abclinuxu.cz AbcLinuxu.cz itbiz.cz ITBiz.cz HDmag.cz HDmag.cz abcprace.cz AbcPráce.cz
AbcLinuxu hledá autory!
Inzerujte na AbcPráce.cz od 950 Kč
Rozšířené hledání
×
    dnes 21:22 | IT novinky

    Ministerstvo pro místní rozvoj (MMR) jako první orgán státní správy v Česku spustilo takzvaný „bug bounty“ program pro odhalování bezpečnostních rizik a zranitelných míst ve svých informačních systémech. Za nalezení kritické zranitelnosti nabízí veřejnosti odměnu 1000 eur, v případě vysoké závažnosti je to 500 eur. Program se inspiruje přístupy běžnými v komerčním sektoru nebo ve veřejné sféře v zahraničí.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 1
    dnes 16:22 | IT novinky

    Vláda dne 16. července 2025 schválila návrh nového jednotného vizuálního stylu státní správy. Vytvořilo jej na základě veřejné soutěže studio Najbrt. Náklady na přípravu návrhu a metodiky činily tři miliony korun. Modernizovaný dvouocasý lev vychází z malého státního znaku. Vizuální styl doprovází originální písmo Czechia Sans.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 9
    dnes 15:33 | Upozornění

    Vyhledávač DuckDuckGo je podle webu DownDetector od 2:15 SELČ nedostupný. Opět fungovat začal na několik minut zhruba v 15:15. Další služby nesouvisející přímo s vyhledáváním, jako mapyAI asistent jsou dostupné. Pro některé dotazy během výpadku stále funguje zobrazování například textu z Wikipedie.

    bindiff | Komentářů: 5
    dnes 13:33 | Bezpečnostní upozornění

    Více než 600 aplikací postavených na PHP frameworku Laravel je zranitelných vůči vzdálenému spuštění libovolného kódu. Útočníci mohou zneužít veřejně uniklé konfigurační klíče APP_KEY (např. z GitHubu). Z více než 260 000 APP_KEY získaných z GitHubu bylo ověřeno, že přes 600 aplikací je zranitelných. Zhruba 63 % úniků pochází z .env souborů, které často obsahují i další citlivé údaje (např. přístupové údaje k databázím nebo cloudovým službám).

    Ladislav Hagara | Komentářů: 5
    dnes 00:11 | Nová verze

    Open source modální textový editor Helix, inspirovaný editory Vim, Neovim či Kakoune, byl vydán ve verzi 25.07. Přehled novinek se záznamy terminálových sezení v asciinema v oznámení na webu. Detailně v CHANGELOGu na GitHubu.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 1
    včera 20:44 | IT novinky

    Americký výrobce čipů Nvidia získal od vlády prezidenta Donalda Trumpa souhlas s prodejem svých pokročilých počítačových čipů používaných k vývoji umělé inteligence (AI) H20 do Číny. Prodej těchto čipů speciálně upravených pro čínský trh by tak mohl být brzy obnoven, uvedla firma na svém blogu. Americká vláda zakázala prodej v dubnu, v době eskalace obchodního sporu mezi oběma zeměmi. Tehdy to zdůvodnila obavami, že by čipy mohla využívat čínská armáda.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 10
    včera 17:22 | Nová verze

    3D software Blender byl vydán ve verzi 4.5 s prodlouženou podporou. Podrobnosti v poznámkách k vydání. Videopředstavení na YouTube.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    14.7. 22:22 | Komunita

    Open source webový aplikační framework Django slaví 20. narozeniny.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    14.7. 16:11 | Komunita

    V Brestu dnes začala konference vývojářů a uživatelů linuxové distribuce Debian DebConf25. Na programu je řada zajímavých přednášek. Sledovat je lze online.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    14.7. 11:33 | IT novinky

    Před 30 lety, tj. 14. července 1995, se začala používat přípona .mp3 pro soubory s hudbou komprimovanou pomocí MPEG-2 Audio Layer 3.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 28
    Jaký je váš oblíbený skriptovací jazyk?
     (59%)
     (27%)
     (7%)
     (3%)
     (0%)
     (1%)
     (4%)
    Celkem 401 hlasů
     Komentářů: 16, poslední 8.6. 21:05
    Rozcestník

    Přínosy letošního GSoC pro KDE

    KDE.news publikovaly první část článku shrnující přínosy letošního GSoC pro KDE. Z 51 vyhlášených projektů bylo úspěšně ukončeno 47. Jednou z řešených oblastí byla přístupnost – vylepšení se např. dočkal nástroj pro rozpoznávání řeči simon. Druhou velkou oblastí byly sémantické schopnosti: vznikla tak ontologie PIMO umožňující začlenit do Nepomuku výpovědi o reálných osobách, integrace záložek z Konqueroru či Rekonqu, schopnost zapsat metadata do souborů, podpora štítkování v Kritě či sémantické propojení s GNOME Zeitgeist.

