Již tuto středu proběhne 50. Virtuální Bastlírna, tedy dle římského číslování L. Bude L značit velikost, tedy více diskutujících než obvykle, či délku, neboť díky svátku lze diskutovat dlouho do noci? Bude i příští Virtuální Bastlírna virtuální nebo reálná? Nejen to se dozvíte, když dorazíte na diskuzní večer o elektronice, softwaru, ale technice obecně, který si můžete představit jako virtuální posezení u piva spojené s učenou
… více »Český statistický úřad rozšiřuje Statistický geoportál o Datový portál GIS s otevřenými geografickými daty. Ten umožňuje stahování datových sad podle potřeb uživatelů i jejich prohlížení v mapě a přináší nové možnosti v oblasti analýzy a využití statistických dat.
Kevin Lin zkouší využívat chytré brýle Mentra při hraní na piano. Vytváří aplikaci AugmentedChords, pomocí které si do brýlí posílá notový zápis (YouTube). Uvnitř brýlí běží AugmentOS (GitHub), tj. open source operační systém pro chytré brýle.
Jarní konference EurOpen.cz 2025 proběhne 26. až 28. května v Brandýse nad Labem. Věnována je programovacím jazykům, vývoji softwaru a programovacím technikám.
Na čem aktuálně pracují vývojáři GNOME a KDE Plasma? Pravidelný přehled novinek v Týden v GNOME a Týden v KDE Plasma.
Před 25 lety zaplavil celý svět virus ILOVEYOU. Virus se šířil e-mailem, jenž nesl přílohu s názvem I Love You. Příjemci, zvědavému, kdo se do něj zamiloval, pak program spuštěný otevřením přílohy načetl z adresáře e-mailové adresy a na ně pak „milostný vzkaz“ poslal dál. Škody vznikaly jak zahlcením e-mailových serverů, tak i druhou činností viru, kterou bylo přemazání souborů uložených v napadeném počítači.
Byla vydána nová major verze 5.0.0 svobodného multiplatformního nástroje BleachBit (GitHub, Wikipedie) určeného především k efektivnímu čištění disku od nepotřebných souborů.
Na čem pracují vývojáři webového prohlížeče Ladybird (GitHub)? Byl publikován přehled vývoje za duben (YouTube).
Provozovatel čínské sociální sítě TikTok dostal v Evropské unii pokutu 530 milionů eur (13,2 miliardy Kč) za nedostatky při ochraně osobních údajů. Ve svém oznámení to dnes uvedla irská Komise pro ochranu údajů (DPC), která jedná jménem EU. Zároveň TikToku nařídila, že pokud správu dat neuvede do šesti měsíců do souladu s požadavky, musí přestat posílat data o unijních uživatelích do Číny. TikTok uvedl, že se proti rozhodnutí odvolá.
Organizace Electronic Frontier Foundation (EFF) představila rozšíření pro webové prohlížeče Firefox a Chrome s názvem Privacy Badger. Rozšíření Privacy Badger chrání soukromí uživatelů při brouzdání po webu. Jedná se o odpověď EFF na ignorování nastavení Do Not Track (Nesledovat) reklamními sítěmi. Reklamní sítě a weby třetích stran jsou rozšířením monitorovány a v případě podezření na sledování uživatelů blokovány. Odblokovat se mohou prohlášením, že nastavení Do Not Track respektují. Přehled o možném sledování lze získat například pomocí rozšíření Lightbeam pro Firefox.
Tiskni
Sdílej:
Odblokovat se mohou prohlášením, že nastavení Do Not Track respektují.OMFG Takže zůstávám u DNTme. Nebo Ghostery?
Ono u složitějších HTML stránek dynamicky skládaných z různých komponent je dost těžké zjistit, jestli je potřeba poslat aktuální, nebo zda klient může použít tu z mezipaměti. Resp. takové zjištění dá zhruba stejně práce[navíc se při tom dá snadno nasekat řada chyb, takže uživatelé pak vidí starou verzi stránky, přestože se už změnila, a diví se tomu], jako sestavení celé stránky, takže rozdíl je vlastně jen v odeslání těch pár kilobajtů po síti (vzhledem k objemu obrázků a dalšího obsahu je to zanedbatelné).
