Open source platforma Home Assistant (Demo, GitHub, Wikipedie) pro monitorování a řízení inteligentní domácnosti byla vydána v nové verzi 2025.5.
OpenSearch (Wikipedie) byl vydán ve verzi 3.0. Podrobnosti v poznámkách k vydání. Jedná se o fork projektů Elasticsearch a Kibana.
PyXL je koncept procesora, ktorý dokáže priamo spúštat Python kód bez nutnosti prekladu ci Micropythonu. Podľa testov autora je pri 100 MHz približne 30x rýchlejší pri riadeni GPIO nez Micropython na Pyboard taktovanej na 168 MHz.
Grafana (Wikipedie), tj. open source nástroj pro vizualizaci různých metrik a s ní související dotazování, upozorňování a lepší porozumění, byla vydána ve verzi 12.0. Přehled novinek v aktualizované dokumentaci.
Raspberry Pi OS, oficiální operační systém pro Raspberry Pi, byl vydán v nové verzi 2025-05-06. Přehled novinek v příspěvku na blogu Raspberry Pi a poznámkách k vydání. Pravděpodobně se jedná o poslední verzi postavenou na Debianu 12 Bookworm. Následující verze by již měla být postavena na Debianu 13 Trixie.
Richard Stallman dnes v Liberci přednáší o svobodném softwaru a svobodě v digitální společnosti. Od 16:30 v aule budovy G na Technické univerzitě v Liberci. V anglickém jazyce s automaticky generovanými českými titulky. Vstup je zdarma i pro širokou veřejnost.
sudo-rs, tj. sudo a su přepsáné do programovacího jazyka Rust, nahradí v Ubuntu 25.10 klasické sudo. V plánu je také přechod od klasických coreutils k uutils coreutils napsaných v Rustu.
Fedora se stala oficiální distribucí WSL (Windows Subsystem for Linux).
Společnost IBM představila server IBM LinuxONE Emperor 5 poháněný procesorem IBM Telum II.
Byla vydána verze 4.0 multiplatformního integrovaného vývojového prostředí (IDE) pro rychlý vývoj aplikaci (RAD) ve Free Pascalu Lazarus (Wikipedie). Přehled novinek v poznámkách k vydání. Využíván je Free Pascal Compiler (FPC) 3.2.2.
Vyšlo Qt 4.5.0 Technical Preview. Vývojáři tak mohou otestovat vylepšení QtWebKit (podpora pluginů, audio a video elementy), podporu nové platformy Cocoa, dále přibyly backendy pro Phonon, pracovalo se na vyšším výkonu, QtXmlPatterns umí XSL-T, je možné vytvářet ODF dokumenty, můžete používat komprimované SVG a díky QGtkStyle Qt dokáže vypadat jako GTK+.
Tiskni
Sdílej:
... díky QGtkStyle Qt dokáže vypadat jako GTK+.Kdy tohle bude umět i GTK? Gtk-qt-engines mi né vždy fungují. Na tomtéž stroji: Jeden uživatel bez problémů, druhý ani za nic. A nebyl jsem schopen najít rozdíl v konfiguraci
Kdy tohle bude umět i GTKNikdy
Ale zajímalo by mě, jak se bere to, že Gtk aplikace může pomocí toho qgtkstyle používat Qt z hlediska licence ?Co? Asi mi něco uniká. Pouze Qt aplikace používají QGtkStyle.
-graphicssystem opengl
a máte program akcelerovaný přes OpenGL. Druhou možností je systém raster
, který je však stále rychlejší než nativní X11.
Qt 4 (je to Qt, nikoliv QT) je skutečně rychlejší. Třeba grafický engine Arthur (který Qt 4 používá) je podle benchmarků mnohonásobně rychlejší než Cairo (a při použití OpenGL backendu, který je v Qt 4 také obsažen, ještě mnohonásobně na druhouTo je zajímavý argument – Qt 4 je rychlejší než Qt 3 proto, že Arthur je rychlejší než Cairo. K tomu bych jenom dodal, že zítra bude pršet, protože Karel IV. není Američan. Dále taky je rychlejší proto, že je díky double bufferingu pomalejší. Ne, nové, monstrózní Qt 4 opravdu není rychlejší, ani stejně rychlé jako Qt 3. To se vůbec nedá srovnávat. Staré, primitivní Qt 3 je lehoučké jako pírko, úplně lítá. Tak to je vždycky se vším. Stejně tak to bylo i s GTK+. Prostě nové generace softwaru jsou vždycky pomalejší, hardwarově náročnější. Ano, vyspělejší, teoreticky, papírově, podle tiskových zpráv výkonnější, ale to vždycky v překladu znamená pomalejší.).
To je zajímavý argument – Qt 4 je rychlejší než Qt 3 proto, že Arthur je rychlejší než Cairo. K tomu bych jenom dodal, že zítra bude pršet, protože Karel IV. není Američan.Ale výrok je-li Arthur rychlejší než Cairo, pak Qt4 je rychlejší než Qt3 přece klidně může být pravdivý