Jak si zobrazit pomocí Chrome a na Chromiu založených webových prohlížečích stránky s neplatným certifikátem? Stačí napsat thisisunsafe.
V repozitáři AUR (Arch User Repository) linuxové distribuce Arch Linux byly nalezeny a odstraněny tři balíčky s malwarem. Jedná se o librewolf-fix-bin, firefox-patch-bin a zen-browser-patched-bin.
Dle plánu by Debian 13 s kódovým názvem Trixie měl vyjít v sobotu 9. srpna.
Vývoj linuxové distribuce Clear Linux (Wikipedie) vyvíjené společností Intel a optimalizováné pro jejich procesory byl oficiálně ukončen.
Byl publikován aktuální přehled vývoje renderovacího jádra webového prohlížeče Servo (Wikipedie).
V programovacím jazyce Go naprogramovaná webová aplikace pro spolupráci na zdrojových kódech pomocí gitu Forgejo byla vydána ve verzi 12.0 (Mastodon). Forgejo je fork Gitei.
Nová čísla časopisů od nakladatelství Raspberry Pi zdarma ke čtení: Raspberry Pi Official Magazine 155 (pdf) a Hello World 27 (pdf).
Hyprland, tj. kompozitor pro Wayland zaměřený na dláždění okny a zároveň grafické efekty, byl vydán ve verzi 0.50.0. Podrobný přehled novinek na GitHubu.
Patrick Volkerding oznámil před dvaatřiceti lety vydání Slackware Linuxu 1.00. Slackware Linux byl tenkrát k dispozici na 3,5 palcových disketách. Základní systém byl na 13 disketách. Kdo chtěl grafiku, potřeboval dalších 11 disket. Slackware Linux 1.00 byl postaven na Linuxu .99pl11 Alpha, libc 4.4.1, g++ 2.4.5 a XFree86 1.3.
Ministerstvo pro místní rozvoj (MMR) jako první orgán státní správy v Česku spustilo takzvaný „bug bounty“ program pro odhalování bezpečnostních rizik a zranitelných míst ve svých informačních systémech. Za nalezení kritické zranitelnosti nabízí veřejnosti odměnu 1000 eur, v případě vysoké závažnosti je to 500 eur. Program se inspiruje přístupy běžnými v komerčním sektoru nebo ve veřejné sféře v zahraničí.
Provoz www.linuxsoft.cz byl ukončen. Stránky byly přesunuty do archivu a jsou pouze v režimu pro čtení. Více v soukromém blogu.
Tiskni
Sdílej:
Budoucnost nemají růžovou ani české linuxové portály. Aktuálně žije již jen root.czMá pravdu, abclinuxu je téměř chcíplé
Zrovna včera jsem hodil stejnou zprávičku na všechny portály. Na Rootu a LinuxOSu je po jednom komentáři. Ale na Ábíčku je jich 11. A i pod jinými zprávičkami nebo zápisky je tady větší a hlavně hodnotnější aktivita.
konečně tam píšou jenom lidi, kteří mají k tématu co říct
I tak se na to dá dívat… Momentálně je tam v levém sloupci osm zpráviček a ani pod jednou není komentář. Znamená to tedy, že nikdo k těm tématům nemá co říct?
Znamená to tedy, že nikdo k těm tématům nemá co říct?Asi ano. Ono to bylo velice podobne i pred tim nez zavedli schvalovani. Jen se to projevovalo tak, ze pod jednotlivymi zpravickami se vzdy nahromadila stovka offtopic radoby vtipnych prispevku a osobnich urazek. (Bohuzel mam pocit, ze tyto individua migruji na abclinuxu.)
driv si tam mel na dotaz 10 odpovedi do minutyAno. Ale je vhodne dodat, ze z toho prvni jedna az odpovedi byly k veci a pak nasledoval proud nekolika set nesmyslu, kde si mistni osazenstvo nadavalo do lopat a vytahovalo se, kolik miliard kdo vydelava.
