Byl publikován přehled vývoje renderovacího jádra webového prohlížeče Servo (Wikipedie) za uplynulé dva měsíce. Servo zvládne už i Gmail. Zakázány jsou příspěvky generované pomocí AI.
Raspberry Pi Connect, tj. oficiální služba Raspberry Pi pro vzdálený přístup k jednodeskovým počítačům Raspberry Pi z webového prohlížeče, byla vydána v nové verzi 2.5. Nejedná se už o beta verzi.
Google zveřejnil seznam 1272 projektů (vývojářů) od 185 organizací přijatých do letošního, již jednadvacátého, Google Summer of Code. Plánovaným vylepšením v grafických a multimediálních aplikacích se věnuje článek na Libre Arts.
Byla vydána (𝕏) dubnová aktualizace aneb nová verze 1.100 editoru zdrojových kódů Visual Studio Code (Wikipedie). Přehled novinek i s náhledy a videi v poznámkách k vydání. Ve verzi 1.100 vyjde také VSCodium, tj. komunitní sestavení Visual Studia Code bez telemetrie a licenčních podmínek Microsoftu.
Open source platforma Home Assistant (Demo, GitHub, Wikipedie) pro monitorování a řízení inteligentní domácnosti byla vydána v nové verzi 2025.5.
OpenSearch (Wikipedie) byl vydán ve verzi 3.0. Podrobnosti v poznámkách k vydání. Jedná se o fork projektů Elasticsearch a Kibana.
PyXL je koncept procesora, ktorý dokáže priamo spúštat Python kód bez nutnosti prekladu ci Micropythonu. Podľa testov autora je pri 100 MHz približne 30x rýchlejší pri riadeni GPIO nez Micropython na Pyboard taktovanej na 168 MHz.
Grafana (Wikipedie), tj. open source nástroj pro vizualizaci různých metrik a s ní související dotazování, upozorňování a lepší porozumění, byla vydána ve verzi 12.0. Přehled novinek v aktualizované dokumentaci.
Raspberry Pi OS, oficiální operační systém pro Raspberry Pi, byl vydán v nové verzi 2025-05-06. Přehled novinek v příspěvku na blogu Raspberry Pi a poznámkách k vydání. Pravděpodobně se jedná o poslední verzi postavenou na Debianu 12 Bookworm. Následující verze by již měla být postavena na Debianu 13 Trixie.
Richard Stallman dnes v Liberci přednáší o svobodném softwaru a svobodě v digitální společnosti. Od 16:30 v aule budovy G na Technické univerzitě v Liberci. V anglickém jazyce s automaticky generovanými českými titulky. Vstup je zdarma i pro širokou veřejnost.
Pirátské noviny přinášejí rozhovor s šestnáctiletým pirátem, který podle ČPU způsobil škodu 138 000 000 Kč a stanovisko Policie ČR a právní kanceláře.
Tiskni
Sdílej:
16-tiletýmKlidně 16letým, lépe vypadá šestnáctiletým, ale nikdy s "-ti".
a z naší strany by došlo k okamžité nápravěNo takhle to asi zase není, protože by stačilo projet archiv ulož.to skriptem, který by u každé druhé položky odeslal abuse, a teď už by tam nic nebylo. Podle mě to funguje spíš na principu „Pokud chcete něco odstranit, ukažte nám úřední příkaz.“
I když je to legální? Že by závist z Vaší strany?
>>> a dluh na zbytek života?
Coze .... to jste tak trochu neodhadl. Od typka neuvidej ani korunu to se vsadte.
akorat ho tak maximalne zavrou, my ho budem zivit a budem tam, kde jsme .... v pr..li.
No vhledem k tomu, že asi ještě studuje, tak to buď padne na rodiče a nebo maj smůlu (zatím). BTW co když by byl člověk nezaměstnaný nebo už měl životní minimum (vzpomněl jsem si na scénu z filmu Žhavé výstřely, kde splácí stíhačkuNo, tam dost záleží co s tím člověk udělá. Může vyhlásit osobní bankrot, což vypadá jako nejlepší cesta z dluhů... Založení vlastního státu je dost netriviální, vzhledem k tomu, že ČR je dle Ústavy nedělitelná (takže by se za někoho musel opřít, a pochybuju, že by ho EU nebo USA zaštítili...)).
že mu závidím pár let ve vězení a dluh na zbytek života? to opravdu ne :)Oni už ho odsoudili? No to to šlo teda rychle.
