012 soud rozhodl, že API nelze chránit copyrightem. Odvolací soud v roce 2014 rozhodl obráceně, že deklarace API jsou chráněny copyrightem. Ars Technica informuje o pokračování sporu. Oracle doplnil žalobu (pdf) a tvrdí, že Google pokračuje v porušování autorských práv Oraclu. Konkrétně zmiňuje 37 Java API použitých v 6 verzích Androidu: Gingerbread (2010), Honeycomb (2011), Ice Cream Sandwich (2011), Jelly Bean (2012), KitKat (2013) a Lollipop (2014).
Tiskni
Sdílej:
Myslím, že ne. Vždyť některé části .NET Frameworku již MS uvolnil pod MIT licencí* – například ve formě CoreCLR nebo CoreFX.
Oproti Javě je navíc vývoj mnohem otevřenější – jsou například zveřejňována videa, kde se diskutuje API.
[*] OpenJDK, implementace Javy, je pod modifikovanou GPL licencí, což je IMO méně svobodné.
Oracle je v pozici, ve ktere byl Microsoft pred par lety. Maji portfolio produktu, ze kterych donedavna ryzovali, a vypadalo to, ze jsou nenahraditelni. Pritom je to typicka ztuhla korporace, do ktere by moderni uvazovani musel nekdo namlatit cihlou.Ale vždyť oni z toho portfólia žijí! Přece nechceš aby zaměstnanci Microsoftu/Oraclu/Šumecjakékorporaceprotožejsouvšechnystejné pošli hlady, ne? Na život přece mají svaté, bohem dané právo. Ještě nějaký důkaz že kapitalismus je totálně na palici padlý systém?
To neni kapitalismus, to je takova oligarchie - misto toho, aby meli vsichni stejny podminky, ten bohatsi a silnejsi likviduje konkurenci skrz lobbing, patenty, podivny zakony, kartely atd.
misto toho, aby meli vsichni stejny podminky, ten bohatsi a silnejsi likviduje konkurenci skrz lobbing, patenty, podivny zakony, kartely atdTakže kapitalismus. Akumulace kapitálu k těmto neduhů prostě nevyhnutelně vede.
Jen v pripade, ze tomu pomaha stat. Pokud by zakony byly jednoduche, jasne a dane - napr. ve forme nemenne ustavy na par stranek, neni to pak tak jednoduchy.
Podle me napr. dusevni vlastnictvi nema v kapitalismu co delat. Takovy patent, je jen statem udeleny monopol jako odmena za vynalez. Cokoliv, co omezuje nekoho v podnikani je vicemene proti principum kapitalismu. Jasne ze musi byt nejaka pravidla - napr. neprodavat drogy, ale nemusi byt nikde napsano, jaka firma smi co a jak vyrabet.
Konkrétně zmiňuje 37 Java API použitých v 6 verzích Androidu:Ako je to s tou otvorenosťou Java?
Podle mne by se na API melo vztahovat autorske pravo.A podle mne nemelo.
API je vysledkem dusevniho usili (programovani)Vysledkem dusevniho usili je kde co a vetsinou to neni pokryte copyrightem.
a je autorskym dilem stejne jako zdrojovy kod, pomoci ktereho vznika.Jedna se predevsim o interface. Pokud se pristoupilo na vasi interpretaci, omezi se vyrazne interoperabilita a budou podporovat monopolni praktiky, coz je v obou pripadech nezadouci. Stejna situace panuje i u mechanickych rozhranich, kdy pokud by to nebylo umozneno je implementovat, nekoupite treba neoriginalni baterku ci nahradni dil do auta a podobne.
Pokud jej meni a rusi tak kompatibilitu, pak je to spatne a mel by dostat flastr.Pokud to meni, pak se jedna o jiny, odvozeny interface. Podstatne ale je co rikaji souvisejici zakony a jak se interpretuji, licence je druha v rade a flastru rozhoduje soud.
Stejna situace panuje i u mechanickych rozhranich, kdy pokud by to nebylo umozneno je implementovat, nekoupite treba neoriginalni baterku ci nahradni dil do auta a podobne.Nebo třeba tisíce druhů proprietárních konektorů k nabíječkám a datovým sběrnicím u mobilních telefonů, (předražené) „originální příslušenství“, nabíječky se stejným fyzickým konektorem odmítajíce nabíjet přístroje konkurenční značky…mám pocit, že i tyhle výmysly muselo zrušit až nějaké soudní rozhodnutí a příslušné směrnice, ne?
Podle mne by se na API melo vztahovat autorske pravo. API je vysledkem dusevniho usili (programovani) a je autorskym dilem stejne jako zdrojovy kod, pomoci ktereho vznika.Věřím, že zde by neobstál ani sám Oracle. Řada obecných API, co se v Javě používají, totiž vznikla mnohem dříve než Oracle.
List<Cat> cats = new List<Cat>
. Což je holý nesmysl. Obecně duševní vlastnictví je kokotina.
Jak tu už někdo zmínil, lidi / firmy, které mají peníze, jsou schopny "protlačit" podobné hloupé názory