Na čem aktuálně pracují vývojáři GNOME a KDE Plasma? Pravidelný přehled novinek v Týden v GNOME a Týden v KDE Plasma.
Před 25 lety zaplavil celý svět virus ILOVEYOU. Virus se šířil e-mailem, jenž nesl přílohu s názvem I Love You. Příjemci, zvědavému, kdo se do něj zamiloval, pak program spuštěný otevřením přílohy načetl z adresáře e-mailové adresy a na ně pak „milostný vzkaz“ poslal dál. Škody vznikaly jak zahlcením e-mailových serverů, tak i druhou činností viru, kterou bylo přemazání souborů uložených v napadeném počítači.
Byla vydána nová major verze 5.0.0 svobodného multiplatformního nástroje BleachBit (GitHub, Wikipedie) určeného především k efektivnímu čištění disku od nepotřebných souborů.
Na čem pracují vývojáři webového prohlížeče Ladybird (GitHub)? Byl publikován přehled vývoje za duben (YouTube).
Provozovatel čínské sociální sítě TikTok dostal v Evropské unii pokutu 530 milionů eur (13,2 miliardy Kč) za nedostatky při ochraně osobních údajů. Ve svém oznámení to dnes uvedla irská Komise pro ochranu údajů (DPC), která jedná jménem EU. Zároveň TikToku nařídila, že pokud správu dat neuvede do šesti měsíců do souladu s požadavky, musí přestat posílat data o unijních uživatelích do Číny. TikTok uvedl, že se proti rozhodnutí odvolá.
Společnost JetBrains uvolnila Mellum, tj. svůj velký jazykový model (LLM) pro vývojáře, jako open source. Mellum podporuje programovací jazyky Java, Kotlin, Python, Go, PHP, C, C++, C#, JavaScript, TypeScript, CSS, HTML, Rust a Ruby.
Vývojáři Kali Linuxu upozorňují na nový klíč pro podepisování balíčků. K původnímu klíči ztratili přístup.
V březnu loňského roku přestal být Redis svobodný. Společnost Redis Labs jej přelicencovala z licence BSD na nesvobodné licence Redis Source Available License (RSALv2) a Server Side Public License (SSPLv1). Hned o pár dní později vznikly svobodné forky Redisu s názvy Valkey a Redict. Dnes bylo oznámeno, že Redis je opět svobodný. S nejnovější verzí 8 je k dispozici také pod licencí AGPLv3.
Oficiální ceny Raspberry Pi Compute Modulů 4 klesly o 5 dolarů (4 GB varianty), respektive o 10 dolarů (8 GB varianty).
Byla vydána beta verze openSUSE Leap 16. Ve výchozím nastavení s novým instalátorem Agama.
The Register píše o tom, že VMware možná porušuje licenci GNU GPL svým produktem VMware ESX. Ten tak trochu vypadá, že je založený na Linuxu, ale přitom se jedná o proprietární produkt. Zůstává však otázkou, proč to nikdo neřeší, pokud tomu tak skutečně je. Původní nezkrácený zápisek najdete na VentureCake.com.
Tiskni
Sdílej:
No tak pozor. Zdrojaky ti mozu dat az po zaplateni...Myslim ze nie, zdrojaky by mali byt volne k nahliadnutiu, uprave a dalsiemu sireniu, inac sa porusuje GPL licencia - to by mohol byt potom aj Windows pod GPL keby ponukal zdrojaky k nahliadnutiu, uprava a dalsiemu sireniu po zaplateni urcitej sumy, co vsak nikdy neurobi.
Pokud je tedy onen upravený GPL produkt to jediné, co firma nabízí, těžko na tom může dlouhodoběji vydělávat.Jednou z věcí, kterou může nabízet a díky níž vydělávat dlouhodobě je podpora. Když lidé ve firmě ten produkt dokonale znají, mají s ním velký balík zkušeností, je to pro ně velká konkurenčí výhoda. Ikdyž pak někdo přijde, překompiluje a prodává o 5% levněji, bude těžko konkurovat aniž vedle binárky a zdrojáku poskytne i konkurenceschopné znalosti a schopnosti. A proto, myslím, zatím nikdo nevyšoupnul z pozice např. RedHat.
Jednou z věcí, kterou může nabízet a díky níž vydělávat dlouhodobě je podpora.S tím naprosto souhlasím, jenom bych netvrdil, že ta firma vydělává na produktu, ale na jeho podpoře. A vydělávat na tom ta firma může jak kde – tady v ČR asi jen dost těžko, protože tady přeci nikdo nepotřebuje radit, ještě za peníze – to si to raději s vynaložením 100× většího času zjistí sám, ale „zadarmo“. Navíc firmy vydělávající na podpoře zpravidla nemají problém uvolnit pod GPL vše, co pod GPL být uvolněno má, protože dobře vědí, na čem opravdu mohou vydělávat.