A tech nekolik jednotek milisekund ... zjistovani, zda je na strance novejsi obsah ... hmm...Odborník na všechno promluvil...
Běžné www stránky se ti načítají desítky sekund? Ale bez ohledu na to: pointa byla v tom, že vytáhnout z databáze data (např. text článku) netrvá o moc déle, než zjištění, zda se ten článek od minule změnil.
jsi na stránce, která má ≈112KiB a vyvolá (při plném reload) asi 80 požadavků a celkem stáhne asi 1.1MiB (a je potenciálně kdykoliv změněná).
Při běžném obnovení (s využitím cache a dotazů na změnu) je vyvoláno asi 70 dotazů přičemž 3/4 jsou jen dotazy na změnu od 30-180ms vs. celý obsah html je stažen < 0.3sec a celý proces je skončen po 3.5sec s celkovým objemem stažení ≈500KiB, vyhodím-li reklamy a balast, tak je proces ukončen někdy po 2 sec, ale celý html obsah zabral jen 0.3sec.
Nepřijde mi že by to tady bylo zrovna prošpikováno reklamou nebo nechtěným obsahem. To, že to nepotřebuješ ty, je jen jedna strana mince, něco potřebuje taky portál/server a přišel jsi ty za ním, ne on za tebou. Máš přece normální nástroje na vypnutí, ty věci stahuješ TY a TY jsi o ně říkáš, vypni si obrázky, vypni styly, vypni javascript, zakaž svému prohlížeči ptát se na dodatečné informace (ikonka a pod) - reklamu už asi blokuješ globálně, když ti to tak vadí - no a na konec se dostaneš jen na to html, ale nevím jestli bych to tak chtěl…
Reklama bych řekl, že je zde jen minimální nutné zlo, ke statistikám, tedy výhrady mám (a mám je vždy, pokud nejsou interní daného webu, když už se musí dělat nad rámec logů).
Ale hezky se to rozdělilo, jeden říká že je těch dotazů málo a mělo by se to ještě rozdělit a druhý, že je jich moc a mělo by se ubrat. Jsi v lepší pozici, než druhá skupina, ty můžeš řídit co stahuješ. Vypnutím javascriptu a obrázků jsi na 18 dotazech, z čehož je 17 stylů (které jsou v cache). Co máš s rozlišením nevím, stránka normálně plní plochu (simulace na 1920×1200 se zmenšením).
Řekl bych, že jen si vulgárně plačeš nad sebou samým .
Ony ty ‚G‘ javascripty od google jsou důsledkem reklamy AdSense. Já zas jsem osobně rád, když už se používá „aktivní“ reklama, že je to tato, bo ta je aspoň dobře udělaná a když se správně použije, tak to sice generuje několik dotazů, ale v pozadí.
Dokonce mi ani trocha reklamy nevadí - spíše nevadila, jenže „její“ hloupost (,postavená na základě sledování, které více-méně neblokuji), už nezná mezí. Neustále mi nabízí to co nabízím já (pracovně), nebo si jednou koupím pneumatiky po velmi krátkém hledání a mám to na talíři celý další měsíc, vánoční dárek o který jsem se zjímal pro syna mi to nabízí stále tak 1/4 času (i když jsem se od Vánoc na to nepodíval).
