Richard Stallman dnes v Liberci přednáší o svobodném softwaru a svobodě v digitální společnosti. Od 16:30 v aule budovy G na Technické univerzitě v Liberci. V anglickém jazyce s automaticky generovanými českými titulky. Vstup je zdarma i pro širokou veřejnost.
sudo-rs, tj. sudo a su přepsáné do programovacího jazyka Rust, nahradí v Ubuntu 25.10 klasické sudo. V plánu je také přechod od klasických coreutils k uutils coreutils napsaných v Rustu.
Fedora se stala oficiální distribucí WSL (Windows Subsystem for Linux).
Společnost IBM představila server IBM LinuxONE Emperor 5 poháněný procesorem IBM Telum II.
Byla vydána verze 4.0 multiplatformního integrovaného vývojového prostředí (IDE) pro rychlý vývoj aplikaci (RAD) ve Free Pascalu Lazarus (Wikipedie). Přehled novinek v poznámkách k vydání. Využíván je Free Pascal Compiler (FPC) 3.2.2.
Podpora Windows 10 končí 14. října 2025. Připravovaná kampaň Konec desítek (End of 10) může uživatelům pomoci s přechodem na Linux.
Již tuto středu proběhne 50. Virtuální Bastlírna, tedy dle římského číslování L. Bude L značit velikost, tedy více diskutujících než obvykle, či délku, neboť díky svátku lze diskutovat dlouho do noci? Bude i příští Virtuální Bastlírna virtuální nebo reálná? Nejen to se dozvíte, když dorazíte na diskuzní večer o elektronice, softwaru, ale technice obecně, který si můžete představit jako virtuální posezení u piva spojené s učenou
… více »Český statistický úřad rozšiřuje Statistický geoportál o Datový portál GIS s otevřenými geografickými daty. Ten umožňuje stahování datových sad podle potřeb uživatelů i jejich prohlížení v mapě a přináší nové možnosti v oblasti analýzy a využití statistických dat.
Kevin Lin zkouší využívat chytré brýle Mentra při hraní na piano. Vytváří aplikaci AugmentedChords, pomocí které si do brýlí posílá notový zápis (YouTube). Uvnitř brýlí běží AugmentOS (GitHub), tj. open source operační systém pro chytré brýle.
Bob Beck (Twitter), ředitel OpenBSD Foundation, měl na konferenci BSDCan 2014 přednášku věnovanou prvním třiceti dnům knihovny LibreSSL a její budoucnosti (prezentace, videozáznam). Knihovna LibreSSL je forkem knihovny OpenSSL (zprávička).
Tiskni
Sdílej:
<?xml version="1.0"?> <fontconfig> <selectfont> <rejectfont> <pattern> <patelt name="family"> <string>Comic Sans MS</string> </patelt> </pattern> </rejectfont> </selectfont> </fontconfig>
Viz jeden komentář k věci od Dana Lukeše z FreeBSD konference.
Ja bych byl, co se tehle aktivit tyce, zdrave opatrnej. Ted, kdyz je prach rozvirenej poslednim vybuchem, kterej, pravda, stal za to, se nejruznejsi aktivity budou objevovat jak houby po desti.
Pozornost bych ale venoval jen tem, ktery budou aktivni i za pul roku, az se prach zase usadi.
Mj. i proto, ze zrovna u tohohle druhu kodu neni "hura nadsenec" tim typem programatora, ktery bychom meli nejak zvlast vitat.
Zatim ani jeden z "novych" projektu neprovazi sirsi diskuse na tema "takze tohle s tim tedy udelame, a to proto, ze ...". LibreSSL na me ve me zatim vyvolava dojem, ze ted se soustredi na to, aby z OpenSSL orezali vsechno co sami nepouzivaji a tudiz nepovazuji za uzitecne. A bud' to v tom stavu zustane, pak ovsem bude LibreSSL pouzitelne jen na omezeny okruh pouziti (asi tak jako samo OpenBSD), nebo se do toho casem zacnou zpatky nektere veci dolepovat, az se k projektu dostane nekdo, kdo tu-kterou feature sam pouziva a tudiz za prinosnou povazuje ...
