Byl publikován aktuální přehled vývoje renderovacího jádra webového prohlížeče Servo (Wikipedie).
V programovacím jazyce Go naprogramovaná webová aplikace pro spolupráci na zdrojových kódech pomocí gitu Forgejo byla vydána ve verzi 12.0 (Mastodon). Forgejo je fork Gitei.
Nová čísla časopisů od nakladatelství Raspberry Pi zdarma ke čtení: Raspberry Pi Official Magazine 155 (pdf) a Hello World 27 (pdf).
Hyprland, tj. kompozitor pro Wayland zaměřený na dláždění okny a zároveň grafické efekty, byl vydán ve verzi 0.50.0. Podrobný přehled novinek na GitHubu.
Patrick Volkerding oznámil před dvaatřiceti lety vydání Slackware Linuxu 1.00. Slackware Linux byl tenkrát k dispozici na 3,5 palcových disketách. Základní systém byl na 13 disketách. Kdo chtěl grafiku, potřeboval dalších 11 disket. Slackware Linux 1.00 byl postaven na Linuxu .99pl11 Alpha, libc 4.4.1, g++ 2.4.5 a XFree86 1.3.
Ministerstvo pro místní rozvoj (MMR) jako první orgán státní správy v Česku spustilo takzvaný „bug bounty“ program pro odhalování bezpečnostních rizik a zranitelných míst ve svých informačních systémech. Za nalezení kritické zranitelnosti nabízí veřejnosti odměnu 1000 eur, v případě vysoké závažnosti je to 500 eur. Program se inspiruje přístupy běžnými v komerčním sektoru nebo ve veřejné sféře v zahraničí.
Vláda dne 16. července 2025 schválila návrh nového jednotného vizuálního stylu státní správy. Vytvořilo jej na základě veřejné soutěže studio Najbrt. Náklady na přípravu návrhu a metodiky činily tři miliony korun. Modernizovaný dvouocasý lev vychází z malého státního znaku. Vizuální styl doprovází originální písmo Czechia Sans.
Vyhledávač DuckDuckGo je podle webu DownDetector od 2:15 SELČ nedostupný. Opět fungovat začal na několik minut zhruba v 15:15. Další služby nesouvisející přímo s vyhledáváním, jako mapy a AI asistent jsou dostupné. Pro některé dotazy během výpadku stále funguje zobrazování například textu z Wikipedie.
Více než 600 aplikací postavených na PHP frameworku Laravel je zranitelných vůči vzdálenému spuštění libovolného kódu. Útočníci mohou zneužít veřejně uniklé konfigurační klíče APP_KEY (např. z GitHubu). Z více než 260 000 APP_KEY získaných z GitHubu bylo ověřeno, že přes 600 aplikací je zranitelných. Zhruba 63 % úniků pochází z .env souborů, které často obsahují i další citlivé údaje (např. přístupové údaje k databázím nebo cloudovým službám).
Open source modální textový editor Helix, inspirovaný editory Vim, Neovim či Kakoune, byl vydán ve verzi 25.07. Přehled novinek se záznamy terminálových sezení v asciinema v oznámení na webu. Detailně v CHANGELOGu na GitHubu.
The Var Guy píše o spekulacích ohledně odkupu firmy Red Hat, zájem má mít údajně německá společnost SAP, která (mimo jiné) dodává podnikový plánovací software. Jeden z možných důvodů by mohl být to, že by se SAPu hodil Linux jako základ pro konkurenční řešení, která by mohl postavit proti nově vzniklé kombinaci Oracle-Sun.
I v oblasti middlewaru by mohl Red Hat a jeho JBoss pomoci proti Oracle Fusion Middleware. Virtualizační řešení Red Hat Enterprise Virtualization (RHEV) by prý SAP také využil jako protiváhu k rozšiřující se nabídce virtualizačních produktů od Oraclu. Red Hat už nyní se SAP spolupracuje - v rámci SAP / Red Hat Global Alliance nabízí již přes deset let produktovou podporu pro obchodní aplikace SAP na Red Hat Enterprise Linux prostřednictvím SAP Linux Lab. Je však třeba mít na paměti, že podobné spekulace o odkoupení Red Hatu už kolovaly několikrát a nikdy z toho nic nebylo. Tentokrát je za jednu z indicií označován nečekaný nárůst ceny akcií Red Hatu o 1,3 procent.
Tiskni
Sdílej:
to by me zajimalo jak?
SAP urcite nedodava JEN planovaci softwareVšak také ve zprávičce nestojí, že by dodávala JEN plánovací software. Nicméně vzhledem k tomu, že jejich nejznámější produkt je ERP, tak mi přišlo vhodné tím firmu charakterizovat. Doplním text zprávičky, aby to bylo jednoznačné.
Rejp: Mohlo by být už z titulku patrné, kdo koho kupuje?Ten opačný výklad je možný pouze teoreticky. V běžné mluvě se to tak moc nepoužívá. Leda tak v "Rohlíky chce prý koupit máma.", ale to už je v reakci na předchozí rozmluvu.
(přece nebudeme sypat SAPu peníze, když můžeme někomu jinému)Jasně, proto je největším zákazníkem Oracle právě SAP... :D:D
JInak ze spojeni SAP plus RedHat bych nadseny nebyl - kazdy si dela dobre svou praci ale dohromady si to nedovedu predstavit. Prece jen si myslim, ze uvazovani lidi od SAPu je odlisne od uvazovani opensource komunity.dovolil bych si poznamenat, že Red Hat netvoří jen OSS programátoři ...
Navíc Oracle DB si nekupuje SAP, ale jeho zákazníciTO není tak moc pravda, protože většina Oracle DB licencí je součástí SAP licence, jen velmi málo zákazníků nevyužívá SAP/Oracle DB bundle.