Grafana (Wikipedie), tj. open source nástroj pro vizualizaci různých metrik a s ní související dotazování, upozorňování a lepší porozumění, byla vydána ve verzi 12.0. Přehled novinek v aktualizované dokumentaci.
Raspberry Pi OS, oficiální operační systém pro Raspberry Pi, byl vydán v nové verzi 2025-05-06. Přehled novinek v příspěvku na blogu Raspberry Pi a poznámkách k vydání. Pravděpodobně se jedná o poslední verzi postavenou na Debianu 12 Bookworm. Následující verze by již měla být postavena na Debianu 13 Trixie.
Richard Stallman dnes v Liberci přednáší o svobodném softwaru a svobodě v digitální společnosti. Od 16:30 v aule budovy G na Technické univerzitě v Liberci. V anglickém jazyce s automaticky generovanými českými titulky. Vstup je zdarma i pro širokou veřejnost.
sudo-rs, tj. sudo a su přepsáné do programovacího jazyka Rust, nahradí v Ubuntu 25.10 klasické sudo. V plánu je také přechod od klasických coreutils k uutils coreutils napsaných v Rustu.
Fedora se stala oficiální distribucí WSL (Windows Subsystem for Linux).
Společnost IBM představila server IBM LinuxONE Emperor 5 poháněný procesorem IBM Telum II.
Byla vydána verze 4.0 multiplatformního integrovaného vývojového prostředí (IDE) pro rychlý vývoj aplikaci (RAD) ve Free Pascalu Lazarus (Wikipedie). Přehled novinek v poznámkách k vydání. Využíván je Free Pascal Compiler (FPC) 3.2.2.
Podpora Windows 10 končí 14. října 2025. Připravovaná kampaň Konec desítek (End of 10) může uživatelům pomoci s přechodem na Linux.
Již tuto středu proběhne 50. Virtuální Bastlírna, tedy dle římského číslování L. Bude L značit velikost, tedy více diskutujících než obvykle, či délku, neboť díky svátku lze diskutovat dlouho do noci? Bude i příští Virtuální Bastlírna virtuální nebo reálná? Nejen to se dozvíte, když dorazíte na diskuzní večer o elektronice, softwaru, ale technice obecně, který si můžete představit jako virtuální posezení u piva spojené s učenou
… více »Guardian přináší rozhovor se zaměstnancem amerických tajných služeb, který zveřejnil dokumenty popisující praktiky NSA při šmírování lidí na celém světě. Z obav o svou bezpečnost emigroval z USA do Hong-Kongu. Jak uvádí v rozhovoru, k činu se odhodlal kvůli obavám o svobodu společnosti a z nesouhlasu s pošlapáváním lidských práv, sbírání, archivování a zneužívání informací vládou.
Tiskni
Sdílej:
Nemyslím si, že by ho teď chtěli zlikvidovat. Borec s největší pravděpodobností už vyklopil to nejzajímavější, co ví, takže už asi moc riziko nepředstavuje. A nepřijde mi, že by americké tajné služby likvidovali jen kvůli pomstě, jako to dělají Rusáci nebo Mosad.
Největší riziko u něj asi teď je, že ho dostanou do USA a tam si půjde sednout do konce života do nějakého ne moc fajnového vězení.
Já jsem se nebavil o odsouzení. Že do konce života shnije v americkém kriminále, je docela pravděpodobné, ostatně v mnoha jiných státech by asi dopadl podobně. Takovéto činy se většinou kvalifikují jako vlastizrady a ty jsou ve většině států "odměněny" vysokým trestem právě kvůli tomu odrazujícímu účinku. Bavil jsem se o fyzické likvidaci. Tam to moc odrazující účinek nemá, protože pokud to udělají potají (což už nemůžou), tak se o tom nikdo nedozví a tudíž to nemůže nikoho odradit, a pokud by to udělali tak, že by se to rozneslo, tak by to byla taková negativní publicita, kterou si žádná administrativa nemůže dovolit.
Jak říkám, fyzicky likvidovali bez toho, aniž by ten člověk ještě znamenal nějakou hrozbu, hlavně Rusové za studené války, protože v SSSR se na veřejné mínění moc nehrálo.
Disclaimer: Já tomu týpkovi samozřejmě fandím. Takoví whitlebloweři jsou hrozně důležitým nástrojem proti přerůstání Systému.