Pro mě už trpaslící přepsali některé weby a zmenšili mi písmo, takže i na běžném 1920×1200 je moc malé, a zvětšení písem není dobrý nápad, bo pixel perfekt weby apod. to rozhodí, takže klasické zvětšení (Ctrl+ -/+/0) využívám často a abíčko s tím nemá problém, na rozdíl od GE bankovnictví, kde z nějakého důvodu nacpali soustu malých obrázků místo textů a při zvětšení se vyblijí a na tvém rozlišení by jsi je asi ani nepřečetl a opakem je děs zvaný http://www.tsbohemia.cz, kde je to první s miliardou menších informací a pak se objeví hroβe big rolovací chaos - ještě že funguje http://dealer.tsbohemia.cz/. Hold web-diversita je velká a asi to budeme muset zvládnou a komukolivdík i na pixel perfekt weby to zvětšování funguje ± OK
Taky používám, možná až příliš, sprostá slova se stejným argumentem, nicméně ruku na srdce, když se to vymění za „kravin(y)“ význam je naprosto stejný a neohrožuje to výřečnost papoušků…
Ta stránka má(měla) 112KiB ne 500kB a její velikost je odvinutá od toho jak moc diskutujeme a nastavit životnost jí nelze podobně jako na většině informačních webů - plně statická informace je velmi malé procento obsahu. Zbytek obrázků a reklam (reklamy dělají téměř celý zbytek) si můžeš típnout, cache obrázků apod. si v zásadě řídíš ty, ne web (spíš je problém aby web vůbec vynutil načtení nových).
Takový web (a spousta dalších) může existovat jen pokud jej někdo dotuje jak penězi tak prací, nebo má nějaké zisky, kterými se platí a ty jsou holt z reklam (nebo „napůl“).
Není tak dlouho co 512MiB RAM bylo dělo a připojení bylo max 56kbits, vlézt se dnes celkem do 100KiB s využitím stylů a pár obrázky je téměř nemožné, a pokud přidáš reklamu tak nemožné, nebo na té stránce nic není (pokud to není opravdu jen krátký text lehce formátovaný, jako třeba nějaký postup/manuál/zápisek bez ničeho, ale s „cizí“ reklamou to stejně nedáš).
A znovu k těm desítkám mega, která stránka to má nějaká fotogalerie obludná fotogalerie nebo video galerie možná, kdyby jsi napsal několik mega, tak se možná pár webů najde, ale většinou s kompletním načtením jsi tak max kousek za hranicí 1MiB ale spíše méně - kdo by na to čekal kdyby to mělo desítky…
Na tom webu ovsem jsou poradny nesmysly ...V čem? 1, 2, 3 jsem udělal, přesto jsem furt unikátní (český Iceweasel na Debianu Unstable). UA už jsem změnil, ale furt jsem jeden ze sto tisíc kvůli cs,en;q=0.5. Nápady? (cs tam musím posílat, protože dost webů podle toho vybere jazykovou verzi) Asi vyscrapuju logy mých webserverů a nastavím to podle toho.
Asi vyscrapuju logy mých webserverů a nastavím to podle toho.Přesněji: Neudělal to už někdo? Ušetřil by mi trochu práce :).
# tail -n 30000 access.log | cut -d \" -f 6 | sort | uniq -c | sort -n 265 Mozilla/5.0 (Windows NT 6.2; WOW64) AppleWebKit/537.36 (KHTML, like Gecko) Chrome/34.0.1847.131 Safari/537.36 312 Mozilla/5.0 (Windows NT 6.1; Trident/7.0; rv:11.0) like Gecko 362 Mozilla/5.0 (Windows NT 6.1; WOW64; rv:29.0) Gecko/20100101 Firefox/29.0 395 Mozilla/5.0 (Windows NT 6.3; WOW64) AppleWebKit/537.36 (KHTML, like Gecko) Chrome/34.0.1847.131 Safari/537.36 454 Mozilla/5.0 (Windows NT 5.1; rv:29.0) Gecko/20100101 Firefox/29.0 513 Mozilla/5.0 (Windows NT 6.1) AppleWebKit/537.36 (KHTML, like Gecko) Chrome/34.0.1847.131 Safari/537.36 569 Mozilla/5.0 (Windows NT 6.1; WOW64; Trident/7.0; rv:11.0) like Gecko 579 Mozilla/5.0 (Windows NT 6.1; rv:28.0) Gecko/20100101 Firefox/28.0 883 Mozilla/5.0 (Windows NT 5.1) AppleWebKit/537.36 (KHTML, like Gecko) Chrome/34.0.1847.131 Safari/537.36 968 Mozilla/5.0 (Windows NT 5.1; rv:28.0) Gecko/20100101 Firefox/28.0 1173 Mozilla/5.0 (Windows NT 6.1; WOW64; rv:28.0) Gecko/20100101 Firefox/28.0 1400 Mozilla/5.0 (Windows NT 6.1; WOW64) AppleWebKit/537.36 (KHTML, like Gecko) Chrome/34.0.1847.131 Safari/537.36Vyber si. Navíc hloupější exploity vyberou payload podle OS, takže když si nastaviš Windows, nebudou ti fungovat :).
