Portál AbcLinuxu, 11. května 2025 01:10
A promiň, ale když někomu nainstaluji na počítač systém, vyladím mu ho, aby se v něm cítil dobře, a on pak celou mou práci zahodí, naštve mne to, přestože za to zaplatí.Asi to nebylo tak skvělé, jak si myslíš.
Asi do dnešní komerční doby nepatřím.Hmm, co na to říct. Asi bys nepatřil do žádné doby. Nevím, v čem je v tomto ohledu tato "komerční" doba jiná než ty předchozí. Zas jedna nesmyslná fráze, jakých jsou tucty.
Programátoři Microsoftu mají svou práci rádi (i když výjimky se najdou všude).
S programátory Microsoftu tohle srovnávat ale vůbec nemůžeš. Jejich práce vniveč nepřišla - spousta lidí ji používá. Ale vniveč přijde práce těch, kteří nachystali upravenou verzi Mandrivy pro Nigérii.
Asi to nebylo tak skvělé, jak si myslíš.
Tak proč mi předtím říkali, že to skvělé je? A proč to teda vůbec chtěli? Nebo je v tom nějaká duševní porucha?
Nevím, v čem je v tomto ohledu tato "komerční" doba jiná než ty předchozí.
Stačí sledovat trochu zprávy a dozvíš se tolik věcí…
S programátory Microsoftu tohle srovnávat ale vůbec nemůžeš. Jejich práce vniveč nepřišla - spousta lidí ji používá. Ale vniveč přijde práce těch, kteří nachystali upravenou verzi Mandrivy pro Nigérii.Proč bych nemohl? Kdybys měl naříkat pokaždé, když by práce nějakých lidí "přišla vniveč" kvůli lepší nabídce soupeře, tak bys nic jiného nedělal. Navíc, práce se odměňuje penězi. Lidi v Mandrivě za to dostanou zaplaceno? Takže jaképak "vniveč". Můžou to zkusit zase jinde.
Tak proč mi předtím říkali, že to skvělé je? A proč to teda vůbec chtěli? Nebo je v tom nějaká duševní porucha?Určitě se nerozhodovali jen podle toho, jak se jim ten software líbil. Výhodnost nabídky nevytváří jen kvalita samotného zboží, ale taky jeho cena. A co my víme, co jim nabídl Microsoft? Že Mandrivu zaplatí místo nich a svůj software jim prodá za půl ceny... že jim ho dá zadarmo... Čert ví. Nikdo z nás u toho nebyl.
Stačí sledovat trochu zprávy a dozvíš se tolik věcí…Ano, tímhle neurčitým tvrzením jsi z toho hezky vyklouznul.
Určitě se nerozhodovali jen podle toho, jak se jim ten software líbil. Výhodnost nabídky nevytváří jen kvalita samotného zboží, ale taky jeho cena. A co my víme, co jim nabídl Microsoft? Že Mandrivu zaplatí místo nich a svůj software jim prodá za půl ceny... že jim ho dá zadarmo... Čert ví. Nikdo z nás u toho nebyl.A tomu rikate ferovy konkurencni boj? Mozna pro Vas to komercne ferove je, ale pro me to tedy moralne ferove neni?
He? Co by na tom bylo nemorálního?Dle meho nazoru napriklad ovlivnovani kompetentnich osob po tom, co uz se rozhodli a tim padem konkurence nema sanci odpoveded pripadnou upravou sve nabidky.
Za jedinou nemorální věc bych považoval, kdyby pan Ballmer držel doma ve sklepě jako rukojmí vnoučátka členů nigerijské vlády nebo kdyby vládu (resp. osoby rozhodující o této zakázce) jednoduše podmáznul.To neni ani tak nemoralni jako spise nezakonne.
Schválně pomíjím to, že je nějaká morální férovost v případě takto velké zakázky směšný pojem. O jakémsi férovém konkurenčním boji ani nemluvě.Omlouvam se, ja jsem zapomnel, ze dnes je vsechno o penezich ...
Dle meho nazoru napriklad ovlivnovani kompetentnich osob po tom, co uz se rozhodli a tim padem konkurence nema sanci odpoveded pripadnou upravou sve nabidky.Sice dost pochybuju, že by měli jak odpovědět, nicméně tu možnost jim nikdo nevzal.
Omlouvam se, ja jsem zapomnel, ze dnes je vsechno o penezich ...Nikoliv, všechno určitě není o penězích. Nicméně byznys ano. A tohle prostě je byznys.
Ne, proč? To vám přijde nenormální, že někteí lidé mohou mít stejný názor než vy ...ano, to mi opravdu přijde nenormální, že by někteí lidé mohli mít stejný názor než já
Zatímco u mně člo o překlepy z rychlosti, u tebe jde o dlouhodobý systématický jev (návyk - zlozvyk?).ano, to je jádro pudla, tento rozdíl - dopouštím-li se nějaké chyby pravidelně (a úmyslně), je to známkou (zlo)zvyku, ale nikoli nedostatku péče věnované příspěvku; zatímco náhodné chyby z rychlosti právě ten nedostatek péče naznačují (jestliže vím, že nepatříš k lidem, kteří prostě bez chyb psát nedokážou) ... což pak svádí k pochybnostem o celkové úrovni příspěvku - ale jak říkám, je to můj dojem; stejně jako to, že nedostatky ostatních nejsou omluvou pro vlastní chyby jestli si z toho něco vezmeš je na tobě ...
Asi do dnešní komerční doby nepatřím.A ona byla nějaká doba nekomerční?
Kdy se pořád vše neomezovalo právě proto, že na to peníze nejsou.to definuje velmi přesně. A pokud se podíváš do mého profilu, zjistíš, kdy jsem přišel na svět. Jednoduchá matematika :-p
Finance byly, jsou a budou za vším. Za úplně vším.
Ona to tak docela pravda není. Sám jsem vedl kroužky a podobné zájmové aktivity zadarmo, či za symbolický honorář. A takových lidí byla spousta. Dnes už prakticky nikdo zadarmo nehne ani brvou.
Samozřejmě ani tehdy to nefungovalo všechno bez peněz, ale to jsem ani nepsal. Psal jsem, že člověk nemusel za vším hledat právě finance. Tehdy člověk dělal to, co ho bavilo. Dnes může dělat jen to, na co má. V tom je ten rozdíl. Takže děti chudších rodičů trpí za to, že nemají bohaté rodiče.
Ona to tak docela pravda není. Sám jsem vedl kroužky a podobné zájmové aktivity zadarmo, či za symbolický honorář.To ale samozřejmě neznamená, že to nic nestojí. To je častý omyl, jsou lidé, co si myslí, že když je něco "zadarmo", tak to nikdo neplatí.
A takových lidí byla spousta. Dnes už prakticky nikdo zadarmo nehne ani brvou.Nehne brvou? Takže ti, co radí v Poradně, ti, co překládají, ti, co programují, ti, co oznamují chyby, ti, co... za to něco berou? A to jsem vzal příklad, co byl hned po ruce.
Samozřejmě ani tehdy to nefungovalo všechno bez peněz, ale to jsem ani nepsal. Psal jsem, že člověk nemusel za vším hledat právě finance. Tehdy člověk dělal to, co ho bavilo. Dnes může dělat jen to, na co má. V tom je ten rozdíl. Takže děti chudších rodičů trpí za to, že nemají bohaté rodiče.A nešikovné děti trpí za to, že nejsou šikovné. A nehezké trpí za to, že nejsou krásné. Atd. Že člověk dělal, co ho bavilo? A to se dnes nemůže? Baví mne Linux -- zabývám se jím. Zajímám se o výpočetku -- studuji ji. Baví mne psát hlouposti do blogu -- tak to dělám. V čem je problém? (A to raději vynechávám poznámku, že "dříve" člověk měl mj. mantinely své činnosti vyhrazeny také rodinným původem... Zbohatnout může každý, ale narodit se v té správné rodině...)
Rozdíly mezi bohatými a chudými totiž byly vždycky. A je to tak správně.Z mého pohledu to správné není, ale je to jen důsledek toho lepšího ze všech těch hrozných řešení uspořádání společnosti co jsme za posledních pár tisíc let vyzkoušeli. A proč to správné není? Protože s penězi roste moc a s mocí by měla růst i zodpovědnost (ta by měla růst v celé společnosti, ale u těch bohatých především, protože jsou vidět a "inspirují" zbytek populace svojí přítomností v médiích atp.). Bohužel neroste zodpovědnost, ale dekadence těchto bohatých vrstev. Ti pak dávají pěkný příklad nám ostatním. A celá společnost tak jde postupně do háje.