Jak říkám, fyzicky likvidovali bez toho, aniž by ten člověk ještě znamenal nějakou hrozbu, hlavně Rusové za studené války, protože v SSSR se na veřejné mínění moc nehrálo.zato ve Státech se hrálo ...
To nijak nepopírám. Nicméně Juliu Rosenbergovi byla v tomto případě prokázána vina dost jednoznačně. Kampaň za jeho osvobození byla vedená hlavně kvůli tomu, že klíčové důkazy stále v té době podléhaly státnímu tajemství a proto je veřejnost neznala. Jeho manželka to bohužel odnesla s ním. O špionáži asi věděla, ale aktivně se na ní pravděpodobně nepodílela.
No, hlavně zrovna tady tento případ jaksi neobstojí jako argument, že americké tajné služby likvidovaly veřejně nepohodlné lidi. Paradoxně FBI do poslední chvíle lobbovala za to, aby jim byl trest snížený na doživotí, protože doufali, že Julia Rosenberga to věžení zlomí a vysype jim další sovětské agenty. Mrtvý už jim toho moc neřekl.
že klíčové důkazy stále v té době podléhaly státnímu tajemství a proto je veřejnost neznala.neříkal jsi výše něco o veřejném procesu? - já si v tomto kontextu "veřejný" představuji tak, že se jej veřejnost může účastnit (tedy i znát důkazy), nezdá se mi k takovému označení postačující samotný fakt, že veřejnost ví, že nějaký proces běží ...
No, hlavně zrovna tady tento případ jaksi neobstojí jako argument, že americké tajné služby likvidovaly veřejně nepohodlné lidi.to jsem neřekl; pouze jsem zpochybnil tvé zdůvodnění nějakými ohledy na veřejné mínění, pro což myslím tento příklad obstojí velmi dobře ... ostatně sám si pak odpovídáš, že zájmem tajné služby bylo v tom případě spíše vymlátit z nich další informace, nežli ukolébat amerického voliče, že přeci nejsme takové zrůdy jako sověti
I tak, udelal mozna dobou vec, ale zajimalo by mne jestli pomyslel na ty nasledky, ze ted uz asi nebude zit uplne normalni zivot.Nejspíš ho nežil už předtím, nebo alespoň necítil, že by ho žil, pod tíhou informací, které měl k dispozici.
Nerekl, ze by amiky zajimalo jestli jim ho china vyda nebo ne, poslou pro nej treba segala a ten jim ho privede. A pak ho odsoudi :)To si muzou americani dovolit nekde v Pakistanu. U Ciny to nikdy nezkusi. Cinani by totiz pak mohli do USA poslat par milionu svych vojaku...
Si mysli, ze si ho amici nenajdou?patrně ano - tedy ti propagandou zblblí ovčani, kteří by mu otravovali běžnej život, jinak tajné služby se na něj nejspíš vykašlou, vodkráglovat ho by v dané situaci bylo spíše kontraproduktivní
Jak pise Mozarella, taky si myslim ze zverejneni se tomu typkovi hodne pomohlo. V kazdym pripade respekt!
Určitě nebude týmový hráčZáleží, za jaký hraje tým - nesobecká loajalita ke svobodě lidstva mi přijde jako dobrá týmová práce
Zrejme kvôli tomu, že má zaujimavé informácie, ktoré daná krajina ocení.
Jaká data?Search history. Jako třeba že jsem hledal informace o pražském metru a pak informace o fosgenu.
Oni je vůbec neuchovávajíNikoli, oni tvrdí, že je vůbec neuchovávají.
JasněNon sequitur.
a TOR si do šuplíku schováváKdo je Tor? Tor nemá centrálního provozovatele, přes kterého by tekla všechna data a stačilo je ukládat.
TOR si do šuplíku schovává veškerou komunikaci a dává jí rovnou NSAU Toru není ukládání dat technicky možné (nody si posílají balíky dat, kterým samy nerozumí). To je velký rozdíl oproti společnosti, která k těm datům má přístup a jen slibuje, že je neukládá. V prvním případě by bylo potřeba pro ukládání dat porušit zákony fyzikální a matematické, ve druhém stačí porušit zákony právní. Zatímco právní zákony se porušují každou chvíli (například společnosti, o kterých pojednává tento leak, ve svých Tos žádnou horkou linku do NSA nezmiňovaly), fyzikální zákony jsem ještě nikoho porušovat neviděl.
Komu není rando...Dám svá data Googlu a on je leakne. Dobře, nevadí, budu hledat přes AOL. A sakra, ten je taky leaknul. Tak dáme šanci DDG. Co se asi stane? Kolikrát se ještě spálíme? Komu tedy není radno?