#--- Analytics Site http://www.google-analytics.com/ga.js http://spir.hit.genius.pl/xgenius.js DenyNoScript by měl jakékoli dotazy "ga" ať jsou v jakémkoliv souboru sám nepropouštět dle jeho zprávy na hlavní stránce. Doplňěk Ghostery (podobně omezenější Disconnect) informuje i o už zablokovaných stranách, nedělá nic jiného, než že prozkoumá naučené prvky skript, ale už nedokáže prozkoumat skryté skripty ve skriptech. A absurdní na tom je, že to dělá aby zničilo konkurenci, protože jeho tvůrci se sami živý reklamními službami.
pak se dívám do access.log, co všechno to posíláa co to posílá?
A není jednodušší vypnout konrolu přímo v GUI aby k žádným dotazům vůbec nedocházelo, přes Google?Kde to jde?
a co to posílá?
https://addons.mozilla.org/blocklist/3/{ec8030f7-c20a-464f-9b0e-13a3a9e97384}/ 24.2.0/Iceweasel/20131215070311/Linux_x86_64-gcc3/en-US/default/Linux 3.11-1-amd64 (GTK 2.24.22)/default/default/45/464/1/
3) samozrejme adblock, jako bonus opet narust vykonu, likvidace vsemoznyho svinstva ...adblock edge pochopitelně, adblock plus a jejich "acceptable ads" je prasečina co nechává amazon, google a podobný humus povolený. Tj. to nejhorší nevytípe.
Liší se to jen jedním kliknutím v nastavení, ne? Kvůli tomu ještě nemusím instalovat nový doplněk.
http://techcrunch.com/2013/07/06/google-and-others-reportedly-pay-adblock-plus-to-show-you-ads-anyway/
Vis co me trebas sere? Napisu google.com ... a posle me to na .cz/.de/.... a samo mi to predhodi cesky/nemecky/... vysledky vepredu. Tohle musela vymyslet hlava vymazana ... Ano, vim jak to obejit (/ncr), ale i tak me to sere.
Toto netreba nejak obchadzat, staci si len nastavit spravne preferenciu jazykov v prehliadaci (a mozno este v google ucte ak nejaky je). Sice bude aj tak posielat na domenu podla ip, ale vysledky bude uz zobrazovat podla preferovaneho jazyka. Spolu s mazanim cache pri vypnuti je to jedna z prvych veci, co v prehliadaci nastavujem. A respektuje to az prekvapivo vela stranok.
Toto netreba nejak obchadzat, staci si len nastavit spravne preferenciu jazykov v prehliadaci
Tohle němá s jazykem nic společného – jsem Čech, žiji v ČR, mluvím česky a někdy mne zajímá celosvětový Internet a někdy bych raději omezil vyhledávání jen na ten český1 → tohle by měl být parametr vyhledávání a ne že vyhledávač bude hádat, kdo jsem a co chci – protože se nemůže trefit – ten samý člověk hledá v čase různé věci. Stejně tak by tam měla být volba, zda chci informační nebo prodejní weby – někdy chci nakupovat a jindy sháním informace – vyhledávač to nepozná a v obou případech se musím probírat spoustou nezajímavých výsledků.
[1] nejlépe podle jazyka/místa, ne jen podle .cz domény
Ja by som bol tiez radsej keby davali vyhladavanie napr. podla domeny a nemiesali do toho to ich automaticke rozpoznavanie. Takto pouzivam preferenciu pre us/gb a ked chcem lokalne hladanie, tak tam pridam site:.cz/site:.sk. Nie je to uplne idealne, ale aspon nejak to funguje.