Ja bych pocka, co z toho (a tedy uz zase nemluvim jen o LibreSSL) nakonec vzejde ...
Dan
LibreSSL na me ve me zatim vyvolava dojem, ze ted se soustredi na to, aby z OpenSSL orezali vsechno co sami nepouzivajiCoz sedi jak prdel na hrnci, nebot snad vetsina diffu jejich zmen je odstraneni podpory pro jine OS a architektury.
Penez meli a maji jako supek,Dalsi blabol sireny BSD campem. Cituji Steve Marquess z OpenSSL Software Foundation:
In a typical year the OpenSSL project receives about US$2000 in donations.$2000 rocne, u projektu na kterem zavisi spolecnosti s miliardovymi obraty, je absurdni a nic poradneho za to nevyvinete.
OpenSSL na to evidentne nema to delat poradne.A k tomu jste dosel jak?
To mi neprijde moc jako chovani primadony.Chovaji se jak po bitve general a cast z nich se navazi do lidi, kteri narozdil od nich alespon neco delali.
A co se tyce dotaci 2000$/rocne.....to je malo, ale kolikpak dostava OpenSSL za konzultace pro firmyOpenSSL nic. U zainteresovanych vyvojaru nevim, ale treba Stephen Henson pracuje jako konzultatnt, ale temer vsechny jeho placene aktivity byly mimo oblast OpenSSL, prestoze byl k dispozici.
tak jim nezbyva nic jineho nez forkUvidime. Zatim vychazeli kod z jinych platforem, namergovali nejaky kod z vyvojovych vetvi OpenSSL a masturbuji nad vytrhanymi fragmenty kodu, snazici se dokazat jak je spatne, casto v kontextu, ktery v puvodnim kodu nemuze nastat.
eh, precti si ty patche a pak reaguj.
Ten projekt vznikl teprve pred mesicem a konfrontovat ho za tak kratkou dobu s vlastni vykonstruovanou predstavou co a jak by uz melo byt a delat z toho nejake zavery je zcestne. Obvinovat je z toho, ze prakticky jenom vyhazuji puvodni kod ? Za prve to neni pravda, protoze tech oprav kodu a potencialnich chyb ve sprave pameti, kontroly mezi a vstupu je tam hafo (viz commity). A ze kdekdo shledava takovy pristup systemovejsi a tobe se to nelibi je uplne jedno. V rade pripadu je daleko jednodussi a rychlejsi prasacky kod vyhodit a napsat to znovu a poradne, sjednotit rozhrani a spravu pameti. S predstavou ze budou veskery kod OpenSSL analyzovat a hrabat se v divokych konstrukcich, tak by se do dneska nehnuli z mista.
Kdo chce psa bit, hul si vzdycky najde. Tyhle iracionalni spis emocionalni nez fakticke vylevy jsou k nicemu.Me je celkem u zadku, co delaji. Jedine, co mi vadi, ze v zajmu zduvodneni existence sveho projektu, a zejmena nekteri jejich uzivatele, neoduvodnene demonizuji puvodni OpenSSL projekt a jeho programatory. OpenSSL potrebuje v prvni rade zajistit financovani a pak bude mozne udelat review a refactoring.
V rade pripadu je daleko jednodussi a rychlejsi prasacky kod vyhodit a napsat to znovu a poradne, sjednotit rozhrani a spravu pameti.Zatim to prevazne nebylo o nejakem zasadnim prasackem kodu ci divokych konstrukcich, ale vyhozeni podpory pro jine platformy a odebrani nektere funkcionality.
Zanedbanost a chyby pramenily predevsim z nevyjasneneho modelu financovani vyvoje (OpenSSL Foundation)Duvody "zanedbanosti" jsou diskutabilni, ale jako pricina chyb ? Jak treba souvisi vznik chyby v SSL Heartbeat s financovanim ?
je treba mit kompilator, ktery umi malloc, praci s c-stringyMalloc ci prace s c-stringy neni zalezitost kompilatoru.
Jedine, na cem to momentalne zavisi je par BSD funkci (a proto chcou, at se portovani ujme nekdo, kdo vi co dela, ne, ze odstrani ty radky, kde to haze chybu a bum, mame naportovano)Bohužel ne. Jednak je teda potřeba dodělat těch pár BSD only callů, ale hlavně je to o tom, co popisuje tenhle blog (jo, vím, že už to tu bylo několikrát odkazováno). Naportovat LibreSSL mimo OpenBSD není taková legrace. Což neznamená, že je LibreSSL špatný projekt, jen je potřeba počkat jak to nakonec dopadne a nesedat si hned na zadek.
Jde hlavně o pročištění kódu. Co jsem (krátce) nahlédnul do OpenSSL kódu, tak tam byla strašná spousta #ifdefů, které různě podivně větvily kód pro různé architektury. Tímto se zbavili těch strašných ifdefů a místo toho všude používají standardizované* funkce (jako třeba všude propíraný malloc).
Pokud tomu dobře rozumím, tak lidi z OpenBSD chtějí přistupovat k portabilitě značně rozdílným způsobem. Jak jsem říkal, předtím to byly ifdefy všude v kódu OpenSSL. Jejich přístup by měl být čistý kód s minimem ifdefů v „jádře“ LibreSSL a zvlášť definice a wrappery funkcí, které jsou platformně závislé.
Delame reseni pro firmy napric velikosti, ale nikdy jsem se za poslednich deset let nesetkal s pouzitim FreeDOSu v (industrialnich) zarizenich. Fakt by me zajimala ta cela rada.
Nejsem sebevrah, abych nechal DOSove aplikace posilat citliva data po internetu.A dokazete zduvodnit proc?
Nejsem sebevrah, abych nechal DOSove aplikace posilat citliva data po internetu.Co třeba patch biosu, HDD nebo jiná situace, kdy program potřebuje mít totální kontrolu nad HW, třeba proto, že to, co na hardware dělá, např z hlediska časování, a to, že nějaký multitaskový OS by mu v té kritické chvíli poslal interupt a provádění přerušil, je nemyslitelné. Klidně mohu mít open source program na FreeDOSu s tím, že potřebná data na aktualizaci přenese ze sítě.
Opravdu nevim jestli zrovna ty kasy nebo ta frezka potrebujou ssl ... ale mohly by ...Ono staci mit dosovsky port wget, ktery je casto v listu utilit.
Pocet stazeni FreeDOSu je argument jak noha, zvlast kdyz ho obvykle vyrobci nebo dealeri pocitacu davaji jako predinstalovany u variant "bez" OS, vetsinou Windows.Pocet originalnich stazeni je bezne pouzivany indikator, ti vyrobci to nestahuji zvlast pro kazde PC.
jsem se za poslednich deset let nesetkal s pouzitim FreeDOSu v (industrialnich) zarizenichMy jsme jeste pred dvema lety dodavaly treba tyhle boardy s FreeDOSem (+ SUSI SW API package) a DOSovskou aplikaci. DOS je ve sve podstate vyborny RTOS, ktery slouzi jen jako (boot)loader a po spusteni do toho uz vlastni aplikaci nekeca a mate vse pod konrolou. Jen Royal Mail ma stale tisice terminalu postavenych na DOSu a stejne jako nektere obrabeci masiny pouzivane BAE.
Jednak ma OpenBSD zaruceno financovani na par let dopredu (plus pokracujici dotace od beznych uzivatelu tak jako dosud)...Nie je to tak dávno, čo sa aj tu objavila správa o tom, že OpenBDS nutne potrebuje dotácie, pretože nemajú peniaze ani na zaplatenie elektriny. ;)
Ano, a od te doby se to prave doooost vyrazne zmenilo. Keep current or shut up.
Kdekdo bohuzel veri, ze komercni uspech ma nejakou formu prime umernosti ke kvalite nebo obecne prospesnosti. Kolikrat je to prave naopak.