Byl publikován přehled vývoje renderovacího jádra webového prohlížeče Servo (Wikipedie) za uplynulé dva měsíce. Servo zvládne už i Gmail. Zakázány jsou příspěvky generované pomocí AI.
Raspberry Pi Connect, tj. oficiální služba Raspberry Pi pro vzdálený přístup k jednodeskovým počítačům Raspberry Pi z webového prohlížeče, byla vydána v nové verzi 2.5. Nejedná se už o beta verzi.
Google zveřejnil seznam 1272 projektů (vývojářů) od 185 organizací přijatých do letošního, již jednadvacátého, Google Summer of Code. Plánovaným vylepšením v grafických a multimediálních aplikacích se věnuje článek na Libre Arts.
Byla vydána (𝕏) dubnová aktualizace aneb nová verze 1.100 editoru zdrojových kódů Visual Studio Code (Wikipedie). Přehled novinek i s náhledy a videi v poznámkách k vydání. Ve verzi 1.100 vyjde také VSCodium, tj. komunitní sestavení Visual Studia Code bez telemetrie a licenčních podmínek Microsoftu.
Open source platforma Home Assistant (Demo, GitHub, Wikipedie) pro monitorování a řízení inteligentní domácnosti byla vydána v nové verzi 2025.5.
OpenSearch (Wikipedie) byl vydán ve verzi 3.0. Podrobnosti v poznámkách k vydání. Jedná se o fork projektů Elasticsearch a Kibana.
PyXL je koncept procesora, ktorý dokáže priamo spúštat Python kód bez nutnosti prekladu ci Micropythonu. Podľa testov autora je pri 100 MHz približne 30x rýchlejší pri riadeni GPIO nez Micropython na Pyboard taktovanej na 168 MHz.
Grafana (Wikipedie), tj. open source nástroj pro vizualizaci různých metrik a s ní související dotazování, upozorňování a lepší porozumění, byla vydána ve verzi 12.0. Přehled novinek v aktualizované dokumentaci.
Raspberry Pi OS, oficiální operační systém pro Raspberry Pi, byl vydán v nové verzi 2025-05-06. Přehled novinek v příspěvku na blogu Raspberry Pi a poznámkách k vydání. Pravděpodobně se jedná o poslední verzi postavenou na Debianu 12 Bookworm. Následující verze by již měla být postavena na Debianu 13 Trixie.
Richard Stallman dnes v Liberci přednáší o svobodném softwaru a svobodě v digitální společnosti. Od 16:30 v aule budovy G na Technické univerzitě v Liberci. V anglickém jazyce s automaticky generovanými českými titulky. Vstup je zdarma i pro širokou veřejnost.
Malajský Útvar pro plánování modernizace a správy přechází na OpenOffice.org a formát ODF. Je to reakce na hlasy, které požadovaly nižší náklady, větší svobodu a interoperabilitu. MS Office bude vyřazeno ke konci tohoto roku.
Tiskni
Sdílej:
proč tam ti lidé vlastně sedí, když mají zakázáno přemýšlet po svém.Ty lidi tam nekdo zvolil a plati je proto, ze mu imponovalo to, co rikali pred volbami... Nechat se zvolit a platit na zaklade nejakeho politickeho programu a pak "premyslet po svem" je tak trochu nefer... Samozrejme ta "vernost programu" ma taky sve hranice.
Nebo poslance ČSSD. Pokud Paroubkovi vadí, že každý může hlasovat jinak, tak ať tam sedí sám a zmáčkne vždycky taky tlačítka ostatních poslanců (takhle to probíhalo např. v Itálii). Tím by se ušetřilo nějakých sedmdesát poslaneckých platů a vůbec výdajů. Myslím, že s tím určitě v klubu a ve straně uspěje.nějak jsem nepochopil, co přesně ti vadí - jestli to, že tam sedí sedmdesát lidí zbytečně, nebo to, že Paroubkovi vadí, že "jeho" poslanci hlasují v rozporu s jeho pokyny s tím prvním souhlasím ale co se druhého týče, hm, no ti poslanci jsou tam za nějakou stranu a jen díky ní, zcela určitě se zavázali k tomu pracovat ku jejímu prospěchu a v souladu s jejím programem, takže nehlasují-li v souladu se zájmem strany (ať už je to určeno vnitrostranickým hlasováním nebo despotickým vůdcem, dle poměrů v konkrétní straně), tak to rozhodně není v pořádku a budu jen rád, když daná strana takové poslance vyhodí ... pokud se tito nehodlají řídit potřebami strany, nemají tam co pohledávat, pokud chtějí hlasovat jenom za sebe, existuje nějaké to sdružení nezávislých kandidátů
Ryba smrdí od hlavy, když se nevyčerpají letos peníze, tak se zkrátí dotace na příští rok. A proto se utrácí a utrácí ... tedy platí za něco, co není třeba, není tlak na šetření.