definitivne pominul, dneska frci Google, wiki a socialni nesmysly.ano, to dnes frci. Reseni jakychkoliv problemu se dnes provadi 'vyhledanim' nejake URL.
mít nějakou svou $wiki.ja bych rekl, ze tohle rada z nas uz leta dela. My mame ve firme uz desetileti skrin, kde mame ty zavesne zakladaci desky a tam ukladame podle tematu vzdycky nejaky dokument - treba kopii nejake stranky z casopisu. Meli jsme to uz pred internetem a googlem
nasleduje zvaneni na tema framework - aneb jak neco udelat tisickrat jinak blbeTento nazor by byl na rootu smazan nebo vubec neuverejnen, protoze podle mineni rady lidi je to trolling a urazeni autora. Toho nazoru nejsem i kdyz bych podobne mineni vyjadril asi mene expresivne. Presto je takovy nazor pouzitelnych vstupem do diskuze, zda jsou takove frameworky vubec vhodne a co je treba event. radikalne zmenit, jestlize ty frameworky svou ulohu ocividne neplni. Drive existujici diskuze 'castecne' plnily tuto funkci , ale kvuli nekterym negativnim pridruzenym jevum byly tyto diskuze odstraneny. To odstraneni diskuzi je ovsem z pohledu provozovatele portalu imho logicke. Root, Lupa a vsechny ostatni nechteji nabizet sluzby technicke verejnostiv oblasti IT, nybrz prodavat reklamu v internetu. Diskuze, kriticke nazory, odmitava stanoviska - tedy vse co k tecnicke diskuzi patri je pro trzni cil roota kontraproduktivni. Proto si myslim, ze maji 'jine' e-ziny v teto oblasti smysl.
Aha, takže si to shrňme: už tam přispívají jen registrovaní trolové, kteří to dokáží dobře maskovat, a pak lidi, kteří píší sice nekonfliktně, ale nic moc užitečného. Zatímco dřív tam bylo sice trochu zahnojeno, ale mezi tím se vyskytovaly hodnotné komentáře lidí, kteří šli jen kolem a poznamenali něco zajímavého k věci (zatímco dneska se na to vykašlou).
Otázka to samozřejmě je – třeba se Rootu povede (což je asi jejich cíl?) obměnit čtenářskou základnu a dostat tam jiné lidi, kteří se tam nechodí bavit, ale jen prodiskutovat odborné věci. Jenže tohle může trvat roky a těžko říct, jestli k tomu vůbec dojde. Bylo by potřeba vychovat nějakou novou generaci čtenářů/komentátorů, která bude kultivovaně a odborně diskutovat. Kdyby tenhle kurz drželi od začátku a v dobách největší slávy, tak by to asi šlo, ale teď jsem k tomu dost skeptický.
Zpět k těm náhodným kolemjdoucím: často to byly třeba zmínky o něčem, o čem jsem nevěděl, že existuje (takže by mě to nenapadlo hledat), nebo nějaké historické zajímavosti. Stačí naťuknout, hodit nějaký pojem a člověk už si pak ověří, jestli je to pravda, a dohledá si podrobnosti.
Začal jsem používat InteliJ IDEA vývojové prostředí místo Eclipse IDE. Produktivita šla hodně nahoruJake mate zkusenosti Vy ? Eclipse mi pripada mene intuitivni nez VS, Code::Blocks (pokud je to mozne srovnat).
Používal jsem všechny tři: Netbeans, Eclipse, IntelliJ… různě to střídám, někdy podle projektu, na kterém zrovna dělám, někdy podle pluginů… Moje nejoblíbenější IDE jsou stále Netbeans, ale pracovat se dá i v těch zbylých dvou. Eclipse moc nemusím, ale jsou nad ním postavené některé užitečné aplikace, kvůli kterým to člověk používá. Někdy to vypadá i tak, že mi na počítači běží tato tři IDE vedle sebe :-)
P.S. a jinak samozřejmě ještě Qt Creator pro C/C++ a Qt (i když v něčem na Netbeans stále nemá).