Někde jsem kdysi četl že Bible měla snad vznikat několik set let, než se ustálila do dnešní podoby. Ostatně byly nalezeny celé pasáže Biblických textů které nikdy do Bible nebyly zahrnuté - Svitky od Mrtvého moře.To jsi četl správně. A některé pasáže tam opravdu nebyly zahrnuty (mají i svůj název, ale na ten si v tutuo hodinu asi nevzpomenu :-/).
Vždyť já taky nezastávám názor, že za všechno může Amerika. Ale za tohle konkrétně ano! A já zase odmítám, že "Za všechno může zlý teroristický islám, muslimové a jejich víra.".jj, to je fakt, za vsechno muze Bush - nejvetsi terorista na svete.
Pokud vím, tak jsi určitě minimálně o rok mladší než já.Ehm, jak v tom figuruju já? Já jsem tam svoje narození psal jen pro dokreslení situace.
Z mého pohledu to správné není, ale je to jen důsledek toho lepšího ze všech těch hrozných řešení uspořádání společnosti co jsme za posledních pár tisíc let vyzkoušeli.S tím bych svým způsobem souhlasil. Rozhodně to je lepší než společenské modely, kde si jsou "všichni rovni" -- což samozřejmě není pravda, protože vždycky má někdo něco, co jiný ne. A hlavně: roste negativní závist, tzn. ta závist, kdy jeden nechce, aby byl úspěšný jako druhý, ale chce, aby druhý byl neúspěšný. Zrovna na Čechy to celkem sedí. "Ať sousedovi chcípne koza." Typicky český (a asi i slovenský) znak.
A proč to správné není? Protože s penězi roste moc a s mocí by měla růst i zodpovědnost (ta by měla růst v celé společnosti, ale u těch bohatých především, protože jsou vidět a "inspirují" zbytek populace svojí přítomností v médiích atp.). Bohužel neroste zodpovědnost, ale dekadence těchto bohatých vrstev. Ti pak dávají pěkný příklad nám ostatním. A celá společnost tak jde postupně do háje.Paretova teorie elit? Že se ne-elita nechá negativně ovlivnit elitou, to je spíš problém ne-elity, než elity, ne? Ale hlavně: dnes je ne-elita v médiích tak moc, jako ještě nikdy. Takže se vlastně taky stává elitou (i když jakousi anonymní, řekl bych). A proto si podle mě taky nemá na co stěžovat. Nehledě na to, že proniknout mezi elitu je možné -- a je to i celkem dobře možné.
Ehm, jak v tom figuruju já? Já jsem tam svoje narození psal jen pro dokreslení situace.Jenom jsem chtěl dokreslit to, že tvoje vnímání té doby musí nutně být založeno hlavně na hodinách dějepisu ve škole, protože já (starší a moudřejší o celý jeden rok
Rozhodně to je lepší než společenské modely, kde si jsou "všichni rovni" -- což samozřejmě není pravda, protože vždycky má někdo něco, co jiný ne. A hlavně: roste negativní závist, tzn. ta závist, kdy jeden nechce, aby byl úspěšný jako druhý, ale chce, aby druhý byl neúspěšný. Zrovna na Čechy to celkem sedí. "Ať sousedovi chcípne koza." Typicky český (a asi i slovenský) znak.Tak jsem to zhruba myslel. Aneb. můžeme s tím nesouhlasit, ale to ja asi tak všechno co s tím můžeme dělat. Kdyby to šlo udělat jako ve Star-Treku tak bych to uvítal, ale to nikdy nepůjde, takže jsem smířený s tím jak to je.
Paretova teorie elit?huh? To je na mně moc humanitní. Já jsem skončil u teorie koblihového vesmíru.
Nehledě na to, že proniknout mezi elitu je možné -- a je to i celkem dobře možné.To je pravda. Stačí natočit porno a "jakoby" náhodou ho nahrát na internet. Nebo se na rok zavřít v nějakém domě a chovat se tam jako hovado. atd. atd. atd.
Jenom jsem chtěl dokreslit to, že tvoje vnímání té doby musí nutně být založeno hlavně na hodinách dějepisu ve škole, protože já (starší a moudřejší o celý jeden rokJá ale nepopisoval vlastní pocity. Jak říkám, já v tom příběhu vůbec nefiguroval.![]()
) si toho moc nepamatuji. A proto zní věta "Já se v té době narodil..." a následná argumentace poněkud nevěrohodně. To je vše.
Pokud je to jinak, tak se omlouvám.
huh? To je na mně moc humanitní. Já jsem skončil u teorie koblihového vesmíru.
To je pravda. Stačí natočit porno a "jakoby" náhodou ho nahrát na internet. Nebo se na rok zavřít v nějakém domě a chovat se tam jako hovado. atd. atd. atd.To taky jde. Anebo o něco méně schůdná možnost: něco umět a umět to prodat.
Dnes už prakticky nikdo zadarmo nehne ani brvou.To jsou samozřejmě kecy. Zadarmo se dělá spousta věcí, stejně jako kdykoliv předtím. Kdo chce, ten dělá, kdo nechce, akorát kecá.
Tehdy člověk dělal to, co ho bavilo. Dnes může dělat jen to, na co má. V tom je ten rozdíl.Je to úplně stejné. Tedy až na jednu věc - tehdy člověk dělal, co mu dovolili. Dnes je podstatně větší svoboda.
Takže děti chudších rodičů trpí za to, že nemají bohaté rodiče.Stejně tak děti bohatých rodičů trpí tím, že nejsou připraveny na situaci, že ty peníze nebudou. V tom to není. Kvalita dětství celkově není závislá na finanční situaci.
Zaplaceno dostanou, ne? Tak trochu jsem to nepochopil.
Podle toho, jak jsem to pochopil z toho dopisu, tak mu nejde ani tak o to, že by Mandriva nedostala zaplaceno, jako spíš o to, že Nigerijská vláda zaplatila ještě jednou za Windows. A že se mu zvedá kufr z toho, jak tímhle Microsoft rýžuje na zemi, která nemá zrovna na rozhazování a tlačí jim něco, co nepotřebují... ale možná se pletu.
No - nedělám si iluze, že ty widle dostali zadarmo, přestože se to nikde výslovně nezmiňuje... ale jak říkám, je to můj subjektivní pocit po přečtení toho dopisu.
Zaplaceno dostanou, ne?za dodávku ano ale ne za další support nebo případné navazující kontrakty zajdi si na oční, krátí se ti zrak :-p
za dodávku ano ale ne za další support nebo případné navazující kontraktyO tom zřejmě v dohodě žádná řeč nebyla, jinak by to zavrhnutí Mandirvy asi nebylo tak jednoduché.
zajdi si na oční, krátí se ti zrak :-pNa oční bohužel musím chodit už dlouhá léta, každopádně díky za péči.
no právě, takže Mandriva nevydělá tolik, kolik očekávala - byla řeč o tom, že šlo o řešení na míru, to jistě stálo nějakou práci navíc, a je dost možné, že ne všechny investice s tím spojené byly cenou zakázky pokryty, neboť se mohlo počítat, že se to vrátí v budoucnu ... tedy spíše než za "možné" to považuju za pravděpodobné ... představ si, že by sis někde horko těžko s těžkým zadlužením otevřel obchod, a v okamžiku, kdy ty dluhy splatíš, přišel nějaký obchodní řetězec a postavil hned vedle supermarket, který přetáhne zákazníky - taky se budeš tvářit, že o nic nejde, že si ten tvůj obchod splatil dluh, a dále na něm vydělávat není nutné a můžeš to po spoustě dřiny do toho vložené vklidu odpískat?ale ne za další support nebo případné navazující kontraktyO tom zřejmě v dohodě žádná řeč nebyla, ...
no právě, takže Mandriva nevydělá tolik, kolik očekávala - byla řeč o tom, že šlo o řešení na míru, to jistě stálo nějakou práci navíc, a je dost možné, že ne všechny investice s tím spojené byly cenou zakázky pokryty, neboť se mohlo počítat, že se to vrátí v budoucnu ... tedy spíše než za "možné" to považuju za pravděpodobné ...Že Mandriva možná počítala s tím, že bude její obchod ziskový až v budoucnosti, to je její chyba, ne chyba nigerijské vlády ani Microsoftu. Jestli to plánovala opravdu tak, jak píšeš (což nevíme), tak udělala prostě hloupost. Zřejmě usnula na vavřínech, ještě než měla doopravdy vyhráno.
představ si, že by sis někde horko těžko s těžkým zadlužením otevřel obchod, a v okamžiku, kdy ty dluhy splatíš, přišel nějaký obchodní řetězec a postavil hned vedle supermarket, který přetáhne zákazníky - taky se budeš tvářit, že o nic nejde, že si ten tvůj obchod splatil dluh, a dále na něm vydělávat není nutné a můžeš to po spoustě dřiny do toho vložené vklidu odpískat?A co jako? Co by se s tím podle tebe v tom případě dalo dělat? Zakážeme stavět supermarkety nebo co? Kdyby mě nezrušila konkurence, mohlo by mě třeba přejet auto. Vždycky se může něco podělat. Nevím, o co ti jde.
Že Mandriva možná počítala s tím, že bude její obchod ziskový až v budoucnosti, to je její chyba, ne chyba nigerijské vlády ani Microsoftu. Jestli to plánovala opravdu tak, jak píšeš (což nevíme), tak udělala prostě hloupost. Zřejmě usnula na vavřínech, ještě než měla doopravdy vyhráno.aha, takže nemít křišťálovou kouli a počítat s obvyklým průběhem obchodu je chyba, super ... zkus to vysvětlit například těm zdejším internetovým providerům, kteří si účtují instalační poplatek třeba tisícovku doufaje, že se jim zbytek na měsíčních poplatcích časem splatí - resp. spíš jejich zákazníkům, že musí zaplatit desetitisíce za instalaci, aby firma měla jistotu, že její obchod bude ziskový a že neusíná na vavřínech než má doopravdy vyhráno ...
no nic, no ... jenom jsi říkal že nechápeš pod příspěvkem ohledně nasranosti Mandrivy ... chtěl jsem ti tu situaci trošku přiblížit, ale když chceš hrát blbýho, klidně si posluž, já s tebou na hru že nemáš emoce nepřistoupím :-ppředstav si ...A co jako?
aha, takže nemít křišťálovou kouli a počítat s obvyklým průběhem obchodu je chyba, superMyslíš si, že Mandriva neměla naprosto žádné informace o tom, že by Microsoft rád tu zakázku získal pro sebe? To se mi nezdá... Nigérie je nejlidnatější zemí Afriky (pokud se nepletu), taková věc asi zaujme spoustu firem. Mohli aspoň tušit, že to nebude tak jednoduché. Konkrétně jestli plánovali vytěžit i z budoucích zakázek na jejich skvěle vyladěný systém, mohli něco takového zahrnout do dohody. Totéž se mohlo teoreticky stát i Microsoftu (ale ten má, bohužel, větší množství v tomto ohledu více schopných lidí než Mandriva, takže to není příliš pravděpodobné).
zkus to vysvětlit například těm zdejším internetovým providerům, kteří si účtují instalační poplatek třeba tisícovku doufaje, že se jim zbytek na měsíčních poplatcích časem splatíNevím, jestli je tahle analogie správná. Za prvé nevím, kolik je skutečná cena takového připojení (tedy kolik to všechno stojí samotného providera a tedy kolik musí ze zákazníka dostat, aby už měl zisk), osobně bych řekl, že to není moc. A za druhé, množství lidí, kteří by mohli od providera odejít, ještě než splatí tu "skutečnou" cenu, bude určitě tvořit menšinu z celého počtu zákazníků. Jsem si jisty, že tohle mají firmy hodně dobře zanalyzované a spočítané, aby jim to neublížilo.
no nic, no ... jenom jsi říkal že nechápeš pod příspěvkem ohledně nasranosti Mandrivy ... chtěl jsem ti tu situaci trošku přiblížit, ale když chceš hrát blbýho, klidně si posluž, já s tebou na hru že nemáš emoce nepřistoupím :-pEmocí mám dost, neboj.
Že Mandriva možná počítala s tím, že bude její obchod ziskový až v budoucnosti, to je její chyba, ne chyba nigerijské vlády ani Microsoftu. Jestli to plánovala opravdu tak, jak píšeš (což nevíme), tak udělala prostě hloupost. Zřejmě usnula na vavřínech, ještě než měla doopravdy vyhráno.Správně - jediné poučení z toho je, že silnějšímu se nevyplácí nikdy důvěřovat, protože silnější má vždycky tu poslední pravdu a klacek v ruce, jak si ji případně vytlouct. Chyba slabšího je vždycky hlavně to, že je slabší, tudíž by se měl stát silnějším. A když to druzí silnější nechtějí dovolit, je třeba jim dát včas po hubě. Ať vidí. Už z této prosté logické úvahy vyplývá, že není třeba diskutovat zpětně o nějakém podrazu (korupci, lobbyingu), ale spíš o tom, jak podrazit, zkorumpovat či vylobbovat víc a dřív. Fakt nechápu tyhle útlocitný diskuse o tom, čí je to chyba, když někdo dostane klackem přes hlavu: samozřejmě vždycky toho, kdo se majznout nechal. Měl dát tu ránu dřív, dobře mu tak. Počítal, že mu tu ránu nedají? Jeho chyba, udělal prostě hloupost. Zřejmě usnul na vavřínech, ještě než měl doopravdy vyhráno.
