Byl publikován přehled vývoje renderovacího jádra webového prohlížeče Servo (Wikipedie) za uplynulé dva měsíce. Servo zvládne už i Gmail. Zakázány jsou příspěvky generované pomocí AI.
Raspberry Pi Connect, tj. oficiální služba Raspberry Pi pro vzdálený přístup k jednodeskovým počítačům Raspberry Pi z webového prohlížeče, byla vydána v nové verzi 2.5. Nejedná se už o beta verzi.
Google zveřejnil seznam 1272 projektů (vývojářů) od 185 organizací přijatých do letošního, již jednadvacátého, Google Summer of Code. Plánovaným vylepšením v grafických a multimediálních aplikacích se věnuje článek na Libre Arts.
Byla vydána (𝕏) dubnová aktualizace aneb nová verze 1.100 editoru zdrojových kódů Visual Studio Code (Wikipedie). Přehled novinek i s náhledy a videi v poznámkách k vydání. Ve verzi 1.100 vyjde také VSCodium, tj. komunitní sestavení Visual Studia Code bez telemetrie a licenčních podmínek Microsoftu.
Open source platforma Home Assistant (Demo, GitHub, Wikipedie) pro monitorování a řízení inteligentní domácnosti byla vydána v nové verzi 2025.5.
OpenSearch (Wikipedie) byl vydán ve verzi 3.0. Podrobnosti v poznámkách k vydání. Jedná se o fork projektů Elasticsearch a Kibana.
PyXL je koncept procesora, ktorý dokáže priamo spúštat Python kód bez nutnosti prekladu ci Micropythonu. Podľa testov autora je pri 100 MHz približne 30x rýchlejší pri riadeni GPIO nez Micropython na Pyboard taktovanej na 168 MHz.
Grafana (Wikipedie), tj. open source nástroj pro vizualizaci různých metrik a s ní související dotazování, upozorňování a lepší porozumění, byla vydána ve verzi 12.0. Přehled novinek v aktualizované dokumentaci.
Raspberry Pi OS, oficiální operační systém pro Raspberry Pi, byl vydán v nové verzi 2025-05-06. Přehled novinek v příspěvku na blogu Raspberry Pi a poznámkách k vydání. Pravděpodobně se jedná o poslední verzi postavenou na Debianu 12 Bookworm. Následující verze by již měla být postavena na Debianu 13 Trixie.
Richard Stallman dnes v Liberci přednáší o svobodném softwaru a svobodě v digitální společnosti. Od 16:30 v aule budovy G na Technické univerzitě v Liberci. V anglickém jazyce s automaticky generovanými českými titulky. Vstup je zdarma i pro širokou veřejnost.
Skype oznámil uvoľnenie svojho najkvalitnejšieho kodeku SILK bez licenčných poplatkov a bez viazanosti na Skype. Licencia a podrobnosti zatiaľ oficiálne nie sú známe, podľa voipuser.org by sa malo jednať o open-source ANSI C kód. Skype si od uvoľnenia sľubuje rýchle presadenie kodeku ako (kvázi)štandardného riešenia pre vysokokvalitnú VoIP komunikáciu.
Tiskni
Sdílej:
Takže možme očakavat "Skajpovanie" bez Skajpu?
Ne, uvolnili jenom kodek, ne protokol.
štandartný -> štandardný
Oboje je spravne
kratky slovnik sj vie iba o jednom tvare
Jestli to má něco společného s vlajkou (standartou), tak ano.
No, nevím - na kvalitu zvuku mi přijde výrazně lepší Google talk. Možná je to tím, že nepoužívá prostředníky, ale snaží se spojit se přímo - využívá STUN.
Silk je implementovany iba vo verzii 4 (cize iba pre Windows) a musia ho podporovat obidve strany - z tychto dovodov som ja sam este nemal tu cest. Ano, ten bezne pouzivany kodek (SVOPC?) nie je naozaj nic moc ;) (wideband SPEEX z Ekigy alebo Twinkle je podla mojich skusenosti lepsi, s vynimkou zlej konektivity jednej strany)
Aha, tak v tom případě taky neznám...Silk je implementovany iba vo verzii 4 (cize iba pre Windows) a musia ho podporovat obidve strany - z tychto dovodov som ja sam este nemal tu cest.
A kde jste ho vzali? Já tam vidím jen Stay tuned.
zlatej sip a g711u(a)
ano, hlavne je nenarocny na cpu, ale prenosovku ma strasnou. V jednom pripade jsme to chvili zkouseli na 128kbit adsl v openvpn tunelu a uz se to nevlezlo do pasma (nastesti tam sly pouzit mensi kodeky)
Až nebude většina obyvatel za NATem, tak bude mít teprve Skype konkurenci. Do té doby je SIP pro běžný použití nevhodnej.
Rady o STUNu sem zbytečně neházet, ten proleze jen některý typy NATu.
Až nebude většina obyvatel za NATem, tak bude mít teprve Skype konkurenci. Do té doby je SIP pro běžný použití nevhodnej.Pro mě běžné použití znamená, že strčím VoIP bránu za pobočkovou ústřednu a uživatelé ani netuší, že volají přes nějaký internet nebo SIP. Skype v tomhle směru nemá naprosto co nabídnout.
a pro primy register BFU k operatorovi to provissioning jisti
Ja nevim, ale mam hromadu znamych, kterym jsem doporucil VoIP a nemuzou si stezovat (a to si ho "nastavili" sami). Vsechno jim maka, jak ma a to nejsou zadni IP experti. A co se tyce prenosu na g711, s tim problem neni od te doby, co mame vsichni doma pouzitelny net. Samozrejme na GPRS to neni
Jeste dodam, ze usporu za telefony jsem diky SIPu minimalne v jedne firme snizil az desetinasobne!
Neumim si predstavit, ze bych nasadili Skype
nejaky duvod nebo jen placnuti?
Jedou na to pres rok a zadny problem, zalozni linku (napojenou na asterisk) zrusili ze sve vule zhruba pred mesicem... nevyuzili ji ani jednou..
Proč? Neznám místa kde by SIP nefungoval. A i když se na to často zapomíná, tak většina dnešních routerů podporuje UPnP.
Nevím, kde jste sebrali, že kodek bude se zdrojáky. Skype pouze stručně tvrdí:
To request the SILK binary SDK, please send an email
což nevypadá ani na zdrojáky, ani na na volné šíření.
Mozno by pomohlo precitat si este raz tu spravicku ci nebodaj kliknut na link v nej?
Jestli myslíte větu
Skype's proposal is that developers should use the new Skype open source code (in ANSI C)
která je v přímém rozporu, s předchozím citátem ze stránek SILKu, tak raději budu věřit té horší možnosti, protože tu lepší není možné ověřit. (Proč jinak by Skype zajímala architektura, na které chcete jeho kodek provozovat?)
Osobně za celou akcí vidím snahu Skypu přenést překódovávání zvuku ze svých bran na brány operátorů, protože to je jedna z mála věcí, která zatím Skype stojí výpočetní čas i peníze. Na druhou stranu pochybuji, že se mu podaří přesvědčit velké operátory, protože PSTN stále jede na nekomprimovaném A/µ-LAW