OpenSearch (Wikipedie) byl vydán ve verzi 3.0. Podrobnosti v poznámkách k vydání. Jedná se o fork projektů Elasticsearch a Kibana.
PyXL je koncept procesora, ktorý dokáže priamo spúštat Python kód bez nutnosti prekladu ci Micropythonu. Podľa testov autora je pri 100 MHz približne 30x rýchlejší pri riadeni GPIO nez Micropython na Pyboard taktovanej na 168 MHz.
Grafana (Wikipedie), tj. open source nástroj pro vizualizaci různých metrik a s ní související dotazování, upozorňování a lepší porozumění, byla vydána ve verzi 12.0. Přehled novinek v aktualizované dokumentaci.
Raspberry Pi OS, oficiální operační systém pro Raspberry Pi, byl vydán v nové verzi 2025-05-06. Přehled novinek v příspěvku na blogu Raspberry Pi a poznámkách k vydání. Pravděpodobně se jedná o poslední verzi postavenou na Debianu 12 Bookworm. Následující verze by již měla být postavena na Debianu 13 Trixie.
Richard Stallman dnes v Liberci přednáší o svobodném softwaru a svobodě v digitální společnosti. Od 16:30 v aule budovy G na Technické univerzitě v Liberci. V anglickém jazyce s automaticky generovanými českými titulky. Vstup je zdarma i pro širokou veřejnost.
sudo-rs, tj. sudo a su přepsáné do programovacího jazyka Rust, nahradí v Ubuntu 25.10 klasické sudo. V plánu je také přechod od klasických coreutils k uutils coreutils napsaných v Rustu.
Fedora se stala oficiální distribucí WSL (Windows Subsystem for Linux).
Společnost IBM představila server IBM LinuxONE Emperor 5 poháněný procesorem IBM Telum II.
Byla vydána verze 4.0 multiplatformního integrovaného vývojového prostředí (IDE) pro rychlý vývoj aplikaci (RAD) ve Free Pascalu Lazarus (Wikipedie). Přehled novinek v poznámkách k vydání. Využíván je Free Pascal Compiler (FPC) 3.2.2.
Podpora Windows 10 končí 14. října 2025. Připravovaná kampaň Konec desítek (End of 10) může uživatelům pomoci s přechodem na Linux.
zprácičky
- zvukovou kartou (vyřešeno nejdřív kompilací ovladače, později už podpora přímo v jádře),
- interní WLAN kartou (od určité verze jádra už také podpora v jádře),
- pak chvíli s ethernetem, ale to byla chyba v jedné verzi jádra,
- webkamerou (ta stále nechodí dobře; sehnat a rozchodit ovladač bylo nejnáročnější a i s ním funguje kamera jen ve Skype a nikde jinde)
většina potkala linpus(a pak tvrdí že linux je něco jako DOS)Linpus dokonce ma i grafiku, to jenom ta verze pro Acery ji nema
a nebo potkají nějakou spatlaninu co vipadá jako windows XP což je hnus atdTo jak to vypada je celkem vedlejsi, hlavni je ze to nefunguje jak ma :-P Ale na druhou stranu musim rict ze dost casto dneska vyrobci davaj k notebooku Ubuntu, coz je celkem v pohode distro (i kdyz mam k nemu svy vyhrady).
sudo -i
takze v tom problem neni, nebo muzes rootovi nastavit heslo a sudo zakazat.
Ale spis to ze diky vsem tem klikatkum pak nastavaj situace kdy neco nefunguje haluzi a chova se to divne. A hlavne v Gnome file dialogu nejde zobrazit nahled vybyranyho obrazku, to je snad nejhorsi
Tiskni
Sdílej: