Byla vydána verze 4.0 multiplatformního integrovaného vývojového prostředí (IDE) pro rychlý vývoj aplikaci (RAD) ve Free Pascalu Lazarus (Wikipedie). Přehled novinek v poznámkách k vydání. Využíván je Free Pascal Compiler (FPC) 3.2.2.
Podpora Windows 10 končí 14. října 2025. Připravovaná kampaň Konec desítek (End of 10) může uživatelům pomoci s přechodem na Linux.
Již tuto středu proběhne 50. Virtuální Bastlírna, tedy dle římského číslování L. Bude L značit velikost, tedy více diskutujících než obvykle, či délku, neboť díky svátku lze diskutovat dlouho do noci? Bude i příští Virtuální Bastlírna virtuální nebo reálná? Nejen to se dozvíte, když dorazíte na diskuzní večer o elektronice, softwaru, ale technice obecně, který si můžete představit jako virtuální posezení u piva spojené s učenou
… více »Český statistický úřad rozšiřuje Statistický geoportál o Datový portál GIS s otevřenými geografickými daty. Ten umožňuje stahování datových sad podle potřeb uživatelů i jejich prohlížení v mapě a přináší nové možnosti v oblasti analýzy a využití statistických dat.
Kevin Lin zkouší využívat chytré brýle Mentra při hraní na piano. Vytváří aplikaci AugmentedChords, pomocí které si do brýlí posílá notový zápis (YouTube). Uvnitř brýlí běží AugmentOS (GitHub), tj. open source operační systém pro chytré brýle.
Jarní konference EurOpen.cz 2025 proběhne 26. až 28. května v Brandýse nad Labem. Věnována je programovacím jazykům, vývoji softwaru a programovacím technikám.
Na čem aktuálně pracují vývojáři GNOME a KDE Plasma? Pravidelný přehled novinek v Týden v GNOME a Týden v KDE Plasma.
Před 25 lety zaplavil celý svět virus ILOVEYOU. Virus se šířil e-mailem, jenž nesl přílohu s názvem I Love You. Příjemci, zvědavému, kdo se do něj zamiloval, pak program spuštěný otevřením přílohy načetl z adresáře e-mailové adresy a na ně pak „milostný vzkaz“ poslal dál. Škody vznikaly jak zahlcením e-mailových serverů, tak i druhou činností viru, kterou bylo přemazání souborů uložených v napadeném počítači.
Byla vydána nová major verze 5.0.0 svobodného multiplatformního nástroje BleachBit (GitHub, Wikipedie) určeného především k efektivnímu čištění disku od nepotřebných souborů.
Ono to hlavne tahne .NET, vuci nemuz nema PHP sanci.Proč vůči němu nemá šanci? O .NETu nevím takřka nic, proto klidně opravte moji představu o tom, že se složitost webové podmnožiny .NETu podobá bestialitě zvané J2EE a jejim přisluhovačům (bflmpsvzXML), což pro začátečníky není žádný med.
Ano, presne tak. Na .NET 1.1 pro web mam MCP certifikaci, takze ho trochu znam.
V .NETu je spousta veci pripravena a programator se moc nemusi zajimat o to, jak to v pozadi bezi. Jen to vezme a pouzije. Udelat autorizaci na web je otazka jedne zmeny v konfiguracnim souboru aplikace a ono to funguje "tak nejak samo". Jsou tam i nejake naznaky napr. data bindingu (i kdyz jen jednosmerny (cili dost nanic)) a dalsi podobnych pro vyvojare "prijemnych" veci.
.NET ma i oddeleni code a view, cili designeri a programatori se nelezou prilis do zeli. A hlavne se s nim da velice rychle zacit, je to takove "vybalit z krabice a pouzivat". Tohle trochu Jave a webovym frameworkum chybi.
Ted mi ale .NET uz nic nerika, neznam ani zmeny ve verzi 2.0. Osobne ted trochu posilhavam po Wicketu, vypada celkem slibne :-P
V .NETu je spousta veci pripravena a programator se moc nemusi zajimat o to, jak to v pozadi bezi. Jen to vezme a pouzije.A podle toho to taky vypada. Kdyz jsem videl ty prasarny ve Starter Kitech (odkazy ve stromovych menu delane javascriptem -- SEO jak prase), tak jsem moc radost nemel.
Tiskni
Sdílej: