Richard Stallman dnes v Liberci přednáší o svobodném softwaru a svobodě v digitální společnosti. Od 16:30 v aule budovy G na Technické univerzitě v Liberci. V anglickém jazyce s automaticky generovanými českými titulky. Vstup je zdarma i pro širokou veřejnost.
sudo-rs, tj. sudo a su přepsáné do programovacího jazyka Rust, nahradí v Ubuntu 25.10 klasické sudo. V plánu je také přechod od klasických coreutils k uutils coreutils napsaných v Rustu.
Fedora se stala oficiální distribucí WSL (Windows Subsystem for Linux).
Společnost IBM představila server IBM LinuxONE Emperor 5 poháněný procesorem IBM Telum II.
Byla vydána verze 4.0 multiplatformního integrovaného vývojového prostředí (IDE) pro rychlý vývoj aplikaci (RAD) ve Free Pascalu Lazarus (Wikipedie). Přehled novinek v poznámkách k vydání. Využíván je Free Pascal Compiler (FPC) 3.2.2.
Podpora Windows 10 končí 14. října 2025. Připravovaná kampaň Konec desítek (End of 10) může uživatelům pomoci s přechodem na Linux.
Již tuto středu proběhne 50. Virtuální Bastlírna, tedy dle římského číslování L. Bude L značit velikost, tedy více diskutujících než obvykle, či délku, neboť díky svátku lze diskutovat dlouho do noci? Bude i příští Virtuální Bastlírna virtuální nebo reálná? Nejen to se dozvíte, když dorazíte na diskuzní večer o elektronice, softwaru, ale technice obecně, který si můžete představit jako virtuální posezení u piva spojené s učenou
… více »Český statistický úřad rozšiřuje Statistický geoportál o Datový portál GIS s otevřenými geografickými daty. Ten umožňuje stahování datových sad podle potřeb uživatelů i jejich prohlížení v mapě a přináší nové možnosti v oblasti analýzy a využití statistických dat.
Kevin Lin zkouší využívat chytré brýle Mentra při hraní na piano. Vytváří aplikaci AugmentedChords, pomocí které si do brýlí posílá notový zápis (YouTube). Uvnitř brýlí běží AugmentOS (GitHub), tj. open source operační systém pro chytré brýle.
Lupa.cz zve na panelovou diskusi o ACTA, která se koná 7. února od 9.30 v kině Atlas na Sokolovské ulici v Praze. Mezi pozvanými jsou Mikuláš Ferjenčík (Česká pirátská strana), Alex Ivančo (Ministerstvo průmyslu a obchodu), nezávislý konzultant a publicista Jiří Peterka, Markéta Prchalová (Česká protipirátská unie) a Miloš Šnytr (Úřad pro ochranu osobních údajů). Diskusi bude moderovat šéfredaktor Lupa.cz Patrick Zandl.
Tiskni
Sdílej:
Omezit autorska prava na dvacet let od vydani pro sireni a kopirovani a na 50 let pro modifikaci a odvozeni. A tech prvnich dvacet klidne chranit autorska dila vic.I těch 20/50 let je podle mě zbytečně moc. Možná pro komerční použití, ale i tam bych to ještě ořezal, a pro libovolné nekomerční použití bych viděl dobu ochrany tak na max. 5 let. Ale jinak souhlas.
Já si myslím, že automaticky by díla nemělo být chráněné vůbec a o ochranu by mělo být nutné zažádat.
Na nějákou dobu by to mělo být bezplatné (5 let od zveřejnění díla) a pak by toto prodlužování ochrany mělo zdražovat.. :)
Problém ale toho internetu je že nemáte možnost zjistit, které dílo komu doopravdy patří a jakou má licenci!
Kodloliv cokoliv může okopírovat a vydávat pod jakoukolvi licencí! Jediné jak se tomuto dá z mého pohledu zabránit je přísná cenzura.
A proti cenzuře jsem!
Nevím jak mnou zezačátku navrhovanou ochranu autorských děl vymáhat.. :)
Proti cenzuře protestovat budu.
Hudbu poslouchám na MusicJetu, ale ty hodně hlasité reklamy na lyže pro dámy při poslechu meditačních manther (které mají hlasitost výrazně nižší) mě začínají mírně iritovat a asi začnuraději poslouchat zase ticho (na to doufám ještě nikdo patent či autorský monopol nikdo nemá..).
A nebo si najdu hudbu jinde se svobodnou licencí (jamendo nebo jinde).
Nedědí, kdo se dopustil úmyslného trestného činu proti zůstaviteli, jeho manželu, dětem nebo rodičům anebo zavrženíhodného jednání proti projevu poslední vůle zůstavitelovy. Může však dědit, jestliže mu zůstavitel tento čin odpustil.§469 - Občanský zákoník
formálně přibrat nějakého 18 klučinuNebo naopak hitmana
Bude videozáznam?