    26.9.2011 22:36 | Nicky726 | Komunita


    Tiskni Sdílej: Linkuj Jaggni to Vybrali.sme.sk Google Del.icio.us Facebook

    Komentáře

    Vložit další komentář

    belisarivs avatar 26.9.2011 22:49 belisarivs | skóre: 22 | blog: Psychobláboly
    Rozbalit Rozbalit vše Re: Přínosy letošního GSoC pro KDE
    Jenom aby to k necemu bylo. Aby to nebyl nejaky zhackovany bastl, ktery je potreba prepsat.
    IRC is just multiplayer notepad.
    27.9.2011 07:40 miki.lbc | skóre: 7
    Rozbalit Rozbalit vše Re: Přínosy letošního GSoC pro KDE
    Nevím jestli není chyba u mě, ale na OpenSuse11.4 s KDE4.7 bych řekl že nepomuk, akonadi a takový ty věci kolem (kmail2 resp 4.7) sice něco dělaj (především dost ždímou CPU) ale nějak mi v tom nejde rozumně vyhledávat. Mohly by se zaměřit na použitelnost, žravost prostředků a prezentaci výsledků.
    27.9.2011 12:50 qpal
    Rozbalit Rozbalit vše Re: Přínosy letošního GSoC pro KDE
    Nedavno jsem par aplikaci testoval a ackoliv je pravda, ze treba Amarok se s Nepomukem nebavi vubec a Nepomuk si proto nacita hudebni metadata z ID3 (kde ovsem chybi rating a podobne vychytavky nepomuku), napriklad digiKam synchronizuje dobre, spousta aplikaci vyuziva primo Nepomuk, napriklad kGet, Dolphin, Gwenview a Bangarang.

    Vykonnostnich nedostatku je si autor vedom a proto se hodla zamerit na jejich reseni, akorat ted shani sponzoring.. http://dot.kde.org/2011/09/21/nepomuk-stability-and-performance

    Co se Nepomuku tyce, chybi mi dve zasadni funkcionality * vetsi podpora v aplikacich. Je par aplikaci ktere by si zaslouzili vetsi pozornost, napriklad prave Amarok, ale i Konqueror (prace s bookmarky a stazenymi soubory (musi je stahnout KGet, jinak zdroj neni) a podobne) * Nejaky nastroj pro uzivatele ke sprave informaci v Nepomuku. Ucel plni Nepsak, ale pro normalni uzivatele je nevhodny. Pro uzivatele se ale o vetsinu relevantnich dat postara odpovidajici aplikace, takze to neni nic strasneho.
    27.9.2011 12:54 qpal
    Rozbalit Rozbalit vše Re: Přínosy letošního GSoC pro KDE
    Jeste jeden detail: Strigi (indexer) na zacatku indexuje soubory (pokud je tak nastaven, nevim u Vaseho distra). Stejne tak Kmail bude ze zacatku chroustat, nez vse stahne a zaiindexuje. Kdyz jsou indexy vytvoreny, zaznamenavaji se jen zmeny, coz uz ani nepostrehnete.
    27.9.2011 13:09 mck182
    Rozbalit Rozbalit vše Re: Přínosy letošního GSoC pro KDE
    Indexovani emailu mimochodem ted prochazi pomerne velkyma zmenama, v pristich verzich by melo byt o dost efektivnejsi ;)
    27.9.2011 13:23 qpal
    Rozbalit Rozbalit vše Re: Přínosy letošního GSoC pro KDE
    Takove zmeny vzdy jen vitam :-)
    Pavel Půlpán avatar 27.9.2011 18:26 Pavel Půlpán | skóre: 22 | Trutnov
    Rozbalit Rozbalit vše Re: Přínosy letošního GSoC pro KDE
    Tak tak... taky jsem po upgrade na KMail2 nejdříve šel ven na čerstvý vzduch zjistit, jestli se mi to jenom zdá, hodinové zatížení disku a prakticky nemožnost cokoliv dělat. Po indexaci to bylo ještě pár dní pomalejší, ale srovnalo se to a teď poznávám i mírné zrychlení oproti starému KMailu - podotýkám, že mám v poště přes 20 tisíc emailů.
    An infinite number of monkeys typing into GNU Emacs would never make a good program.
    27.9.2011 19:24 miki.lbc | skóre: 7
    Rozbalit Rozbalit vše Re: Přínosy letošního GSoC pro KDE
    V největší složce mám asi 3k emailu. Synchronizace složky trvá asi 10s (i5 @ 2.7 # 8G) což mi pije krev. Hledání ve zprávách nefunguje.

