Raspberry Pi OS, oficiální operační systém pro Raspberry Pi, byl vydán v nové verzi 2025-05-06. Přehled novinek v příspěvku na blogu Raspberry Pi a poznámkách k vydání. Pravděpodobně se jedná o poslední verzi postavenou na Debianu 12 Bookworm. Následující verze by již měla být postavena na Debianu 13 Trixie.
Richard Stallman dnes v Liberci přednáší o svobodném softwaru a svobodě v digitální společnosti. Od 16:30 v aule budovy G na Technické univerzitě v Liberci. V anglickém jazyce s automaticky generovanými českými titulky. Vstup je zdarma i pro širokou veřejnost.
sudo-rs, tj. sudo a su přepsáné do programovacího jazyka Rust, nahradí v Ubuntu 25.10 klasické sudo. V plánu je také přechod od klasických coreutils k uutils coreutils napsaných v Rustu.
Fedora se stala oficiální distribucí WSL (Windows Subsystem for Linux).
Společnost IBM představila server IBM LinuxONE Emperor 5 poháněný procesorem IBM Telum II.
Byla vydána verze 4.0 multiplatformního integrovaného vývojového prostředí (IDE) pro rychlý vývoj aplikaci (RAD) ve Free Pascalu Lazarus (Wikipedie). Přehled novinek v poznámkách k vydání. Využíván je Free Pascal Compiler (FPC) 3.2.2.
Podpora Windows 10 končí 14. října 2025. Připravovaná kampaň Konec desítek (End of 10) může uživatelům pomoci s přechodem na Linux.
Již tuto středu proběhne 50. Virtuální Bastlírna, tedy dle římského číslování L. Bude L značit velikost, tedy více diskutujících než obvykle, či délku, neboť díky svátku lze diskutovat dlouho do noci? Bude i příští Virtuální Bastlírna virtuální nebo reálná? Nejen to se dozvíte, když dorazíte na diskuzní večer o elektronice, softwaru, ale technice obecně, který si můžete představit jako virtuální posezení u piva spojené s učenou
… více »Český statistický úřad rozšiřuje Statistický geoportál o Datový portál GIS s otevřenými geografickými daty. Ten umožňuje stahování datových sad podle potřeb uživatelů i jejich prohlížení v mapě a přináší nové možnosti v oblasti analýzy a využití statistických dat.
Společnost Symple oznámila prodej repasovaných počítačů s Ubuntu 14.04 LTS za 89 $. Skříň počítače je vyrobena z recyklovaného plastu. Uvnitř je procesor P4 na frekvenci 2,8 GHz nebo lepší, disk s kapacitou minimálně 80 GB a minimálně 2 GB paměti RAM. Symple poskytuje na počítače záruku 1 rok a za každý prodaný počítač věnuje open source komunitě 2 $. [reddit]
Tiskni
Sdílej:
Druhý od spodu je ten ještě studený 6-tý a 7-mý od spoda při teplotě okolí 35°C neuchladils, pokud jsi je naplno zatížil. V práci to bylo jako sedět na letišti mezi vrtulníky.
To není tak úplně pravda, všechny „ode mně“ měli vždy minimálně jeden přídavný větrák v zadu (obvykle 120mm) a často i jeden ze předu. A minimálně jeden z těch CPU (PC od HP) co jsem co jsem uvedl v tabulce (jsem si to nyní ověřil) měli 80mm vzadu a velmi dobré sání ze předu a mám pocit, že ten DELL tam měl dokonce tunel ze dvěma ventilátory - ale to si nejsem jistý…
Oba ventilátory CPU i ten zadní se při drobné zátěži roztáčely do otáček, které slušný dnešní ventilátor nemá ani dosahovat. Jak to bylo v létě v neklimatizované místnosti - smůla o hlukové pohodě nemluvě.
Ne-ne tyto CPU byl běs, to bylo jediné období co jsem i několikrát dodal pár od AMD (, které byly výkonově horší a blbě ovladatelná ve více procesech, ale bylo je možné normálně uchladit). Je to asi „jiné“ TDP co se u nich píše, už jen proto, že oba mají uvedené stejně a třeba Q6600 má psané 105W a uchladil to ventilátor, který se ani neroztáčí, na rozdíl od turbíny s teplometem u Precott-ů.
PS: Bedny jsou furt ± stejné, pokud opominu ty lowest-level.
návrhu tehdejších bedenSpis nez bedny bych rekl, ze byl problem se zdroji. P4 byl tusim prvni co vyzadoval pridavne 4pin napajeni, a spousta zdroju, hlavne OEMka, byla jeste dimenzovana na 200-250W, presneji receno cinskych wattu
myslim, ze to boli Prescott, my sme mali problemy s 3GHz, po zapnuti do minuty mali okolo 55-60st, a to sme pozerali v biose. pri zatazi som to radsej nemeral :) nepomahali ani lepsie chladice, pridavne ventilatory, proste to bola jeho prevadzkova teplota.
V tej dobe sme reklamovali asi 60% tychto procakov. ked prisli nove, ten isty model, tak tam uz teploty boli v pohode.
běži na Javě, takže lze spustit prakticky kdekoli.Ten byl dobrej!!!
Oprava já mám Raspberku s 256MiB RAM a defautlt nastavení předpokládá 1GiB (tipuji dle nastavení spouštění Javy). Jsem vyšel z tohoto a mám tam Ethernet, tam jsem napsal 512MiB, ale má jen 256MiB (je to jeden z prvních modelů).
Jojo 640kb - no kdyby to bylo kompilované, z nějakého normálního jazyka, tak by i možná 32MiB stačilo.