Zakážeme stavět supermarkety nebo co?Nebo si rozmyslíme, co je v dané chvíli na daném místě výhodnější pro danou pospolitost jako celek, např. jestli je opravdu nutné mít v centru městečka třetí supermarket globálního řetězce, který může operovat dumpingovými cenami, na úkor zbytku krámečků menších živnostníků, kteří sice třeba tolik nevydělávají, ale zato v městečku žijou. Anebo je výhodnější pro občany města bydlet v noclehárně pracovních sil pro blízkou továrnu, kde nakonec zbydou jen ty supermarkety se stejným zbožím, protože se postupně odstěhují všichni menší živnostníci, kteří byli zase zákazníky pro další infrastrukturu? Za kulturou i nákupy se pak bude jezdit 30 a víc km do větších měst... až se tam nakonec budou lidi i stěhovat. A až si to rozmyslíme, tak třeba nepodlehneme v podstatě korupční nabídce nějakého symbolického sponzorství řetězce výměnou za budoucí život a rozvoj města, a nepovolíme změnu územního plánu anebo prodej obecních pozemků. Protože občané by se měli o svoje blaho starat sami, a ne naivně předpokládat, že o jejich blaho budou pečovat jiní, např. provozovatelé supermarketu. Zcela v duchu příkladu Mandriva vs. Microsoft výše. A když sedí na radnici zastupitelé, jimž je pár tisícovek do kapsy víc než budoucnost jejich města, jejich chyba. Těch občanů.
Dovolte, abych se zasmál.Ale prosím, poslužte si.
p.s. taky ti bylo líto avanka, když ho ohlodávali?To si piš, že mi ho bylo líto.
"windows je na desktop proste aktualne vhodnejsi system, krome toho o nekolik radu sirsi moznosti kvalitniho softwaru rozhodne napomohou vzdelanosti."V čem je to "vhodnější systém" pro vzdělávací program do země jako je Nigérie? 1) Proto, aby si tamní děti mohly postahovat co nejvíc warezu, který je hlavně pro Windows (protože ten "kvalitní software" jim nespadne z nebe, ale budou si ho muset v nejlepším případě dokoupit)? 2) Protože je vnitřek systému naprosto netransparentní a kromě toho je ilegální ho jakkoliv měnit? Protože tím pádem neumožní zvídavým jedincům zkoumat, kde, jak, co a proč? Neumožní jim pracovat především hlavou, dokud si nedokoupí komerční vývojová prostředí? 3) Protože vychovává budoucí zákazníky jedné jediné nota bene zahraniční firmě? Windows je pro děti a vzdělávání vůbec vhodný systém dobrý pouze pro jedno: zadusit veškerou kreativitu, zařadit každého uživatele do jednotné masy ovlivňované reklamou, leností, warezem a gamblerstvím. Troufám si tvrdit, že už jen řada možností, jak si v linuxových systémech uživatel může upravit vnější podobu desktopu, podporuje kreativitu - lze si s tím zkrátka hrát. A to pokračuje přes uživatelskou konfiguraci systému až po administrování jednotlivých skriptů a programů. Je totiž něco úplně jiného, když chcete počítač a software pouze k tomu, aby vám vyřídil nějakou pevně danou práci, anebo jestli chcete počítač a software k tomu, abyste se naučil kreativně s počítačem a softwarem pracovat, abyste mohl vymýšlet nové na základě starého, abyste se naučil reagovat a řešit různé situace. Windows v tomto směru podporuje pouze cvičené opice, dobré leda tak pro monotónní bezmyšlenkovitou práci.
Vyse zminene reakce navic dost casto pochazi od lidi, kteri maji posledni zkusenosti s Windows 98 a nevsimli si, ze vyvoj se ponekud posunul.A nebo taky od lidi, kteri pracuji v IT sfere, profesni zkusenosti maji na velice dobre urovni jak s Windows tak s Linuxem a proste preferuji minoritu. A treba ani ne z duvodu fanaticnosti nebo mentalni poruchy, ale proto, ze ten system ma svoji kvalitu a je pro ne idealnejsi.
Ono se to možná zdá jednoduché pro pokročilé anglisty (a jiné ztracené existence, jejichž měřítkem kvality systému je slovník)Není to samozřejmě jediným měřítkem. Dokud si ale ta miliarda lidí každý den na PC může spustit o několik řádů více (především speciálních anebo odborných) aplikací než to promile pro Linux pro svou práci, studium nebo zábavu, pak to tvrzení o tom, že používání Windows na desktopu "na hovno" je fanatická krávovina jak mraky a je to úplně k smíchu.
Doporucoval bych vam zkusit si pracovat na spravne nastavenych WXP nekde v korporatnim prostredi.A co takhle zkusit si pracovat na správně nastaveném linuxovém OS někde v korporátním prostředí? Z mých laických zkušeností: 1) Windows nejsou uživatelsky pohodlnější než dobře nastavený Linux. Naopak, na stejném HW pociťují lidi spíš větší pohodu (rychlost, individuální nastavení písma nebo barev, neotravují antivirové programy, viry, spyware apod., taktéž mírně poučení uživatelé-admini oceňují pohodlnou instalaci programů přes balíčkovací systém, bez hledání, stahování, hledání cracků apod.). 2) Problémy se systémem, který uživatelé dostanou předinstalovaný, připisují skutečně "počítačům" obecně - čili se s nimi smiřují. Remcat začnou až v případě, že ten "nový" systém dělá něco jinak případně hůř (protože není nastavený), než ten starý. Mám vyzkoušeno u uživatelů, kteří jsou skutečně BFU - tj. v linuxové instalaci nemají ani admin-práva (co víc, oni netuší, že něco takového existuje) - prostě to zapnou a používají podle ikonek a menu. Klíčové je, aby bylo vše skutečně nastaveno tak, jak to používat chtějí (pošta, textový a tabulkový procesor, přístup k síti, přehrávání multimédií, nebo i těch pár her). Ačkoliv často mají dualboot s Windows, raději pracují v Linuxu (defaultní volba v zavaděči). Problém u Linuxu je to, že instalační CD je pouze polotovar a nikoliv koncový produkt (což je ostatně každé instalační médium), a proto ke koncovému uživateli by se měl vždy dostat systém vyladěný zkušeným administrátorem. Není možné, aby byl každý svým adminem - stejně jako není sám sobě svým opravářem auta.
Problém u Linuxu je to, že instalační CD je pouze polotovar a nikoliv koncový produkt (což je ostatně každé instalační médium), a proto ke koncovému uživateli by se měl vždy dostat systém vyladěný zkušeným administrátorem. Není možné, aby byl každý svým adminem - stejně jako není sám sobě svým opravářem auta.Tady je ovšem právě ten problém. Windows po instalaci jakž takž fungují, byť tam není skoro žádný software. Ovšem Linux většinou po instalaci funguje (z pohledu BFU) jen napůl - například tam nejdou přehrávat MP3, což je v podání BFU zásadní problém. Nebo nejde přehrávat DVD, u notebooku nejede WiFi apod. Některé věci může dát do pořádku přímo distributor, ale třeba ty MP3 jsou záležitost patentů, takže by bylo dobré mít distribuci nejen tu původní "americkou", ale i "evropskou", kde patentované věci chybět nebudou.
například tam nejdou přehrávat MP3, což je v podání BFU zásadní problémJak kde. Navíc už jsem se jednou přel, že podpora mp3 není samospásná. Stejnak člověk potřebuje nainstalovat kodeky na divX apod. a během toho procesu se může doinstalovat i mp3, pokud tam ještě nebyl.
Nebo nejde přehrávat DVDA ve Windows jako ano?
u notebooku nejede WiFi apodOpět jak kde a jak která wifi. Pravdou je, že instalace ovladače ndiswrapper (při nejhorším) je o něco složitější než instalace ovladače ve Windows, ale je zvládnutelná.
Navíc už jsem se jednou přel, že podpora mp3 není samospásná. Stejnak člověk potřebuje nainstalovat kodeky na divX apod. a během toho procesu se může doinstalovat i mp3, pokud tam ještě nebyl.Podle mých zkušeností ovšem BFU počítají s tím, že tam DivX nebude, protože ani ve Windows není. Kdežto možnost přehrávat MP3 berou jako samozřejmost.
A ve Windows jako ano?Ano. Zrovna minulý týden jsem přeinstalovával Windows XP a jdou tam přehrávat DVD, aniž bych instaloval nějaký program (jde to normálně ve WMP).
Opět jak kde a jak která wifi. Pravdou je, že instalace ovladače ndiswrapper (při nejhorším) je o něco složitější než instalace ovladače ve Windows, ale je zvládnutelná.Zvládnutelná je, ale není triviální. Stejně jako mnoho dalších činností, nezřídka nezbytných k tomu, aby to plnohodnotně fungovalo. Ani na Windows to není vždycky úplně jednoduché, ale distribuce GNU/Linuxu mají stále velké slabiny ve výchozím nastavení a v provádění některých rutinních činností.
dvdupgrd /detect
jsem zjistil, že se mi o dekódování DVD videa stará nějaká komponenta Nera, co jsem dostal k notebooku.
A podle Microsoftí KB zřejmě i ovladače od ATI obsahují kodek pro dekódování MPEG2. NVidia zmíněna není. Což by vysvětlovalo, proč mi to na tom počítači s těmi Windows Home nešlo. Byla tam nějaká stará GeForce 2 MX400.
Naštěstí díky opensource nemusíme ani v tak nehostinném prostředí používat nějaké komerční bastly. Ještě by bylo super K3B a Amarok, protože když už jsem ve Windows, tak bych alespoň používal kvalitní software.A hlavně digiKam
A podle Microsoftí KB zřejmě i ovladače od ATI obsahují kodek pro dekódování MPEG2.To je dost možné, protože u ovladačů ATI býval dokonce program na přehrávání DVD. Ale to pro výše uvedený případ neplatí, protože mám nVidii.
Ještě by bylo super K3B a Amarok, protože když už jsem ve Windows, tak bych alespoň používal kvalitní software.dočkej KDE 4
Windows po instalaci jakž takž fungují, byť tam není skoro žádný software. Ovšem Linux většinou po instalaci funguje (z pohledu BFU) jen napůl - například tam nejdou přehrávat MP3Hovoříte samozřejmě o svépomocné instalaci z volně dostupných zdrojů, nikoliv o zakoupení podporovaného produktu. Já mám dojem, že kdybyste dnes dodal čistý počítač a k tomu plná instalační média Windows Vista, Mandrivy a openSUSE, tak by prvně jmenované jak složitostí instalace (kvůli nekompatibilitě se starším HW, tak funkčností (i co se týče multimédií) ostrouhalo. Zrovna tak, pokud byste dostal profesionálně nakonfigurovaný linuxový desktop na stejném HW - byl by rychlejší, lépe vybavený a celkově použitelnější než Windows. Samozřejmě, různé hry a shareware blbinky, případně warez - tam by byl problém. Ale ne ve fungování jako takovém. Ostatně, od dob VirtualBoxu, kdy si můžete celkem bez problému spustit na ploše 2 virtuální stroj s Windows XP (pouze) pro aplikace, které bez Windows nejedou, a libovolně si podle potřeby přepínat, je převaha Linuxu ve funci ještě markantnější (ano, vím, jde to i obráceně, ale Linux ve VirtualBoxu ve Windows je pyramida postavená na hlavu
Hovoříte samozřejmě o svépomocné instalaci z volně dostupných zdrojů, nikoliv o zakoupení podporovaného produktu.Kromě celé řady volně dostupných distribucí mám zkušenosti také s Red Hat Enterprise Linuxem (postupně s verzemi 3 a 4). A ani tam nebylo zdaleka všechno plně funkční (jak to bylo s MP3 si ale nevzpomínám - možná jsem to ani neřešil, byl to počítač ryze pro vývoj).
Já mám dojem, že kdybyste dnes dodal čistý počítač a k tomu plná instalační média Windows Vista, Mandrivy a openSUSE, tak by prvně jmenované jak složitostí instalace (kvůli nekompatibilitě se starším HW, tak funkčností (i co se týče multimédií) ostrouhalo.Na svém notebooku (ThinkPad R51) jsem zkoušel mj. i zmíněné dvě distribuce. Samotná instalace nebyla složitá, ale některé věci (např. BlueTooth) tam nejely bez ručního donastavení (netriviálního). Nejnovější verze openSuSE už je téměř použitelná (když překousnu neskutečně žravého správce balíků), stačilo by jen vyřešit ty detaily. Windows Vista jsem nezkoušel.
Tiskni
Sdílej:
ISSN 1214-1267, (c) 1999-2007 Stickfish s.r.o.