    Po zapnutí pc žere virtuozo-t 2 jádra asi 5 minut. Pak je to použitelný.
    27.9.2011 19:44 qpal
    Rozbalit Rozbalit vše Re: Přínosy letošního GSoC pro KDE
    Takovy problem nemam, doporucuji zareportovat.
    Pavel Půlpán avatar 27.9.2011 20:01 Pavel Půlpán | skóre: 22 | Trutnov
    Rozbalit Rozbalit vše Re: Přínosy letošního GSoC pro KDE
    Asi je něco špatně. ;-) Notebook Core 2 Duo & 4G & 5.4k disk, Trash 14k emailů, synchronizace tak sekunda. Ale jak jsem psal - je pravda, že než se vše zaindexovalo, tak to pár dní dalo. Od té doby bez problémů.
    An infinite number of monkeys typing into GNU Emacs would never make a good program.
    27.9.2011 09:36 mustafa
    Rozbalit Rozbalit vše Re: Přínosy letošního GSoC pro KDE
    Nejvetsi prinos pro KDE by byl kdyby zacli uz konecne pracovat na funkcnim UI, mohlo by se to jmenovat KDE 5.0.0.0 prealfa
    Kaacz avatar 27.9.2011 11:22 Kaacz | skóre: 10 | Praha 4
    Rozbalit Rozbalit vše Re: Přínosy letošního GSoC pro KDE
    Hmm, zvlastni ze na tom nefunkcnim GUI normalne funguju .. a docela si nestezuju .. je to pekne a ergonomicke. Urcite vic ergonomicke nez GUI Win 7.

    Pravda je, ze pouzivam jen GUI a normalni aplikace v nem. Ty integrovane samosery jako KDEPIM a Konquerror nepouzivam.

    Uznavam, ze lidi bez HW akcelerace kompozice to maji blby. Kdyz to vypnu, ma to haldu artefaktu apod. Ale to ja neresim, mam vsechny kompy s HW akceleraci UI. Kdo nema, at se vrati ke KDE3 :-P

    Jinymi slovy: KDE4 nejsou pro kazdy HW. Smirte se s tim lidi. Je videt, ze zatim v teamu vyvoje KDE4 neni nikdo, kdo by to chtel optimalizovat bez te HW akcelerace. Kdo o to ma zajem, at to tak ucini. Jiste hlasy rikaji, ze Win7 po vypnuti Aero sice uz nevypadaji tak pekne, ale vykresluji precizne bez chyb. A maji pravdu. Tohle chybi KDE4 doladit.

    Kazdopadne plati, ze na rozdil od HW akcelerace, kdy jsou KDE4 rychlejsi nez KDE3, bez HW akcelerace jsou logicky naopak pomalejsi. Nekdo radeji zustane u KDE3. Ale zas se pripravi o nove funkcionality v KDE aplikacich, ktere do KDE3 verzi nikdo neda.

    Jo, asi by bylo zajimave dodelat KDE4 aby slapalo dobre i bez HW akcelerace. Ale je tu druhy uhel pohledu: vyplati se to? Kolik % lidi ma sunku bez HW akcelerace ? Geek vyvojare to nezajima. Ti maji vzdy lepsi HW. A s kazdym rokem se HW vylepsuje. Vsak KDE4 byly od pocatku navrzeny aby vyuzily nove vlastnosti noveho HW. Je logicke, ze se nechteli zabyvat stredovekym HW.
    Jsem uz moc stary na pouzivani windows .. / Optimismus je jen nedostatek informaci ..
    mirec avatar 28.9.2011 16:02 mirec | skóre: 32 | blog: mirecove_dristy | Poprad
    Rozbalit Rozbalit vše Re: Přínosy letošního GSoC pro KDE
    Kdo o to ma zajem, at to tak ucini.

    Načo? Cez Aarona to nepretlačím.

    LinuxOS.sk | USE="-fotak -zbytocnosti -farebne_lcd +vydrz +odolnost +java" emerge telefon
    27.9.2011 13:20 mck182
    Rozbalit Rozbalit vše Re: Přínosy letošního GSoC pro KDE
    A co je podle vas na UI konkretne nefunkcni?
    27.9.2011 09:48 SAM: | skóre: 23 | blog: marsark_linux
    Rozbalit Rozbalit vše Re: Přínosy letošního GSoC pro KDE
    Vždycky když slyším o nějakém posledním Hacktonu a jeho přínosech, tak se už dopředu bojím, co zase přestane fungovat a jaké vlastnost nebo možnost nastavení prostě zmizí. Místo na neustálé vyvíjení nových nice-to-have features by se to chtělo zaměřit na optimalizace, efektivnost a zpřehlednění UI. Zatím mám totiž pocit, že s každou další běda verzí KDE se situace moc nelepší.
    27.9.2011 11:38 dustin | skóre: 63 | blog: dustin
    Rozbalit Rozbalit vše Re: Přínosy letošního GSoC pro KDE
    ontologie PIMO umožňující začlenit do Nepomuku výpovědi o reálných osobách

    Že by z toho udělali takové soukromé CRMko? Zajímalo by mě, kolik lidí takovou míru integrace bude využívat. Z desktop managera se z toho stává asistentka.
    27.9.2011 13:13 qpal
    Rozbalit Rozbalit vše Re: Přínosy letošního GSoC pro KDE
    Nepomuk neni desktop manager, ale platforma pro spravu metadat. Pokud vam pripomina sekretarku, je to dobre.
    27.9.2011 18:28 dustin | skóre: 63 | blog: dustin
    Rozbalit Rozbalit vše Re: Přínosy letošního GSoC pro KDE
    To je pravda, ale je defaultně zapnutý při instalaci KDE (minimálně tomu tak bylo v archu, když jsem si s tím cca před rokem hrál). Měl problémy s mysql, které jsem na HTPC nehodlal řešit. Na můj vkus je to příliš provázané a na sobě závislé. Kdyby do KDE nervali takové technologie, možná už dnes bylo výrazně rozšířenější, odladěnější a možná i tyto vychytávky by bokem rostly do krásy. Takto je spoustu lidí rovnou vypíná a nadává neprávem na celé KDE.
    27.9.2011 20:02 qpal
    Rozbalit Rozbalit vše Re: Přínosy letošního GSoC pro KDE
    Ted jsem checknul vychozi nastaveni Kubuntu 11.04: Nepomuk je povoleny, automaticke zalohovani je zakazane, indexovaci sluzba Strigi je vypnuta.

    Takze je to asi rozdilne distribuce od distribuce. Co se provazanosti tyce, prijde mi to s nepomukem podobne jako s phononem a podobnymi, proste je to platforma na ktere stavi cele KDE a aplikace se tak prubehem casu prizpusobuji. Provazanost muze prinest usporu pouzivanim jednoho db stroje pro vsechny aplikace a podobne, netreba ji predem zatracovat. Na druhou stranu chapu ze kdo nema podobne vyuziti, sluzbu vypina mebo omezuje.
    Nicky726 avatar 27.9.2011 20:11 Nicky726 | skóre: 56 | blog: Nicky726
    Rozbalit Rozbalit vše Re: Přínosy letošního GSoC pro KDE
    No KDE je o provázanosti. Mně to vyhovuje, proto používám KDE.
    Enjoy the detours. There you’ll find the things more important than what you want. (Hunter x Hunter)
    27.9.2011 13:18 mck182
    Rozbalit Rozbalit vše Re: Přínosy letošního GSoC pro KDE
    Ta PIMO ontologie uz tady byla davno, nevznikla az ted. Samotna integrace je pak daleko hlubsi, doporucuji precist muj odstavecek na http://dot.kde.org/2011/09/21/nepomuk-stability-and-performance -- "Martin Klapetek (Telepathy)" -- snazil jsem se nastinit moznosti te integrace, ktera je diky Nepomuku a PIMO mozna. A je mozna uz dnes, jen nekdo musi napsat ten kod :)

    Založit nové vláknoNahoru


    ISSN 1214-1267   www.czech-server.cz
    © 1999-2015 Nitemedia s. r. o. Všechna práva vyhrazena.