Což ovšem neznamená, že je legální ten obsah dál šířit.Ne všude se potkává právo s morálkou.
Věděl, že je tam protistátní a propirátský obsah, nenabonzoval to, tak určitě zaslouží aspoň doživotí! Chudáci distribuční společnosti nebudou mít za co točit reklamy o škodlivosti pirátství ...
Uplne jednoduse. Oni sami neposkytuji zadny obsah a za obsah je odpovedny uploader. Uloz.to neporusuje zakony a nesbira zadna data o uploaderech tudiz nema co bonzovat. kdyby to po nich nekdo chtel tak nemaji co podat.
Je to takove sede.
>>> Měli by v rámci vyhovění zákonu udělat kroky k lepší identifikaci hříšníků.
To vite ze jo ... a prisijou jim sber osobnich udaju.
Že by Dík za tu vzpomínku?
Sorry, ale ten chlapec je úplný magor, kto to nepochopil po prečítaní toho rozhovoru, tak nič. Zrejme si mladý a nestretol si dostatočný počet debilov.Doufám, že až zestárnu, nebude ze mě takový morous.
Blbci nemajú právo na demokraciu. Ako poznám takých magorov, určite vlastní iPhone od firmy ktorá by sa hneď mohla premenovať na DRM.Odlož iPhone a běž se podívat ven na vzduch, pomáhá to.
My staršie ročníky keď boli v ČSSR tri počítače, sme sa skoro všetci poznaliMyslíš SMEP? nebo IBM-PC s MS-DOS 1.x/2.x ?
Takže to s kľudom môže riešiť finančný úrad. Ktorému je úplne ukradnutá nejaká teoretická škoda.Takže to nemůže řešit finanční úřad, protože se ho škoda vyčíslená ČPU netýká a navíc v tomhle ohledu nemá žádnou pravomoc.
V tomto ohľade má právomoc, keďže chlapec svoje príjmy verejne vyčíslil, čo sa dá chápať ako priznanie.To pokud vím není předmětem sporu, který odstartovala česká protipirátská unie. A ani jsem neviděl žádné informace o tom, že by se do něj chtěl pustit finanční úřad, dokonce ani že by k tomu měl důvod. Zatím všechny zdroje, co jsem četl se držely tématu a řešily problém, který s tím má ČPU a jakým způsobem postupuje policie, která zřejmě místo zákonů dává na názor protistrany, která je navíc pouhou soukromou organizací. A dokonce i kdyby dotyčný měl problémy s FÚ, tak to nemění nic na podezření, že policie jedná protiprávně v tomto sporu, který FÚ v podstatě nemusí nezajímat.
Nemôžem, mám HW ochranu v mechanike a zablokovanú zmenu regiónu. Jediný legálny spôsob je výmena mechaniky. Je tu ešte jedna možnosť - prepálenie firmvéru, ale to moc nepôjde keďže na svoju mechaniku som nenašiel cracknutý firmvér.
Takže milá distribučná sieť: "Polib mi prdel"
Kdo dělá pakárnu, má pakárnu?
Policisté prokázali, že od poloviny roku 2009 do současnosti zpřístupnil (16letý chlapec z Liberce) protizákonně na svých webových stránkách odkazy k bezmála dvou a půl tisícům filmů a audiovizuálních děl a nositelům autorských práv, které zastupuje Česká protipirátská unie, tak způsobil škodu přes 138 miliónů korun.Na Pirátských Novinách je na konci článku (neautorizovaná) odpověď též osoby na dotaz jednotlivce, jakým způsobem dospěli k vyčíslení škody:
o vyčíslení a upřesnění škody byla v souvislosti se zveřejněným případem požádána Česká protipirátská unie. Ta nám také sdělila částku, která byla následně zadokumentována do spisového materiálu.Nevšiml jsem si, že by Česká protipirátská unie byla ze zákona oprávněna určovat způsobenou škodu v těchto případech. Natož aby Policie ČR považovala její vyjádření za důkazní materiál, jak bezprostředně vyplývá z její tiskové zprávy!
Celkem tam bylo minimálně 15,5 milionů zhlédnutí, takže i kdybychom počítali korunu za jedno, je způsobená škoda obrovská.Tak to vypadá, že je ČPU přeci jen nějakou formu ústavu
Návštěvnost udávaná na webu byla samozřejmě zkreslená, abych zvýšil prestiž webu.Tohle kdybych zjistil, tak by mě jako návštěvníka nasralo a už bych tomu webu nevěřil. Web nemá lhát svým návštěvníkům.