Tak dáme šanci DDG. Co se asi stane?Non sequitur.
Trick není totiž v číslech, ale prací s nimi.No a? I když si patchnu OpenTTD (číslíčka), aby v něm přibýval materiál z ničeho, furt to není porušení zákonů tohoto světa.
Zkus mi napsat, co by znamenalo uhrazení všech půjček bez zaplacení úroků (a tedy proč je požadavek nejdříve platit úroky).Nevím a přijde mi to pro tuto debatu jedno. Nejspíš by se v nějakých účetních knihách přepisovala různá jiná číslíčka.
To je dost uneasy nastavit - aby ti neleakovaly cookies, DNS dotazy, žabaskripty třetích stran, referrery…Což o to, třeba chromium porno mód afaik referery vůbec neposílá. Ale spíš tohle je problém...
First off, Torbutton has defended against these and other types of attacks since the 1.2.0 series began. We make the User Agent of all Torbutton users uniform, we block all plugins both to prevent proxy bypass conditions and to block subtler forms of plugin tracking, we round screen resolution down to 50 pixel multiples, we set the timezone to GMT, and we clear and disable DOM Storage.
Ale do searchu píšu názvy drog, výbušnin, děravých protokolů, bezpečnostních programů a CVEček, vodní díla, utajované objekty, jaderné havárie a další věci.Takze se bojis, ze na Googlu to nekdo zkoreluje, potom, co jsi nam to tu vsechno napsal na verejnem serveru? Pro zaznam: Jsem proti tem odposlechum, povazuji to za zrudnost. Ale prece jenom, je potreba ty veci vnimat trochu v kontextu. Nejsem si jisty, zda je to nejvetsi problem dnesni doby. Prijde mi snadne propadnout jiste sebestrednosti a dojmu, ze se zrovna o tohle zajimaji tajne sluzby. U lidi, kteri prakticky nic nezazili se to da pochopit (znam z vlastni zkusenosti
Takze se bojis, ze na Googlu to nekdo zkoreluje, potom, co jsi nam to tu vsechno napsal na verejnem serveru?Bojím se, že si zkorelují ty konkrétní názvy a konkrétní řešené problémy. Nevadí mi, když napíšu, že jsem hledal tato témata (ostatně každý, kdo mě trochu zná, tak to tuší), ale konkrétní znění dotazů.
Rekl bych, ze je mnohem vic zajimaji tvoje motivy a jak moc jsi ochoten delat vlade problemy, nez jake fyzikalni pokusy delas doma.Teď možná. Představ si, že ve tvé zemi bude občanská válka a někdo vypne elektřinu nebo nemocnici. Osobně bych být vyšetřovatelem začal právě taháním dat z Googlu.
Pokud bude obcanska valka, myslim, ze strach z toho, co jsem napsal na Facebooku nebo Gmailu bude moje posledni starost.Taky by se mohlo stát, že během čistky se to opravdu stane tvou úplně poslední starostí.
Zaujímalo by ma ako dokáže pravosť informácii. Myslím, že takéto informácie sa dajú ťažko vyniesť zo stráženého objektu, kde je každý kút sledovaní. I keď je tu otázka, že v tom objekte nemôžu sledovať konktrétne činnosti, pretože kamery by mohli byť zneužite na vynesenie informácii. Možno maximálne oblasti chodieb.
Trochu nechápem ten spôsob utajovania. Načo majú previerky či môžu k daným dokumentom pristupovať. Čudujem sa, že sa nepokusil získať dôkazy, že daná utajovaná vec robí určitu činnosť. Nerozumiem ako sa mu podarilo tie materiali okopirovať, predsa v tom objekte funguje nejaký prísny režim. Ale ak si sami nedokážu vo vlastnej organizácii poriadok, tak ako chcu udržať ho v dynamickom prostredí. To nemajú kopirky s špecialným systémom, ktorý zaznamenáva kopirované dokumenty a papier s identifikáciou stupňa utajenia a oprávneních osôb ?
Troling detected ? YES
Continue chat ? NO
Tak napíš čo som napísal dokonalejšie.
nejsmutnejsi je, ze tahle afera zrejme vysumi, ze nedojde k ani malemu zemetreseni ani v establishmentu ani v prijmech tech kolaborujicich smiraku :(
nevedomost je sila, valka je mir a svoboda je otroctvi:(